באנר 1
באנר 2
באנר 3
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

אין זה נדיר שהתינוק יחלה בצהבת ילודים מיד לאחר הלידה. הכירי את המשמעות של צהבת ילודים בפגים, ההשלכות הרפואיות והמשמעות לגבי הימים הראשונים שלאחר הלידה ועד שהתינוק יחלים…

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא.

צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון צהבהב. בילירובין הוא למעשה תוצר פירוק ההמוגלובין בדם בו כל מולקולה של המוגולובין אמורה להתפרק לארבעה אטומי ברזל.

כאשר הפירוק אינו תקין, נוצר בכבד חומר הבילירובין שגוונו צהוב, והוא מופיע דרך הכליות והשתן המתגבר בדם ומוגדר כצהבת.

צהבת ילודים מאבחנים על ידי בדיקת דם המראה את רמת הבילירובין אצל התינוק, וניתן אף לאבחן את הצהבת במהלך הלידה בהתאם לבריאות האם והעובר.

במקרה וישנם סימנים לבעיות או מחלות כבד יש לאבחן ולבדוק את הסיכוי לצהבת אצל העובר על ידי בדיקת תפקודי הכבד אצל האם.

קראי בהרחבה על: מידע על מעקב הריון – בדיקות, טיפולים ועוד…

את צהבת היילודים ניתן לאבחן בנוסף על ידי סקירת אולטרסאונד, המסייעת לבדוק האם ישנם סימנים למחלה או באמצעות דיקור כבדי של היולדת שיכול לסייע באבחון מוקדם יותר של המחלה אצל העובר.

שכיחות וסטטיסטיקה

צהבת ילודים, כפי שהוזכר לעיל, שכיחה אצל ילודים ובעיקר אצל פגים ש-80 אחוזים מהם מפתחים את המחלה.

לעומתם, גם תינוקות הנולדים בזמן ובמשקל תקין נוטים לפתח צהבת ילודים, וכיום האחוז של התינוקות החולים בצהבת עומד על מספר גבוה של כ-60 אחוזים מכלל התינוקות.

קריאה מומלצת: לא לבד, גם אחרי לידה…

צהבת ילידים נפוצה יותר אצל פגים משום שתהליך ההתפתחות אצל הפגים איטית יותר – דבר שיכול להשפיע על בעיות בפירוק ההמוגלובין ומכאן על צהבת.

לילודים היונקים ישנה לעיתים סבירות גדולה יותר לפתח צהבת, אך הצהבת חולפת לאחר טיפול שבמהלכו לאחר אבחון הקשר בין ההנקה לצהבת מחליפים את חלב האם בפורמולה.

איך מטפלים בצהבת ילודים?

תינוקות הסובלים מצהבת מטופלים בטיפול פוטותרפיה שהוא טיפול אור המפנה את חומר הבילירובין הנמצא בגוף הילוד. במהלך הטיפול יש להגן היטב על עיני התינוק, משום שמדובר בטיפול באור חזק שיכול להזיק לעיניים.

במידה והיילוד אינו מגיב לטיפול אז מנסים הרופאים להשתלט על הצהבת על ידי החלפת הדם בדם נקי מחומר הבילירובין על ידי תרומת דם – תהליך המתבצע על ידי רופאים מומחים בתחום.

מהם הסיבוכים האפשריים?

הסיבוכים בצהבת אינם רבים אך עם זאת יש להשגיח כי בהחלפת הדם אין שינוי ברמות הסוכר והדם ויש לשים לסדירות בנשימת התינוק.

עוד יש לשים לב כי אין הדבקה בנגיפים שונים הקשורים לכבד, וכל מקרה יטופל לגופו על ידי אשפוז וטיפול מומחים עד שמצבו של התינוק יהיה יציב יחזור לעצמו וכי הצהבת אינה מראה סימני חזרה.

במקרה של צהבת ילודים וברית מילה – אין לקיים ברית מילה לתינוק הלוקה בצהבת והברית תדחה עד למצב בריאות תקין של התינוק.

קיראי באתר הריון על: מהו דיכאון אחרי לידה?

לדעת יותר על צהבת ילודים

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן