עיסוי בהריון מתאים לך?

עיסוי בהריון? אין סיבה שלא…

מה יכול להיות יותר מתאים עכשיו מאשר עיסוי טוב? ההריון הוא רק תירוץ… צוות המומחים של יומן הריון ולידה מסביר ועונה לשאלות שלכן לגבי האפשרות לעשות עיסוי מקצועי ומרגיע בזמן ההריון.

עיסוי בהריון? אין סיבה שלא…

עיסוי בהריון מתאים לך?

עיסוי הריון הינו טיפול באמצעות מגע, המותאם באופן ייעודי לצרכיה של המטופלת בתקופה מיוחדת זו של יצירת חיים חדשים –  בהריון. העיסוי ידוע כאחת השיטות המומלצות להרגעת הגוף וכדרך אפקטיבית ובטוחה להקלה על התופעות והתסמינים אשר נלווים לתקופת ההריון, לשחרור מתחים והרפייה חושית עמוקה.

לבד מאופיו המפנק של העיסוי ולזמן האיכות שהוא מעניק למטופלת, נודעת לו חשיבות רבה בהתפתחות התקינה של ההריון וסגולותיו מסייעות בשמירה על בריאות האם והעובר.

העיסוי הנו בעל השפעה חיובית ומרגיעה על קשת רחבה של תהליכים, אשר מתחוללים בגוף האישה במהלך תקופה זו. שיטת העיסוי מסייעת בהקלה ושיכוך כאבים, מעודדת פעילות הורמונלית לה זקוק הגוף במהלך ההריון, תורמת לזרימה איכותית של הדם לכל מערכות הגוף ומציעה פתרון להפרעות שינה.

במישור המנטלי נודעים לעיסוי יתרונות רבים, בהטענת המטופלת בכוחות ואנרגיות מחודשים ובהפחתת חרדות ולחצים, הנלווים להריון.

עיסוי, אשר מבוצע במקצועיות ותוך מודעות והקשבה לצרכיה המשתנים של כל מטופלת משמש כלי עזר יעיל לרפואה הקונבניציונאלית או לשיטות טיפול מתחום הרפואה האלטרנטיבית.

הקפדה על בטיחות האם והעובר

עיסוי הריון מתייחס לכל אופן של טיפול, המושתת על מגע מיוחד בגופה של האישה, תוך שימת לב לשינויים והתמורות הפיזיולוגיים וההורמונליים, אשר מתרחשים בגופה בתקופת ההריון.

עקרון היסוד בביצוע עיסוי מסוג זה הינו שימת לב לצרכיה הפרטניים של המטופלת ושמירה על הנוחות והבטיחות שלה ושל העובר המתפתח ברחמה.

לחצי כאן למידע על התפתחות העובר לפני שבועות ההריון

התנוחה המקובלת בעת העיסוי הינה, כאשר המטופלת שוכבת על הצד, שכן פוזיציה זו מאפשרת נוחות לאם בשילוב הגנה על העובר ובמהלכה לא מופעל כל לחץ על  הבטן.

ליצירת סביבת טיפול אופטימלית ונוחה במיוחד מוסיף המטפל ריפוד נוסף וכריות תמיכה ומחליף בין צדדי הגוף במהלך העיסוי. קיימת חשיבות רבה לביצוע העיסוי אצל מטפל מוסמך, המתמחה בתחום של עיסוי בהריון ומכיר את הצרכים והרגישויות המיוחדות לתקופה זו.

לקריאה נוספת: יוגה בהריון

מטפל מיומן מודע למותר והאסור במתן עיסוי לאישה בהריון, מכיר את האזורים הבעייתיים למגע ובקי בעוצמת העיסוי הנדרשת בנקודות השונות, באופן כללי ובהתאמה לנסיבות האישיות של כל מטופלת.

בגוף האישה קיימות נקודות מועדות, אשר מגע בהן ועיסויין עשויים לזרז פעילות צירים ולעודד לידה מוקדמת.. כך למשל, לחיצה על אזורים מסויימים בקרסוליים ובפרקי כף היד משפיעה ומייצרת תגובה בשרירי האגן ולפיכך מומלץ להימנע ממנה.

אזור רגיש נוסף הינו הרגליים, אשר אין להפעיל עליהן לחץ עוצמתי, וכמובן הבטן, שקיימים מעסים הנמנעים באופן גורף ממגע בה במהלך העיסוי.

מטפל מיומן יידע באילו אזורים לעודד עיסוי, היכן להיזהר ולבצע עיסוי איטי ועדין, כיצד לטפל באזורי בצקת ונפיחות וכיו”ב.

עיסוי בתקופת ההריון מומלץ להתחיל בסיומו של השליש הראשון, לאחר קליטת ההריון, השתרשותו והתאקלמות הגוף לסטטוס החדש.

בהריונות המוגדרים בסיכון גבוה, דוגמת הריון מרובה עוברים, צירים מוקדמים, היסטוריה של הפלות קודמות, מצבים של יתר לחץ דם, רעלת הריון  וכדומה, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל את אישורו טרם העיסוי.

עיסוי הריון: חוויה מומלצת ונעימה

לעיסוי בהריון יתרונות ותרומה מובהקים במספר מישורים: תפקודה  של האם, הן בטיפול בבעיות קיימות והן בשיפור מצבה הגופני והמנטלי, בריאותו והתפתחותו התקינה של העובר ובנוסף, כערוץ להכנת הגוף לקראת הלידה.

בתחום בריאותה ותפקודה הגופני של המטופלת – עיסוי בהריון מחזק את המערכת החיסונית ומשפר את תפקודי מערכות הגוף.

העיסוי תורם לבריאות הלב, מקל על כאבי שרירים ופרקים, מפחית תופעות של בצקת והתנפחות, הנגרמות עקב תנועתיות מוגבלת בתקופת ההריון בשילוב עם לחץ מוגבר, אשר מופעל על כלי הדם והפרקים בשל העליה במשקל.

לקריאה נוספת: דיקור סיני בהריון

העיסוי ממריץ את מחזור הדם ומסייע בהזרמת הדם לאיברים והמערכות השונות בגוף, תוך הפחתת אגירת נוזלים והסיכוי לפתח בצקות.

השפעת העיסוי מסייעת בניקוז וניקוי הגוף מפסולת דרך מערכות הלימפה והדם ומסייעת אגב כך להתגברות על העייפות הרבה, המלווה את ההריון בשלביו השונים.

העיסוי ידוע כבעל השפעות משככות ומרגיעות על כאבים ומיחושים שונים, אשר מאפיינים את תקופת ההריון, כמו כאבי גב, רגליים, ברכיים, ראש, צוואר, רגליים, התכווצויות שרירים וכאבים אחרים המתעוררים במהלך ההריון. העיסוי משפר את איכות השינה ומסייע ביציבה נכונה וחלוקה מיטבית של המשקל על עמוד השדרה.

במישור הנפשי – לעיסוי נודעות מעלות בהפחתת המתחים והחרדות  לקראת הלידה, טיפול בתופעות של שינויים במצב הרוח ודיכאון, על ידי שחרור הורמונים בעלי השפעה מרגיעה וצמצום רמות ההורמונים הגורמים לסטרס.

העיסוי מעודד וממריץ את המטופלת ומשרה אנרגיות של ויטאליות וחיוניות גם על העובר, אשר מגיב כלפיו בשמחה ובהגברת התנועתיות ברחם.

קראי עוד על – דיכאון אחרי לידה

הכנת הגוף לקראת הלידה – עיסוי הגוף לאורך ההריון משפר את מוכנות השרירים והמערכות לתפקוד מיטבי במהלך הלידה, בעל השפעה מקלה על כאבי הצירים ותורם להתפתחות לידה תקינה ונטולת סיבוכים.

בריאות העובר – השפעתו החיובית של העיסוי על האם מקרינה גם על התפתחותו של העובר ומשפרת את בריאותו ומצבו הגופני בלידה. כך, תינוק שנולד לאם, אשר עברה טיפולי עיסוי בתקופת ההריון, צפוי לסבול מסיבוכים פחותים בלידה ולהיוולד במשקל משביע רצון.

קראי עוד על: דיקור סיני לנשים בהריון

עיסוי בהריון? אין סיבה שלא…

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן