בדיקה להערכת משקל העובר

בואי לקרוא את כל מה שחשוב לדעת על בדיקת הערכת משקל העובר באתר יומן הריון…

בדיקה להערכת משקל העובר

בדיקת הערכת משקל עוברית הינה מקור חשוב למידע על קצב התפתחותו של העובר ובעזרתה ניתן ללמוד על גודלו העתידי של העובר ואף לאתר מקרים של צמיחה לא תקינה.

משקל נמוך עלול להצביע על בעיות התפתחותיות שעלולות להזיק ולגרום למצוקת העובר ומידע על משקל גבוה יסייע בתכנון מהלך הלידה.

במהלך ההיריון עוברת האישה בדיקות שונות ובשלוש מהן מתבצעת גם הערכת משקל העובר. ההערכה מבוצעת לראשונה בין השבועות 11 ל- 14 להריון, כחלק אינטגראלי מבדיקת שקיפות עורפית.

הערכה נוספת מתבצעת במסגרת סקירת המערכות המאוחרת אשר מתבצעת במהלך השבועות 18 עד- 22 ובין השבוע ה-30 לשבוע 34 תתבצע הערכת משקל עוברית אחרונה.

הבדיקה האחרונה היא גם היחידה שנקראת הערכת משקל עוברית אך היא אינה שונה במהותה מן הבדיקות הקודמות, שמטרתם להעריך את גודלו ומשקלו של העובר.

כיצד מבוצעת הבדיקה?

הערכת משקל העובר כשמה כן היא, הערכה בלבד, שכן מדידת משקל ישירה, היא כמובן בלתי אפשרית. בבדיקת האולטרסאונד ניתן למדוד את אורך העובר ואיברים שונים בגופו.

בשליש הראשון להריון מודדים את אורך העובר מקצה הראש ועד הישבן. בשליש השני ובבדיקה האחרונה, מודדים את היקף הראש וקוטרו, היקף הבטן ואת אורך עצם הירך. מכשיר האולטרסאונד מזין נתונים אלה לנוסחאות אשר פותחו על ידי חוקרים באופן ניסיוני וכך מחשב את למשקל העובר.

לאחר מכן משווה המחשב את המשקל שהתקבל לעומת עקומות צמיחה נורמאליות, אשר חושבו סטטיסטית לגבי עוברים בישראל. על פי ההשוואה מתקבלים האחוזון של משקל העובר וכן הערכה של גיל ההריון.

בכל מדינה מכשיר האולטרסאונד משווה את משקל העובר לעקומות גדילה של עוברים מאותה מדינה וזאת במטרה לקבל הערכה ריאלית ביחס לממוצע אשר משקף את האזור. חשוב לציין כי זוהי בדיקה בטוחה, יעילה ובלתי פולשנית.

הערכת משקל ידנית/קלינית מבוצעת תוך מישוש בטנה של האישה ההרה, על ידי רופא נשים או מיילדת. רמת הדיוק בבדיקה זו זהה לזו של בדיקה באולטרסאונד ובשני האופנים מדובר על טווח טעות שבין 10% ל- 15%.

טווח הטעות גדל דווקא בתחומי המשקל בהם נדרשים הדיוק והרגישות המרביים, כאשר המשקל קרוב יותר לקצה העליון או התחתון של עקומת המשקל הנורמאלי.

מה הוא משקל עובר ממוצע?

משקל ממוצע לעובר בשבוע מסויים, מוגדר כמשקל אשר נמצא בין אחוזון 10 זאת אומרת, משקל שעשרה אחוזים מכלל העוברים באותו שבוע, נמצאים מתחתיו ל- אחוזון 90, המייצג את המשקל שעשרה אחוזים מהעוברים באותו שבוע נמצאים מעליו.

מכיוון שיש טווח רחב יחסית של משקלים נורמליים לשבוע מסויים, הרי שהשוואה של משקל העובר, לערך יחיד של משקל ממוצע לשבוע מסויים וקביעה של גיל העובר על סמך השוואה זו, הם בעלי משמעות רפואית מועטה בלבד ובנוסף יש לזכור את טווח אחוזי הטעות שבבדיקה.

המצב נעשה עוד פחות ברור כאשר יש חוסר בהירות לגבי גיל ההריון. באופן כללי מספיק לדעת שמשקל העובר נמצא בטווח הנורמאלי.

לקריאה נוספת: חישוב שלבי הריון באמצעות מחשבון

יחד עם זאת, הערכה אשר מצביעה על משקל גבוה מאד או נמוך משמעותית מהטווח הממוצע, מחייבת התייחסות.

במידה ועובר החל את ההיריון עם משקל באחוזון נורמאלי או גבוה, אך בהמשך ירד לאחוזון נמוך יותר, למרות שנשאר בתחום הנורמאלי, הדבר עשוי להצביע על ירידה בקצב הגדילה הבריא וייתכן שנתון זה מצביע על הופעת  בעיה התפתחותית.

משקל עובר נמוך מהממוצע

אצל עוברים אשר משקלם נמצא מתחת לאחוזון העשירי קיים שיעור גבוה מהרגיל של סיבוכי הריון וסיבוכים בלידה וגם סיכויים גבוהים יותר להולדת תינוק בעל התפתחות נוירולוגית לקויה ותחלואה מוגברת. הדבר נכון בעיקר לגבי עוברים באחוזון השלישי.

עד 40% מהעוברים מתחת לאחוזון העשירי הם למעשה בעלי צמיחה תקינה לחלוטין. יש אפשרות לגלות מקרים כאלה כאשר מביאים בחשבון נתונים כמו מוצא, גובה ומשקל של שני ההורים.

בין הגורמים למשקל עובר נמוך, נכללים תסמונות גנטיות, זיהומים נגיפיים כמו טפילים כגון טוקסופלזמה, תזונה לקויה, הריון מרובה עוברים ושימוש באלכוהול או סמים וכמו כן גם בעיות לב או לחץ דם גבוה אצל האם, שליית פתח או היפרדות שלייה, אך אם נשללו הסיבות המוזכרות, אז נופל החשד על אי ספיקה שלייתית, המתרחשת כאשר יש פגיעה באספקת הדם לשלייה.

קיראו בהרחבה על:
 חשיבותו של יעוץ גנטי לקראת הריון

באמצעות השילייה מספק גוף האם חמצן ומזון לעובר. אי ספיקה שלייתית משמעה שהעובר אינו מקבל מספיק מזון וחמצן וכתוצאה, התפתחותו נפגעת.

כדי לבדוק חשד לאי ספיקה כדאי לבצע בדיקת אולטרסאונד דופלר, הבודקת את זרימת הדם באחד או יותר מכלי הדם בחבל הטבור, המחבר את העובר לשליה.

זרימת דם איטית מראה על אי ספיקה שילייתית. במקרה כזה העובר עלול להימצא במצוקה ואז יש להחליט האם כדאי לבצע זירוז לידה.

משקל גבוה מהממוצע

בניגוד לאמונה הרווחת, לא נמצא הבדל סטטיסטי במשקל העובר בין בנים ובנות ובמקרה שהעובר גדול מהממוצע ומשקלו מעל האחוזון התשעים לאותו שבוע, יש השפעה רבה לרקע התורשתי והסביבתי כמו הורים גבוהים, תזונה ותסמונות גנטיות שונות, אך הסיבה השכיחה ביותר לעובר גדול מהממוצע היא סוכרת הריון, הנובעת מכך שבמהלך ההריון גוף האם מגיב פחות להורמון האינסולין המווסת את רמת הסוכר בדם וכתוצארה גוף העובר מוצף בסוכר, מייצר יותר תאי שומן וגדל מאוד.

גם עודף משקל אצל האם עלול לגרום לעודף משקל אצל העובר, כתוצאה מהפרשת ההורמון לפטין, הגורם לייצור שומן נוסף אצל האם והגעתו לעובר דרך השיליה.

כיצד יש לנהוג במקרה של משקל עובר גבוה?

אם התקבלה הערכת משקל גבוהה מהממוצע, ראשית יש לבדוק האם מדובר בסוכרת הריון. האבחון מתבצע על ידי העמסת סוכר, בה האם שותה מים עם כמות גדולה של סוכר ואז נבדקת רמת הסוכר בדם.

אם אובחנה סוכרת הריון ניתן לטפל בה באמצעות תזונה מתאימה ותרופות וכך גם לנטרל את הסיבה לגדילת היתר של העובר. לפעמים הטיפול לא מצליח ואז יש לשקול ניתוח קיסרי.

מקרוזומיה היא מקרה בו משקל העובר עולה על ארבעה קילוגרמים. הדבר מעלה את הסיכון לסיבוכים בלידה, לקרעים בחיץ הנקבים ובצוואר הרחם, לדימום מהרחם אחרי הלידה או פרע כתפיים, שהוא היתקעות של כתפי העובר לפני תעלת הלידה, תופעה המקשה מאוד על הוצאתו מהרחם ומצריכה לידה מכשירנית או ניתוח קיסרי.

קיראי בהרחבה על: חיתוך החיץ בלידה

מחצית המקרים של פרע כתפיים מתרחשים בעוברים במשקל מעל לשלושה וחצי קילוגרמים ומחציתם במשקלים נמוכים יותר.

במקרה של אם סוכרתית עם תינוק מקרוזומי או אם בריאה עם תינוק במשקל של 4300 – 4500 גרם ומעלה, ארגון המיילדות והגניקולוגיה הישראלי ממליץ על ניתוח קיסרי מתוכנן מראש, שמטרתו למנוע סיבוכים וסיכונים בלידה.

ההחלטה האם לבצע ניתוח קיסרי בהסתמך על הערכת משקל גבוהה מהממוצע, צריכה להתקבל על ידי היולדת בשיתוף הצוות המטפל בה.

יש לציין שכמעט כל העוברים המקרוזומיים נולדים בלידות רגילות וללא פרע כתפיים, אפילו במשקל של חמישה קילוגרמים ומעלה. ניתוח קיסרי אמנם נחשב לבטוח, אך יחד עם זאת הוא כרוך גם בסיכונים של זיהום והידבקויות.

קיראי בהרחבה על: סיבוכים בלידה? מידע על זכויות של נפגעי רשלנות

ישנם הסבורים שמתן חשיבות יתר להערכת משקל העובר, על אף חוסר הדיוק שלה, בהחלטות המתקבלות בעת ולגבי הלידה, אינה הכרחית ואף מזיקה.

זירוזים והתערבויות בלידה המתבצעים על סמך הערכת משקל עובר כקטן או גדול באופן חריג, מתבררות במקרים רבים כבלתי נחוצות.

שיוך העובר לקבוצת העוברים בעלי משקל גבוה או נמוך, על סמך הערכת משקל עוברי, שיתכן והיא אינה חופפת את המציאות, עלולים להכניס את היולדת ללחץ ולחרדה ולייצר מצוקה.

על כן מומלץ להתייחס לתוצאות בפרופורציה וייתכן שיש מקום לשקול את השימוש בהערכת משקל לשם הערכה של התפתחות העובר ושלומו בלבד ולא לשם תכנון מקדים של הלידה.

לקריאה נוספת: לדעת יותר על מצוקה עוברית

בדיקה להערכת משקל העובר

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

תכנון הריון

אפשר להכנס להריון בזמן הנקה?

הנקה כשיטה למניעת הריון – אמת או בדיה?

אחת הסוגיות השנויות ביותר במחלוקת היא השאלה האם הנקה מונעת הריון ובמילים אחרות, האם אשה מניקה יכולה להכנס להריון בזמן שהיא עדיין מניקה? מחד ישנן הוכחות חותכות לכך שכן, הרי

ביוץ ומה קורה לגוף בזמן הביוץ

הכירי את הביוץ ומה שקורה לגוף בזמן ביוץ

ביוץ הנו תופעה המתרחשת בגוף האישה מדי חודש, במהלכה מבשילה בשחלה ביצית אחת מתוך מספר רב של זקיקים – כיסים קטנים בהן מתפתחות הביציות בהדרגה בכל מחזור וסתי. במהלך ימי

הימים הבטוחים הם ימים בטוחים?

ימים בטוחים – עד כמה הם בטוחים אם בכלל?

כנשים אנחנו עסוקות מרגע שהפכנו לפעילות מינית בנושא ההריון, בין אם במניעתו או בכניסה להריון. תנו לנו לספר לכן כמה דברים על הימים הבטוחים שעליהם שמעתן בוודאי כבר מגיל נערות,

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה

מעקב הריון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב יחלוף בשבועות שלאחר הלידה. עם זאת, יש כמה הרגלים ותרגילים שיכולים להקל על ההתמודדות

מצוקה עוברית: למה ומתי?

לדעת יותר על מצוקה עוברית

מצוקה עוברית היא מונח מקיף לכל המצבים בהם קיימת בעיה באספקת החמצן לעובר בעת שהותו ברחם. מצוקה עוברית מאופיינת בקצב לב לא תקין של פחות ממאה פעימות לדקה או האצה

נעים וחשוב להכיר: טיפת חלב

טיפת חלב: התחנה לבריאות האם והילד

בשעה טובה התבשרת שאת בהריון, מזל טוב ומה עכשיו? לאן תפני עם כל השאלות, הבעיות, התהיות? לכל קופת חולים (מכבי, כללית, מאוחדת ולאומית) יש סניף של טיפת חלב. סניפי טיפת

כל מה שחשוב לדעת על ניתוח קיסרי

איתך לפני ניתוח קיסרי ולאחריו

לכל הריונית יש פנטזיה על איך תיראה הלידה שלה. הפנטזיה הזו, בדרך כלל, כוללת שותפות פעילה של האם בתהליך הלידה, התרגשות למראה התינוק היוצא ומגע צמוד עם התינוק מיד אחרי

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך ההריון כי העובר צפוי להיוולד טרם זמנו כפג? איך נערכים ללידת פג ומה הם

העובדות על דם טבורי

דם טבורי: כל מה שחשוב לך לדעת!

דם טבורי Cord Blood מצוי בחבל הטבור של העובר ומתאפיין בכמות רבה של תאי גזע, כאשר הדם הספציפי יכול לשמש לטיפול במגוון מחלות שטופלו בעבר בתאי גזע ממח עצם. דם זה

איתך גם לאחר הלידה

התקופה לאחר הלידה: אנחנו איתך!

לפני הכל חשוב שתדעי שאנחנו כאן עבורך, גם בימים, בשבועות ובחודשים לאחר הלידה, בשביל לתת את כל המידע שחשוב להורים, בימים בהם מגיע תינוק חדש הביתה. בשעה טובה, הגיח פרי

זוג פלוס ילד/ה: זוגיות מחדש

הדרך לזוגיות מחודשת לאחר הלידה

מזל טוב, אתם בהריון! חלק מהזוגות חיכו לכך זמן רב, חלק מהזוגות קיבלו זאת מהר או בהפתעה, אך בשורה התחתונה – ההריון הגיע. אך עם גילוי ההריון מתחילה לחלחל ההבנה

התמודדות רגשית לאחר הלידה

התמודדות רגשית לאחר הלידה

לידה נחשבת לאחת החוויות המשמעותיות ביותר בחייה של האישה אבל לא אחת, התקופה שלאחר הלידה מחייבת התמודדות רגשית מורכבת. לידה מהווה את השיא לאחר תשעה חודשים של ציפייה והכנה לקראתה.

דיכאון אחרי לידה

התמודדות מול דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה, כשמו כן הוא, דיכאון המתפתח לאחר הלידה וכתוצאה ממנה. הסימפטומים האופייניים לדיכאון לאחר לידה הם לרוב דכדוך, מצב רוח ירוד, קושי רב לתפקד, עצבנות יתר, אדישות כלפי הרך הנולד

בחירת שם לתינוק

תהליך בחירת שם לתינוק

כמה שעות בממוצע משקיע אדם בחשיבה על שם לתינוק או התינוקת שעתידים להגיע לאוויר העולם ממש עוד מעט? איך נבחר את השם שהכי מתאים לתינוק/ת שלנו? האם נבחר שם נפוץ,

250X290
250X290
250X290

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן