טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

יותר ויותר זוגות ברחבי העולם וגם בארצנו הקטנה מגיעים לטיפולי הפריה מלאכותית, כאפשרות [כמעט] אחרונה להכנס להריון. המומחים של יומן הריון ולידה מסבירים את כל מה שחשוב לדעת על טיפולי ההפרייה ועונים לשאלות שלכם…

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן.

בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד.

במהלך שנות ה-70 של המאה העשרים התפתחה טכנולוגית ה- IVF – In Vitro Fertilisation – “הפריה מאכותית“, המוכרת גם בשם “הפריה חוץ גופית” או “הפריית מבחנה”, אשר מסייעת ליצור הריון מחוץ לרחם ולממש בכך את חלום ההורות.

תהליך ההפריה המלאכותית מאפשר להתגבר על בעיות ופגמים פיזיולוגיים בביציות האשה או בזרעי הגבר ומופנות אליו גם נשים המעוניינות להביא ילד לעולם שלא באמצעות קשר זוגי – על ידי תרומת זרע.

טיפול בהפריה מלאכותית על רקע אי פריון

ההערכה כיום היא כי 15% – 10% מהזוגות מתמודדים עם תת פוריות הנובעת מסיבות שונות, כאשר הפניה לבירור סיבת אי הפריון ותחילת טיפול הורמונלי מתבצעות לאחר שנה של נסיונות ספונטניים אשר לא השיגו הריון.

תהליך ההפריה המלאכותית, אשר מבוצע בבתי החולים ובמכונים פרטיים, בסבסוד חלקי של קופות החולים, הפך בישראל לתעשיה של ממש:  שיעור המטופלים בארץ הינו מהגבוהים בעולם כיום וכך גם שיעור ההצלחות, העומד על כ- 90% מהמגיעים לטיפול.

מהן הסיבות לאי פריון?

הפרעות אצל האשה – הן מסיבות הורמונליות המתבטאות בשיבושים בתהליך הביוץ והן מסיבות של כשל מכני במערכת הרבייה – בעייתיות במבנה הרחם, החצוצרות וכדומה.

גם לגיל האשה נודעת חשיבות ברפואת הפריון, כאשר בגילאים מתקדמים אחוזי הפוריות הולכים ופוחתים, הסיכוי להפלות גדל וקשה יותר להשיג הריון.

הפרעות אצל הגבר – זרע באיכות ירודה או קיומה של בעיה מבנית – חסימתית. יש ששני הצדדים סובלים מבעיות פוריות ותיתכן גם עקרות בלתי מוסברת, שסיבתה אינה ידועה.

לחץ לקריאה נוספת:

– אי פריון וטיפולי פוריות

– הריון בגיל 30 פלוס

טרם הפניה לפרוצדורה של הפריה, יידרשו בני הזוג לעבור בדיקות מקיפות לבירור סיבת אי הפריון. האשה תתבקש לבצע בדיקות דם לבחינת רמות ההורמונים בגופה לאורך מחזור הביוץ וכן בדיקות אולטרסאונד לבחינת מבנה ביציותיה ואיכותן.

הגבר יידרש לבצע בדיקת זרע אשר תלמד על כמות הזרע, מבנהו, איכותו ומידת התנועתיות שלו. זוגות אשר לא יצליחו להשיג הריון גם לאחר מספר נסיונות של הזרעה מלאכותית (IUI) – פרוצדורה בה מוזרק הזרע לאחר השבחה לרחמה של האשה בימי “חלון הביוץ“, יופנו לתהליך של הפריה חוץ גופית.

על תהליך ההפריה המלאכותית

הפריה מלאכותית מאפשרת הפגשת תאי ביצית עם תאי זרע בתנאי מעבדה, הדגרתם והבשלתם מחוץ לגוף האשה בהתערבות ועידוד הצוות רפואי, ובחלוף מספר ימים – החזרת עוברים מופרים לקליטה ברחמה של המטופלת.

טרם ההפריה תקבל האשה טיפול הורמונלי משרה ביוץ באמצעות הזרקת הורמונים שתפקידם לעודד ביוץ ולפתח את הזקיקים המצויים בשחלותיה לביציות.

כאשר יגיעו הביציות לגודל אופטימלי המתאים להפריה יישאבו מהאשה, בהרדמה כללית, מספר ביציות – כדי להגביר את סיכויי ההפריה ויצירת העוברים.

במקביל יתבקש הגבר לתת זרע, אשר יעבור תהליך השבחה. הביציות והזרעים יופגשו תחת מבחנה, בסביבה המדמה את תנאי הרחם (מבחינת טמפרטורה ולחות) ותהליך ההפריה כולו יתרחש במעבדה, בהתערבות וסיוע רופאים ומדענים.

הביציות המופרות ימשיכו לגדול במבחנה עד להתפתחות עוברים זעירים בני מספר תאים. ביום השלישי, כאשר העובר מגיע לגודל של שמונה תאים, יילקחו מספר תאים בודדים לבדיקה, כדי לוודא שהעובר אינו חולה במחלה גנטית. העוברים אשר יאובחנו כבעלי סיכויי ההתפתחות הטובים יותר יוחזרו לקליטה והשתרשות ברחמה של האשה.

קראו בהרחבה על: הריון מרובה עוברים

תת שיטות במסגרת ההפריה המלאכותית

ההפריה המלאכותית על תת סוגיה השונים מיישמת את שיטת המיקרומניפולציה. תת שיטה נוספת בתחום הינה טכנוולוגית ה – ICSI או Intra Cytoplasmic Sperm Injection, המסייעת בפתרון תת פוריות של הגבר – בעיתיות במבנה הזרע וביכולתו לחדור את מעטפת הביצית ולהפרותה.

בעזרת טכנולוגיה זו מתמקדים בבידודו של תא זרע אחד והחדרתו לביצית באמצעות הזרקה – בדומה למהלך ההפריה בטבע.שיטה זו נותנת כיום מענה לגברים שנאלצו לפנות בעבר לתרומת זרע.

טכנולוגיה נוספת הינה “Assisted Hatching” – עזרה בבקיעת העובר – מיושמת במצבים של מעטפת ביצית נוקשה אשר קשה לעובר לבקוע דרכה. באמצעות  קרן לייזר או חומצה יוצרים חריץ במעטפת הביצית ומאפשרים לעובר לבקוע מתוכה.

אולם, לא משנה באיזו טכנולוגיה ייעשה שימוש, על אשה המגיעה לפרוצדורה של הפריה מלאכותית להביא בחשבון התמודדות עם תהליך ארוך ומתיש מבחינת פיזית ורגשית כאחד, המתאפיין בתופעות לוואי כתוצאה מנטילת הורמונים ומוכנות לתסכולים על רקע אי הצלחת הטיפול והתמשכותו.

אחד הסיבוכים העיקריים של תהליך ההפריה החוץ גופית הינו תסמונת גירוי יתר של השחלות Ohss-ovarian hyperstimulation syndrome כתוצאה מהטיפול ההורמונלי – מצב המצריך הפסקת הטיפול בחודש נתון ולעיתים אף שינוי ההרכב התרופתי מחשש לבריאות האשה.

שימוש בתכשיר דקקפפטיל – GnRH Agonist, מאפשר כיום הן הבשלה של הביציות ומיד לאחר מכן דיכוי השחלות בכדי שלא לגרום לגירוי יתר.

טיפולי פוריות בכלל ותהליך של הפריה חוץ גופית בפרט, מגדילים את הסיכוי להריון מרובה עוברים וללידת תאומים ושלישיות. אלה נחשבים להריונות בסיכון גבוה, המצריכים בדיקות ומעקב קפדני, וקיים בהם חשש ללידה מוקדמת של תינוקות פגים.

למידע נוסף בנושא: הפריה החוץ גופית ללא הורמונים

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן