מדריך בנושא תרומת זרע

בואי לקרוא ולדעת יותר על האפשרות לקבל תרומת זרע לצורך הבאת ילד לעולם…

מדריך בנושא תרומת זרע

תרומת זרע נעשית בישראל בבנק הזרע, בבתי חולים ציבוריים ובמכונים פרטיים ומיועדת לשמר זרע במטרה לספק שירותי הפרייה לנשים.

אצל נשים נשואות עלול לעלות צורך שכזה בשל עקרות של בן הזוג או מסיבות גנטיות. גם רווקות המעוניינות להתעבר, כמו גם זוגות של נשים, יכולות אף הן להביא ילד לעולם מתרומת זרע.

בנוסף, גברים המעוניינים לשמר את זרעם, במקרים כמו מחלה קשה, המאיימת לפגוע באיכות ובכמות הזרע, יכולים לעשות כן בבנק הזרע.

בנק הזרע בישראל הוקם בעקבות מלחמת יום הכיפורים, אשר הותירה נשים רבות ללא בני זוגם וזאת במטרה לספק שרותי הפרייה זמינים ומוסדרים לכל אלו אשר ביקשו להביא ילד לעולם. במהלך השנים חלו שינויים חוקתיים בנושא וכיום תרומת זרע פתוחה וזמינה לכלל הנשים באופן שוויוני.

כיום, פועלים בישראל כ- 17 בנקי זרע אשר חלקם ציבוריים הפועלים בבתי חולים כמו תל השומר, איכילוב, אסף הרופא, רמב”ם, בני ציון, כרמל, העמק, בלינסון, הדסה עין כרם, הדסה הר הצופים, ברזילי, סורוקה ופורייה. ומכונים פרטיים כמו קריובנק- CryoBank ,סופרם וקריולאב – CryoLab.

כעיקרון, המינוח תרומת זרע הוא בעייתי, בשל הגמול הכספי להם זוכים התורמים. מרבית התורמים אכן מונעים ממניעים כלכליים, אך יש בהחלט מקרים בהם הסיבה לתרומה הינה אידאולוגית והומאנית.

מי הם התורמים?

בדרך כלל התורמים הינם גברים צעירים בשירות צבאי או חיילים משוחררים וסטודנטים. בכדי להתקבל כתורם, עובר המועמד ראיון טלפוני לסינון ראשוני בו נבחנת התאמתו לקריטריונים הבסיסיים של בנק הזרע.

תנאי הסף להתחלת בדיקות ההתאמה הינם:

גבר בגילאי 20 עד 35, לא נשוי, גובה 180 ומעלה, בעל עבר רפואי ונפשי ללא דופי, עם פרופיל צבאי גבוה, משכיל ונאה.

לאחר הסינון הטלפוני, עוברים התורמים הפוטנציאליים, סדרה מדוקדקת של מבדקים בריאותיים, גנטיים, אישיותיים ומשפחתיים:

  • בדיקת דם– לשלילת מחלות מדבקות, כמו איידס ואפטטיטיס  B ו- C. שלילת נשאות מחלות גנטיות כמו טאיי זקס וכן שימוש בסמים.
  • בדיקת זרע– קובעת את איכות הזרע, חיוניותו ובדיקת התאוששות הזרע מהקפאה. הרף התחתון לספירת זרע מאושרת לתרומה, הינו 40 מיליון. בדיקת רקע משפחתית, משטרתית וסוציאלית.
  • ראיון אישי– המאפשר התרשמות כללית, שבו נבחנים מניעי התורם, תחביביו ועיסוקו.

לקריאה נוספת: בעיות פוריות בקרב גברים

לאחר המבדקים והסינונים, רק כ- 30% מהמועמדים ימצאו מתאימים לביצוע הפקדת הזרע בבנק. תורמי זרע ייהנו מתשלום של 300₪ עבור כל תרומה וכאשר תורם נכנס למאגר הוא יוכל להגיע ולתרום מספר פעמים בחודש.

בנק הזרע מתחייב על שמירת דסקרטיות ואנונימיות ולכן ביצוע תרומה יעשה בחדר פרטי, במועד אקראי שאינו קשור ישירות לדרישה מסויימת ובהעדר מפגש עם נשים הדורשות תרומה.

כיצד מתבצע הליך הפנייה לקבלת תרומת זרע?

אישה המעוניינת לקבל תרומת זרע, תופנה אל בנק הזרע על יד רופא הנשים שלה או דרך מרפאת הפריון בה היא מטופלת.

עקב הקשיים הנערמים על נשים המבקשות להרות מתורם בבנק הזרע וזאת כתוצאה מהזמן הנדרש, מורכבות התהליך והעליה בביקוש לשירות זה, באפשרותן לתאם מספר פגישות עם כמה מבנקי הזרע הפרטיים והציבוריים במקביל וזאת בכדי לזרז את התהליך.

קיראי על: הקשר בין תזונה לפוריות

הפגישה עם נציג בנק הזרע מיועדת להיכרות הדדית. נציג השירות מטעם הבנק, יסביר לאשה על התהליך ויאפשר לה להעלות את הסוגיות המטרידות אותה.

בהמשך תמסור האישה פרטים על מצבה הרפואי והמשפחתי וכמו כן, עליה לעבור סדרת בדיקות רפואיות כמו בדיקות גנטיות ובדיקת דם וזאת בכדי להעריך את סיכויי הצלחת טיפולי ההפריה ולהבטיח את בריאותו של העובר. במידה ואכן קיים סיכויי הצלחה לטיפול, תציג האישה את תיק היסטוריית טיפולי הפוריות שעברה.

איזה פרטים ניתן לקבל על התורם?

לאחר השלמת הבדיקות תוכל האישה להתפנות לבחירת התורם. ראוי לציין שכיום נשים רשאיות לקבל תרומת זרע באמצעות בנק הזרע, גם מגבר המוכר להן או כמקובל, בתרומה אנונימית מקטלוג התורמים של הבנק, לרוב לפי:

  • מראה חיצוני – גובה, משקל, צבע עור, צבע עיניים ועוד.
  • רקע אישיותי – השכלה, שירות צבאי, מקצוע, תחביבים ועוד.

חשיפת מידע מעמיק יותר על התורם, כמו ניתוח גרפולוגי ותמונת התורם כתינוק, לעיתים מתאפשרים, אך כרוכים בתשלום נוסף.

לאחר שמתקבלת החלטה, כל שנותר זה לתאם את מועד ההפריה אצל רופא הנשים או במרפאת הפיריון, לרכוש את מנת הזרע, לאסוף את מבחנת הזרע מהבנק ולהגיע במועד למרפאה עם הזרע הקפוא במיכל חנקן נוזלי, שם תתבצע ההפריה על פי הפרוטוקול הרפואי המתאים למטופלת.

עלויות תרומת זרע בארץ ובחו”ל

עלות תרומת זרע בבנק זרע ציבורי בישראל, עומדת כרגע על כ- 1000₪ ובבנק זרע פרטי מעט יותר מכך. קופות החולים מממנות את עיקר עלויות טיפולי ההפריה החוץ גופית אך עלות רכישת מנת זרע מוטלת על המטופלת במלואה.

לחצי למידע על: הפריה חוץ גופית ללא שימוש בהורמונים

מכיוון שבמדינת ישראל קיים מחסור תמידי של תרומות זרע, נעשה יבוא תקומות גם מחוץ לארץ. עלות מנת זרע מחו”ל נעה בין  2500₪ ל– 4500₪ וזאת על פי פרמטרים של:

  • חשיפת מידע על התורם– בתרומות מחו”ל ניתן לקבל מידע נוסף על התורם ובמקרים מסוימים ניתן אף ליצור עימו קשר. בנוסף, תכונות מבוקשות כמו עיניים כחולות, מעלות את מחיר המנה.
  • איכות הזרע–  ככל שספירת הזרע גבוהה יותר, המנה תהיה יותר יקרה.
  • סוג מנת הזרע– הזרעה תוך רחמית מסוג IUI או סב צוארית מסוג ICI הן יקרות יותר.
  • כמות המנות– ניתן לרכוש מספר מנות, בכדי להבטיח את הצלחת הטיפול וכמו כן להכניס שיקולים עתידיים של אח/אחות לתינוק שייוולד, מאותו תורם.

אפשר ורצוי לבדוק את ההיצע בין הקליניקות ולהשוות מחירים.

כיצד מתבצעת ההזרעה?

מנות הזרע הנבחרות, יוצאות במצב קפוא מתוך מיכלים עם חנקן נוזלי, אלה יופשרו והחומרים המשמשים בתהליך ההקפאה ישטפו.

לקריאה נוספת: דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

הזרעה תוך רחמית IUI IntraUterine Insemination- הינה שיטת ההזרעה המקובלת כיום. בשיטה זו מנת הזרע עוברת טיפול הכנה, הכולל שטיפה ומרכוז תאי הזרע החיוניים בתוך נוזל פיזיולוגי, המוזרק באמצעות קטטר דק לתוך חלל הרחם.

לסיכום
בנקי הזרע בישראל פתוחים היום לכל אישה בוגרת, בין אם היא רווקה או נשואה. הבאת ילד לעולם באמצעות תרומה מבנק הזרע, אמנם מלווה בקשיים כלכליים, פרוצדוראליים ואישיים ולכן מומלץ לעבור את התהליך בליווי משפחה או חברים קרובים, אך חשוב לזכור שהמטרה והתוצאה הסופית, מקדשות את האמצעי.

לקריאה נוספת: היעדרות מהעבודה עקב טיפולי פוריות

מדריך בנושא תרומת זרע

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן