x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

ימים בטוחים - יש כזה דבר?

תאריך: 24/07/2014 12:14

כנשים אנחנו עסוקות מרגע שהפכנו לפעילות מינית בנושא ההריון, בין אם במניעתו או בכניסה להריון.

מאמר זה מתייחס לאותם "ימים בטוחים" עליהם שמענו בנערותנו ולשאלה עד כמה הם באמת בטוחים וכיצד הבנה שלהם עשויה לסייע לנו לקראת הריון או במניעתו.

הביוץ

ידוע לנו כי הריון מושג באמצעות מפגש של הזרע עם הביצית. הביצית אינה זמינה לאורך כל החודש, אלא רק בשלב במחזור החודשי של האישה שנקרא "שלב הביוץ".

שלב זה מתרחש באמצע המחזור ונמשך עד 48 שעות, במהלכן ביצית בשלה משתחררת מהשחלה, פורצת אל חלל הבטן ונשאבת אל תוך החצוצרה. בחצוצרה נעה הביצית כלפי מעלה ומחכה לפגוש בזרע שיפרה אותה, בדרכה אל הרחם.

אם היא מגיעה לרחם כשאיננה מופרית, היעדר ההורמון שמפריש העובר יגרום לשכבת הדם שיצר הרחם להשיל את עצמה וכך תופיע הווסת ויתחיל מחזור חודשי חדש.     

לכן הרעיון הוא כביכול פשוט:

מקיימים יחסי מין בסמוך למועד הביוץ (זרע יכול לחיות עד ששה ימים בצוואר הרחם ובחצוצרה ולכן קיום יחסי מין לקראת הביוץ ובמהלכו מגדיל את הסיכויים לכך שתהיה הפריה) כשרוצים להשיג הריון ונמנעים מקיום יחסי מין בסמוך למועד הביוץ (או משתמשים בסוג של אמצעי מניעה חוצץ, כגון קונדום או דיאפרגמה) כשרוצים להימנע מהריון.

לקריאה נוספת: מידע על טיפולי הפריה מלאכותית

אין אפשרות להיכנס להריון לאחר ביוץ, משום שלא משתחררת ביצית עקב רמות גבוהות של הורמון הפרוגסטרון, צוואר רחם סגור ונוזלי צוואר הרחם המונעים מזרע לשרוד בסביבה הנרתיקית.

שיטת הימים הבטוחים

ימים בטוחים - ביוץ והריון"שיטת הימים הבטוחים" היא שיטה שמתבססת על קביעת מועד הביוץ לפי אורך המחזור החודשי של האישה.

אישה תמיד תקבל את הווסת כשבועיים (פלוס-מינוס יומיים לכל כיוון) לאחר הביוץ, כלומר אם לאישה יש מחזור של 28 יום - היא תבייץ בסביבות היום ה-14.

לכן לפי שיטה זו ניתן לקיים יחסי מין בטוחים עד ליום השביעי של המחזור והחל מהיום ה-16 למחזור. 

החיסרון המובהק בשיטה זו הוא כלפי נשים שאין להם אורך מחזור סדיר.

מעטות הן הנשים שהמחזור מגיע אצלן בדיוק כל 28 יום ולכן שינוי בכמה ימים לפה או לשם עלול להוביל להריון לא רצוי.

השיטה הזו עובדת רק אצל נשים שיודעות בדיוק מהו אורך המחזור שלהן וגם זה יכול להשתנות בעקבות נסיעה לחו"ל, מחלה או תקופות לחץ. מסיבה זו שיטת הימים הבטוחים אינה בטוחה.

שיטת "המודעות לפוריות"

למרות שהשיטה אינה יכולה להבטיח מניעת הריון, אין זה אומר שאין דבר כזה "ימים בטוחים".

כאמור ישנם רק ששה ימים פוריים בחודש ולכן בכל שאר החודש ניתן לקיים יחסי מין ללא חשש, אך הקושי בשיטה זו הוא לוודא את מועד הביוץ.

מסתבר כי נשים רבות אינן מודעות כלל לזמנים בהן הן מבייצות. כמו כן, מסתבר כי סימנים לביוץ כגון כאבי אמצע המחזור (אשר יכולים להעיד על שחרור הביצית מהשחלה) אינם מצביעים בהכרח על ביוץ.

עם זאת, ישנן כמה דרכים אמינות ומדעיות לקבוע את זמן הביוץ וכך לדעת מתי רצוי לקיים יחסי מין ומתי פחות, תלוי כמובן במטרות של האישה.

שיטת המודעות לפוריות היא שיטה שמלמדת את האישה להיות קשובה לסימנים המובהקים שמשדר גופה לקראת הביוץ, כדי להשיג או להימנע מהריון.

קיראו בהרחבה על: בעיות פוריות בקרב גברים

לאחר מעקב של כמה חודשים על הפרשות צוואר הרחם, מיקומו ומדידת חום השחר, ניתן לקבוע מתי עומד להתרחש ביוץ וגם מתי הוא הסתיים וניתן לקיים יחסי מין ללא חשש.

שיטה זו בטוחה, משום שהיא לוקחת בחשבון את השינויים בגוף האישה מדי חודש. עם זאת, זו שיטה שיש ללמוד ולתרגל כדי שתהיה בטוחה לחלוטין.

בשורה התחתונה, מודעות לפוריות יכולה להיות גם ההבנה העמוקה של המחזור הנשי, בו כל פרט הוא משמעותי ונועד למטרה מסוימת.

היכרות מחודשת עם גופנו מאפשרת לזהות מהם הימים הבטוחים של כל אחת מאיתנו, לקבל שליטה על הגוף ולהתאהב בו מחדש. 

קראי בהרחבה על: הפריה חוץ גופית ללא הורמונים

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור