אמצעי מניעה: מה הכי יעיל ומה הכי בטוח?

איזה אמצעי מניעה הכי יעיל ובריא?

כל מה שחשוב לך לדעת על האמצעים למניעת הריון שקיימים בשוק, יתרונות, חסרונות, בטיחות ואחוזי הצלחה במניעת הריון לא רצוי…

איזה אמצעי מניעה הכי יעיל ובריא?

אמצעי מניעה: מה הכי יעיל ומה הכי בטוח?

בחלקם ישנם יתרונות נוספים פרט למניעת הריון, כמו קיום יחסי מין מוגנים ומניעת הידבקות בני הזוג במחלות המועברות באמצעות מגע מיני, כמו איידס, הרפס, זיבה, וכדומה.

אמצעי מניעה מאפשרים לגברים או נשים לקיים מגעים מיניים עם בני זוג קבועים או מתחלפים, מבלי לדאוג לנושא ההריון. הם מאפשרים לזוגות ארעיים סקס בטוח ומהנה, ולבני זוג קבועים נותנים זמן לתכנון המשפחה ומניעת הריון לא מתוכנן או לא רצוי.

אמצעי מניעה, כאמור, קיימים עבור גברים ועבור נשים. עם זאת, ישנו מגוון נרחב הרבה יותר של אמצעי מניעה לשימוש האישה, מסיבות רבות.

הסיבה הראשית הינה, מבחינה פיזיולוגית, קל יותר לייצר אמצעי מניעה למניעת הריון אצל אישה. כמו כן, בבסיס ייצור אמצעי מניעה עומדת ההנחה שהריון לא רצוי הוא צרה הרבה יותר גדולה עבור אישה מאשר עבור הגבר בחלק מן המקרים, ולכן “בונים” על זה שאישה תהיה אחראית יותר בשימוש במגוון אמצעי מניעה העומדים לרשותה.

אמצעי המניעה השונים המוצעים בשוק:

בין אמצעי המניעה הפופולאריים נוכל למצוא אמצעים זמניים, בשימוש יום יומי (או על פי הצורך), ואמצעים קבועים, כמו ניתוחים או שינויים פיזיולוגיים.

גלולות

מדובר בגלולה הנלקחת מדי יום לאורך מחזור האישה. הגלולה מונעת הריון על ידי הכנסת הורמונים למחזור הדם של האישה – בעיקר אסטרוגן (ההורמון הנשי המרכזי) ופרוגסטרון.

על ידי כך בעצם גורמות הגלולות לשינוי מכאני של המאזן ההורמונאלי של האישה, כך שהגוף לא מבייץ.

קריאה מורחבת בנושא: ימים בטוחים – יש כזה דבר?

הגלולות משפיעות גם על עובי רירית הרחם, כך שאם חל שיבוש וחל ביוץ במקרה, רירית הרחם תהיה דקה מדי לקליטת עובר.

חשוב לקחת בכל יום את הגלולה למניעת הריון. חודש שבו נשכחה גלולה אחת נחשב חודש שאינו בטוח לקיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה נוספים.

בשימוש אחראי ונכון, הגלולה למניעת הריון נחשבת כמונעת הריון בכמעט 100%. ישנם מיתוסים רבים על שימוש בגלולות כאמצעי מניעה, למשל, שאם ההחלטה לאפשר הריון יש “לטהר” את הגוף מההורמונים שהוא ספג כתוצאה מצריכת גלולות במשך מספר חודשים.

מיתוס זה היה אולי נכון פעם, כאשר גלולות למניעת הריון הכילו כמות רבה של הורמונים, אולם כיום קורה פעמים רבות שאישה שוכחת ליטול גלולה למניעת הריון רק פעם אחת במהלך החודש – ונכנסת להריון. יש אפילו המתייחסים לתקופה שמייד לאחר הפסקת השימוש בגלולות למניעת הריון כתקופה פורייה במיוחד.

קונדום

הקונדום הינו “שרוול” לייטקס המולבש על איבר המין הזכרי, ובעת פליטת הזרע אוסף ומשאיר את נוזל הזרע בתוכו ואינו מאפשר כלל מגע בין נוזל הזרע לבין עור הנרתיק של האישה.

יתרונות נוספים של הקונדום הם כמובן הגנה מלאה מפני מחלות המועברות באמצעות מגע מיני, כמו איידס ודומים לו. מומלץ להשתמש בקונדום גם עבור נשים שמשתמשות בגלולות, כאשר מקיימים מגע מיני מזדמן עם גבר שההיסטוריה המינית שלו אינה מוכרת או אינה אמינה.

הקונדום עשוי להיקרע ולכן המהדרים מאוד, מקפידים ללבוש במהלך מגע מיני שני קונדומים זה על זה. אולם, נהוג לומר כי יעילותו של קונדום הינה 95%, ומרבית ה”תאונות” עם קונדומים מתרחשות עקב שימוש לא נכון.

נאמר גם כי קונדום אינו מאפשר חווייה אותנטית והנאה מלאה מיחסי המין. בזמן שחלק מאיתנו עדיין חושבות שזה נכון, חשוב לציין כי היום השוק מציע מגוון קונדומים שמטרתם לשפר את החוויה תוך שמירה על הבריאות:  קונדומים מחוספסים, עבים, זוהרים, קונדומים בטעמים ועוד – בקיצור, לפעמים קונדומים דווקא יכולים “לתבל” את חיי המין.

דיאפרגמה

דיאפרגמה הינה אמצעי מניעה נשי המוחדר לנרתיק לפני קיום יחסי מין. הדיאפרגמה פועלת מחד כמו קונדום ואינה מאפשרת לנוזל הזרע לחדור אל עומק הנרתיק, ומאידך היא מכילה קוטל זרע אשר מחסל את חיותו של נוזל הזרע אשר מגיע ועשוי לעבור דרכה אל הנרתיק. בארץ השימוש בדיאפרגמה כאמצעי למניעת הריון אינו נפוץ.

מדבקה

המדבקות הן אמצעי מניעה חדש יחסית המיועד לנשים. מדובר בסוג של פלסטר קטן אשר משחרר לזרם הדם הורמונים, בדומה לגלולות המסורתיות.

פשוט מאוד להתשמש במדבקה וניתן להדביקה על הישבן, הזרוע והירך. המדבקה משחררת הורמונים במהלך כל החודש ויש להחליפה בתחילת כל חודש. כמו במקרה של הגלולות, גם כאן יש שימוש רציף של שלושה שבועות במוצר ושבוע אחד מנוחה.

יעולותה של המדבקה גבוהה ביותר וגם היא עומדת מעל 99%. החשש העיקרי של כשל בשימוש במדבקות הוא קילוף או נפילה של המדבקה מהעור. אך אל חשש, הסיכוי לכך עומד רק על כ- 2%.

טבעת

מדובר בטבעת גמישה ודקה במיוחד המוחדרת לנרתיק האישה. זהו אמצעי מניעה חדיש יחסית, וכמו הגלולות והמדבקות, גם הוא צריך להיות בשימוש רציף של 3 שבועות ואח”כ שבוע הפסקה.

אין חשיבות למיקום הטבעת בתוך הנרתיק, כך שאין צורך לחשוש להחדיר את הטבעת לא טוב. במשך שלושת השבועות שנמצאת הטבעת בנרתיק האישה, היא משחררת הורמונים במינון נמוך, כמו אלו שמספקות הגלולות והמדבקות.

גם הטבעת בטוחה ביותר ומונעת הריון בשיעור של 98-99%.

התקן תוך רחמי

התקן תוך רחמי הינו אמצעי מניעה המוחדר לרחם בהליך רפואי קצר, וגורם לדלקת איזורית קלה ברחם, ועקב כך לחוסר יכולת להיכנס להריון.

התקן תוך רחמי הינו פתרון בטוח ויעיל שהיתרון הגדול שלו הוא קלות השימוש – אין צורך לזכור לבלוע גלולה כל יום, אין צורך בקונדום וכו’.

קראי על: הריון מדומה false pregnancy – איך ולמה?

החיסרון הידוע שלו הוא שאינו מונע הריונות מחוץ לרחם. ההתקן פועל בין שלוש לחמש נשים וחלק מההתקנים שנמצאים כיום בשוק גם פולטים באופן מבוקר על פני זמן נוזלים לקטילת זרע.

בשוק קיימים גם אמצעי מניעה קבועים יותר, כמו קשירת חצוצרות עבור אישה, או או ניתוח כריתת צינור הזרע עבור גברים. אלה אמצעי מניעה המתאימים רק למי שבטוח לחלוטין שלא ירצה הריון לעולם.

איזה אמצעי מניעה הכי יעיל ובריא?

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן