x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

כל מה שחשוב לדעת על סיבוכים בלידה

תאריך: 15/03/2015 14:51

גם במקרים בהם הריון מתפתח באופן תקין, עלולים להתרחש מגוון סיבוכים בלידה עצמה, המסכנים את שלום האם והעובר ומובילים לביצוע לידות מיוחדות.

חשוב לציין כי מרבית הלידות אינן מתאפיינות בסיבוכים מיוחדים, בפרט אם קדם להן הריון תקין. אולם, ישנם מקרים בהם נדרשת התערבות רפואית ובמאמר זה נתייחס אל הנפוצים שבהם. 

לידות שעלולות להסתבך...

לידת עכוז - כאשר התינוק מצוי ברחם במצג עכוז, קרי, כשעכוזו ולא ראשו נמצא בכיון צוואר הרחם והנרתיק. בלידה מסוג זה מבוצעת לעיתים שליפת התינוק החוצה כשרגליו יוצאות לפני הראש. מאחר ולידות עכוז נחשבות מסוכנות יותר לעובר, מעדיפים לבצע במקרים אלה ניתוחים קיסריים.
 
לידה מכשירנית - ואקום או מלקחיים - מבוצעת מסיבות הקשורות באם, כמו אשה הסובלת ממחלת לב או ריאות והצוות מעוניין לחסוך ממנה את המאמץ הכרןך בלידה או מסיבות הקשורות ביילוד, כמו מצוקה עוברית, הדורשת חילוצו של העובר בזריזות וכן מצגי עובר ברחם, המקשים על לידה רגילה.

קיראי בהרחבה על: לידה מכשירנית

סיבוכים בלידה - חשוב לדעת!

ההחלטה על ביצוע לידה מכשירנית מתקבלת על ידי הצוות הרפואי במהלך הלידה עצמה, ובמידה ואינה גורמת ללידה בפועל מועברת האשה לניתוח קיסרי.  
 
ניתוח קיסרי - ניתוח קיסרי מבוצע מסיבות שונות, אמהיות ועובריות, כניתוח אלקטיבי  (מוזמן) או כניתוח חירום. סיבוכים אפשריים לאחר הניתוח: התפתחות חום, דלקות ברחם ובדרכי השתן, דימומים, דלקת ריאות ותסחיפי ריאה. בהמשך יכולות להיווצר הידבקויות בבטן, שעשויות להוביל לחסימת מעיים.

לקריאה נוספת: לידת פג

סיבוכים נוספים העלולים להתרחש במהלך הלידה:

חבלות אצל התינוק בעקבות הלידה - בתינוק שנולד לאחר לידה ממושכת עשויות להיגרם בצקות בראש, אשר חולפות כעבור מספר ימים. בנוסף, אצל תינוק גדול במיוחד ייתכן קושי בחילוץ הכתפיים.

ילדכם נפגע בלידה? חשוב שתדעו יותר על רשלנות רפואית בלידה
 
חבלות אצל האם בעקבות הלידה - בצקת בשלפוחית השתן עקב הפעלת לחץ ממושך בזמן הלידה; דלקות בשלפוחית השתן ופגיעה בשלפוחית עצמה (בעיקר בלידות מכשירניות); קרע בצוואר הרחם  או בנרתיק - הטיפול הינו באמצעות תפירה המתבצעת בניתוח תחת הרדמה כללית; קרע ברחם; היפוך הרחם - מתרחש כאשר השיליה תפוסה ברום הרחם וחבל הטבור נמשך בחוזקה על ידי הצוות הרפואי.
 
במקרה זה יש להחזיר את הרחם למקומו במהירות, שכן מדובר במצב מסוכן מאד לאם; הישארות מקטע מהשליה בחלל הרחם - מתאפיינת בדימום מוגבר, הנמשך זמן רב לאחר הלידה.

חשד לכך מצריך התערבות רפואית וביצוע הליך של היסטרוסקופיה אבחונית (צילום חלל הרחם) וניתוחית, במהלכה מוצאות בביה"ח שאריות השליה בפעולה של מעין גרידה, תחת הרדמה כללית.

קיראו גם על: הפלה מלאכותית
 
סיבוכים אפשריים אחרים הינם של חבלות בעצמות - היפרדות שני חלקי עצם החיק, פגיעות בעצם הזנב ובעצם הכסל - מצב זה יכול להיגרם גם לפני הלידה ומצריך טיפול במשככי כאבים, מנוחה רבה וקשירת אזור האגן בחגורת תמיכה.

בנוסף יתכנו סיבוכים הקשורים בנרתיק ובחתך החיץ, כמו היפתחות התפרים או זיהום ושטף דם באזור בתפרים. הטיפול במקרים אלה כולל הקפדה על היגיינה של האזור באמצעות שטיפות רבות במים ונטילת משככי כאבים. תופעה נוספת הינה היווצרות שטפי דם בגלגל העין - בעקבות המאמץ והלחיצות במהלך הלידה.
 
כל יולדת נדרשת להגיע לביקורת שגרתית אצל גניקולוג המטפל בה כשישה שבועות לאחר הלידה, ובמקרים של סיבוכים מיוחדים בלידה ואחריה נדרש לעיתים המשך מעקב עד לריפוי והחלמה מלאה.

לקריאה נוספת: אפידורל לפני או במהלך הלידה

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור