קשיים נפשיים ורגשיים בזמן ההריון

קשיים נפשיים ורגשיים במהלך ההריון

נשים רבות [מאד] מדווחות על שינויים קיצוניים במצבי רוח ולעיתים גם תחושת דיכאון וחרדה, בזמן ההריון ובזמן הסמוך ללידה. אלו תופעות טבעיות וברוב המקרים הן יחלפו כלעומת שבאו. צוות המומחים של יומן הריון ולידה מסביר על הדרכים להתמודדות מול קשיים נפשיים ורגשיים בהריון…

קשיים נפשיים ורגשיים במהלך ההריון

קשיים נפשיים ורגשיים בזמן ההריון

הריון היא תקופה מרגשת ומלאת ציפייה, אך יכולה גם בקלות לשמש קרקע פורייה לחרדות ושינויים במצב הרוח גם עבור מי שנהנית בדרך כלל מיציבות נפשית.

מדובר בתקופה של שינויים תכופים. העובר מתפתח במהירות ומביא עמו שינויים פיזיים כאשר את התהליך מובילים שינויים הורמונליים היכולים להיות קשים לגוף ולנפש. מדובר בתהליך שאינו מוכר לאישה וכרוך בתחושה של אובדן שליטה.

עבור נשים רבות יכולים ללוות את ההריון תחושות של פרידה ואבדן על החיים שהכירו עד עכשיו. חשוב להבין שזה תהליך טבעי המלווה כל שינוי משמעותי בחיים.

הרבה מתחושות האבדן ניזונות מהחרדה והחשש מפני העתיד לבוא. כל תינוק חדש מערער את הסדר המשפחתי הקיים, ועלול להציף חשש מפני יציבות מערכת היחסים הזוגית, מפני תחושת המסוגלות ההורית שרק צריכה להיבנות, ומפני תהליך הלידה.

פחד וחרדה במידה מתונה הם בריאים ומאפשרים לבני הזוג להסתגל לזהות ההורית, להתכונן לקראת הולדת התינוק ולהכין את עצמם מבחינה פסיכולוגית לשינוי זה.

זו הזדמנות עבור בני הזוג לחזק אינטימיות דרך שיתוף בחששותיהם, לחשוב על חלוקת תפקידים, על עקרונות גידול משותפים, להכין את עצמם לקראת הלידה ולהגיע אליה יותר מוכנים.

אופן ההתייחסות משתנה כאשר מדובר בחרדות ותחושת דיכאון בלתי נשלטים הפוגעים בתפקוד  ויכולים להיות בעלי השפעות שליליות מרחיקות לכת על האם ובמקרים קיצוניים גם להשפיע על העובר.

חרדה ודיכאון במהלך ההריון

חרדה מוגברת במהלך ההריון יכולה להתפתח לטוקופוביה, המבטאת חשש קיצוני מפני תהליך ההריון ובעיקר מפני הלידה. טוקופוביה יכולה להופיע לפני הריון ראשון או במהלכו, כנלווית לדיכאון ולאחר לידה טראומטית.

נשים רבות מתעקשות בשל פחד זה ללדת בניתוח קיסרי גם שאין לכך הצדקה רפואית, או שוקלות להפסיק הריון. מדובר בחרדות בעוצמות גבוהות המפריעות לתפקוד היומי וגורמות לסבל רב עבור האישה.

נשים שבדיקותיהן במהלך ההריון אינן תקינות, ונשים שחוו לידות טראומטיות צפויות יותר לפתח טוקופוביה.

דיכאון במהלך הריון יכול להיות קשה לאבחון, תסמינים רבים כמו שינויים בהרגלי אכילה ושינה, רגישות יתר או עייפות דומים מאד לתחושות טבעיות במהלך ההריון.

בנוסף, נשים רבות מתביישות לחשוף את רגשותיהן, הנתפסים עבורן כמנוגדים לחוויה האופטימית של ההריון וימנעו מלבקש עזרה מקצועית.

נשים הנמצאות בקשר זוגי לא יציב, שאין להן תמיכה רגשית, שעברו טיפולי פוריות או סיבוכים בהריון ולידה קודמים ונשים שחוו פגיעה מינית נמצאות בסיכון לפתח דיכאון במהלך ההריון.

קיראי בהרחבה על: כיצד ניתן להתכונן רגשית ללידה?

דיכאון במהלך הריון הוא גורם ישיר לחוויה של דיכאון לאחר לידה. מחקרים מעידים על קשר הדוק בין חוויה מוקדמת של דיכאון, לרבות דיכאון במהלך ההריון, לבין דיכאון אחרי לידה.

דיכאון שלאחר לידה עשוי לפגוע בתפקוד ההורי של האם, ביכולת שלה להעניק לתינוק טיפול הולם ו/או טיפול רגשי קרוב בדמות של הענקת חום ואהבה להם זקוק התינוק לשם התפתחותו התקינה.

במקרים קיצוניים, דיכאון אחרי לידה עשוי לגרום להופעתן של מחשבות שליליות של האם על עצמה, לרבות מחשבות אובדניות ומחשבות שליליות על התינוק. בכל מקרה בו עולה חשש להתפתחותו של דיכאון, כבר בהריון חשוב לפנות לאבחון וטיפול מקצועי.

גם לגברים קשה להתמודד עם הלידה, קיראו על התמודדות גברים עם הלידה

טיפול בקשיים נפשיים בהריון

כל הטיפולים הפסיכולוגים והפסיכיאטרים המקובלים בטיפול בחרדות ודיכאון אפשריים במהלך ההריון, כולל טיפול תרופתי. נשים הנוטלות באופן קבוע תרופות פסיכיאטריות אינן חייבות להפסיק את הטיפול במהלך ההריון, אך נדרשת היערכות והתאמה לתקופה זו.

על הרופא הפסיכיאטר המטפל באישה בהריון הסובלת מקשיים נפשיים להשיג איזון בין מצבה הבריאותי והנפשי של האישה, לבין מצבו הבריאותי של התינוק.

נשים רבות חוששות לקחת טיפול תרופתי במהלך ההריון מחשש לשלום העובר, אולם אישה הסובלת מהפרעה נפשית כמו דיכאון, חרדה או הפרעה פסיכוטית תתקשה לעמוד בקשיים הרבים שתקופת ההריון מציבה.

יש תרופות פסיכיאטריות רבות המותרות לשימוש במהלך ההריון. יחד עם זאת, מאחר וחלק מהתרופות יכולות לעבור את השיליה, הטיפול התרופתי חייב להיעשות בליווי צמוד של פסיכיאטר.

במקביל, ישנה חשיבות משמעותית לטיפול פסיכולוגי תומך במהלך ההריון. מטרתו של הטיפול הוא לעזור לאישה להתגבר על החרדה לקראת הלידה הצפויה, להתמודד עם התחושות והמחשבות החדשות שעולות. אך יותר מכך מטרתו של הטיפול הפסיכולוגי הוא לתת לאישה כלים לחיזוק החוסן הרגשי שלה על מנת שתוכל להתמודד טוב יותר בתקופה שלאחר הלידה.

התקופה שלאחר הלידה היא תקופה רגישה עבור היולדת, היא ממשיכה לעבור שינויים פיזיים, גם הורמונליים, אשר משפיעים על  המצב הרגשי של היולדת.

שינויים בסדר היום, התמודדות עם בכי של התינוק, צורך לטפל בילדים נוספים, במידה ויש בבית, וכן התמודדות עם הכאבים הפיזיים שלאחר הלידה משפיעים במידה רבה על מצב רוחה של האם הטרייה.

רוצה לקבל טיפים כיצד ניתן להתמודד רגשית עם ההריון? לחצי כאן

במידה וסבלה גם בהריון מקשיים רגשיים כלשהם, בתקופת הלידה הם עשויים להחמיר ולהשפיע במידה ניכרת על תפקודה, ובפרט על התייחסותה לתינוק.

מסיבה זו חשוב לשים לב לכל שינוי במצב הרוח של האישה שבהריון, לפנות לייעוץ מקצועי ולבדוק איך ניתן לעזור לה ולחזק אותה עוד לפני הלידה.

הכתבה נכתבה על ידי פסיכיאטרית בכירה ומומחית לטיפול רגשי באם ובילד.

לקריאה נוספת: על תופעות הלוואי איתן נאלצות נשים להתמודד בתקופת ההריון

קשיים נפשיים ורגשיים במהלך ההריון

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן