באנר 1
באנר 2
באנר 3

לידת פג – גורמים, טיפול ודרכי התמודדות

לידת פג הינה לידה לפני השבוע ה-37 להריון. כיום ישנה התפתחות משמעותית בטיפול בפגים לאחר שיצאו לאוויר העולם, למרות שאין זה אפשרי עדיין למנוע לידה מוקדמת.

לידת פג – גורמים, טיפול ודרכי התמודדות

לידת פג (Premature Infant) מתייחסת ללידת תינוק לפני השבוע ה-37 להריון. למרות שהריון מלא נמשך 40 שבועות, ולעתים קרובות אף מעבר לכך, השבוע ה-37 נחשב לזמן בו האברים הפנימיים והמרכזיים התפתחו כהלכה ומאפשרים לעובר לשרוד באופן טבעי מחוץ לרחם.

כיום ישנה התפתחות משמעותית בטיפול בפגים לאחר שיצאו לאוויר העולם, למרות שאין זה אפשרי עדיין למנוע לידה מוקדמת בשל הסיבות הרבות שעשויות להוביל אליה, אשר לרוב נותרות לא ידועות.

ישנם מספר גורמים שעלולים להצביע על סיכון גדול יותר ללידה מוקדמת הנמצאים תחת הקטגוריה של הריון בסיכון גבוה, והם כוללים מחלות כגון סוכרת הריון, מחלות לב, זיהומים בדרכי השתן או במערכות אחרות, מחלת כליות, רעלת הריון, צוואר רחם מוחלש ועוד.

קיראי בהרחבה על: היפרדות שליה

עם זאת קיומה של מחלה כזו לא בהכרח תוביל ללידה מוקדמת, ולהפך – לידות מוקדמות רבות מתחילות בהריון בסיכון נמוך שלא נערך עליו מעקב מיוחד.

למעקב צמוד בזמן ההריון ישנם יתרונות וחסרונות. היתרון הוא היכולת לזהות אם דבר מה משתבש בשלב מוקדם יותר, והחיסרון הוא ריבוי התערבויות רפואיות, לעתים שלא לצורך.

בארצות הברית היו מקרים של רשלנות רפואית בלידה סביב אבחון לא נכון של לידה מוקדמת, ואי נתינת תרופות חשובות כגון זריקות להבשלת ראות העובר וכן הלאה, במקרים בהם הלידה משמשה לבוא.

גם במקרה של אבחון, וגם במקרה של חוסר אבחון, במידה ויש "תחושת בטן" של האישה – רצוי מאוד לפנות לחוות דעת שנייה, כדי לדעת כיצד יש לפעול.

האם תמיד לאחר לידת פג יאלץ התינוק לשהות בפגיה?

הפגיה נועדה לשמש סביבה סטרילית ואופטימאלית לחיקוי התנאים ברחם על מנת להמשיך את תהליך הצמיחה וההתפתחות. אחרי הלידה אבריו הפנימיים של הפג אינם מפותחים כהלכה, ולכן חשוב לאפשר לו סביבה בה הם יוכלו להמשיך להתפתח ללא חשש. האינקובאטור (Incubator) מהווה סביבה סטרילית, בעוד שלפג יינתן גם חמצן כדי לסייע לריאותיו שעדיין לא הבשילו כהלכה.

התינוק לא תמיד יהיה בפגיה. ההחלטה אם להשאיר אותו בפגיה תלויה במידת התפתחותו ובשלות ריאותיו, במשקל הלידה שלו, בשבוע בו נולד, באם היו סיבוכים בהריון ולמעשה ביכולת הכללית שלו להתנהל ללא סיוע בעולם שבחוץ. לעתים ירצו להשאיר אותו להשגחה רק ליתר ביטחון, ולעתים האשפוז בפגיה יימשך שבועות ואפילו חודשים.

קיראי בהרחבה על: התפתחות העובר לפי שבועות ההריון

לידת פג יחיד שונה מאשר לידת תאומים שנחשבים לפגים. לעתים התאומים ייוולדו קרוב לשבוע 37, אך מכיוון שחלקו את משאבי הרחם הם נותרו קטנים יחסית ולא מפותחים, ולכן עלולים להזדקק לאשפוז ממושך בפגיה. פג שזקוק לאשפוז ממושך בפגיה נולד בדרך כלל בשבוע מוקדם יותר.

קראי עוד מידע בנושא:

מערך הטיפול בפג

טיפול בפג כולל לא רק את טיפולו של צוות הפגייה אלא גם את מעורבותם המשמעותית ביותר של ההורים. המראה של הפג שונה מאוד ממה שההורה דמיין: הוא קטן מאוד, לעתים מכוסה בשיער (Lanugo), עדיין אינו עטוף בשכבת שומן, וטונוס השרירים שלו מאוד נמוך.

ישנם הורים שמתקשים לראות את תינוקם במצב כזה, בעיקר משום שדמיינו אותו אחרת. אך אל דאגה, בעוד מספר שבועות הוא ייצא מבית החולים ויגיע הביתה, ובמרוצת השנים שבועות אלה ייראו כמו זיכרון רחוק ונשכח.

מעורבות ההורים חשובה, הן עבורם והן עבור התפתחות התינוק. רצוי שיבלו איתו זמן בפגיה, במגע ובדיבור. נמצא כי פגים שחוו מגע צמחו מהר יותר מאחרים, ובנוסף לכך ביקורים אלה יוצרים את הקשר בין ההורה לילד ומבססים את היסודות לעתיד.

ניתן לקרוא עוד בנושא: ניתוח קיסרי

לידת פג – גורמים, טיפול ודרכי התמודדות

השעון הביולוגי

250X290
250X290
250X290

יום הלידה

במהלך חודשי ההריון

250X290
250X290
250X290

מחשבון הריון

ימים בטוחים – יש כזה דבר?

כנשים אנחנו עסוקות מרגע שהפכנו לפעילות מינית בנושא ההריון, בין אם במניעתו או בכניסה להריון. מאמר זה מתייחס לאותם "ימים בטוחים" עליהם שמענו בנערותנו ולשאלה עד כמה הם באמת בטוחים וכיצד הבנה שלהם עשויה לסייע לנו לקראת הריון או במניעתו. הביוץ ידוע לנו כי הריון מושג באמצעות מפגש של הזרע עם הביצית. הביצית אינה

גיל 2 עד 3

מסך הערפל: איך באמת משפיעים המסכים על ילדינו?

אם אתם קוראים את הכתבה הזו, 99% שאתם מסתכלים על מסך (יכול להיות שהדפסתם אותה, אבל אנחנו בספק). בעוד רגע קל תקבלו הודעת וואטסאפ ותפנו אל המסך בכדי להשיב עליה. לאחר מכן תרצו לבדוק אילו סרטים מציגים הערב בסינמה סיטי, ושוב תפנו אל – נכון, המסך. זמן המסך היומי שלנו

גיל 4 עד 7

מסך הערפל: איך באמת משפיעים המסכים על ילדינו?

אם אתם קוראים את הכתבה הזו, 99% שאתם מסתכלים על מסך (יכול להיות שהדפסתם אותה, אבל אנחנו בספק). בעוד רגע קל תקבלו הודעת וואטסאפ ותפנו אל המסך בכדי להשיב עליה. לאחר מכן תרצו לבדוק אילו סרטים מציגים הערב בסינמה סיטי, ושוב תפנו אל – נכון, המסך. זמן המסך היומי שלנו

הריון בסיכון

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן