מוות בעריסה: למה ואיך מונעים?

תסמונת מוות בעריסה: למה זה קורה והאם אפשר למנוע?

תסמונת מוות בעריסה מהווה סיכון לכל ילד עד גיל שנה, כאן תוכלו לדעת מהם הגורמים שעלולים לגרום לתופעה וכיצד לנהוג על מנת לנסות למנוע אותה.

תסמונת מוות בעריסה: למה זה קורה והאם אפשר למנוע?

מוות בעריסה: למה ואיך מונעים?

מוות בעריסה הוא אחד הגורמים הנפוצים למוות בקרב תינוקות עד גילאי שנה, והוא נושא קשה ולוט בערפל בעיקר בתחום מחקר רפואת הילודים.

במאמר הבא נדון בגורמים שעלולים להוביל למוות בעריסה ובדרכים המומלצות בהן ניתן להקטין את הסיכויים למוות מסוג זה, ובכך לנסות ולא להיות חלק מהסטטיסטיקה.

מוות בעריסה היא תופעה בה תינוקות מתים מתוך שנתם וכיום, עדיין אין הסבר ממשי לתופעה למרות שנעשו מחקרים רבים בנושא.

תסמונת מוות בעריסה אחראית על אחוז גדול מהסיבות למוות של תינוקות כיום, והוא מוות פתאומי שקשה לחזות אותו ונגרם אצל תינוקות בריאים עד גיל שנה.

שכיחות וסטטיסטיקה

השכיחות של מוות בעריסה היא כ-35 אחוזים ממקרי המוות בגילאים של תינוקות בני חודשיים עד ארבעה חודשים והיא נגרמת בעיקר לתינוקות בחודשים הראשונים בחייהם.

עוד נמצא כי מקרי מוות בעריסה מתרחשים בשכיחות של שלושה עד שמונה תינוקות לכל עשרת אלפים תינוקות.

עם השנים חלה ירידה משמעותית ביותר באחוזי המוות בעריסה בארץ וברחבי העולם, בעיקר בארצות הברית ובהונג קונג, ונראה כי ככל שהרפואה מתפתחת וההשערות לגבי מניעת המוות גדלות כך נמנע סוג המוות המסתורי.

בארץ הנתונים מצביעים על 1.5 מקרים מתוך עשרת אלפים לידות.

גורמי סיכון

אף על פי שישנם ממצאים המשותפים לתינוקות שמתו מוות בעריסה, עדיין אין תשובה חד משמעית לגבי הסיבה או הגורם למוות בעריסה.

משמע: אין שום מצב רפואי, הריון בסיכון, התפתחות לקויה, מחלה או סיבה שיכולה להצביע או להעלות חשד והתרעה על מוות בעריסה ולכן לא ניתן לחזות את המוות הצפוי.

לקריאה נוספת: מידע על מעקב הריון – בדיקות, טיפולים ועוד…

לכן לא מפסיקים לחקור בנושא וזהו הנושא הנבדק ביותר בקרב הורים והנחקר ביותר בקרב מדענים כיום.

מחקרים אחרונים הראו כי בניתוחים אצל תינוקות שמתו מוות בעריסה, נמצא מחסור באנזימים, סיבה אפשרית נוספת למגוון הסיבות החשודות בגרימת מוות בעריסה.

נתונים סטטיסטיים שעלו במחקרים מעלים מספר השערות:

  • עישון בזמן ההיריון – עישון סיגריות באופן ישיר או באופן פסיבי. משמע: להימצא בסביבת מעשנים, כמו גם שימוש בסמים נרקוטיים כמו הרואין, קוקאין ועוד.
  • תזונה לא נכונה – אכילת מאכלים שאינם בריאים, מחסור בויטמינים וחומרים חיוניים לגוף.
  • הריון בגיל מוקדם לפני גיל 18 כמו גם הפרשים קטנים מדי בין תקופת הלידות.

דרכים למניעת מוות בעריסה

אחד הממצאים הבולטים שעוזרים לנו להבין כיצד ניתן אולי למנוע את תסמונת מוות בעריסה, הוא שהרבה תינוקות שמתו מוות מסוג זה מתו כששכבו על הבטן.

לכן הרבה הורים נמנעים להרדים את ילדיהם בגילאים שנחשבים בסיכון על הבטן, ואכן מחקרים הראו כי באזורים בעולם שהורים נוטים לא להשכיב בשעת השינה את ילדיהם על הבטן – מקרי המוות בעריסה יורדים.

הסיבה נעוצה בכך כי שכיבה על הבטן בשעת השינה עלולה לגרום להחנקות מתוך שינה ולכן רצוי להשכיב בין כה וכה את התינוק על גבו בעת השינה.

ראוי לסייג שבזמן שהתינוק ער מומלץ כן להשכיבו על הבטן על מנת שהפעולה תעזור לו להתפתחות, אך בזמן השינה רצוי להשכיבו על גבו.

דרכים נוספות לנסות למנוע מוות בעריסה הן:

  • להמנע מחימום יתר של חדר התינוקות – מקרים רבים של מוות בעריסה נגרמו בבתים שהיו מחוממים מדי ושלא היו מאווררים, דבר שכנראה ערער את הנשימה התקינה אצל התינוק וגרם לליקוי בנשימה התקינה.
  • להמנע מהלבשת יתר של התינוק – מאחר והיא עלולה להביא להזעה וחימום יתר של גופו. על ההורים לבדוק אם גופו רותח או מזיע ולפעול בהתאם.
  • מומלץ לתינוק לישון בנפרד מההורים – חשוב לארגן לתינוק מיטה משלו כבר בימים הראשונים. הסיבה לכך הינה שישנם מחקרים הטוענים כי שינה עם ההורים עלולה להוביל גם היא למוות בעריסה.
  • המיטה עצמה גם כן חשובה – על המיטה להיות מיטה עם תו תקן ממשרד הבריאות, על המזרן להיות קשיח ומותאם לתינוקות, ויש להשכיב את התינוק ללא דובי או אלמנטים אחרים לידו אלא לבד על גבו.
  • הנקה – חוקרים סוברים כי הנקת התינוק יכולה להפחית את הסיכויים למוות בעריסה וכי חלב אם היא הדרך הטבעית הבריאה והטובה ביותר לגדל את התינוק ולמנוע ממנו תחלואים כאלה ואחרים.

לקריאה נוספת: משאבת חלב – הפתרון המושלם לאם לא מניקה

שימוש באמצעי עזר

אמצעי עזר שעוזר להרגיע הורים בנושא כואב ורגיש זה הוא הבייבי סנס. המכשיר הוא בעצם מוניטור שעוזר לפקח על נשימותיו של התינוק.

המכשיר אמור לנטר את תנועת הנשימה של התינוק ולהזעיק את ההורים במקרה של הפסקה בנשימה של התינוק ומכאן על ההורים לבצע החייאה מיידית בתינוק.

עם זאת עדיין אין הוכחות חותכות ליעילות של המכשיר במניעת תסמונת מוות בעריסה בעקבות המכשיר, אך הורים רבים קונים את המכשיר עם לידת התינוק ומוצאים אותו כגורם מרגיע בנושא.

שימוש במוצץ בזמן השינה היא הנחייה חדשה של משרד הבריאות לגבי מניעת מוות בעריסה. השימוש במוצץ מומלץ לאחר ההנקה על מנת למנוע בלבול אצל התינוק והוא נמצא כעוזר להפחתת המקרים בארצות הברית.

לקריאה מורחבת: מה כדאי לאכול בתקופת ההנקה

את המוצץ ניתן להציע בעדינות לתינוק ולא להכניס בכוח לפה התינוק – אם התינוק ירצה את המוצץ, המוצץ יתקבל בעדינות בפיו.

לסיכום נאמר כי נושא מוות בעריסה הוא נושא כואב שלצערנו עדיין נשאר מסתורי, אך אם נעשה את כל שביכולתנו לנקוט במשנה זהירות – נוכל לנסות למנוע את האסון הבא.

הורים רבים נמצאים בחרדות לגבי הנושא ועליהם לטפל גם בנושא החרדות ולנסות ליהנות מהזמנים היפים עם התינוק החדש שהגיע למשפחה.

שיהיה לנו רק בריאות ואריכות ימים.

מומלץ לקרוא גם על: שלבי התפתחות התינוק

תסמונת מוות בעריסה: למה זה קורה והאם אפשר למנוע?

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן