באנר 1
באנר 2
באנר 3
הסברים על הלידה

מידע על לידות בשיטות שונות

לידה טבעית לחלוטין או עם זירוז? לידה מוקדמת? לידת בית? צוות המומחים של יומן הריון ולידה עונה לשאלות של נשים בתקופת ההריון ומסביר את כל מה שחשוב לדעת על סוגי הלידות הנפוצות.

מידע על לידות בשיטות שונות

הסברים על הלידה

הלידה הקלאסית, אשר מאחלת לעצמה כל אם לעתיד בתקופת ההריון, הינה לידה המתרחשת במועדה, בתום הריון תקין, ללא סיבוכים מיוחדים ובקלות יחסית.

נשים רבות מתכננות את יום הלידה חודשים רבים מראש ובוחרות מבעוד מועד באופן הלידה – טבעי או רגיל, מקום הלידה – בבית או בבית החולים וכן במי שילווה אותן לאורך התהליך – בן זוג, אמא או דולה.

בין אלה ישנן נשים, המכינות במהלך ההריון ובהתייעצות עם רופא, תוכנית לידה מקיפה, המפרטת את האופן בו הן מעוניינות ללדת, ציפיות מהסגל הרפואי ובקשות שונות בעניין שימוש במשככי כאבים, הזרקת אפידורל וכדומה.

אולם ידוע, כי החיים הינם רצופי שינויים והפתעות ובכל הקשור בהבאת חיים חדשים לעולם אין לדעת מה יילד יום ולא ניתן לחזות את האופן בו יגיע ההריון לסיומו.

לתהליך הלידה ניתן ומומלץ להיערך מראש – להשתתף בקורס הכנה ללידה במתכונת זוגית ולארגן את התיק לבית החולים, אולם רק העובר שברחמך, בעל רצונות כבר מיומו הראשון, יכתיב את קצב ואופן התנהלותה של הלידה.

 

צוות המומחים של יומן הריון ולידה מסביר, עונה לשאלות ומביא את כל המידע החשוב בנושא תרחישי התפתחות אופציונאליים של הלידה, על הצפוי לך במהלך הלידה ולאחריה, לידות מיוחדות ומשככי כאבים, כדי שתוכלי להגיע לרגע האמת מוכנה ופתוחה לשינויים אפשריים באופן הלידה, בהתאם לנסיבות.

תהליך זירוז הלידה

במקרים של הריון עודף, הנמשך מעבר לשבוע ה 42,  נדרש מעקב וניטור תכוף אחר מצבו של העובר ברחם ולעיתים, בשל סיבה זו,  מחמת מצוקה עוברית בשלבים מוקדמים של ההריון או כאשר הלידה עצמה אינה מתקדמת ותכיפותם של הצירים נמוכה, מוחלט, כי קיים צורך בזירוז הלידה.

התהליך מתבצע בשיטות ובאמצעים שונים – הזרקת תכשירים, הגורמים להתכווצות הרחם, דוגמת פיטוצין, פניה לשיטות זירוז לידה טבעי – כמו דיקור סיני, המלצה על קיום יחסי מין, הידועים כמעודדי לידה ועוד.

במהלך הלידה עצמה מבקשות יולדות רבות להיעזר במרגיעה הרשמית של כאבי הצירים – זריקת האפידורל.

לקריאה נוספת: צירי ברקסטון היקס

על הזריקה עצמה, השפעותיה, למי היא מיועדת, תופעות הלוואי, אשר עשויות להתפתח בעקבותיה והאם מובטח, כי לא תחושי כלל את כאבי הצירים.

נסיבות פיזיות מסוימות, הקשורות באם, מיקום העובר ברחם לפני הלידה, דוגמת מצג עכוז, סיבוכים במהלך לידה רגילה או מכשירנית, יילוד במשקל גבוה או לידה, אשר אינה מתקדמת בקצב הנדרש, עשויים להוביל להחלטה על עריכת ניתוח קיסרי.

הפרוצדורה מבוצעת כניתוח אלקטיבי, מוזמן מראש, או כניתוח חירום, בהתאם להתפתחות הלידה.

יש הטוענים, כי הניתוח מקל הן על האם, אשר אינה חווה את מאמץ הלידה, הצירים והלחיצות והן על היילוד, המגיח לאוויר העולם כמו “נסיך”, כאשר נחסכה ממנו ההתמודדות עם הקשיים, הכרוכים במעבר בתעלת הלידה.

מאידך, יש גורסים, כי ההחלמה הצפוייה לאם לאחר הניתוח קשה יותר מהחלמה לאחר לידה רגילה. מהי האמת? כנראה שאי שם באמצע. במאמר בנושא ריכזנו עבורך את הפרטים החשובים, שיענו על כל השאלות.

לידה טבעית

לא כל היולדות מעוניינות ללדת בבית החולים, באופן המסורתי. בשנים האחרונות גובר הביקוש ללידות טבעיות, המבוצעות בביתה של היולדת או במרכזים ללידה טבעית בבתי החולים (חדרי לידה לכל דבר…).

לידות אלה מבקשות להעצים את המעמד של הבאת ילד לעולם ולהופכו לחוויה מיוחדת, מרגשת ואינטימית עבור שני בני הזוג. במהלכן מיושמות טכניקות טבעיות של שיכוך כאבים והרפיה ומיומנויות מתחום היוגה והעיסוי, בליוויה הצמוד של דולה – תומכת לידה.

למי מתאימה לידה מסוג זה? כיצד נערכים לאפשרות שמשהו ישתבש והיולדת תיזקק לקבלת סיוע רפואי? ומה נדרש להכין מבעוד מועד בבית?  מה צריך להביא לחדר הלידה?

קיראו גם על: לידת עכוז

לאחר הלידה קיימת אפשרות לאיסוף ושימור דם טבורי, המצוי בחבל הטבור ומכיל תאי גזע צעירים ואיכותיים, אשר מוכרים כבעלי סגולות מרפאות.

הדם נאסף, מעובד ונשמר בבנקים פרטיים או ציבוריים,  לשימוש אישי – משפחתי או עבור כלל האוכלוסיה, לצורך ריפוי עתידי של מחלות תורשתיות וטיפול בסוגים שונים של מחלת הסרטן.

כיום נודע לדם הטבורי יתרון משמעותי על פני השימוש המסורתי בתאי מח עצם לצרכים אלה. הנושא מעורר שאלות ולבטים רבים – כיצד מבוצע ההליך ומה עלותו? האם נדרש להירשם מראש לשירות או שניתן להחליט על כך במהלך הלידה? ומהם ההיבטים המשפטיים והאתיים, הכרוכים בנטילת דם טבורי ושימורו?

לידה מוקדמת

הריונות המסתיימים בלידה מוקדמת, לפני השבוע ה 36, באופן טבעי או יזום, מביאים ללידת תינוקות פגים, הזקוקים לטיפול רגיש, התייחסות מיוחדת ותקופת אשפוז בפגיה לצורך עלייית הילוד במשקל, קבלת טיפול מתאים ומעקב רפואי.

מעצם טבעה מלווה לידת פג בחששות לשלומו ובריאותו ומראהו השברירי של פג באינקובטור מעורר אצל ההורים רגשות של חמלה ושאלות רבות לגבי התפתחותו התקינה והשוואת קצב צמיחתו לזה של יילודים אחרים.

תחום רפואת הפגים בישראל הינו כיום מהמפותחים והמתקדמים בעולם המערבי ונותן מענה למגוון הסיבוכים והבעיות הרפואיות האופייניים לפגים.

הפגיות בבתי החולים בארץ מאוכלסות כמעט תמיד בתפוסה מלאה, זאת עקב השכיחות הגבוהה של הריונות מרובי עוברים, המסתיימים לא אחת בלידה מוקדמת של תינוקות פגים.

היילודים בפגיות זוכים לקבלת טיפול מקצועי מצוות מסור של אחיות ורופאים, אשר מלווים ומנחים את ההורים לגבי הצרכים המיוחדים של הפגים לאחר השחרור הביתה.

רפואת הפריון, אשר הולכת ומתרחבת בשנים האחרונות, הגבירה את שיעור ההריונות מרובי העוברים בקרב האוכלוסיה ובעיקר הריונות תאומים.

לקריאה מורחבת קראי על: מידע על טיפולי הפריה מלאכותית

הריון מסוג זה, של תאומים זהים או תאומים בשתי שליות נפרדות, מסווג כהריון בסיכון גבוה, אשר סיבוכים גופניים עקב ההריון, דוגמת רעלת הריון או צירים מוקדמים, מופיעים בו בשכיחות רבה יותר.

הריון תאומים מצריך ליווי והשגחה קפדנית וביקורים תכופים אצל רופא הנשים, העוקב אחר ההריון. לא אחת מסתיימים הריונות תאומים בלידה מוקדמת, בין בשל תופעת צירים מוקדמים ובין בשל ייזום הלידה וזירוזה עקב מצוקה עוברית או התפתחות פער בקצב הגדילה של שני העוברים ברחם.

אופן הלידה נקבע בהתאם למיקום העוברים, כאשר כיום לא מקובל בהכרח, כי לידת תאומים תבוצע  כניתוח קיסרי, ובמנחים ומצגים המאפשרים זאת תיתכן לידה רגילה, בהפרש של מספר דקות בין האחים. הלידה עצמה, טבעית או בניתוח קיסרי, מבוצעת בחדר ניתוח ומנוהלת על ידי רופא מיילד.

בואי לקרוא גם על: דיכאון לאחר הלידה.

מידע על לידות בשיטות שונות

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

תכנון הריון

אפשר להכנס להריון בזמן הנקה?

הנקה כשיטה למניעת הריון – אמת או בדיה?

אחת הסוגיות השנויות ביותר במחלוקת היא השאלה האם הנקה מונעת הריון ובמילים אחרות, האם אשה מניקה יכולה להכנס להריון בזמן שהיא עדיין מניקה? מחד ישנן הוכחות חותכות לכך שכן, הרי

ביוץ ומה קורה לגוף בזמן הביוץ

הכירי את הביוץ ומה שקורה לגוף בזמן ביוץ

ביוץ הנו תופעה המתרחשת בגוף האישה מדי חודש, במהלכה מבשילה בשחלה ביצית אחת מתוך מספר רב של זקיקים – כיסים קטנים בהן מתפתחות הביציות בהדרגה בכל מחזור וסתי. במהלך ימי

הימים הבטוחים הם ימים בטוחים?

ימים בטוחים – עד כמה הם בטוחים אם בכלל?

כנשים אנחנו עסוקות מרגע שהפכנו לפעילות מינית בנושא ההריון, בין אם במניעתו או בכניסה להריון. תנו לנו לספר לכן כמה דברים על הימים הבטוחים שעליהם שמעתן בוודאי כבר מגיל נערות,

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב יחלוף בשבועות שלאחר הלידה. עם זאת, יש כמה הרגלים ותרגילים שיכולים להקל על ההתמודדות

מצוקה עוברית: למה ומתי?

לדעת יותר על מצוקה עוברית

מצוקה עוברית היא מונח מקיף לכל המצבים בהם קיימת בעיה באספקת החמצן לעובר בעת שהותו ברחם. מצוקה עוברית מאופיינת בקצב לב לא תקין של פחות ממאה פעימות לדקה או האצה

נעים וחשוב להכיר: טיפת חלב

טיפת חלב: התחנה לבריאות האם והילד

בשעה טובה התבשרת שאת בהריון, מזל טוב ומה עכשיו? לאן תפני עם כל השאלות, הבעיות, התהיות? לכל קופת חולים (מכבי, כללית, מאוחדת ולאומית) יש סניף של טיפת חלב. סניפי טיפת

כל מה שחשוב לדעת על ניתוח קיסרי

איתך לפני ניתוח קיסרי ולאחריו

לכל הריונית יש פנטזיה על איך תיראה הלידה שלה. הפנטזיה הזו, בדרך כלל, כוללת שותפות פעילה של האם בתהליך הלידה, התרגשות למראה התינוק היוצא ומגע צמוד עם התינוק מיד אחרי

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך ההריון כי העובר צפוי להיוולד טרם זמנו כפג? איך נערכים ללידת פג ומה הם

העובדות על דם טבורי

דם טבורי: כל מה שחשוב לך לדעת!

דם טבורי Cord Blood מצוי בחבל הטבור של העובר ומתאפיין בכמות רבה של תאי גזע, כאשר הדם הספציפי יכול לשמש לטיפול במגוון מחלות שטופלו בעבר בתאי גזע ממח עצם. דם זה

איתך גם לאחר הלידה

התקופה לאחר הלידה: אנחנו איתך!

לפני הכל חשוב שתדעי שאנחנו כאן עבורך, גם בימים, בשבועות ובחודשים לאחר הלידה, בשביל לתת את כל המידע שחשוב להורים, בימים בהם מגיע תינוק חדש הביתה. בשעה טובה, הגיח פרי

זוג פלוס ילד/ה: זוגיות מחדש

הדרך לזוגיות מחודשת לאחר הלידה

מזל טוב, אתם בהריון! חלק מהזוגות חיכו לכך זמן רב, חלק מהזוגות קיבלו זאת מהר או בהפתעה, אך בשורה התחתונה – ההריון הגיע. אך עם גילוי ההריון מתחילה לחלחל ההבנה

התמודדות רגשית לאחר הלידה

התמודדות רגשית לאחר הלידה

לידה נחשבת לאחת החוויות המשמעותיות ביותר בחייה של האישה אבל לא אחת, התקופה שלאחר הלידה מחייבת התמודדות רגשית מורכבת. לידה מהווה את השיא לאחר תשעה חודשים של ציפייה והכנה לקראתה.

דיכאון אחרי לידה

התמודדות מול דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה, כשמו כן הוא, דיכאון המתפתח לאחר הלידה וכתוצאה ממנה. הסימפטומים האופייניים לדיכאון לאחר לידה הם לרוב דכדוך, מצב רוח ירוד, קושי רב לתפקד, עצבנות יתר, אדישות כלפי הרך הנולד

בחירת שם לתינוק

תהליך בחירת שם לתינוק

כמה שעות בממוצע משקיע אדם בחשיבה על שם לתינוק או התינוקת שעתידים להגיע לאוויר העולם ממש עוד מעט? איך נבחר את השם שהכי מתאים לתינוק/ת שלנו? האם נבחר שם נפוץ,

250X290
250X290
250X290

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן