רשלנות רפואית בלידה

האם נפלת קורבן לרשלנות רפואית בלידה?

בכל שנה מוגשות בישראל כ-200 תביעות רשלנות רפואית בשל נזקים שנגרמו לאם היולדת ולתינוק/ת בזמן הלידה. המדובר על תביעות פיצויים בסכומי עתק, במקרים שבהם הרופאים ואנשי הצוות הרפואי בחדר הלידה התרשלו. צוות המומחים של יומן הריון ולידה עונה לשאלות ומסביר איך רצוי להתנהל במקרה של חשש לפגיעה בשל רשלנות רפואית.

האם נפלת קורבן לרשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בלידה

לא אחת, הריונות אשר מתפתחים באופן תקין, תוך ביצוע מעקב הריון מקיף כנדרש, מסתיימים בנזקים גופניים לאם וליילוד בעקבות רשלנות במהלך הלידה.

עילת רשלנות רפואית עשויה להתעורר הן כאשר המדובר בלידה טבעית, לידה מכשירנית או באמצעות ניתוח קיסרי, ותנאי שנגרמו לאם היולדת או לרך הנולדים נזקים משמעותיים, בשל כשלים בטיפול הרפואי בזמן הלידה.

רשלנות רפואית בלידה מוצאת ביטויה במעשה או במחדל של הרופא המיילד או הצוות הרפואי בקשת רחבה של תרחישים המתפתחים במהלך הלידה, ובהם:

 • אי אבחון מצוקה אמהית או עוברית ועיכוב בהגשת טיפול רפואי הולם
 • חוסר התערבות בתהליך הלידה הטבעי שעה שיש בכך צורך או לחילופין ייזום החלטה על ביצוע לידה מיוחדת, כאשר ניתן היה להמשיך בהליך לידה טבעית ובעקבות כך נגרמו נזקים לאם או לעובר.
 • ביצוע בלתי מיומן של אופני לידה מיוחדים: לידות מכשירניות – ואקום  או מלקחיים, לידת עכוז או ניתוח קיסרי.
 • חוסר השגחה אחר הידרדרות אפשרית במצבה של האם לאחר הלידה, אשר עשוי להוביל במקרים החמורים אף למוות והיעדר מעקב מתאים אחר נשים יולדות, אשר הריונן נחשב בסיכון גבוה.

לידה הנה הליך דינאמי, המצריך ערנות ושימת לב של הצוות הרפואי למצבם של האם והעובר באמצעות ניטור ומכשור מתאים ושינוי תוכנית הלידה בהתאם להתפתחותה.

בנוסף, נדרשת התאמת סוג ואופן הלידה בהלימה למצג העובר ברחם אמו ולמצבים של הריונות מרובי עוברים, יילודים במשקל לידה גבוה או נמוך, יילוד אישה, הסובלת מרעלת הריון או סוכרת הריון וכדומה.

אם נגרמו לך ולתינוק/ת נזקים בזמן הלידה, הגעת למקום הנכון, ובסקירה שלפניך ננסה להסביר מתי קיימת עילה להגשת תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית בלידה.

רשלנות רפואית בשיטות לידה מיוחדות

נסיבות מסוימות, טרם הלידה או במהלכה, מצריכות ביצוע לידה מיוחדת באופן אשר נקבע מראש או התערבות בתהליך הלידה תוך כדי התקדמותו.

בין המצבים המובילים לכך נמנים: מצג מסויים בו מצוי העובר ברחם אמו, היסטוריה רפואית בעייתית של האם דוגמת מחלות לב או נשימה, תופעות בריאותיות עקב ההריון, כמו רעלת הריון או סוכרת הריון וכן מקרים של סיבוכים בלידה.

לקריאה נוספת: הסכנות במצב של היפרדות שליה

רשלנות בלידה מיוחדת מוצאת ביטויה בחוסר מיומנות ומקצועיות של הרופא המיילד או הצוות הרפואי בחדר הלידה, תוך הפרת חובת הזהירות וסטיה מסטנדרט הרופא הסביר, הנדרש מרופאים בתחום זה.

דוגמאות:

לידת עכוז
לידה מסוג זה מבוצעת לעיתים לעובר אשר מצוי ברחם במצג עכוז – כשעכוזו ולא ראשו מוביל לכיוון צוואר הרחם ופתח הנרתיק. במהלך הלידה מבוצעת שליפה של התינוק החוצה כשרגליו מגיחות לפני הראש. לידה באופן זה נחשבת מסוכנת יותר לעובר ורשלנות עשויה להיגרם באי ביצועה ברמת המיומנות הנדרשת.

רשלנות בלידה מכשירנית, ואקום או מלקחיים
מבוצעת מסיבות הקשורות באם, כמו עבר רפואי של  מחלות לב או ריאות, לצורך הקלה במאמץ הכרוך בלידה או מסיבות הקשורות ביילוד –  מצוקה עוברית, הדורשת חילוצו המהיר וכן מצגים ומנחים ברחם, אשר מקשים או מאיטים הליך של לידה טבעית.

ההחלטה על ביצוע לידה מכשירנית מתקבלת במהלך הלידה עצמה, בהתאם לנסיבות, כאשר הבחירה בין לידה באמצעות ואקום או מלקחיים נתונה בידי הרופא המיילד, על פי העדפתו ונסיונו. עילת רשלנות רפואית בלידה מכשירנית מתבססת על מעשים או מחדלים שונים.

טרם ביצוע לידה מכשירנית
קבלת החלטה מוטעית או מוקדמת על בחירה באופן יילוד זה במקום לידה טבעית או ניתוח קיסרי, בעטייה נגרם נזק גופני לאם או לעובר או כאשר לא התמלאו התנאים הפיזיולוגיים שיש לוודא התקיימותם לפני לידות מסוג זה. במהלך הלידה עצמה, ביצוע הלידה בחוסר מיומנות, שהסבה נזקים לאם ולעובר וכן  היעדר רישום רפואי מפורט של התהליך.

ניתוח קיסרי
מבוצע מסיבות הקשורות באם או בעובר, כניתוח אלקטיבי מתוכנן מראש או כניתוח חירום, כאשר חל סיבוך או עיכוב בתהליך הלידה הטבעי.

ניתוח קיסרי, אשר אינו מבוצע במיומנות הדרושה, עלול לגרום לסיבוכים רפואיים דוגמת דלקות ברחם, דימומים, הידבקויות בבטן, שעשויות להוביל לחסימת מעיים, היווצרות קרישי דם ותסחיפי ריאה ולהקים עילה לתביעת רשלנות.

מאחר ומדובר בניתוח מתעוררת סוגיית השגת הסכמה מדעת – אי עמידה בדרישה זו, כאשר הרופא לא סיפק ליולדת הסבר מקיף אודות התהליך הצפוי לה, הסיכונים והסיכויים הכרוכים בו והציג בפניה חלופות טיפול אפשריות נוספות, עשויה לבסס עילת רשלנות.

בנוסף, קיימת חשיבות מוגברת למעקב אחר החמרה אפשרית במצבה הגופני של היולדת, אשר עלול להידרדר כתוצאה מתופעות המתפתחות לאחר הניתוח, כמו תסחיף ריאה או קריש דם ולסכן את חייה.

נזקים העלולים להגרם לתינוק עקב רשלנות הרופאים:

 • תינוק אשר נקלע למצוקה עוברית, שלא אובחנה וטופלה במועדה וסבל בעקבות כך מהיעדר אספקת חמצן עשוי ללקות בשיתוק מוחין או פיגור שכלי.
 • לידות ואקום ומלקחיים, המבוצעות באופן רשלני, חושפות את התינוק לסיכון של גרימת  שברים בגולגולת, דימום תוך מוחי, נזק לעצבי הפנים וכן פיגור או שיתוק מוחין.

נזקים העלולים להגרם ליולדת עקב רשלנות רפואית בניהול הלידה:

 • קרע ברחם, בצוואר הרחם או בנרתיק.
 • דלקות וזיהומים.
 • היפוך הרחם – מצב בו השיליה תפוסה בכרום הרחם וחבל הטבור נמשך על ידי הצוות הרפואי. מקרה כזה מסכן מאד את האם ומצריך להחזיר את הרחם בהקדם למקומו.
 • תסמונת אשרמן – היווצרות הידבקויות בחלל הרחם לאחר לידה כתוצאה מפעולה רשלנית, אשר בעקבותיה נותרו שאריות שליה ברחם לאחר הלידה. התסמונת עלולה לגרום לזיהומים ולנזק בלתי הפיך לרחם עד הצורך בכריתתו, אגב פגיעה בפוריות האישה.
 • רשלנות בלידות מכשירניות עשויה לגרום קרעים בנרתיק ובצוואר הרחם, שטפי דם תת עוריים, דלקות ונזק לשלפוחית השתן וכן לפגוע בתפקוד שרירי רצפת האגן.

לצערנו הרב ישנן עוד מגוון דוגמאות חמורות למקרים של רשלנות בלידה, ובכל מקרה של ספק, לא אמור להיות לך ספק ומגיע לך לקבל תשובות ברורות.

מה עושים כשיש ספק לרשלנות?

כפי שכתבנו, אם יש לך ספק לגבי פגיעה אפשרית במהלך הלידה, של האם ו/או של התינוק/ת שנולד/ה, המקרה מצריך בחינה ובדיקה מקצועית, וראוי לפנות למשרד עורכי דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית, במטרה לבדוק את המקרה.

הייעוץ המשפטי בכל הנוגע למקרי רשלנות רפואית, לפחות במשרדי הדין הבודדים שמתמחים בתחום, ניתן ללא עלות ובמסגרתו עורך הדין יבדוק את השתלשלות האירועים בזמן הסמוך ללידה, בחדר הלידה ובתקופת ההתאוששות ממנה. כמו כן, עורך הדין יעריך את היקף הנזקים שנגרמו לאם היולדת ולתינוק, שכן במקרים בהם לא נותר נזק משמעותי והגם שהרופאים התרשלו, לרוב לא תהיה הצדקה כלכלית להגשת תביעת פיצויים בעילת רשלנות רפואית.

חשוב להגיע לפגישה עם עורך הדין כאשר ברשותך מסמכים רפואיים שאותם קיבלת בעת השחרור מבית החולים לאחר הלידה, וכל מסמך רפואי אחר הרלוונטי למקרה. ברוב המקרים עורך הדין יעתיק את מלוא התיעוד הרפואי ממועד הלידה ויעביר אותו לעיונו של מומחה רפואי בתחום המיילדות, על מנת שיחווה את חוות דעת ראשונית לגבי איכות הטיפול הרפואי שניתן במועד הלידה.

סביר שבשלב הזה, עורך הדין יוכל כבר להעריך האם קיימת עילה להגשת תביעה והאם אכן נפלת קורבן למקרה של רשלנות רפואית בלידה, שאז יעלה הצורך לפנות להליך משפטי.

האם נפלת קורבן לרשלנות רפואית בלידה?

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן