באנר 1
באנר 2
באנר 3

בדיקת חלבון עוברי בעת הריון

יומן הריון – בדיקת חלבון עוברי היא בדיקת סקר, המעידה על ההסתברות שקיימים מומים בעובר. תוצאותיה עשויות להיות הרות גורל עבור האם והתינוק.

בדיקת חלבון עוברי בעת הריון

בדיקת התבחין המשולש (או בשמה השגוי אך הנפוץ- “בדיקת חלבון עוברי”) היא בדיקת דם פשוטה, אשר מומלץ לכל אישה בהריון לעבור אותה.

הבדיקה מיועדת לזהות מומים במערכת העצבים או בחוט השדרה, ולהעריך את הסיכוי לתסמונת דאון ומומים כרומוזומליים נוספים.

לצורך כך הבדיקה בוחנת שלושה מרכיבים עיקריים: חלבון עוברי (AFP- Alpha Fetoprotein), חלבון המופרש על ידי העובר; בדיקת רמות של hCG) Human Chorionic Gonadotropin) המופרש על ידי השליה ואסטריול (Estriol), סוג של אסטרוגן המופרש גם על ידי העובר וגם על ידי השליה.

קיראי בהרחבה על: רשלנות רפואית במעקב הריון

הבדיקה מיועדת לזהות רמות נמוכות או גבוהות של AFP ורמות אבנורמליות של hCG ואטסריול. תוצאות אלו, בשילוב עם נתונים על גיל הריון, משקלה, מוצאה האתני וגיל ההריון נותנות הערכה להסתברות להפרעות מולדות פוטנציאליות.

מה קורה אם התוצאות לא טובות?

ראשית, חשוב לזכור כי זוהי בדיקת סקר לצורך מעקב הריון ולא בדיקה לצורך אבחנה. היא אינה מצביעה בביטחון על קיומה של בעיה, אלא על הסבירות שבעיה קיימת.

משמעות הדבר היא כי במידה והתוצאות שהתקבלו הן לא התוצאות הרצויות, האישה צריכה להיבדק על ידי מומחה בתחומי הריון בסיכון.

ברוב הפעמים הבעיה היא הריון מרובה עוברים, או גיל הריון מתקדם יותר ממה שנחשב בתחילה, ולכן הבדיקה הראשונה תהיה אולטרה סאונד להערכת גיל העובר.

לקריאה נוספת: הריון אחרי גיל שלושים

כיצד להיערך לבדיקה?

בדיקות חלבון עוברי אינן מתבצעות בכל קופת חולים (כבדיקת דם רגילה), אלא יש צורך להיערך ולברר באלו מעבדות הן נערכות ובאלו ימים.

אל הבדיקה על האישה להביא את כרטיס מעקב ההריון (שניתן לה על ידי הרופא המטפל, או על ידי האחות בטיפת חלב), כמו גם צילומי אולטרסאונד שנערכו ואת סיכומי הבדיקות השונים.

אין צורך בצום לקראת הבדיקה. עלותה של הבקירה היא 42 ₪.

מתי יש לבצע את הבדיקה?

למרות שניתן לבצע את הבדיקה בין השבוע ה-16 לשבוע ה-20 להריון, המועד המומלץ ביותר הוא בין שבוע 17 לשבוע 18 להריון.

אם אינך יודעת מה שבוע ההריון שלך, ניתן לחפש ברחבי הרשת מחשבון הריון בו ניתן להקליד את תאריך הוסת האחרונה ולפי זה מחושב גיל ההריון.

אם אינך זוכרת את תאריך הוסת האחרונה או שמחזורייך ארוכים באופן משמעותי ממחזור ממוצע (28 יום, לפיו נקבע גיל ההריון), אזי גיל ההריון יחושב לפי האולטרסאונד.

ככלל, אם ישנו פער בין האולטרסאונד לגיל ההריון הוא יחושב לפי הוסת האחרונה אם מדובר בפער של פחות מעשרה ימים או לפי האולטראסאונד אם מדובר בפער גדול מעשרה ימים.

האם מומלץ לעשות את הבדיקה בנוסף לבדיקת מי שפיר?

ישנם נשים ששוקלות לוותר על הבדיקה, שהיא כאמור בדיקת סקר, מכיוון שהן יודעות שברצונן לעבור בדיקת מי שפיר, שנותנת אבחנה ברורה.

קראי גם על: בדיקת שקיפות עורפית

למרות זאת, קיימת המלצה חד משמעית לעשות את הבדיקה, שאינה יקרה ואינה מסוכנת, משום שדרכה ניתן לגלות מחלות כרומוזומליות נוספות כמו תסמונת דאון או פגמים במבנה השליה, שגילוים עשוי להיות משמעותי להמשך מעקב ההריון.

לקריאה נוספת באתר: דיאטה ותזונה מאוזנת ובריאה בהריון

בדיקת חלבון עוברי בעת הריון

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן