בדיקת מי שפיר בכל הריון

כל מה שצריך לדעת על בדיקת מי שפיר

מהי בדיקת מי שפיר? כיצד היא מתבצעת ולמי היא מיועדת? מאמר זה יענה על כל השאלות – יומן הריון מציג בפניך כל מה שאת צריכה לדעת על בדיקת מי שפיר.

כל מה שצריך לדעת על בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר בכל הריון

בדיקת מי שפיר (Amniotic fluid) פותחה על ידי שני מדענים ממכון ויצמן בשנת 1955. מטרתה המקורית של הבדיקה הייתה לאבחן את מינו של העובר, אך כשנתיים לאחר מכן גילו המדענים, כי באמצעות הבדיקה ניתן לאבחן שורה של הפרעות כרומוזומליות ומחלות גנטיות שונות, כדוגמת מחלת הסיסטיק פיברוזיס (Cystic fibrosis) אצל העובר.

היום באמצעות בדיקת מי שפיר ניתן לשלול קיומן של הפרעות שונות במספר הכרומוזומים ובמבנה שלהם, מחלות גנטיות והפרעות הקשורות בסגירת התעלה העצבית אצל העובר.

בדיקת דיקור מי השפיר נערכת בישראל לרוב בשבוע ה- 16 ועד השבוע ה- 20 להריון, אך ניתן לבצעה גם בשלבים מוקדמים ביותר של ההיריון, החל מהשבוע ה- 15 ועד כמה שבועות לפני הלידה.

במקרים חריגים, כאשר בעקבות בדיקת האולטרסאונד (Ultrasound) מתעורר חשד לבעיה כרומוזומלית בשבועות מתקדמים מאוד של ההיריון או כאשר קיים חשד להדבקת העובר במזהמים המסכנים אותו, ניתן לבצע את הבדיקה גם בשליש האחרון של ההיריון, או בלשון הרפואית ב”טרימסטר” (Trimester) ההיריון האחרון.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

לרוב בדיקת מי השפיר עורכת מספר דקות בלבד וכמעט ואינה כרוכה בכאב. בשלב הראשון בודק הרופא את העובר באמצעות האולטרסאונד ובוחן את השלייה ואת מי השפיר. בכדי למנוע זיהום, מחטא הרופא את הבטן ביסודיות רבה ומחדיר מחט דקה אל שק מי השפיר.

קיראי גם על: בדיקת סיסי שליה

לאורך כל תהליך הבדיקה צופה הרופא באולטרא סאונד במטרה למנוע כל פגיעה של המחט בעובר או בכל מקום רגיש אחר. לאחר החדרתה של המחט שואב הרופא מעט מנוזל מי השפיר, בין 20 סמ”ק ל-40 סמ”ק ושולח את המבחנה לבדיקות מעבדה.

כמות הנוזל הנשאבת איננה מהווה סיכון לעובר והיא מתחדשת ברחם במהירות. לאחר הבדיקה מומלץ מאוד לנוח ולהימנע מעבודה מאומצת ומקיום יחסי מין למשך 72 השעות.

נוזל מי השפיר, הנשאב מהרחם, מכיל תאים של העובר המופרשים מהעור, ממערכת העיכול וממערכת הנשימה שלו אל הנוזל. לאחר הגעת הביופסיה (Biopsy) אל המעבדה, מגדלים את תאי העובר בתנאים מיוחדים כך שיתרבו ויהיה ניתן לערוך עליהם בדיקות.

קיראי בהרחבה על: רשלנות רפואית במעקב הריון

מסיבה זו, התשובה הסופית לבדיקת הכרומוזומים (Chromosome) במי השפיר ניתנת לרוב רק לאחר כשלושה שבועות. אמנם, ישנן היום שיטות חדשניות ביותר בתחום הציטו-גנטיקה המולקולארית (“PCR” או “FISH”) המאפשרות להשיג תוצאות ראשוניות תוך יומיים בלבד אך עלותן היא גבוהה ביותר.

 למי מיועדת הבדיקה?

בדיקת מי השפיר מיועדת לחלק מהנשים ההרות ממספר סיבות רפואיות ולפי המלצת משרד הבריאות:

  • נשים שעברו את גיל 35 – משרד הבריאות ממליץ לנשים מעל גיל 35 לבצע את בדיקת מי השפיר, בשל הקשר הקיים לפי מחקרים שונים בין גיל מבוגר יחסית ובין הסיכון הגדל ללדת תינוק עם בעיות במספר הכרומוזומים.לקריאה נוספת: הריון אחרי גיל 30הפרעת הכרומוזומים השכיחה ביותר בקרב נשים מבוגרות היא תסמונת דאון (Down’s syndrome). הסיכון ללדת עובר הסובל מתסמונת דאון הולך וגדל ככל שגילה של האישה ההרה גבוה יותר.
  • תוצאות גבוהות של סקר ביוכימי בשליש ההיריון הראשון – גם לנשים צעירות מגיל 35, שבבדיקת הסקר הביוכימי בשליש הראשון או השני להריונן נמצא סיכון משוקלל גבוה ללידת עובר הסובל מתסמונת דאון, מומלץ ביותר לבצע את הבדיקה.
  • תוצאות גבוהות של סקר ביוכימי בשליש השני להיריון – גם לנשים שבבדיקת הסקר הביוכימי בשליש השני להריונן התקבלו תוצאות הכוללות ערך גבוהה מהרצוי של חלבון עוברי (AFP), מומלץ לערוך את הבדיקה. כמות גדולה מדיי של חלבון עוברי עלולה להעיד על סיכון מוגבר להפרעה בסגירת מערכת העצבים המרכזית של העובר.נשים שבבדיקת הסקר הביוכימי של השליש השני להיריון נמצא ערך נמוך וחריג של אסטריול (הורמון נשי המיוצר על ידי השחלה) ואין להן רקע משפחתי של מחלת העור “איכטיוזיס” (Ichthyosis) צריכות גם הן לערוך את הבדיקה.
  • בעיות בהריון קודם – לנשים שבהריונות הקודמים שלהן נמצאה בעיה כרומוזומלית אצל העובר או מום כלשהו בסגירת תעלת העצבים שלו מומלץ לערוך את הבדיקה.
  • ליקוי גנטי קיים –  מומלץ לבצע את הבדיקה גם כאשר אחד מבני הזוג הוא נשא של ליקוי כרומוזומלי מאוזן, כדוגמת “טרנסלוקציה מאוזנת” (Chromosomal Translocation), שפירושה הוא ששני קטעי כרומוזום התחלפו ביניהם.קיראי בהרחבה על: חשיבותו של ייעוץ גנטי לקראת ההריוןהבעיה הכרומוזומלית איננה מתבטאת, אמנם, אצל ההורה אך עלולה לגרום להפרעה כרומוזומלית חמורה אצל העובר. בנוסף לכך, בדיקת מי שפיר מומלצת לזוגות אצלם קיים סיכון גבוה ללידת עובר עם מחלה גנטית כלשהי בשל היותם נשאים של גן פגום, שניהם או אחד מהם, ביחס לאופן ההורשה של המחלה.

    במקרים של ליקוי גנטי נבדקים לא רק המספר והמבנה של הכרומוזומים אלא גם נוכחות של הגן הבעייתי.

  • ממצאים בבדיקת אולטרסאונד – יש לבצע בדיקת מי שפיר גם כאשר נמצאו ממצאים לא תקינים בבדיקת האולטרסאונד השגרתית של העובר: בדיקת סקר מערכות מוקדמת, בדיקת שקיפות עורפית (Nuchal translucency) או בדיקת סקר מערכות מאוחרת.
  • רצונה של האישה – גם כאשר לא קיימות סיבות לחשוש לבריאותו של העובר אך האישה מעוניינת לבצע את הבדיקה, היא יכולה לבצעה אך במקרה זה עליה לממנה מכיסה הפרטי ללא השתתפות קופת החולים.

במידה וקיים חשש לפגם כלשהו אצל העובר, חשוב מאוד לפנות לקבלת יעוץ גנטי לפני ביצוע הבדיקה. ההחלטה לבצע את בדיקת מי השפיר היא החלטה של ההורים בלבד, אבל חשוב שרופא הנשים יסביר עד כמה הבדיקה חשובה בכל הריון ללא יוצא מן הכלל.

בדיקה חשובה בכל הריון של כל אשה – תמיד!

מזה שנים רבות, כל דגימת מי שפיר נבדקת באמצעות צ’יפ גנטי ובאמצעות בדיקה זאת ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר, ב-1 מכל 110 הריונות שנחשבים “תקינים” ו”בריאים” לחלוטין. מחקרים רפואיים מקיפים ורבים, שהתפרסמו לאורך 10+ השנים האחרונות, מדגישים את החשיבות שבבדיקה בכל הריון ללא יוצא מן הכלל, בעיקר בשל האפשרות לאבחן בשלב מוקדם בהריון פגיעות גנטיות בעובר.

רופאי הנשים בקופת החולים ואלה המטפלים בנשים הריוניות באופן פרטי, חייבים להסביר וליידע את ההורים בכל הנוגע ליכולותיה האבחנתיות של בדיקת מי השפיר לצ’יפ גנטי, על מנת שההורים יוכלו לקבל החלטה מושכלת בשאלה האם לבצע את הבדיקה בכל מקרה או להימנע ממנה.

אנחנו דואגים להדגיש את חשיבות מתן ההסבר המפורט להורים במסגרת מעקב ההריון, בכל מקרה, בעיקר לאור העובדה שהסיכוי לאבחן פגיעה גנטית בעובר באמצעות בדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי, גבוהה פי 20 מסיכון לעובר שכרוך בביצוע הבדיקה.

לאחר הבדיקה

לעיתים לאחר ביצוע בדיקת מי השפיר חשות חלק מהנשים ההרות כאב מקומי באזור של הדקירה אך כאב זה חולף מעצמו לאחר זמן קצר. ישנן גם נשים החשות מעט לחצים והתכווצויות של הרחם בעקבות הבדיקה, אך גם אלה חולפים ואין סיבה לחשש.

לבסוף, לאחר הבדיקה מומלץ ביותר, כאמור, לנוח לפחות כ-24 שעות בבית ולהימנע ממאמצים חריגים.

קיראי בהרחבה על: סיבוכי הריון – הריון בסיכון, סכרת, רעלת הריון ועוד…

כל מה שצריך לדעת על בדיקת מי שפיר

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן