באנר 1
באנר 2
באנר 3
מוות בעריסה: למה ואיך מונעים?

תסמונת מוות בעריסה: למה זה קורה והאם אפשר למנוע?

תסמונת מוות בעריסה מהווה סיכון לכל ילד עד גיל שנה, כאן תוכלו לדעת מהם הגורמים שעלולים לגרום לתופעה וכיצד לנהוג על מנת לנסות למנוע אותה.

תסמונת מוות בעריסה: למה זה קורה והאם אפשר למנוע?

מוות בעריסה: למה ואיך מונעים?

מוות בעריסה הוא אחד הגורמים הנפוצים למוות בקרב תינוקות עד גילאי שנה, והוא נושא קשה ולוט בערפל בעיקר בתחום מחקר רפואת הילודים.

במאמר הבא נדון בגורמים שעלולים להוביל למוות בעריסה ובדרכים המומלצות בהן ניתן להקטין את הסיכויים למוות מסוג זה, ובכך לנסות ולא להיות חלק מהסטטיסטיקה.

מוות בעריסה היא תופעה בה תינוקות מתים מתוך שנתם וכיום, עדיין אין הסבר ממשי לתופעה למרות שנעשו מחקרים רבים בנושא.

תסמונת מוות בעריסה אחראית על אחוז גדול מהסיבות למוות של תינוקות כיום, והוא מוות פתאומי שקשה לחזות אותו ונגרם אצל תינוקות בריאים עד גיל שנה.

שכיחות וסטטיסטיקה

השכיחות של מוות בעריסה היא כ-35 אחוזים ממקרי המוות בגילאים של תינוקות בני חודשיים עד ארבעה חודשים והיא נגרמת בעיקר לתינוקות בחודשים הראשונים בחייהם.

עוד נמצא כי מקרי מוות בעריסה מתרחשים בשכיחות של שלושה עד שמונה תינוקות לכל עשרת אלפים תינוקות.

עם השנים חלה ירידה משמעותית ביותר באחוזי המוות בעריסה בארץ וברחבי העולם, בעיקר בארצות הברית ובהונג קונג, ונראה כי ככל שהרפואה מתפתחת וההשערות לגבי מניעת המוות גדלות כך נמנע סוג המוות המסתורי.

בארץ הנתונים מצביעים על 1.5 מקרים מתוך עשרת אלפים לידות.

גורמי סיכון

אף על פי שישנם ממצאים המשותפים לתינוקות שמתו מוות בעריסה, עדיין אין תשובה חד משמעית לגבי הסיבה או הגורם למוות בעריסה.

משמע: אין שום מצב רפואי, הריון בסיכון, התפתחות לקויה, מחלה או סיבה שיכולה להצביע או להעלות חשד והתרעה על מוות בעריסה ולכן לא ניתן לחזות את המוות הצפוי.

לקריאה נוספת: מידע על מעקב הריון – בדיקות, טיפולים ועוד…

לכן לא מפסיקים לחקור בנושא וזהו הנושא הנבדק ביותר בקרב הורים והנחקר ביותר בקרב מדענים כיום.

מחקרים אחרונים הראו כי בניתוחים אצל תינוקות שמתו מוות בעריסה, נמצא מחסור באנזימים, סיבה אפשרית נוספת למגוון הסיבות החשודות בגרימת מוות בעריסה.

נתונים סטטיסטיים שעלו במחקרים מעלים מספר השערות:

  • עישון בזמן ההיריון – עישון סיגריות באופן ישיר או באופן פסיבי. משמע: להימצא בסביבת מעשנים, כמו גם שימוש בסמים נרקוטיים כמו הרואין, קוקאין ועוד.
  • תזונה לא נכונה – אכילת מאכלים שאינם בריאים, מחסור בויטמינים וחומרים חיוניים לגוף.
  • הריון בגיל מוקדם לפני גיל 18 כמו גם הפרשים קטנים מדי בין תקופת הלידות.

דרכים למניעת מוות בעריסה

אחד הממצאים הבולטים שעוזרים לנו להבין כיצד ניתן אולי למנוע את תסמונת מוות בעריסה, הוא שהרבה תינוקות שמתו מוות מסוג זה מתו כששכבו על הבטן.

לכן הרבה הורים נמנעים להרדים את ילדיהם בגילאים שנחשבים בסיכון על הבטן, ואכן מחקרים הראו כי באזורים בעולם שהורים נוטים לא להשכיב בשעת השינה את ילדיהם על הבטן – מקרי המוות בעריסה יורדים.

הסיבה נעוצה בכך כי שכיבה על הבטן בשעת השינה עלולה לגרום להחנקות מתוך שינה ולכן רצוי להשכיב בין כה וכה את התינוק על גבו בעת השינה.

ראוי לסייג שבזמן שהתינוק ער מומלץ כן להשכיבו על הבטן על מנת שהפעולה תעזור לו להתפתחות, אך בזמן השינה רצוי להשכיבו על גבו.

דרכים נוספות לנסות למנוע מוות בעריסה הן:

  • להמנע מחימום יתר של חדר התינוקות – מקרים רבים של מוות בעריסה נגרמו בבתים שהיו מחוממים מדי ושלא היו מאווררים, דבר שכנראה ערער את הנשימה התקינה אצל התינוק וגרם לליקוי בנשימה התקינה.
  • להמנע מהלבשת יתר של התינוק – מאחר והיא עלולה להביא להזעה וחימום יתר של גופו. על ההורים לבדוק אם גופו רותח או מזיע ולפעול בהתאם.
  • מומלץ לתינוק לישון בנפרד מההורים – חשוב לארגן לתינוק מיטה משלו כבר בימים הראשונים. הסיבה לכך הינה שישנם מחקרים הטוענים כי שינה עם ההורים עלולה להוביל גם היא למוות בעריסה.
  • המיטה עצמה גם כן חשובה – על המיטה להיות מיטה עם תו תקן ממשרד הבריאות, על המזרן להיות קשיח ומותאם לתינוקות, ויש להשכיב את התינוק ללא דובי או אלמנטים אחרים לידו אלא לבד על גבו.
  • הנקה – חוקרים סוברים כי הנקת התינוק יכולה להפחית את הסיכויים למוות בעריסה וכי חלב אם היא הדרך הטבעית הבריאה והטובה ביותר לגדל את התינוק ולמנוע ממנו תחלואים כאלה ואחרים.

לקריאה נוספת: משאבת חלב – הפתרון המושלם לאם לא מניקה

שימוש באמצעי עזר

אמצעי עזר שעוזר להרגיע הורים בנושא כואב ורגיש זה הוא הבייבי סנס. המכשיר הוא בעצם מוניטור שעוזר לפקח על נשימותיו של התינוק.

המכשיר אמור לנטר את תנועת הנשימה של התינוק ולהזעיק את ההורים במקרה של הפסקה בנשימה של התינוק ומכאן על ההורים לבצע החייאה מיידית בתינוק.

עם זאת עדיין אין הוכחות חותכות ליעילות של המכשיר במניעת תסמונת מוות בעריסה בעקבות המכשיר, אך הורים רבים קונים את המכשיר עם לידת התינוק ומוצאים אותו כגורם מרגיע בנושא.

שימוש במוצץ בזמן השינה היא הנחייה חדשה של משרד הבריאות לגבי מניעת מוות בעריסה. השימוש במוצץ מומלץ לאחר ההנקה על מנת למנוע בלבול אצל התינוק והוא נמצא כעוזר להפחתת המקרים בארצות הברית.

לקריאה מורחבת: מה כדאי לאכול בתקופת ההנקה

את המוצץ ניתן להציע בעדינות לתינוק ולא להכניס בכוח לפה התינוק – אם התינוק ירצה את המוצץ, המוצץ יתקבל בעדינות בפיו.

לסיכום נאמר כי נושא מוות בעריסה הוא נושא כואב שלצערנו עדיין נשאר מסתורי, אך אם נעשה את כל שביכולתנו לנקוט במשנה זהירות – נוכל לנסות למנוע את האסון הבא.

הורים רבים נמצאים בחרדות לגבי הנושא ועליהם לטפל גם בנושא החרדות ולנסות ליהנות מהזמנים היפים עם התינוק החדש שהגיע למשפחה.

שיהיה לנו רק בריאות ואריכות ימים.

מומלץ לקרוא גם על: שלבי התפתחות התינוק

תסמונת מוות בעריסה: למה זה קורה והאם אפשר למנוע?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן