באנר 1
באנר 2
באנר 3

מהי בדיקת אולטרסאונד?

מעקב הריון כולל בדיקות אולטרסאונד רבות העוקבות אחר מצבם הבריאותי של העובר והאישה. מהו אולטרסאונד? האם את באמת יודעת כיצד עובדת השיטה? האם הבדיקה מסוכנת? כנסי וקבלי את כל הפרטים.

מהי בדיקת אולטרסאונד?

בדיקת אולטרסאונד, או סנוגרפיה, היא בדיקה המשתמשת בהחזרים של גלי קול על מנת לקבל תמונה דו מימדית של תוך הגוף, ללא צורך בטיפול חודרני.

במהלך הריון מומלץ לבצע בדיקות שגרתיות רבות. כחלק ממעקב ההריון נעשה שימוש רב בבדיקות אולטרסאונד, בהן ניתן לראות את מבנה הרחם, השחלות ואיברי הבטן, וכמובן, את העובר, המנח שלו, האיברים המתפתחים שלו, ועוד.

מה בודקים בשיטה זו במהלך ההריון?

הריון הינו אחד המקרים בהם משתמשים בבדיקות אולטרסאונד בתדירות גבוהה. לאורך ההריון נבדקים משתנים רבים המעידים האם ההריון תקין ואם התפתחות העובר מתקדמת על פי הציפיות.

בעזרת בדיקות אולטרסאונד נוכל לקבל מידע רב אודות ההריון והעובר:

קביעת מיקום ההריון –  באמצעות בדיקת אולטרסאונד שגרתית ניתן לבדוק בתחילת הריון אם הוא רחמי או חלילה – חוץ רחמי. הריון מחוץ לרחם מחייב גרידה, מפני שעובר אינו יכול להתפתח מחוץ לרחם, וכן אישה אינה מסוגלת לממש הריון של עובר מחוץ לרחמה.

פעימות לב – במהלך תחילת הריון, בסביבות שבוע 7-8 נערכת בדיקת אולטרסאונד ראשונה , בה ניתן לראות את פעימות ליבו של העובר.

קיראי בהרחבה על: התפתחות העובר לפי שבועות ההריון

מספר עוברים – בשלב ההריון המוקדם, ניתן גם לדעת כמה עוברים נמצאים ברחם האישה, כלומר, אם מדובר בהריון של תינוק יחיד, תאומים או שלישיה.

יש לציין כי בשלב מוקדם זה ההערכות הניתנות בנוגע למספר העוברים אינן תמיד מדוייקות, מפני ששלבי התפתחות של הריון בהריון מרובה עוברים אינם תמיד זהים לשלבי התפתחות של עובר בהריון חד עוברי.

גיל ההריון – לפי התפתחות העובר, אורך עצמות גפיו, וכולי, ניתן להעריך את גיל ההריון, ובמידה והתפתחות העובר אינה מתאימה לגיל ההריון כפי שנמסר על ידי האם, תהיה סיבה להניח כי העובר אינו מתפתח באופן תקין ולבדוק את בריאות העובר בבדיקות מורכבות יותר, כמו למשל בדיקת מי שפיר.

כמות מי שפיר – בעזרת בדיקת אולטרסאונד ניתן להעריך את כמות מי השפיר המצוייה ברחם. הערכות בנוגע לכמות מי השפיר ברחם קשורות להערכת רווחתו של העובד ברחם כמו גם לבריאות ההריון ולבריאות האישה הנושאת ברחמה את העובר.

למשל, סוכרת הריון קשורה לריבוי מי שפיר ומי שנמצאת בבדיקות אולטרסאונד כבעלת כמות רבה של מי שפיר, תשלח ככל הניראה לבדיקת העמסת סוכר לגילוי סוכרת הריונית.

קיראי עוד בנושא סיבוכים בהריון

מצבו הבריאותי של העובר – עוד מידע חשוב בנוגע לעובר, אותו מגלים בבדיקות אולטרסאונד, הינו מצבו המוערך, על פי תנועותיו ותנועות הנשימה של העובר ברחם.

שקיפות עורפית – בשליש הראשון של ההריון תיערך בדיקת שקיפות עורפית שמטרתה לגלות מומים כרומוזומליים בעובר, כגון תסמונת דאון ומומי לב שונים.

סקירת מערכות – בשליש השני של ההריון תערכנה שתי בדיקות סקירה – סקירת מערכות מוקדמת וסקירת מערכות מורחבת. הבדיקות נעשות באמצעות אולטרסאונד, ועוקבות אחר התפתחות תקינה של מערכות החיים של העובר, ביניהן מוח, ריאות, כליות, עמוד שידרה, גפיים ואצבעות, לב ועוד.

בדיקת אולטרסאונד – המפגש הראשון בין אם לתינוק

פרט לחשיבות המכרעת עבור הריון תקין ותינוק בריא בביצוע מעקב הריון אחראי, אין ספק שאין מילים לתאר את הדגיג הניראה מעל מסך האולטרסאונד בבדיקות האולטרסאונד השגרתיות.

כבר בשבוע השמיני להריון יכולה אמא לראות את פעימות ליבו של מי שיהיה תינוקה בעוד כשבעה חודשים. ההתרגשות לבדה הינה ערך עליון.

האם הבדיקה מסוכנת או הכרחית?

כיום קיימות השערות שונות בנוגע לבטיחות הבדיקות על עוברים ועל אימותיהם. יש האומרים כי שידור גלי הקול של מכונת האולטרסאונד בכמות רבה מדי עלול להזיק לעובר.

כיום, בדיקות האולטרסאונד הינן שגרת מציאות במהלך מעקב הריון של נשים בכל העולם, ולא ידוע על קשר אמפירי בין ריבוי בדיקות אולטרסאונד לבין נזק כלשהוא לאם או לתינוק.

עם זאת, מומלץ לקיים את הבדיקות אליהן מפנה אותך הרופא, ולא להרבות בבדיקות אולטרסאונד מיותרות.

לקריאה נוספת: מהי בדיקת סיסי שליה?

מהי בדיקת אולטרסאונד?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן