באנר 1
באנר 2
באנר 3
רעלת הריון

אבחון, מניעה והתמודדות מול רעלת הריון

מה את יודעת על רעלת הריון? האם ידעת כי המחלה מסוכנת לבריאותך ולבריאות העובר? המומחים שלנו מסבירים על רעלת הריון ונותנים תשובות לכל שאלה שלך…

אבחון, מניעה והתמודדות מול רעלת הריון

רעלת הריון

רעלת הריון היא מחלה המתבטאת בלחץ דם גבוה במיוחד, ולעיתים הופעת חלבון בשתן מלווה בבצקות ברגליים או בפנים. אשה נמצאת בקבוצת סיכון לחלות ברעלת הריון אם אובחן אצלה לחץ דם גבוה, גם אם אין לה חלבון בשתן או בצקות.

רעלת הריון מובילה לעיתים לסיבוכים לא קלים בכבד ובכליות. למרות ששם המחלה “רעלת הריון” אין הדבר מעיד כי ההריון “הרעיל” את האישה אלא יתר לחץ דם שנגרם עקב ההריון. רעלת הריון יכולה לגרום לתמותת נשים הרות למרות שמצב זה נדיר ביותר.

תום ההריון והלידה מסיימים את המחלה ומביאים לריפוייה המלא.

רעלת הריון גורמי הסיכון וסיבות אפשריות למחלה

הסיבות לרעלת הריון אינם ברורים או חד משמעיים. יש לה אפיונים ברורים כמו עלייה משמעותית בלחץ הדם מלווה לעיתים בהופעה של חלבון בשתן ובצקות.

נשים הלוקות בסכרת הריון נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בשליש השני והשלישי להריונן ברעלת הריון.

נשים הסובלות מיתר לחץ דם ללא קשר להריונן.

קיראי בהרחבה על: רשלנות במעקב הריון

מחקרים מעידים כי גברים שלאמם הייתה רעלת הריון יש סיכוי כפול מהרגיל שילדיהם ייולדו בהריון שמסתבך ברעלת הריון.

נשים שאינן סובלות מיתר לחץ דם ובמהלך ההריון נמדד להן לחץ דם סיסטולי (גבוה מן השניים) שעלה ביותר מ – 30, והערך הדיאסטולי  ( הנמוך בין השניים) עולה ב – 15, זוהי עלייה שיכולה להעיד על התפתחות של רעלת הריון.

נשים הסובלות ממחלת כליות כרונית ללא קשר להריונן.

נשים הסובלות מקרישיות יתר.

אבחון רעלת ההריון

היות שאין גורמים ברורים למחלה, אין גם מבחן מדויק המזהה אותה בוודאות מוחלטת. יתרה מזאת לעיתים אין שום סימנים שאישה הרה מפתחת יתר לחץ דם. יש פעמים שהעובר גדל באיטיות, מחשידה ומביאה למעקב מיוחד שמוביל בסופו לעליית ברורה במדדי לחץ הדם.

בצד השני, עלייה מרובה במשקל האישה, יותר מ – 2 ק”ג בשבוע, הופעת בצקות, בפנים, בידיים ובאזור הקרסוליים, מחשידות ומצריכות מדידת לחץ דם באופן קבוע.

לקריאה נוספת: דיאטה ותזונה מאוזנת ובריאה בהריון

לעיתים מופעים כאבי ראש בלתי מוסברים וממושכים, הפרעות בראייה, כאבים מתחת לצלעות בצד ימין. אפילו רק אחד מהסימנים הללו מצריך פנייה לרופא או לחדר מיון.

בדיקת דם לגילוי חלבון עוברי יכולה להעיד על קיומה של רעלת הריון. ניתן גן לבצע בדיקות דם ולבדוק אם יש ירידה בערכי הטסיות או פגיעה בכדוריות הדם האדומות דבר שיכול החשיד בדבר הופעתה של מחלת רעלת ההריון.

סיבוכים וסכנות

רעלת הריון יכולה לגרום לעיכוב בצמיחת העובר עקב ירידה באספקת הדם המגיעה אליו. מאותה סיבה יכולה להתפתח אי ספיקה שלייתית, מצוקה עוברית ובמקרים נדירים מוות עוברי.

סיבוכי רעלת הריון אצל האישה מתבטאים בעווית הריון המופעים בצורת פרכוסים, בדומה למחלת הנפילה, מצב זה יכול להוביל למוות לאם ולעובר.

יש להוסיף ולציין כי כיום מצב זה נדיר ויש בקרה קפדנית של לחץ הדם המונע מצבים קיצוניים כאלה, במידה ולחץ הדם עולה לרמות קיצוניות מבצעים ניתוח קיסרי ומיילדים את האישה.

סיבוכים נוספים של רעלת הריון הם: שטפי דם במוח, אי ספיקת לב, בצקת ריאתית, פגיעה בכבד ובכליות ופגיעה בתפקודם, פגיעה בתפקודי הקרישה, לעיתים יתר לחץ הדם מלווה בהיפרדות השלייה. כל הדברים הללו לבד יכולות לגרום למוות של האם והעובר.

טיפול ומניעת רעלת הריון

בדרך כלל כאשר מאובחנת רעלת הריון לקראת סוף ההריון הטיפול הוא פשוט לידה מוקדמת ולעיתים היא תהיה לידה רגילה רק במצבים קיצוניים זו תהיה לידה בניתוח קיסר.

דרכי המניעה הם בעצם מעקב מתמיד אחרי עליית לחץ הדם. לנשים בסיכון מומלץ ללכת לדיאטנית להרכיב תפריט מאוזן.

לקריאה נוספת: מהי הפלה טבעית ומתי היא מתרחשת?

אבחון, מניעה והתמודדות מול רעלת הריון

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן