עצירות אצל תינוקות

עצירות אצל תינוקות: יש מה לעשות!

התופעה של עצירות אצל תינוקות וילדים קטנים טבעית ושכיחה, ולעיתים ניתן לטפל בה בבית, לבד, גם בלי ללכת לקופת החולים. הכירי את הכללים לטיפול במקרים של עצירות…

עצירות אצל תינוקות: יש מה לעשות!

עצירות אצל תינוקות

עצירות היא הפרעה של מערכת העיכול, כאשר מדובר במזון שלא התעכל כהלכה ומעצם הימצאותו מעבר לזמן הרגיל במעיים, הוא עובר תהליך של פירוק על ידי חיידקי המעיים אשר בעקבותיו מתרחשת ספיגה של נוזלים, דבר הגורם לייבוש הצואה ולהיווצרות גזים.

תופעת העצירות יכולה להיות חד פעמית או כרונית והיא מתבטאת בירידה בתדירות היציאות, כפחות משלוש פעמים בשבוע, כאשר מדובר בכמות קטנה של צואה אשר מופיעה במרקם קשה.

באופן כללי התסמינים של עצירות הם בטן תפוחה, רגישות וכאבי בטן בזמן פעולת המעיים. ניתן לטפל בתופעה זו על ידי שינוי באורח החיים, אכילה של סיביים תזונתיים והקפדה של שתייה מרובה.

כיצד ניתן לזהות עצירות אצל התינוק?

עצירות אצל תינוקות היא תופעה שכיחה ביותר, המתבטאת בבכי, חוסר רגיעה, גזים ואדמומיות באזור פי הטבעת. לתינוקות יש מערכת עיכול רגישה מאוד המושפעת בקלות משינויים הנובעים מתזונה ממצב הרוח ומהתפתחות המערכות השונות.

על פי האיגוד האמריקאי לגסטרואנטולוגיה ילדים, עצירות אצל תינוקות מוגדרת כעיכוב וקושי ביציאות, במשך תקופה של שבועיים או יותר, אך למרות נתונים אלה יש לפנות לרופא במקרה והפעוט לא נתן צואה במשך חמישה ימים או כאשר מתגלה דם בצואה וכאשר ניתן להבחין כי הוא סובל בעת מתן הצואה.

בחודשים הראשונים לחייו של התינוק, מדובר בתדירות גבוהה של יציאות ביום, בין 2 ל-5 יציאות ולעיתים אף יותר אך זאת בהתאם להרגלי האכלה ולתינוק עצמו.

בגילאי ארבעה עד שישה חודשים התדירות הממוצעת היא עד פעמיים ביום ומעבר לגיל שנה התדירות היא פעם ביום או יומיים.

קיראו בהרחבה: כל מה שחשוב לדעת על הנקה

תדירות היציאות אצל תינוקות משתנה מתינוק לתינוק ולכן יש לשים לב למרקם הצואה. צואה רכה מעידה על מערכת עיכול תקינה, אך כאשר הצואה היא קשה יש לבחון את הסיבות לכך ולהתייעץ עם רופא.

כמו אצל מבוגרים, גם התזונה של התינוק היא המרכיב המשמעותי ביותר בהופעת עצירות ולכן קיים הבדל בין תינוק יונק לבין תינוק הניזון מתחליף חלב. חלב אם מגן על מערכת העיכול ולכן השכיחות של עצירות אצל תינוקות יונקים היא נמוכה.

במקרה שמתרחשת עצירות אצל תינוק יונק היא נגרמת לרוב כאשר האם עורכת שינוי בתזונה שלה, לכן כאשר מזהים עצירות אצל תינוק יונק, על האם להימנע מירקות מצליבים כגון כרוב, כרובית, ברוקולי וכדומה ובנוסף יש להימנע ממזונות שגורמים לגזים ועצירות אצל מבוגרים.

תינוקות הניזונים מפורמולות שונות, עלולים לסבול יותר מעצירות, הסיבה לכך היא שתרכובת מזון לתינוקות מכילה חלב פרה שהוא קשה יותר לעיכול, במקרה זה יש לבדוק בזמן הכנת הפורמולה, האם דוללה האבקה בכמות המים המומלצת על פי הוראות היצרן, מכיוון שמזון סמיך מדי עלול לגרום לפעולה מעיים איטית ולעצירות. דרך נוספת היא להחליף את סוג הפורמולה.

בגיל ארבעה חודשים חלים על התינוק שני שינויים משמעותיים היכולים לחולל שינוי גם בתדירות היציאות, הסיבה הראשונה היא שינויים בהרגלי התזונה עקב מעבר ממזון נוזלי בלבד למזון מוצק וסיבה נוספת היא תוספת הברזל שתינוקות מתחילים ליטול בגיל זה.

המעבר לאוכל מוצק הוא אבן דרך חשובה בהתפתחות התינוק, אך שינוי תזונה זה משפיע על מערכת העיכול ולכן עלול לגרום לעצירות אצל התינוק המתפתח.

קיראו בהרחבה על: מעקב בטיפת חלב

משרד הבריאות ממליץ כי על המעבר להתבצע באופן הדרגתי, החל מגיל 17 שבועות. במהלך שלב זה יש לבחון האם תוסף חדש שהתווסף לתפריט גרם לעצירות אצל התינוק.

על פי הוראות משרד הבריאות מגיל ארבעה חודשים ועד לגיל שנה וחצי, יש לתת לתינוק תוספת ברזל. הברזל אשר עוזר במניעת אנמיה עלול לגרום לעצירות ובמקרה שכזה יש להתייעץ עם הרופא ולבחון אפשרות להחלפת תוסף הברזל או הפסקתו, זאת בהתבסס על תוצאות של בדיקות דם.

בשלבים מאוחרים יותר כמו בזמן תהליך גמילה מחיתולים, הפעוט חושש מבריחה של צואה ולכן מתאפק, כאשר צואה נשארת זמן רב בתוך המעי, נספגים ממנה הנוזלים והיא הופכת לקשה.

כאשר הפעוט עובר לשלב עשיית צרכיו בסיר, הוא עלול להתאמץ מאוד ומעבר לכאב גם המאמץ עצמו וגם הצואה הקשה יכולים לגרום לפיסורה או לסדק בפי הטבעת. הפעוט חושש מהכאב שמתלווה לתהליך היציאה וממשיך להתאפק, אופן התנהגות זה יוצר מצב של התאפקות מכוונת העלולה לגרום לעצירות.

כיצד ניתן להקל על התינוק?

הטיפול בעצירות אצל תינוקות הוא טיפול טבעי או תרופתי. אמבטיה חמה ונעימה היא דרך טבעית וקלה להקל ולזרז את פעולת המעיים. דרך נוספת היא עיסוי. העיסוי משפר את פעולת המעיים, מרגיע את התינוק ואף מחזק את הקשר בינו לבין ההורה.

קפלו את רגלי התינוק לכיוון הבטן ושחררו בעדינות, חיזרו על הפעולה מספר פעמים, ניתן להניע את הרגלים גם בתנועות דיווש.

  • עיסוי רגלי התינוק, עסו בעזרת האגודלים את כפות הרגליים של התינוק, העבירו את האגודלים בעדינות מהקרסול ועד לאצבעות.
  • עסו את בטן התינוק בעדינות, במשך כעשר דקות ללא הפעלת לחץ, מומלץ לעסות את איזור הבטן סביב הטבור בצורה מעגלית.
  • המלצה של סבתא, היא לעסות את בטן התינוק עם שמן זית בצורה מעגלית.

 

קראי בהרחבה על: עיסוי לתינוק

דרך טבעית נוספת היא להוסיף לפורמולה עגבנייה סחוטה ללא הגרעינים, ניתן גם להרתיח שזיפים מיובשים ולהוסיף טיפה מהמים לתחליף המזון או תוספת של טיפת שמן זית.

כיום הטיפול התרופתי בעצירות אצל תינוקות מבוסס על תרופות שמטרתם לספח מים לצואה ובכך לרכך אותה, צואה רכה יוצאת בקלות וללא כאבים.

תרופות המכילות PEG כמו נורמלקס או פגלקס הן אבקות אשר נמסות במים שאינן נספגות אך הן סופחת אליהן מים וכמעט ואין להן תופעות לוואי, מחקרים שנערכו לאחרונה הוכיחו כי הטיפול בתרופות המכילות PEG הוא יעיל מאוד, גם כטיפול ראשוני בשחרור גוש הצואה החוסם וריכוכו וגם בשימוש להסדרת היציאות בטווח הרחוק.

אבילק ולאובלק הן גם תרופות שמטרתן לספח מים אך להבדיל מ PEG הן מכילות לקטולוזה. זה המקום לציין כי לפני שנותנים תרופה לתינוק מומלץ להיוועץ ברופא.

לקריאה נוספת: טיפול בתאומים לאחר הלידה

במקרים בהם התינוק קטן, יבחר הרופא לטפל בעצירות בעזרת נרות גליצרין. טיפול זה גם הוא ללא תופעות לוואי. דרך נוספת לטפל בעצירות אצל תינוקות היא שמן פרפין, השמן עוטף את הצואה ובכך מאפשר לה להחליק בקלות החוצה, טיפול זה הוא זמני ולא מומלץ להשתמש בו כטיפול ארוך טווח.

למרות שעצירות אצל תינוקות היא תופעה שכיחה, היא גורמת סבל ומועקה גם לתינוק וגם להורים. כאשר התינוק בוכה בעת מתן צואה  וכאשר הצואה היא קשה, סימן שהוא סובל מעצירות ומומלץ לשים לב לשינויים בתזונה הן של האם המניקה והן של התינוק.

סיבות התנהגותיות כמו גמילה מחיתולים  גם הן עלולות להוביל לעצירות יזומה. עצירות היא אמנם תופעה חולפת אך יש להתייעץ עם רופא ולבחון את דרך הטיפול הטובה והמהירה ביותר להקל על התינוק.

לקריאה נוספת: מוצרי תינוקות מומלצים

עצירות אצל תינוקות: יש מה לעשות!

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן