x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

מהי דולה וכיצד תומכת לידה יכולה לעזור לך?

תאריך: 23/07/2014 16:32

תהליכי ההיריון והלידה אינם כה פשוטים ומובנים מאליהם, לא לאישה ההרה ולא לסובבים אותה ובייחוד אם זה הריון ראשון. בעבר הרחוק נהגו נשים בהיריון להיעזר בתמיכתן של נשים אחרות במהלך חודשי ההיריון ובעיקר בלידה.

לאורך שנים ארוכות בכל רחביי העולם רק נשים היו נוטלות חלק בטיפול באישה ההרה ובלידה עצמה. לרוב, הייתה מעורבת בלידה נוסף למיילדות אישה שכינוייה היה "דולה".

ביוונית פירוש המילה דולה הוא "אישה העוזרת לאישה". ואכן, ביוון העתיקה נהגו המשרתות שהכירו את גבירותיהן טוב יותר מכל אדם אחר, לסייע להן במהלך ההיריון ובזמן הלידה, הן היו מרגיעות אותן ועוזרות להן להתמודד עם הכאב.

דולות מודרניות

מקצוע הדולה המודרנית נוצר בעקבות מחקר שנעשה בגואטמלה. במהלך מחקר זה, ליוותה קבוצת נשים, נשים אחרות שהיו בהריון כשמטרת המחקר הייתה לזהות תופעות שונות אצל נשים לאחר הלידה.

במהלך המחקר התפתחה מערכת יחסים קרובה מאוד בין הנשים המלוות והנשים ההרות, והמלוות ביקשו להיות נוכחות בזמן הלידה.

קיראי גם על: הכנה רגשית ללידה

בתום המחקר הסתבר, כי כאשר הייתה נוכחת אישה נוספת במהלך הלידה, הייתה היולדת נינוחה ורגועה יותר על-אף שאותה אישה לא הייתה מעורבת באופן אקטיבי בתהליך הלידה.

דולה היא למעשה תומכת לידה או מלוות לידה מוסמכת. תפקידה הרשמי של הדולה הוא ללוות ולתמוך באישה ההרה בשלבי הלידה הראשונים ובמהלך הלידה במקביל לצוות הרפואי בבית החולים.

הדולה מלווה את בני הזוג כבר בשלב הכנה ללידה ותורמת מניסיונה האישי והמקצועי.

היא מסייעת בתרגול לקראת לידה, תורמת להבנת התהליך, מסייעת לבני הזוג לבנות תכנית לידה מסודרת, ועובדת עם האישה ההרה על התנועות, הנשימות ושאר נושאים חשובים. נוסף לכך, מסייעת הדולה ליולדת מבחינה פיסית ונפשית לפני הלידה ובמהלכה.

תומכת הלידה מסייעת בהקלת הכאבים ובהתמודדות עם הצירים באמצעות עיסויים מתאימים ונמצאת לצד היולדת כדי להרגיעה ולהפיג את חששותיה.

כדאי לקרוא על: צירי ברקסטון היקס - הגוף מכין את עצמו ללידה

גם לאחר הלידה מלווה הדולה את היולדת בשלב הנקה ראשונית, בעת שחרורה מחדר לידה, לאחר התאוששות ואפילו בבית היולדת בשלבי הטיפול וההנקה הראשוניים.

לדולה מוסמכת ישנה הכשרה מקיפה בנושאי הלידה

במהלך ההכשרה נלמדים הנושאים השונים הקשורים בהריון ובלידה בצורה מעמיקה ומקיפה: שלבי ההיריון, הכנה נכונה ללידה, שלבי הלידה השונים, תמיכה פיסית ונפשית ביולדת, פרוצדורות שונות הקשורות בלידה, התערבויות בתהליך הלידה, סיבוכים, תופעות פיזיולוגיות שונות ונושאים חשובים נוספים.

נוסף להכשרה התיאורטית, רוכשת הדולה במהלך לימודיה "כלי עבודה" שונים המסייעים בהכנה לקראת הלידה ובהתמודדות עם מצבים שונים האופייניים ללידה.

הדולה מסייעת ליולדת לעבור את הלידה בצורה מאוזנת וכמה שיותר נינוחה ורגועה באמצעות מגוון שיטות שלמדה, כדוגמת: עיסוי, רפלקסולוגיה, שיאצו ודמיון מודרך.

קראי גם על: תרגילי יוגה וחשיבותם עבור נשים בהריון

שלא כמו האחות המיילדת הלוקחת חלק פעיל בהליך הלידה מבחינה מקצועית ורפואית, תפקידן של דולות איננו רפואי אלא הוא בעיקר לתמוך ולהקל על שני בני הזוג בשלבי הלידה השונים.

דולה איננה מבצעת הליכים רפואיים שונים הקשורים ללידה, כדוגמת בדיקת לחץ הדם והדופק של האם ושל העובר אך היא נמצאת עם בני הזוג כבר בשלב ההמתנה ללידה.

תומכת הלידה קשובה לבקשותיה השונות של היולדת והיא עוזרת ותומכת בה החל משלב הופעת הצירים המוקדמים ועד לשלבי הלידה המתקדמים.

דולה מעודדת את היולדת ואת בן זוגה, מבהירה ומסבירה להם נושאים חשובים או מטרידים ומקלה מאוד על ההתמודדות עם הכאב, הן מבחינה פיסית והן מבחינה נפשית.

 קראי באתר Y-הריון על: שימור דם טבורי

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור