באנר 1
באנר 2
באנר 3
שפעת החזירים בהריון

הריון ושפעת החזירים: ממה צריך להזהר?

למרות ששפעת החזירים (Swine influenza) כבר אינה נפוצה ונקווה שלא תחזור לישראל, עדיין חשוב להכיר את ההשפעות האפשריות של המחלה על נשים בזמן ההריון.

הריון ושפעת החזירים: ממה צריך להזהר?

שפעת החזירים בהריון

באמצע מרץ 2009 התפרצה שוב שפעת החזירים והחלה את דרכה במקסיקו. המספרים של החולים במחלה באותם הימים הגיעו לכ-140,000 מקרי הידבקות וכ-860 מקרי מוות. ההיסטריה העולמית באותם הימים הלכה וגברה, כאשר שפעת החזירים גבתה מחיר כבד של מוות של לפחות אדם אחד בכל יום.

כולם נמצאו בסיכון לחלות במחלה מטף ועד זקן, אך נשים בהריון נמצאות בסכנה ממשית הן לעצמן והן לעוברן, כיוון שהמערכת החיסונית של האישה ההרה חלשה ואינה עובדת כמו אצל אישה בריאה לא הרה. אישה בהריון אשר חשה באחד מהתסמינים אשר יפורטו, חייבת באופן מיידי לגשת לרופא המטפל שלה.

מאז שנת 2009 חלפו שנים רבות [ועכשיו אנחנו מתמודדים מול מגפת הקורונה] ולמרות ששפעת החזירים כבר מזמן לא בכותרות, אנחנו עדיין שומעים מדי פעם על התפרצויות אזוריות של המחלה המדבקת ולכן רצוי להכיר את ההשלכות האפשריות של שפעת החזירים על נשים בזמן ההריון.

מהי שפעת החזירים?

שפעת החזירים קיבלה את שמה הייחודי כיוון, שזוהי מחלת שפעת אנדמית לחזירים, אשר מועברת מחזיר לחזיר, אך יכולה גם לעבור מחזיר לאדם. הגורם לשפעת החזירים, הינו נגיף אכזרי בשם:  H1N1.

כיצד נדבקים בשפעת החזירים?

נגיף השפעת עובר ועשוי להדביק אותך במספר צורות:

  1. מגע ישיר עם חזיר חולה
  2. מאדם לאדם על ידי: התעטשות, שיעול, רסיסי רוק ומגע ישיר עם האדם החולה

הנגיף אינו עובר במזון ולא על ידי אכילת חזיר!

התסמינים של שפעת החזירים אצל נשים בהריון ובכלל?

התסמינים הבאים מחייבים בדיקת רופא מיידית. רוב תסמיני מחלת שפעת החזירים דומים מאוד לתסמיני שפעת רגילה, ולכן אין זה המקום להקל ראש ויש לבדוק כל תסמין ותסמין על ידי רופא.

התסמינים כוללים:

  • הפרעות נשימתיות
  • חום
  • חולשה וכאבים בגוף
  • שיעול
  • כאבי שרירים
  • כאב ראש חזק

כמו כן, אישה בהריון אשר שהתה בקרבת אדם אחר אשר ידוע שלקה בשפעת החזירים חייבת לגשת לבדיקה רפואית. כול אישה בהריון אשר  מרגישה תסמינים אלו חייבת לגשת לבדיקה רפואית.

קראו בהרחבה על: מידע על מעקב הריון – בדיקות, טיפולים ועוד…

הרופא יקח דגימה ומשטח אף וגרון וכעבור יממה יתקבלו תוצאות הבדיקה שליליות או חיוביות.

מהם הסיבוכים הנובעים משפעת החזירים?

אחד הסיבוכים הקשים ביותר של שפעת החזירים הינה דלקת ריאות קשה ואי ספיקה נשימתית, אשר לרוב נגרמת בשל נגיף אחר.

סיבוכים נוספים (נדירים) כוללים: זיהומים אשר נוטים להתפשט בכול הגוף ובדם, דלקת של שרירי הלב, פרכוסים,דלקת ברקמת המוח (אנצפליטיס), דלקות שרירים, הלם ספטי, לידה מוקדמת והפלה.

סיבוכי המחלה נותנים אותתם בעיקר בנשים בהריון, ילדים מתחת לגיל שלוש, אנשים מבוגרים (מעל גיל 70), חולים בעלי מערכת חיסונית חלשה.

מהם דרכי הטיפול בשפעת החזירים?

הטיפול במחלת שפעת החזירים נעשה על ידי: תרופת הטמיפלו הנמצאה כיעילה כנגד המחלה, כמו כן, טיפול בתסמיני המחלה ובסיבוכים השונים הנוצרים בעקבותיה על ידי אנטיביוטיקה.

חשוב לדעת, שרוב התרופות אינן מתאימות לנשים בהריון, ולכן חובה להיוועץ עם רופא לפני לקיחת תרופה אנטיביוטית אשר עלולה לגרום לנזקים ולמומים בעובר.

קריאה נוספת בנושא: טיפולים אלטרנטיביים לנשים בהריון

האם קיים חיסון כנגד שפעת החזירים?

עוד בסוף שנת 2009 המרכז האמריקני לבקרת מחלות (CDC) אישר חיסון כנגד שפעת החזירים ונכון להיום, החיסון נפוץ ונמצא כיעיל יחסית, ברוב מדינות העולם.

למידע מורחב ליחצי: המלצות משרד הבריאות

קיראי באתר הריון על: סיבוכי הריון – סכרת, רעלת הריון ועוד…

הריון ושפעת החזירים: ממה צריך להזהר?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן