x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

הריון אחרי גיל שלושים - יתרונות וסיכונים

תאריך: 24/07/2014 12:01

סטטיסטיקות לידה בשנים האחרונות מראות עלייה משמעותית בגיל הנשים שבוחרות ללדת בפעם הראשונה וכתוצאה מכך גם גיל מבוגר יותר בלידה השנייה והשלישית.

נשים רבות יותר מתמיד מחכות עד שנות ה-30 לחייהן כדי להרות לראשונה ולעתים אף מאוחר יותר.

בשנת 2006 כמעט חצי מכל הלידות בעולם המערבי היו של נשים מעל לגיל 30, לעומת רבע מהנשים בשנת 1986. כמו כן לידות אצל נשים מעל גיל 40 הוכפלו בעשורים האחרונים.

הגיל הממוצע ללידה בישראל הוא 26.8 שנים. גיל זה הוא ממוצע כלל ארצי, הכולל את כל הדתות, המוצאים האתניים, הערים ואזורי הספר.

ישנם הבדלים בין מוצא אתני ותרבותי. למשל, אצל נשים מוסלמיות הגיל הממוצע ללידה ראשונה הוא 23.1 ואילו לנשים יהודיות הגיל הוא 27.4. ישנם הבדלים גם בין חילוניים לדתיים וגם בין עירוניים לכפריים. הריון אחרי גיל 30

למרות שניכר כי נשים נמצאות עוברות הריון בגילאים שונים, ישראל מצטרפת למגמה בעולם המערבי של דחיית גיל האימהות.

אלו השפעות יש לגיל על הפוריות?

ישנה ירידה הדרגתית בפוריות אצל נשים מעל לגיל 30, הנובעת מירידה בעובי רירית הרחם או מהתיישנות הביציות, לכן עלול לקחת זמן רב יותר להרות שמתעורר צורך בהתערבות של טיפולי פוריות שונים.

קראי על: הפריה חוץ גופית ללא הורמונים

אך לא תמיד זה המקרה - נשים רבות מעל גיל 35 עשויות להיות בעלות ביציות טובות יותר מאחיותיהן הצעירות שמקפידות על שתייה או עישון, לכן בריאות האישה היא משמעותית יותר מגילה, בעיקר בסמיכות הגילאים האלה.

אלו השפעות יש לגיל על ההריון?

בעבר, נשים מבוגרות שהרו וילדו היו בדרך כלל נשים שלהן משפחות גדולות וזהו ילדן החמישי או השישי. מצב זה כשלעצמו עשוי להיות מסוכן לאם ולתינוק, בגלל סיבוכים אפשריים והצטלקויות ברחם הנובעות מהריונות עבר מרובים.

כיום, אם אישה בחרה ללדת בגיל מבוגר, פעמים רבות היא שומרת על עצמה ועל גופה באמצעות התעמלות בשילוב תזונה נכונה, מתוך מודעות שמגיעה בגילאים מאוחרים יותר.

לקריאה נוספת: פעילות גופנית בזמן ההריון

עם זאת, לגיל עדיין ישנה משמעות. ככל שמתקדמים בגיל, כך יש יותר סיכון לפתח הפרעות רפואיות כגון סוכרת, לחץ דם גבוה ומחלות כרוניות אחרות שעלולות להשפיע על ההריון והלידה.

כמו כן, מעקב ההריון שאישה בגיל זה עושה הוא שונה במקצת, משום שהיא נחשבת בסיכון גבוה לפתח מומים כרומוזומליים בעובר. לכן היא עשויה לקבל מעקב הריון דקדקני יותר, עם יותר בדיקות אולטרסאונד, כאשר מעל גיל 35 מומלץ לעשות בדיקת מי שפיר.

הריון בגיל צעיר מדי (גיל ההתבגרות) נושא גם הוא סיבוכים לאם ולעובר, ומתאפיים במשקל לידה נמוך, תמותת תינוקות רבה יותר, אנמיה הריונית, אגן צר מדי ללידה (שעדיין מתפתח) ועוד.

בנוסף, נערות הרות מגלות את הריונן בשלב מאוחר יותר מהממוצע ולכן גם זוכות לפחות טיפול רפואי.

אם כן, ניכר כי הגילאים המומלצים ביותר להרות הם בין 20 (אז הגוף כבר סיים את התפתחותו) לבין 30.

קיראי בהרחבה על: הפלה טבעית

מהם היתרונות בהריון מעל גיל 30?

יש גם אספקטים חיוביים לגיל. נשים בגילאים אלו עשויות להיות בעלות יתרונות רבים יותר מאחיותיהן הצעירות.

נשים מעל גיל 30 ו-40 מובילות סגנון חיים בריא יותר, הן עשויות להיות משכילות יותר ובעלות ביטחון כלכלי רב יותר.

הן מבינות את צרכי גופן ומטפלות בעצמן טוב יותר עם התעמלות. הן שלמות עם התינוק ומגיבות לסימפטומים של ההריון טוב יותר.

אם כן בשורה התחתונה, הריון בריא הוא הריון בגוף בריא ששומר ומטפח את עצמו. הריון כזה ניתן להשגה כמעט בכל גיל, אך ישנם גילאים בהם המעקב הצמוד הוא יותר הכרחי על מנת להבטיח את תקינות ההריון.

לידה קלה ומוצלחת, בכל גיל!

קיראי בהרחבה על: וירוס הפפילומה HPV

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור