הכל על הקפאת ביציות

הקפאת ביציות: מתי ואיך זה עובד?

יותר ויותר נשים בישראל ובעולם בכלל, מקפיאות ביציות. הכירי את התהליך של הקפאת ביציות וקבלי תשובות לכל שאלה שלך בנושא…

הקפאת ביציות: מתי ואיך זה עובד?

הכל על הקפאת ביציות

הקפאת ביציות היא הליך רפואי המאפשר לאישה לשמר את יכולתה להביא ילדים לעולם במועד מאוחר יותר, גם לאחר שהיא תחדל להיות פורייה מכל סיבה שהיא וזאת על ידי שימור ביציות פוריות היכולות לשמש להפריה עתידית. מאמר זה יסייע לך לקבל את המידע הנחוץ לפני ההחלטה על הקפאת ביציות.

החוק בישראל מבחין בין נשים הרוצות להקפיא ביציות מסיבה רפואית או “חברתית” כלומר – לא רפואית. נשים המעוניינות בהקפאת ביציות מסיבות רפואיות זכאיות להשתתפות מלאה של סל הבריאות בעלויות הטיפול, אבל בהקפאה חברתית נושאת המטופלת בעלות הטיפול המלאה.

הקפאת ביציות רפואית

ישנן מספר סיבות רפואיות מוכרות להקפאת ביציות: אישה חולת סרטן שעומדת לעבור כימותרפיה או הקרנות הפוגעות בפוריות, אישה שעומדת לעבור כריתת שחלות, אישה שנמצאת בסיכון להפסקת ווסת מוקדמת (לרוב מסיבות תורשתיות או בגלל מחלות אוטואימוניות), בעיות פוריות קשות אצל הגבר, ובעיות שקשורות לרחם ולאיברי המין הפנימיים, כגון אנדומטריוזיס.

הקפאת ביציות חברתית

על פי חוק הקפאת ביציות מאז 2010, מותר לכל אישה בישראל לעבור הקפאת מסיבות חברתיות, בתנאי שקיבלה את האישורים הנדרשים וגילה בין 30 ל-41. בהקפאה חברתית מותר לעבור עד 4 שאיבות ולהקפיא עד 20 ביציות, אותן ניתן לשמור עד גיל 54 לכל היותר.

קיראי בהרחבה על: הריון בגיל מאוחר

העלויות של הקפאה חברתית היא כבדה למדי. כדאי לברר את המחירים ביחידות הפוריות השונות וכן את ההשתתפות שמציעות קופות החולים והביטוחים הרפואיים השונים.

לדוגמא, עלות הקפאת הביצית והקפאתה יכולים להגיע עד עד 5500 ש”ח. בנוסף לכך קיימת עלות התרופות ההורמונאליות, שתלויה בסוג התרופה ובמספר השאיבות. עלות שמירת הביציות למשך 5 שנים היא כ-600 ש”ח. לאחר מכן נחוצה הפריה חוץ גופית שעלותה כ-4500 ש”ח.

מהו הגיל המומלץ להקפאת ביציות?

מספר הביציות בשחלה הוא סופי ואינו גדל במהלך החיים, אלא רק יורד. ככל שהגיל בו הוקפאו הביציות צעיר יותר, מספר הביציות בשחלה גדול יותר, הסיכוי להפריה גדול יותר, והסיכוי להיותן נשאיות של מום גנטי או כרומוזומאלי – נמוך יותר.

אצל אישה עד גיל 35 ניתן לשאוב בקלות 10 ביציות ראויות-לשאיבה בפעם אחת. בגיל 37 חלה נפילה חדה במספר הביציות וגם הסיכוי להפריה קטן, אם כי עדיין אפשרי. למרות שהחוק מתיר הקפאת ביציות גם בגיל 40-41, לא ידוע על הצלחה בהפריית ביציות שהוקפאו בגיל זה.

מומלץ לקרוא בהרחבה על: 
הריון אחרי גיל שלושים – יתרונות וסיכונים

היכן וכיצד מתבצע הליך הקפאת ביציות?

את תהליך ההקפאה כולו אפשר לעבור בארץ רק ביחידות IVF הנמצאות במספר בתי חולים. מלבד זאת ישנן כמה מרפאות פוריות פרטיות המציעות לעבור את התהליך בחו”ל.

ראשית יש לשאוב ביציות בשלות מן השחלה. על מנת שבעת השאיבה יהיו בשחלה כמה שיותר זקיקים עם ביציות מופרות, עוברת האישה טיפול הורמונאלי להגברת הביוץ, המביא להבשלה של 10-13 זקיקים שחלתיים בבת אחת, במקום ההבשלה של זקיק בודד שמתרחשת בדרך כלל.

הטיפול ההורמונאלי מתחיל בזריקות של תרופות הורמונאליות במהלך כעשרה ימים בתחילת המחזור החודשי, שמתניע את תהליך ההבשלה במספר רב של זקיקים.

הזריקות מבוצעות בדרך כלל על ידי המטופלת עצמה. הרופא המטפל עוקב אחר מספר הזקיקים בשחלה באמצעות אולטרסאונד ובדיקות דם.

קיראו: הפריה חוץ גופית ללא הורמונים

כאשר מתגלים זקיקים בגודל המתאים, ניתנת עוד באותו יום תרופה הורמונאלית נוספת להבשלה סופית של הביציות, וכן תרופה למניעת ביוץ, על מנת שהביציות לא יחרגו מתוך הזקיקים, מה שיגרום לאובדנם ולכישלון הטיפול.

ביום המתאים תקבל האישה זריקה הגורמת לביוץ ותגיע ליחידת הפוריות לשאיבה. השאיבה מתבצעת בחדר ניתוח, בהרדמה מקומית בצוואר הרחם או הרדמה כללית לזמן קצר.

התהליך מאוד לא נעים ועל כן מומלץ על הרדמה כללית. לאחר שאיבת הביציות הן עוברות סינון וניקוי, ורק הביציות האיכותיות ביותר עוברות לשלב ההקפאה.

תהליך ההקפאה המיוחד של הביצית נקרא “ויטריפיקציה” – זיגוג. הביצית היא התא הגדול ביותר בגוף והיא מכילה הרבה מים. בהקפאה רגילה, יהפכו המים האלה לגבישים שעלולים לקרוע את קרום הביצית ולהרוס אותה, בדומה למה שעובר על ירקות מסוימים שמקבלים מרקם סמרטוטי כשמפשירים אותם אחרי הקפאה.

ויטריפיקציה היא הקפאה של כל הביצית בבת אחת באופן אחיד, תוך שימוש בחומרים נוגדי קפיאה – “אנטי-פריז” –  מה שמונע היווצרות גבישים ונותן לביצית הקפואה מראה של כדור זכוכית חלק.

הביציות נשמרות במבחנה בתוך מיכל בטמפרטורה של חנקן נוזלי – מינוס 196 מעלות. על פי חוק, אישה הרוצה שהביציות שלה יישמרו מעל חמש שנים צריכה לשלוח מכתב בעניין ליחידת הפוריות, אחרת הביציות יושמדו.

את הביציות מפרים בהפריית מבחנה והביצית המופרית (העובר) מוחזרת לרחם של האישה התורמת – או של אם פונדקאית.

סיכונים אפשריים בעקבות שימוש בביצית מוקפאת

השימוש בביצית מוקפאת אינו כרוך בסיכון כשלעצמו, אך יש לזכור שככל שגיל הכניסה להריון מאוחר יותר, הסיכוי לסיבוכי הריון שונים גדול יותר.

סיבוך נפוץ של הטיפול ההורמונאלי להגברת ביוץ, הוא תסמונת גירוי-היתר-השחלתי – OHSS – המתרחשת אצל כעשירית מהנשים שעוברות טיפול זה.

התסמונת יכולה להופיע עד 4 שבועות אחרי השאיבה ונגרמת בגלל ההורמונים המופרשים על ידי הזקיקים הרבים שנוצרו ובגלל הטיפול ההורמונאלי עצמו.

התסמונת מופיעה לרוב בדרגתה הקלה בלבד שכוללת בחילות, הקאות, שלשולים, נפיחות וכאבי בטן. תופעות אחרות נדירות יותר כוללות הצטברות נוזלים בחלל הבטן, קרישת-יתר, ציסטות בשחלות, וסיבוכים חמורים שהם נדירים יותר ודורשים התערבות רפואית.

כדי להקטין את הסיכוי ל OHSS מקפידים הרופאים על התאמה מדויקת של מינון הטיפול הורמונאלי, שיעמוד על המינימום הנדרש להבשלת מספר נאות של זקיקים אבל יגרום כמה שפחות תופעות לוואי.

שיעור ההצלחה בשימוש בביציות מוקפאות

שיעור ההישרדות של ביציות שהוקפאו בשיטת ה”ויטריפיקציה” עומד על 85 אחוז. קיימת שיטת הקפאה ישנה יותר, הקפאה איטית, שנותנת שיעורי הישרדות והפריה נמוכים בהרבה.

כל יחידות ה IVF בבתי החולים בארץ עובדים בשיטת ה”ויטריפיקציה”. מבין הביציות שעברו את ההקפאה, שיעור ההפריות המוצלחות עמד על 70-80 אחוזים. סטטיסטית, 50.2 אחוזים מהנשים שעוברות הפריה בביצית מוקפאת נכנסות להריון.

לחצו לקריאה בנושא: בעיות פריון וטיפולי פוריות

תהיה אשר תהיה הסיבה להקפאה, מדובר בתהליך קשה ומורכב הדורש, בין השאר, התאמה מדויקת של הטיפול ההורמונאלי. לכן חשוב לקבל ליווי בכל התהליך מרופא מומחה לפוריות שיקשיב לך ושתוכלי לסמוך עליו.

הקפאת ביציות מסיבות חברתיות היא אפשרות חדשה יחסית בארץ, שקיימת רק מאז 2010. חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל בעניין, בין השאר מכיוון שלא ברור עד כמה אפשרות זו מוטמעת במערכת – ועד כמה ניתן לבצע אותה.

לקריאה נוספת: דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

הקפאת ביציות: מתי ואיך זה עובד?

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן