הסברים על הלידה

מידע על לידות בשיטות שונות

לידה טבעית לחלוטין או עם זירוז? לידה מוקדמת? לידת בית? צוות המומחים של יומן הריון ולידה עונה לשאלות של נשים בתקופת ההריון ומסביר את כל מה שחשוב לדעת על סוגי הלידות הנפוצות.

מידע על לידות בשיטות שונות

הסברים על הלידה

הלידה הקלאסית, אשר מאחלת לעצמה כל אם לעתיד בתקופת ההריון, הינה לידה המתרחשת במועדה, בתום הריון תקין, ללא סיבוכים מיוחדים ובקלות יחסית.

נשים רבות מתכננות את יום הלידה חודשים רבים מראש ובוחרות מבעוד מועד באופן הלידה – טבעי או רגיל, מקום הלידה – בבית או בבית החולים וכן במי שילווה אותן לאורך התהליך – בן זוג, אמא או דולה.

בין אלה ישנן נשים, המכינות במהלך ההריון ובהתייעצות עם רופא, תוכנית לידה מקיפה, המפרטת את האופן בו הן מעוניינות ללדת, ציפיות מהסגל הרפואי ובקשות שונות בעניין שימוש במשככי כאבים, הזרקת אפידורל וכדומה.

אולם ידוע, כי החיים הינם רצופי שינויים והפתעות ובכל הקשור בהבאת חיים חדשים לעולם אין לדעת מה יילד יום ולא ניתן לחזות את האופן בו יגיע ההריון לסיומו.

לתהליך הלידה ניתן ומומלץ להיערך מראש – להשתתף בקורס הכנה ללידה במתכונת זוגית ולארגן את התיק לבית החולים, אולם רק העובר שברחמך, בעל רצונות כבר מיומו הראשון, יכתיב את קצב ואופן התנהלותה של הלידה.

 

צוות המומחים של יומן הריון ולידה מסביר, עונה לשאלות ומביא את כל המידע החשוב בנושא תרחישי התפתחות אופציונאליים של הלידה, על הצפוי לך במהלך הלידה ולאחריה, לידות מיוחדות ומשככי כאבים, כדי שתוכלי להגיע לרגע האמת מוכנה ופתוחה לשינויים אפשריים באופן הלידה, בהתאם לנסיבות.

תהליך זירוז הלידה

במקרים של הריון עודף, הנמשך מעבר לשבוע ה 42,  נדרש מעקב וניטור תכוף אחר מצבו של העובר ברחם ולעיתים, בשל סיבה זו,  מחמת מצוקה עוברית בשלבים מוקדמים של ההריון או כאשר הלידה עצמה אינה מתקדמת ותכיפותם של הצירים נמוכה, מוחלט, כי קיים צורך בזירוז הלידה.

התהליך מתבצע בשיטות ובאמצעים שונים – הזרקת תכשירים, הגורמים להתכווצות הרחם, דוגמת פיטוצין, פניה לשיטות זירוז לידה טבעי – כמו דיקור סיני, המלצה על קיום יחסי מין, הידועים כמעודדי לידה ועוד.

במהלך הלידה עצמה מבקשות יולדות רבות להיעזר במרגיעה הרשמית של כאבי הצירים – זריקת האפידורל.

לקריאה נוספת: צירי ברקסטון היקס

על הזריקה עצמה, השפעותיה, למי היא מיועדת, תופעות הלוואי, אשר עשויות להתפתח בעקבותיה והאם מובטח, כי לא תחושי כלל את כאבי הצירים.

נסיבות פיזיות מסוימות, הקשורות באם, מיקום העובר ברחם לפני הלידה, דוגמת מצג עכוז, סיבוכים במהלך לידה רגילה או מכשירנית, יילוד במשקל גבוה או לידה, אשר אינה מתקדמת בקצב הנדרש, עשויים להוביל להחלטה על עריכת ניתוח קיסרי.

הפרוצדורה מבוצעת כניתוח אלקטיבי, מוזמן מראש, או כניתוח חירום, בהתאם להתפתחות הלידה.

יש הטוענים, כי הניתוח מקל הן על האם, אשר אינה חווה את מאמץ הלידה, הצירים והלחיצות והן על היילוד, המגיח לאוויר העולם כמו “נסיך”, כאשר נחסכה ממנו ההתמודדות עם הקשיים, הכרוכים במעבר בתעלת הלידה.

מאידך, יש גורסים, כי ההחלמה הצפוייה לאם לאחר הניתוח קשה יותר מהחלמה לאחר לידה רגילה. מהי האמת? כנראה שאי שם באמצע. במאמר בנושא ריכזנו עבורך את הפרטים החשובים, שיענו על כל השאלות.

לידה טבעית

לא כל היולדות מעוניינות ללדת בבית החולים, באופן המסורתי. בשנים האחרונות גובר הביקוש ללידות טבעיות, המבוצעות בביתה של היולדת או במרכזים ללידה טבעית בבתי החולים (חדרי לידה לכל דבר…).

לידות אלה מבקשות להעצים את המעמד של הבאת ילד לעולם ולהופכו לחוויה מיוחדת, מרגשת ואינטימית עבור שני בני הזוג. במהלכן מיושמות טכניקות טבעיות של שיכוך כאבים והרפיה ומיומנויות מתחום היוגה והעיסוי, בליוויה הצמוד של דולה – תומכת לידה.

למי מתאימה לידה מסוג זה? כיצד נערכים לאפשרות שמשהו ישתבש והיולדת תיזקק לקבלת סיוע רפואי? ומה נדרש להכין מבעוד מועד בבית?  מה צריך להביא לחדר הלידה?

קיראו גם על: לידת עכוז

לאחר הלידה קיימת אפשרות לאיסוף ושימור דם טבורי, המצוי בחבל הטבור ומכיל תאי גזע צעירים ואיכותיים, אשר מוכרים כבעלי סגולות מרפאות.

הדם נאסף, מעובד ונשמר בבנקים פרטיים או ציבוריים,  לשימוש אישי – משפחתי או עבור כלל האוכלוסיה, לצורך ריפוי עתידי של מחלות תורשתיות וטיפול בסוגים שונים של מחלת הסרטן.

כיום נודע לדם הטבורי יתרון משמעותי על פני השימוש המסורתי בתאי מח עצם לצרכים אלה. הנושא מעורר שאלות ולבטים רבים – כיצד מבוצע ההליך ומה עלותו? האם נדרש להירשם מראש לשירות או שניתן להחליט על כך במהלך הלידה? ומהם ההיבטים המשפטיים והאתיים, הכרוכים בנטילת דם טבורי ושימורו?

לידה מוקדמת

הריונות המסתיימים בלידה מוקדמת, לפני השבוע ה 36, באופן טבעי או יזום, מביאים ללידת תינוקות פגים, הזקוקים לטיפול רגיש, התייחסות מיוחדת ותקופת אשפוז בפגיה לצורך עלייית הילוד במשקל, קבלת טיפול מתאים ומעקב רפואי.

מעצם טבעה מלווה לידת פג בחששות לשלומו ובריאותו ומראהו השברירי של פג באינקובטור מעורר אצל ההורים רגשות של חמלה ושאלות רבות לגבי התפתחותו התקינה והשוואת קצב צמיחתו לזה של יילודים אחרים.

תחום רפואת הפגים בישראל הינו כיום מהמפותחים והמתקדמים בעולם המערבי ונותן מענה למגוון הסיבוכים והבעיות הרפואיות האופייניים לפגים.

הפגיות בבתי החולים בארץ מאוכלסות כמעט תמיד בתפוסה מלאה, זאת עקב השכיחות הגבוהה של הריונות מרובי עוברים, המסתיימים לא אחת בלידה מוקדמת של תינוקות פגים.

היילודים בפגיות זוכים לקבלת טיפול מקצועי מצוות מסור של אחיות ורופאים, אשר מלווים ומנחים את ההורים לגבי הצרכים המיוחדים של הפגים לאחר השחרור הביתה.

רפואת הפריון, אשר הולכת ומתרחבת בשנים האחרונות, הגבירה את שיעור ההריונות מרובי העוברים בקרב האוכלוסיה ובעיקר הריונות תאומים.

לקריאה מורחבת קראי על: מידע על טיפולי הפריה מלאכותית

הריון מסוג זה, של תאומים זהים או תאומים בשתי שליות נפרדות, מסווג כהריון בסיכון גבוה, אשר סיבוכים גופניים עקב ההריון, דוגמת רעלת הריון או צירים מוקדמים, מופיעים בו בשכיחות רבה יותר.

הריון תאומים מצריך ליווי והשגחה קפדנית וביקורים תכופים אצל רופא הנשים, העוקב אחר ההריון. לא אחת מסתיימים הריונות תאומים בלידה מוקדמת, בין בשל תופעת צירים מוקדמים ובין בשל ייזום הלידה וזירוזה עקב מצוקה עוברית או התפתחות פער בקצב הגדילה של שני העוברים ברחם.

אופן הלידה נקבע בהתאם למיקום העוברים, כאשר כיום לא מקובל בהכרח, כי לידת תאומים תבוצע  כניתוח קיסרי, ובמנחים ומצגים המאפשרים זאת תיתכן לידה רגילה, בהפרש של מספר דקות בין האחים. הלידה עצמה, טבעית או בניתוח קיסרי, מבוצעת בחדר ניתוח ומנוהלת על ידי רופא מיילד.

בואי לקרוא גם על: דיכאון לאחר הלידה.

מידע על לידות בשיטות שונות

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן