באנר 1
באנר 2
באנר 3

מהי דולה וכיצד תומכת לידה יכולה לעזור לך?

דולה היא למעשה תומכת לידה או מלוות לידה מוסמכת. תפקידה הרשמי של הדולה הוא ללוות ולתמוך באישה ההרה בשלבי הלידה הראשונים ובמהלך הלידה במקביל לצוות הרפואי בבית החולים. לחצי כאן למידע נוסף…

מהי דולה וכיצד תומכת לידה יכולה לעזור לך?

תהליכי ההיריון והלידה אינם כה פשוטים ומובנים מאליהם, לא לאישה ההרה ולא לסובבים אותה ובייחוד אם זה הריון ראשון. בעבר הרחוק נהגו נשים בהיריון להיעזר בתמיכתן של נשים אחרות במהלך חודשי ההיריון ובעיקר בלידה.

לאורך שנים ארוכות בכל רחביי העולם רק נשים היו נוטלות חלק בטיפול באישה ההרה ובלידה עצמה. לרוב, הייתה מעורבת בלידה נוסף למיילדות אישה שכינוייה היה “דולה“.

ביוונית פירוש המילה דולה הוא “אישה העוזרת לאישה”. ואכן, ביוון העתיקה נהגו המשרתות שהכירו את גבירותיהן טוב יותר מכל אדם אחר, לסייע להן במהלך ההיריון ובזמן הלידה, הן היו מרגיעות אותן ועוזרות להן להתמודד עם הכאב.

דולות מודרניות

מקצוע הדולה המודרנית נוצר בעקבות מחקר שנעשה בגואטמלה. במהלך מחקר זה, ליוותה קבוצת נשים, נשים אחרות שהיו בהריון כשמטרת המחקר הייתה לזהות תופעות שונות אצל נשים לאחר הלידה.

במהלך המחקר התפתחה מערכת יחסים קרובה מאוד בין הנשים המלוות והנשים ההרות, והמלוות ביקשו להיות נוכחות בזמן הלידה.

קיראי גם על: הכנה רגשית ללידה

בתום המחקר הסתבר, כי כאשר הייתה נוכחת אישה נוספת במהלך הלידה, הייתה היולדת נינוחה ורגועה יותר על-אף שאותה אישה לא הייתה מעורבת באופן אקטיבי בתהליך הלידה.

דולה היא למעשה תומכת לידה או מלוות לידה מוסמכת. תפקידה הרשמי של הדולה הוא ללוות ולתמוך באישה ההרה בשלבי הלידה הראשונים ובמהלך הלידה במקביל לצוות הרפואי בבית החולים.

הדולה מלווה את בני הזוג כבר בשלב הכנה ללידה ותורמת מניסיונה האישי והמקצועי.

היא מסייעת בתרגול לקראת לידה, תורמת להבנת התהליך, מסייעת לבני הזוג לבנות תכנית לידה מסודרת, ועובדת עם האישה ההרה על התנועות, הנשימות ושאר נושאים חשובים. נוסף לכך, מסייעת הדולה ליולדת מבחינה פיסית ונפשית לפני הלידה ובמהלכה.

תומכת הלידה מסייעת בהקלת הכאבים ובהתמודדות עם הצירים באמצעות עיסויים מתאימים ונמצאת לצד היולדת כדי להרגיעה ולהפיג את חששותיה.

כדאי לקרוא על: צירי ברקסטון היקס – הגוף מכין את עצמו ללידה

גם לאחר הלידה מלווה הדולה את היולדת בשלב הנקה ראשונית, בעת שחרורה מחדר לידה, לאחר התאוששות ואפילו בבית היולדת בשלבי הטיפול וההנקה הראשוניים.

לדולה מוסמכת ישנה הכשרה מקיפה בנושאי הלידה

במהלך ההכשרה נלמדים הנושאים השונים הקשורים בהריון ובלידה בצורה מעמיקה ומקיפה: שלבי ההיריון, הכנה נכונה ללידה, שלבי הלידה השונים, תמיכה פיסית ונפשית ביולדת, פרוצדורות שונות הקשורות בלידה, התערבויות בתהליך הלידה, סיבוכים, תופעות פיזיולוגיות שונות ונושאים חשובים נוספים.

נוסף להכשרה התיאורטית, רוכשת הדולה במהלך לימודיה “כלי עבודה” שונים המסייעים בהכנה לקראת הלידה ובהתמודדות עם מצבים שונים האופייניים ללידה.

הדולה מסייעת ליולדת לעבור את הלידה בצורה מאוזנת וכמה שיותר נינוחה ורגועה באמצעות מגוון שיטות שלמדה, כדוגמת: עיסוי, רפלקסולוגיה, שיאצו ודמיון מודרך.

קראי גם על: תרגילי יוגה וחשיבותם עבור נשים בהריון

שלא כמו האחות המיילדת הלוקחת חלק פעיל בהליך הלידה מבחינה מקצועית ורפואית, תפקידן של דולות איננו רפואי אלא הוא בעיקר לתמוך ולהקל על שני בני הזוג בשלבי הלידה השונים.

דולה איננה מבצעת הליכים רפואיים שונים הקשורים ללידה, כדוגמת בדיקת לחץ הדם והדופק של האם ושל העובר אך היא נמצאת עם בני הזוג כבר בשלב ההמתנה ללידה.

תומכת הלידה קשובה לבקשותיה השונות של היולדת והיא עוזרת ותומכת בה החל משלב הופעת הצירים המוקדמים ועד לשלבי הלידה המתקדמים.

דולה מעודדת את היולדת ואת בן זוגה, מבהירה ומסבירה להם נושאים חשובים או מטרידים ומקלה מאוד על ההתמודדות עם הכאב, הן מבחינה פיסית והן מבחינה נפשית.

 קראי באתר Y-הריון על: שימור דם טבורי

מהי דולה וכיצד תומכת לידה יכולה לעזור לך?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן