באנר 1
באנר 2
באנר 3

HPV וירוס הפפילומה האנושי – כמה עובדות!

יומן הריון מסביר על: HPV וירוס הפפילומה האנושי ומקרי סרטן צוואר הרחם…

HPV וירוס הפפילומה האנושי – כמה עובדות!

Human Papiloma Virus HPV או וירוס הפפילומה האנושי, הוא שם כולל לקבוצה של כ-100 וירוסים שונים המדביקים את התאים האפיתאליים של העור.

רוב סוגי נגיפי ה-HPV אינם מסוכנים. חלקם גורמים ליבלות עור אשר מופיעות על הידיים והרגליים, אחרים יוצרים יבלות המופיעות על אברי המין, אולם זנים מסוימים של HPV עשויים ליצור שינויים ברקמת צוואר הרחם אשר יובילו להתפתחות סרטן צוואר הרחם.

על פי מחקרים של אגודת הבריאות האמריקנית, בארה”ב בלבד מתרחשות בכל שנה כ-6 מליון הדבקות חדשות בHPV גניטלי, ובכל רגע נתון ישנם כ20 מליון בני אדם אשר סובלים מאינפקציה אקטיבית של HPV.

רבים נוספים נושאים את הנגיף בצורתו ה”רדומה”, כלומר ללא סימפטומים קליניים, אולם הם עשויים להעביר אותו הלאה ללא ידיעתם. הנגיף נחשב קל להדבקה וקשה לריפוי ומהווה בעיה בריאותית רצינית בעולם המודרני, בעיקר עבור נשים וכגורם לסרטן צוואר הרחם.

איך מאבחנים את וירוס הפפילומה HPV?

באם הנגיף אקטיבי וגורם לנגעים עוריים, ניתן לזהות אותם ע”י סקירה גניקולוגית של אזור אברי המין ופי הטבעת. במידה והנגעים מוגבלים לאזור צוואר הרחם ייתכן שיהיה צורך בקולפוסקופיה, כלומר הסתכלות לתוך צוואר הרחם ע”י גניקולוג.

עם זאת יש לזכור כי במרבית המקרים של הדבקה ב-HPV לא מתפתחים נגעים עוריים חיצוניים.

אמצעי זיהוי נוסף הוא בדיקת פאפ (Pap smear) המוכרת לנשים, בה נסקרים תאי משטח צוואר הרחם. הבדיקה מומלצת לא רק כאשר מתעורר חשד להדבקה בHPV אלא גם באופן רוטיני אחת לשנה לכל אישה פעילה מינית.

במידה ומתגלים בבדיקת הפאפ סימני דלקת הנובעים מהדבקה ע”י HPV ניתן לאסוף דגימה מצוואר הרחם (ביופסיה) ולהעביר לאנליזה מעבדתית נוספת לשם אישור האבחנה.

HPV יוצר סיכון מיוחד עבור נשים בהריון, שכן השינויים שעובר הגוף בזמן ההיריון עשויים לגרום להתפרצות של נגיף HPV רדום. הנגעים הנוצרים כתוצאה מHPV יכולים אף לגדול עד כדי הפרעה לתעלת הלידה ויצירת סיבוכים בלידה.

וירוס הפפילומה - HPV

כיום אין טיפול כנגד וירוס הפפילומה אולם ישנם מספר צעדים שחשוב לנקוט לאחר הדבקה ב-HPV ראשית, באם ישנם, ניתן להסיר את הנגעים העוריים הנראים לעין על ידי כריתה כירורגית או צריבתם בלייזר.

הסרת הנגעים חשובה שכן הם מגבירים את הסיכון להדבקת הפרטנר בעת קיום יחסי מין, וכן את הסיכון בהידבקות עצמית בוירוסים ומחלות מין אחרות. שימו לב כי ניתן ורצוי להשתמש בקונדום בעת קיום יחסי מין למניעת הדבקה בוירוס.

קיראו בהרחבה על: אמצעי מניעה

כמו כן חשוב להישאר במעקב גינקולוגי על מנת לוודא שהמצאות הווירוס לא מובילה לשינוי בצורת תאי צוואר הרחם או להתפתחות סרטן צוואר הרחם, כפי שעלול לקרות במספר סוגים של נגיף ה-HPV.

מומלץ מאוד להשתמש בקונדום על מנת להפחית את הסיכון בהדבקת בן הזוג ב-HPV, וכמו כן לשמור על מערכת חיסונית חזקה ככל הניתן על מנת לאפשר לגוף להלחם בנגיף בעצמו.

כיום קיים חיסון כנגד HPV אשר מומלץ לנשים שלא נחשפו לנגיף וגילן אינו עולה על 26 שנים. החיסון מורכב מ3 מנות הניתנות בהזרקה תוך שרירית, והוא אינו מומלץ לנשים בזמן הריון.

HPV וירוס הפפילומה האנושי – כמה עובדות!

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן