x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

מהי בדיקת שקיפות עורפית?

תאריך: 30/07/2014 14:09

את אמא טרייה בהתהוות. את באופוריה. את מרחפת בין הכרח המציאות היומיומית לבין פנטזיות תמידיות הגובלות בחרדות. חששות ממינים שונים מציפים אותך, ובעיקר אלה הנוגעות להתפתחות העובר, מעשה הבריאה הפלאי הנרקם בגופך.

את מגששת כאחוזת אובססיה אחר כל פיסת מידע רלוונטית, שיכולה ולו במעט למקום את הבנתך בטווח מרגיע מספיק. וזה מוצדק – תהליכים רבים עוברים על עוברך.

מה בודקים?

אם את בשלב ההריון שבין השבוע ה-11 ל-14, וביתר דיוק 10+1 עד 13+6, כשההתייחסות היא לשבועות מלאים מאז הווסת האחרונה, לעובר שלך מצטבר בזמן זה נוזל צווארי לימפטי המצוי בעיקר בעורף, בתהליך נורמלי לחלוטין, כאשר הוא נספג בגוף ונעלם לקראת השבוע ה-15.

אולם, במידה ולעובר מופיעה שכבה עבה של הנוזל, זהו רמז לסבירות לכשל כרומוזומלי כלשהי, כתסמונת דאון, ולמומי לב.

על מנת לדעת היכן את עומדת, מומלץ לבצע בדיקת שקיפות עורפית. הבדיקה היא בדיקת אולטרא-סאונד, שאיננה כרוכה בסכנת הריון בניגוד לבדיקות מי-שפיר או סיסי-שיליה הדרושות בשלבים שיש צורך בוידוא מדויק.

קיראו גם על: בדיקת סקר ביוכימי

הבדיקה איננה ממומנת בסל הבריאות והיא מתבצעת במעבדות פרטיות או בקופות חולים מורשות, ומחירה נע בין 200-800 שקלים, כשבקופות חולים מסוימות ניתן לקבל החזרים.

במידה ואת בהריון מרובה-עוברים את זכאית למימון מלא, לכן מומלץ לבדוק מהם התנאים לבדיקות והחזרים כספיים בהתאם למצבך בקופת החולים שלך.

העובי הנורמלי של הנוזל הלימפטי הוא עד כ-3.5 מילימטרים. נתון גבוה מזה מחייב פנייה לקבלת יעוץ גנטי. במקרה של הריון מרובה-עוברים בדיקה זו מומלצת על בדיקות אחרות שכן היא בודקת את נתוני העוברים בנפרד ולא ממוצע שקיפות של כולם יחדיו.

קיראי גם על: אבחון מחלת הקנוואן לפני ההריון

חשוב לציין שהבדיקה יעילה רק עד השבוע ה-14 משום שלאחר מכן הערכים הנמדדים משתנים וכבר לא רלוונטיים. בטווח שצויין כרלוונטי הבדיקה מגלה עד כ-70% מכלל מקרי תסמונות דאון, כשבכל עובר הניבוי עומד על עד 75%.

תסמונת דאון היא השכיחה שבתסמונות הכרומוזומליות (עקב סטייה כרומוזומלית) ומשערים כי הסיכוי ללדת עובר עם התסמונת הוא אחד ל- 800-1000 לידות, כאשר הסבירות עולה משמעותית עם גיל היולדת.

אלמנט נוסף בבדיקה המהווה עזר לזיהוי סבירות לתסמונת הוא מיפוי עצם האף בעובר. ב-99% מהמקרים ניתן כבר להבחין בה לעומת 27% בקרב עוברים עם הליקוי.

בדיקת שקיפות עורפית נמשכת בדרך כלל בסביבות שלושים דקות, דרך הבטן ובמקרים מסוימים דרך הנרתיק. גיל האשה מהווה פקטור חשוב לכן התוצאות מהוות שכלול של עובי שכבת הנוזל, גודל העובר וגיל האם ומנבאות את הסיכויים לנשיאת פגמים כרומוזומליים הקשורים במערכת העצבים.

שקיפות עורפית יכולה לנבא את הסיכון רק עד גבול של כ- 75% לכן מומלץ להמשיך בבדיקות משולבות הכוללות בדיקות דם של חלבונים והורמוני שיליה כשבדיקות אלו מעלות את יכולת הניבוי בעשרות אחוזים.
 

רוצה לדעת יותר על בדיקות וטיפולים בהריון? לחצי מעקב הריון

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור