טיפים להתמודדות נפשית קלה בזמן ההריון

טיפים והמלצות לאמהות שבדרך! להתמודד בקלות עם השינויים לאורך חודשי ההריון…

טיפים להתמודדות נפשית קלה בזמן ההריון

הריון נתפס הרבה פעמים כדבר חיובי ומשמח- מעל הכל הוא מסמל ברכה בחיי האישה בפרט והמשפחה המתהווה בכלל, תחושה עילאית של התרגשות וציפייה לתינוק רך ומקסים.

מלבד זאת הוא מסמל עבור חלק את החיבור הטבעי של אישה לנשיות שלה, ועבור חלק זוהי תקופה בחייה של האישה בה העור קורן, יש כביכול לגיטימציה לאכול מה שבא, להתפנק ולדרוש פינוק, הבטן התופחת לאט לאט מחמיאה ומוסיפה עוד לנשיות.

אולם, כל מי שחוותה הריון יודעת שהתסריט ההוליוודי הזה קיים בעיעקר בפנטזיה. היריון הוא תקופה הרוויה שינויים פיזיים ורגשיים כאחד.

לצד ההתרגשות והציפייה היריון הוא תקופה לא קצרה בה הגוף משתנה כמעט מקצה לקצה, מצב הרוח עולה ויורד, חששות לא מוכרים מתגנבים ונשים רבות מרגישות שהם קצת איבדו שליטה על החיים שהיו להם טרם נכנסו להיריון.

כיצד ניתן להקל על תקופה זו? על מנת לענות על שאלה זו ובכלל לקבל נקודת מבט מקצועית על תקופה ההיריון, נפגשנו עם ד”ר אילן טל, פסיכיאטר מומחה, מנהל מרכז ד”ר טל.

במהלך השיחה המרתקת עם הפסיכיאטר קיבלנו ממנו טיפים ומידע שיכול להקל על החיים של כל אחת מאתנו, לאורך חודשי ההריון אבל לא רק.

אלו שינויים עוברים על האישה בתקופת ההיריון?

נהוג לחלק את היריון האישה לשלושה שלישים, כל אחד מהם בני שלושה חודשים.

השליש הראשון לנשים רבות הוא שליש שעלול להיות לא קל מבחינה פיזית, זאת למרות חוסר הנראות של ההיריון.

כ-70% מהנשים סובלות מעייפות, הקאות ובחילות בוקר. בחילות אלו מאד קשות במהלך היקיצה, אך לעיתים נמשכות לאורך כל היום. כל אלו מקשים מאד על תפקוד ועל מצב הרוח.

קיראו עוד על: תופעות לוואי נפוצות בתקופת ההריון

איך אפשר אם כך להקל על האישה, למשל במקרים שהיא לא רוצה שאחרים יידעו בכלל שהיא בהיריון?

הדרך הטובה ביותר להתמודדות היא להתאים את הקצב למצב הנפשי והרגשי. אלו שכבר אימהות ימצאו עצה זו ככמעט לא ישימה, אך גם אלו שזה הריון ראשון עבורן מתקשות הרבה פעמים לקחת ימי מחלה או להאט את קצב חייהן במידה ואינן מרגישות טוב.

צריך לזכור שכל הריון הוא שונה, והאמירה כי “הריון זה לא מחלה” לא תקפה לכל הנשים ובוודאי שאם האישה מרגישה שהיא סובלת, שהרי זלזול או ביטול תחושותיה לא יסייעו לה להרגיש טוב יותר.

לנשים שחוששות שמעתה תשעה חודשים יאלצו להאט מקצב חייהם הסוער, מאוד עוזר לזכור, ולהזכיר לעצמך שוב ושוב, שמדובר לרוב בתקופה של חודש-חודשיים ולא יהיה צורך להאט את קצב החיים למשך כל תקופת ההיריון. זה הזמן גם להיעזר בסביבה הקרובה, להפעיל את הבעל, המשפחה והחברים המאוד קרובים שכבר יודעים עם ההיריון ולא להרגיש על זה רגשות אשמה.

שינויים פיזיים הם הרבה פעמים בולטים ויותר מוכרים לנשים, גם אם זה ההיריון הראשון שלהם. מי הרי לא שמעה על בחילות בהיריון? אבל הרבה פעמים נשים מעידות שההיריון שינה את ההתנהגות שלהן ואת מצב הרוח שלהן כפי שלא הכירו עד אותה עת.

קיראי בהרחבה: כיצד טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לך בתקופת ההריון?

מדוע תקופה ההיריון היא כל כך סוערת רגשית?

הריון ולידה משמעותם שינוי, ושינוי טומן בחובו חוסר וודאות שאינה תמיד קלה להתמודדות. הבאת תינוק חדש לתא המשפחתי לא פעם מערערת את הסדר הקיים והמוכר של בני הזוג.

בתהליך זה יכולות לצוף חששות שונים, תחושה מעיקה, מייאשת ואולי גם מפחידה על כך שכל החיים הקודמים כפי שהיו לפני ההיריון עומדים להיאבד ולהעלם.

הרבה פעמים נפוצות חרדות מפני ההורות הקרבה ומפני ההתמודדות הנפשית והפיזית העתידים להגיע, לעיתים חששות אלו מודעות לאישה ואז קל לה יותר להתמודד או לפעול כדי להפחית את המתח, אך חוסר מודעות וייחוס שגוי של התחושות לחששות מפני הלידה וההורות, עשויים להגביר את הקושי.

לקריאה נוספת: התמודדות עם קשיים רגשיים בהריון מפי ד”ר יעל סגל

אני נוהג להסביר שכמה שתחושות אלו אינן נעימות, חשוב לנצל אותן כחלק מעבודת ההכנה הרגשית של שני ההורים לקראת הלידה הצפויה.

עבודה רגשית אותה אני מאוד ממליץ לעשות יחד: לשוחח על כל מה שמעיק, מפחיד, מייאש, מעורר חשש או התרגשות. השיח והעיסוק בתחושות מאפשרים לזוג לחשוב יחד איזה הורים הם רוצים להיות, כיצד הם יכולים לעזור אחד לשני.

השיח צריך לכלול למשל דיבור על נקודות התורפה של כך אחד מהם וכיצד עשויות להשפיע על הלידה או ההורות העתידית שלהם ובעיקר כיצד היו רוצים שבן הזוג ישלים אותם בתחום זה. אני מאמין כי שיח כזה יכול לחזק את האינטימיות ביניהם ואת שיתוף הפעולה לקראת הרחבת המשפחה.

בוא נדבר קצת על בדיקות בהריון. ישראל נחשבת למדינה בה עורכים את מספר הרב ביותר של בדיקות במהלך ההיריון, יותר מרוב המדינות המערביות בעולם.

מצד אחד עובדה זו יכולה לסייע לנשים רבות להרגיש רגועות יותר, אבל בפועל, הרבה נשים מבלות את מרבית זמן ההיריון שלהם בפחדים מפני תוצאות הבדיקות שעתידות לעבור או בדיקות שכבר עברו והתוצאות לא היו חד משמעיות, כך שעד הלידה הן עסוקות בחששות ואי וודאות.

למידע נוסף קיראי: בדיקות שיש לבצע במהלך מעקב ההריון

אכן, חששות רבים במהלך ההיריון קשורים לבדיקות הרבות שמומלץ לעבור. העולם המערבי בכלל, ולא רק ישראל, נמצא בתהליך מתמיד של מדיקליזציה, וגם ההיריון נתפס כתופעה רפואית שמחייב ליווי רפואי מתמשך.

ללא ספק תהליך זה קידם את בריאות האישה והתינוק, אך גם הביא לעליה בכמות החרדות שנשים חוות במהלך ההיריון, לקראת בדיקות או לאחריהן.

חשוב לזכור שמבחינה סטטיסטית מרבית ההריונות מסתיימים בהצלחה וללא כל סיבוכים. כדי להימנע מחרדה לפני בדיקות משמעותיות תרגילי נשימה והרפיה יכולים מאד לעזור, אבל פעמים רבות זה לא מספיק, ויש צורך בשינויי חשיבה כדי למנוע חרדה, כמו מה שעושים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אז הכנה מראש וטכניקות של הרגעה הן מתכון להפחתת מתחים לפני בדיקות רפואות.

איך אפשר להתכונן ללידה עצמה שמהווה מקור משמעותי לפחדים בקרב נשים?

קורסי הכנה ללידה מאד מומלצים. הם מעניקים להורים תחושת שליטה וכלים יישומיים בהם ניתן לעשות שימוש בעת הלידה ומפחיתים את החרדות סביב הליך זה.

כדאי לעשות סיבוב בבתי החולים השונים, להתרשם מהצוות ולברר את הנהלים במהלך הלידה.

אישה המאמינה בלידה טבעית לדוגמה, תתקשה ללדת בבית חולים שמאפשר ללדת בתנוחת שכיבה בלבד.

חשוב גם לנסות כמה שיותר להקל על האישה לתקופה שמייד לאחר הלידה, אפשר למשל לבשל אוכל ולהקפיא שיהיה לאחר הלידה, לוודא שיש את כל הדברים הנחוצים לתינוק ואפילו לבדוק אכן יודעים איך מרכיבים את העגלה כדי להקל כמה שאפשר על היולדת ולמנוע תסכולים מיותרים.

לא יודעת מה צריך לרכוש? לחצי כאן וקראי מהם המוצרים המומלצים לרכישה לקראת הלידה

איך מתכוננים לדבר הגדול והאמיתי שנקרא הורות?

המיתוס הרווח הוא שהורות היא דבר טבעי, אולם היכולת לדאוג לצרכים הפיזיים והרגשיים של התינוק הם דבר נלמד ואינו מאד אינטואיטיבי, עבור הורים רבים, ובעיקר לאלו שלא היו להם אחים קטנים זו חוויה ראשונית שיכולה מאד להבהיל בהתחלה.

כדאי ללמוד דברים בסיסיים טרם הגעת התינוק הנוגעים לדאגה לצרכיו הבסיסיים, כמו איך להחליף חיתול, איך לעשות מקלחת, להחזיק, להלביש. מומלץ לדבר עם חברים קרובים, גיסה או אחות שילדו לא מזמן ולאסוף טיפים חשובים או כל מידע אחר שיעזור בתקופה שאחרי הלידה וגם יעניק את תחושת הביטחון הרצויה.

קריאה מעשירה על גידול ילדים, ויש אינספור ספרים בנושא, מומלץ לעשות עוד במהלך ההיריון, אבל גם אם לא הספקתם, כיום בבתי חולים רבים מלמדים מיומנויות בסיסיות אלו.

מלבד צרכים אלו קריאה מעשירה יכול לתת מושג על מחזורי האכלה ושינה של התינוק ועצות מועילות שיסייעו בסיפוק צרכיו הפיזיים והרגשיים. למרות השם המטעה סביר מאד להניח שבמהלך חופשת הלידה לא יהיה לך זמן לקרוא ספרים מסוג זה.

למידע נוסף: מהן זכויות היולדת לאחר סיום חופשת הלידה?

לקראת סיום מוסיף ד”ר טל ואומר: הריון הוא תהליך של יצירת חיים, לצד העצמה שבדבר, זה אינו תהליך פשוט לאישה גם מבחינה גופנית וגם מבחינה רגשית. חשוב לקבל את מכלול הרגשות החיוביים והשלילים כטבעיים וחלק בלתי נפרד מהחוויה, לשתף את בן הזוג והסביבה הקרובה גם בתחושות הקשות, ולהקל על רמת המתח עד כמה שניתן.

לקריאה נוספת: התמודדות עם הזוגיות החדשה לאחר הלידה

טיפים להתמודדות נפשית קלה בזמן ההריון

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן