x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
בדיקת הריון מעקב הריון ימים בטוחים חוסר שינה יומן הריון יחסי מין ביוץ פורום הריון

סיבוכים בלידה? מידע על זכויות של נפגעי רשלנות

תאריך: 15/03/2015 14:50

לא אחת, הריונות אשר מתפתחים באופן תקין, תוך ביצוע מעקב הריון מקיף כנדרש, מסתיימים בנזקים גופניים לאם וליילוד בעקבות רשלנות במהלך הלידה.

עילת רשלנות רפואית עשויה להתעורר הן כאשר מדובר בלידה טבעית או בלידה שסיבוך ארע במהלכה, גרם סיכון לאם או לעובר והצריך התערבות מכשירנית או ביצוע ניתוח קיסרי.

רשלנות רפואית בלידה מוצאת ביטויה במעשה או במחדל של הרופא המיילד או הצוות הרפואי בקשת רחבה של תרחישים המתפתחים במהלך הלידה, ובהם:

ליחצו לקריאה נוספת:

- רשלנות רפואית במעקב הריון

- הריון בסיכון

- רשלנות רפואית שהובילה לכריתת רחם

לידה הינה הליך דינאמי, המצריך ערנות ושימת לב של הצוות הרפואי למצבם של האם והעובר באמצעות ניטור ומכשור מתאים ושינוי תוכנית הלידה בהתאם להתפתחותה.

בנוסף, נדרשת התאמת סוג ואופן הלידה בהלימה למצג העובר ברחם אמו ולמצבים של הריונות מרובי עוברים, יילודים במשקל לידה גבוה או נמוך, יילוד אישה, הסובלת מרעלת הריון או סוכרת הריון וכדומה.

רשלנות רפואית באופני לידה מיוחדים

נסיבות מסוימות, טרם הלידה או במהלכה, מצריכות ביצוע לידה מיוחדת באופן אשר נקבע מראש או התערבות בתהליך הלידה תוך כדי התקדמותו.

בין המצבים המובילים לכך נמנים: מצג מסויים בו מצוי העובר ברחם אמו, היסטוריה רפואית בעייתית של האם דוגמת מחלות לב או נשימה, תופעות בריאותיות עקב ההריון, כמו רעלת הריון או סוכרת הריון וכן מקרים של סיבוכים בלידה.

לקריאה נוספת: הסכנות במצב של היפרדות שליה

רשלנות בלידה מיוחדת מוצאת ביטויה בחוסר מיומנות ומקצועיות של הרופא המיילד או הצוות הרפואי בחדר הלידה, תוך הפרת חובת הזהירות וסטיה מסטנדרט הרופא הסביר, הנדרש מרופאים בתחום זה.

דוגמאות לרשלנות רפואית בלידות מיוחדות:

לידת עכוז
לידה מסוג זה מבוצעת לעיתים לעובר אשר מצוי ברחם במצג עכוז - כשעכוזו ולא ראשו מוביל לכיוון צוואר הרחם ופתח הנרתיק. במהלך הלידה מבוצעת שליפה של התינוק החוצה כשרגליו מגיחות לפני הראש. לידה באופן זה נחשבת מסוכנת יותר לעובר ורשלנות עשויה להיגרם באי ביצועה ברמת המיומנות הנדרשת.

רשלנות בלידה מכשירנית, ואקום או מלקחיים
מבוצעת מסיבות הקשורות באם, כמו עבר רפואי של  מחלות לב או ריאות, לצורך הקלה במאמץ הכרוך בלידה או מסיבות הקשורות ביילוד -  מצוקה עוברית, הדורשת חילוצו המהיר וכן מצגים ומנחים ברחם, אשר מקשים או מאיטים הליך של לידה טבעית.

ההחלטה על ביצוע לידה מכשירנית מתקבלת במהלך הלידה עצמה, בהתאם לנסיבות, כאשר הבחירה בין לידה באמצעות ואקום או מלקחיים נתונה בידי הרופא המיילד, על פי העדפתו ונסיונו. עילת רשלנות רפואית בלידה מכשירנית מתבססת על מעשים או מחדלים שונים.

טרם ביצוע לידה מכשירנית
קבלת החלטה מוטעית או מוקדמת על בחירה באופן יילוד זה במקום לידה טבעית או ניתוח קיסרי, בעטייה נגרם נזק גופני לאם או לעובר או כאשר לא התמלאו התנאים הפיזיולוגיים שיש לוודא התקיימותם לפני לידות מסוג זה. במהלך הלידה עצמה, ביצוע הלידה בחוסר מיומנות, שהסבה נזקים לאם ולעובר וכן  היעדר רישום רפואי מפורט של התהליך.

ניתוח קיסרי
מבוצע מסיבות הקשורות באם או בעובר, כניתוח אלקטיבי מתוכנן מראש או כניתוח חירום, כאשר חל סיבוך או עיכוב בתהליך הלידה הטבעי.

ניתוח קיסרי, אשר אינו מבוצע במיומנות הדרושה, עלול לגרום לסיבוכים רפואיים דוגמת דלקות ברחם, דימומים, הידבקויות בבטן, שעשויות להוביל לחסימת מעיים, היווצרות קרישי דם ותסחיפי ריאה ולהקים עילה לתביעת רשלנות. 

מאחר ומדובר בניתוח מתעוררת סוגיית השגת הסכמה מדעת - אי עמידה בדרישה זו, כאשר הרופא לא סיפק ליולדת הסבר מקיף אודות התהליך הצפוי לה, הסיכונים והסיכויים הכרוכים בו והציג בפניה חלופות טיפול אפשריות נוספות, עשויה לבסס עילת רשלנות.

בנוסף, קיימת חשיבות מוגברת למעקב אחר החמרה אפשרית במצבה הגופני של היולדת, אשר עלול להידרדר כתוצאה מתופעות המתפתחות לאחר הניתוח, כמו תסחיף ריאה או קריש דם ולסכן את חייה.  

נזקים העלולים להגרם לתינוק עקב רשלנות הרופאים:

נזקים העלולים להגרם ליולדת עקב רשלנות רפואית בניהול הלידה:

במקרים של חשש, ספק ואי וודאות, מומלץ לפנות לעורך דין בתחום ולקבל יעוץ משפטי מקצועי. בכל מקרה, הימנעו מפנייה עצמאית (בטרם התייעצתם עם עורך דין) אל הגורם המתרשל או אל משרד הבריאות.

תביעות פיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה הן תביעות מורכבות, אולם במרבית המקרים בתי המשפט נוטים לפצות את הנפגעים ביד רחבה.

למידע נוסף ליחצו: מהם הגורמים למצוקה עוברית?

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור