באנר 1
באנר 2
באנר 3

סיבוכים בלידה? מידע על זכויות של נפגעי רשלנות

סיבוכים בלידה? יתכן כי נפלתם קורבן למקרה של רשלנות רפואית והנכם זכאים לפיצוי כספי עבור הנזק שנגרם לכם. לחצו כאן לקריאה נוספת בנושא רשלנות רפואית בלידה…

סיבוכים בלידה? מידע על זכויות של נפגעי רשלנות

לא אחת, הריונות אשר מתפתחים באופן תקין, תוך ביצוע מעקב הריון מקיף כנדרש, מסתיימים בנזקים גופניים לאם וליילוד בעקבות רשלנות במהלך הלידה.

עילת רשלנות רפואית עשויה להתעורר הן כאשר מדובר בלידה טבעית או בלידה שסיבוך ארע במהלכה, גרם סיכון לאם או לעובר והצריך התערבות מכשירנית או ביצוע ניתוח קיסרי.

רשלנות רפואית בלידה מוצאת ביטויה במעשה או במחדל של הרופא המיילד או הצוות הרפואי בקשת רחבה של תרחישים המתפתחים במהלך הלידה, ובהם:

 • אי אבחון מצוקה אמהית או עוברית.
 • חוסר התערבות בתהליך הלידה הטבעי שעה שיש בכך צורך או לחילופין ייזום החלטה על ביצוע לידה מיוחדת, כאשר ניתן היה להמשיך בהליך לידה טבעית ובעקבות כך נגרמו נזקים לאם או לעובר.
 • ביצוע בלתי מיומן של אופני לידה מיוחדים: לידות מכשירניות – ואקום  או מלקחיים, לידת עכוז או ניתוח קיסרי.
 • חוסר השגחה אחר הידרדרות אפשרית במצבה של האם לאחר הלידה, אשר עשוי להוביל במקרים החמורים אף למוות והיעדר מעקב מתאים אחר נשים יולדות, אשר הריונן נחשב בסיכון גבוה.

ליחצו לקריאה נוספת:

– רשלנות רפואית במעקב הריון

– הריון בסיכון

– רשלנות רפואית שהובילה לכריתת רחם

לידה הינה הליך דינאמי, המצריך ערנות ושימת לב של הצוות הרפואי למצבם של האם והעובר באמצעות ניטור ומכשור מתאים ושינוי תוכנית הלידה בהתאם להתפתחותה.

בנוסף, נדרשת התאמת סוג ואופן הלידה בהלימה למצג העובר ברחם אמו ולמצבים של הריונות מרובי עוברים, יילודים במשקל לידה גבוה או נמוך, יילוד אישה, הסובלת מרעלת הריון או סוכרת הריון וכדומה.

רשלנות רפואית באופני לידה מיוחדים

נסיבות מסוימות, טרם הלידה או במהלכה, מצריכות ביצוע לידה מיוחדת באופן אשר נקבע מראש או התערבות בתהליך הלידה תוך כדי התקדמותו.

בין המצבים המובילים לכך נמנים: מצג מסויים בו מצוי העובר ברחם אמו, היסטוריה רפואית בעייתית של האם דוגמת מחלות לב או נשימה, תופעות בריאותיות עקב ההריון, כמו רעלת הריון או סוכרת הריון וכן מקרים של סיבוכים בלידה.

לקריאה נוספת: הסכנות במצב של היפרדות שליה

רשלנות בלידה מיוחדת מוצאת ביטויה בחוסר מיומנות ומקצועיות של הרופא המיילד או הצוות הרפואי בחדר הלידה, תוך הפרת חובת הזהירות וסטיה מסטנדרט הרופא הסביר, הנדרש מרופאים בתחום זה.

דוגמאות לרשלנות רפואית בלידות מיוחדות:

לידת עכוז
לידה מסוג זה מבוצעת לעיתים לעובר אשר מצוי ברחם במצג עכוז – כשעכוזו ולא ראשו מוביל לכיוון צוואר הרחם ופתח הנרתיק. במהלך הלידה מבוצעת שליפה של התינוק החוצה כשרגליו מגיחות לפני הראש. לידה באופן זה נחשבת מסוכנת יותר לעובר ורשלנות עשויה להיגרם באי ביצועה ברמת המיומנות הנדרשת.

רשלנות בלידה מכשירנית, ואקום או מלקחיים
מבוצעת מסיבות הקשורות באם, כמו עבר רפואי של  מחלות לב או ריאות, לצורך הקלה במאמץ הכרוך בלידה או מסיבות הקשורות ביילוד –  מצוקה עוברית, הדורשת חילוצו המהיר וכן מצגים ומנחים ברחם, אשר מקשים או מאיטים הליך של לידה טבעית.

ההחלטה על ביצוע לידה מכשירנית מתקבלת במהלך הלידה עצמה, בהתאם לנסיבות, כאשר הבחירה בין לידה באמצעות ואקום או מלקחיים נתונה בידי הרופא המיילד, על פי העדפתו ונסיונו. עילת רשלנות רפואית בלידה מכשירנית מתבססת על מעשים או מחדלים שונים.

טרם ביצוע לידה מכשירנית
קבלת החלטה מוטעית או מוקדמת על בחירה באופן יילוד זה במקום לידה טבעית או ניתוח קיסרי, בעטייה נגרם נזק גופני לאם או לעובר או כאשר לא התמלאו התנאים הפיזיולוגיים שיש לוודא התקיימותם לפני לידות מסוג זה. במהלך הלידה עצמה, ביצוע הלידה בחוסר מיומנות, שהסבה נזקים לאם ולעובר וכן  היעדר רישום רפואי מפורט של התהליך.

ניתוח קיסרי
מבוצע מסיבות הקשורות באם או בעובר, כניתוח אלקטיבי מתוכנן מראש או כניתוח חירום, כאשר חל סיבוך או עיכוב בתהליך הלידה הטבעי.

ניתוח קיסרי, אשר אינו מבוצע במיומנות הדרושה, עלול לגרום לסיבוכים רפואיים דוגמת דלקות ברחם, דימומים, הידבקויות בבטן, שעשויות להוביל לחסימת מעיים, היווצרות קרישי דם ותסחיפי ריאה ולהקים עילה לתביעת רשלנות.

מאחר ומדובר בניתוח מתעוררת סוגיית השגת הסכמה מדעת – אי עמידה בדרישה זו, כאשר הרופא לא סיפק ליולדת הסבר מקיף אודות התהליך הצפוי לה, הסיכונים והסיכויים הכרוכים בו והציג בפניה חלופות טיפול אפשריות נוספות, עשויה לבסס עילת רשלנות.

בנוסף, קיימת חשיבות מוגברת למעקב אחר החמרה אפשרית במצבה הגופני של היולדת, אשר עלול להידרדר כתוצאה מתופעות המתפתחות לאחר הניתוח, כמו תסחיף ריאה או קריש דם ולסכן את חייה.

נזקים העלולים להגרם לתינוק עקב רשלנות הרופאים:

 • תינוק אשר נקלע למצוקה עוברית, שלא אובחנה וטופלה במועדה וסבל בעקבות כך מהיעדר אספקת חמצן עשוי ללקות בשיתוק מוחין או פיגור שכלי.
 • לידות ואקום ומלקחיים, המבוצעות באופן רשלני, חושפות את התינוק לסיכון של גרימת  שברים בגולגולת, דימום תוך מוחי, נזק לעצבי הפנים וכן פיגור או שיתוק מוחין.

נזקים העלולים להגרם ליולדת עקב רשלנות רפואית בניהול הלידה:

 • קרע ברחם, בצוואר הרחם או בנרתיק.
 • דלקות וזיהומים.
 • היפוך הרחם – מצב בו השיליה תפוסה בכרום הרחם וחבל הטבור נמשך על ידי הצוות הרפואי. מקרה כזה מסכן מאד את האם ומצריך להחזיר את הרחם בהקדם למקומו.
 • תסמונת אשרמן – היווצרות הידבקויות בחלל הרחם לאחר לידה כתוצאה מפעולה רשלנית, אשר בעקבותיה נותרו שאריות שליה ברחם לאחר הלידה. התסמונת עלולה לגרום לזיהומים ולנזק בלתי הפיך לרחם עד הצורך בכריתתו, אגב פגיעה בפוריות האישה.
 • רשלנות בלידות מכשירניות עשויה לגרום קרעים בנרתיק ובצוואר הרחם, שטפי דם תת עוריים, דלקות ונזק לשלפוחית השתן וכן לפגוע בתפקוד שרירי רצפת האגן.

במקרים של חשש, ספק ואי וודאות, מומלץ לפנות לעורך דין בתחום ולקבל יעוץ משפטי מקצועי. בכל מקרה, הימנעו מפנייה עצמאית (בטרם התייעצתם עם עורך דין) אל הגורם המתרשל או אל משרד הבריאות.

תביעות פיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה הן תביעות מורכבות, אולם במרבית המקרים בתי המשפט נוטים לפצות את הנפגעים ביד רחבה.

למידע נוסף ליחצו: מהם הגורמים למצוקה עוברית?

סיבוכים בלידה? מידע על זכויות של נפגעי רשלנות

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן