x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

דיקור סיני לנשים במהלך הריון - מה דעתך?

תאריך: 11/12/2014 11:15

שיטת הדיקור הסיני - אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים.

מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם בקרב נשים בהריון בעידן המודרני.

תחת פניה למשככי כאבים ותכשירים מעולם הרפואה הקונבנציונאלית, מהם מעדיפות נשים בהריון להתנזר מחשש של מעבר חומרים כימיים דרך השיליה אל העובר, מציעה שיטת הדיקור הסיני דרך טבעית לריפויו של הגוף, הרגעתו ושחרור מתחים.

נשים רבות מבקשות להסתייע במעלותיה הכלליות של השיטה, בתחומי שיכוך כאבים והרפייה, הידועות כבעלות ערך מוסף בתקופת ההריון הן בהתמודדות עם התופעות הגופניות הנלוות לו והן בהכנת הגוף לקראת תהליך הלידה.

הדיקור הסיני נועד לטיפול משולב בבעיות שהיו קיימות לפני ההריון, בתסמינים שהתעוררו במהלכו ובעיקר, משמש כלי לרפואה מונעת במטרה לחזק את גופה של האישה במהלך ההריון ולהכשירו לתקופת האימהות. לשיפור החוסן הגופני של האם השפעה ישירה על בריאותו והתפתחותו התקינה של העובר המתהווה ברחם.

ישומי דיקור סיני (אקופונקטורה) בתקופת ההריון

שיטת הדיקור הסיני והלחיצות על נקודות ומרידיאנים (ערוצי אנרגיה) שונים בגוף, מקלה על תסמיני ההריון השונים, פיזיים ונפשיים כאחד.

בד בבד, הדיקור אינו מתמצה רק בטיפול בסימפטומים הגופניים ויתרונו המרכזי הינו במניעה מוקדמת של כאבים טרם התעוררותם.

בין התופעות הגופניות הנלוות להריון, אשר שיטת הדיקור הסיני מסייעת בהתמודדות עמן: 

בחילות והקאות - לדיקןר נודעת השפעה מקלה על תופעה זו, המאפיינת את השליש הראשון להריון ואצל חלק מהנשים נמשכת אף מעבר לכך.

התאמת נקודות הדיקור למטופלת באופן אישי, לאחר ביצוע דיאגנוזה פרטנית, מפחיתה את חומרת התופעה והישנותה.

לחיצה על נקודות מסויימות בגוף, ובהן נקודה הממוקמת בסמיכות לפרק כף היד, מהווה מעין טיפול "עזרה ראשונה", אשר מקל באופן מיידי על תחושת הבחילה ועיסוי נקודות אחרות משפר את ההרגשה הכללית לאורך זמן.

קיראי בהרחבה על: צרבת הריון

הדיקור הסיני הוכח כאפקטיבי ובטוח לשימוש בטיפול בתופעת הבחילות בהריון ונשים רבות מוצאות בו מזור ותרופה.

כאבי גב
- חלק ניכר מהנשים סובלות במהלך ההריון מכאבי גב, הנגרמים כתוצאה מעליה במשקל, נטיית הבטן קדימה, אשר יוצרת קיעור בגב התחתון ומתיחת השרירים והרצועות באזור זה, יציבה לא נכונה וכן הכנה של הגוף לקראת הלידה.

מחקרים ועדויות של נשים, אשר טופלו בשיטה זו, מצביעים על כך, שדיקור סיני אפקטיבי יותר לטיפול בכאבי אגן וגב בהריון בהשוואה לביצוע תרגילי כושר או פניה לאפיק של פיזיותרפיה להקלת הכאב. 

כאבי מפרקים ושחרור שרירים תפוסים ומכווצים - לדיקור הסיני השפעות משככות וממתנות כאב, באזורי הצלעות, עצם החיק ומפרק האגן.

יתר לחץ דם - טיפול בשיטת הדיקור הסיני מיד עם גילוי הבעיה מסייע בהורדת לחץ הדם ונותן אותותיו בבדיקות ובמדידת ערכי לחץ דם אותם נדרשת המטופלת לבצע באופן שוטף בקופת החולים. דיקור סיני למטרה זו ישולב עם מעקב רפואי צמוד לניתור לחץ הדם לאורך שלבי התפתחותו של ההריון.

בנוסף, מאפשר הדיקור הסיני שיכוך והפחתת קשת רחבה של כאבים לסוגיהם השונים ומסייע בהתמודדות עם מצבים אופיניים להריון, דוגמת: אנמיה, עצירות, צרבות, טחורים, קשיי הירדמות, עייפות, הפלות חוזרות, גרד בעור ודלקות בדרכי השתן.

לקריאה נוספת: פעילות גופנית בהריון

במישור הנפשי נודעת לדיקור הסיני השפעה מרגיעה והוא נמצא יעיל בהפחתת החרדות בתקופת ההריון ובאיזון התנודות במצב הרוח עקב השינויים ההורומונליים, אשר מתחוללים בגוף האישה במהלך ההריון.

הסכנות הכרוכות בדיקור סיני בהריון

ככלל, טיפול בשיטת הדיקור הסיני, אשר מבוצע על ידי מחקר מיומן, הינו בטוח ונטול סיכונים עבור נשים בהריון, למעט תופעות לוואי של גירוי מקומי, אשר חולפות כעבור מספר רגעים. 

חרף האמור, בגוף האישה קיימות נקודות מסויימות, שלחיצה עליהן עשויה לעודד ולזרז הפלה. לפיכך, מומלץ לאישה המעוניינת לעבור טיפולי דיקור סיני במהלך ההריון לפנות למדקר מוסמך, המתמחה בתחום ההריון.

המועד המקובל לתחילת ביצוע הדיקור הינו בסוף השליש הראשון - לאחר קליטת ההריון והשתרשותו ברחם ובחלוף הסכנה להפלה טבעית, ותוך היוועצות עם הרופא המטפל, אשר אצלו מתבצע מעקב ההריון.

דיקור סיני כהכנה לקראת תהליך הלידה

שיטת הדיקור הסיני מהווה ערוץ משלים להכנת גוף האישה והעובר לקראת הלידה.

בין המצבים השכיחים בהם נעשה שימוש בדיקור הסיני:

היפוך עובר המצוי במצג עכוז טרם הלידה - החל מהשבוע ה 33 להריון ניתן לעשות שימוש בעשב מיוחד מתחום הדיקור הסיני, מוקסה, אשר יוצר אפקט של חום המסייע בהיפוך העובר למצג ראש, שהינו אופטימלי ללידה. 

זירוז לידה במקרים של הריון עודף - בהריון אשר נמשך מעבר לשבוע ה 42 או כאשר קיים צורך בזירוז הלידה מסיבות שונות, ניתן להסתייע בשיטת הדיקור הסיני. לחיצה על נקודות מסוימות בגוף המטופלת גורמת להתכווצות הרחם ותורמת בכך לזירוז תהליך הלידה, אגב השראת אווירה מרגיעה על האם ופריקת המתחים והחששות, אשר עוצרים את גופה מללדת.

הכשרת הגוף למאמץ הנדרש ממנו בלידה - טיפול מיוחד בשיטת הדיקור הסיני, אשר ניתן החל מחודש לפני מועד הלידה ופועל להגמשת אזור האגן וצוואר הרחם, מאפשר ליולדת לקחת חלק פעיל בלידה ולתרום לקידומה ומסייע לעבור את התהליך באופן טבעי ולסיימו ללא סיבוכים.

לקריאה נוספת: טיפולי שיניים בהריון

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור