באנר 1
באנר 2
באנר 3

עיסוי פרינאום – למה זה טוב?

כחלק מההכנה הגופנית לנשים לקראת לידה רצוי להתיידד עם הפרינאום כמה שיותר.

עיסוי פרינאום – למה זה טוב?

אחד הנושאים שעולים תדיר בקורסים או בספרי הכנה ללידה הוא נושא עיסוי הפרינאום (Perineal Massage).  הפרינאום (Perineum), או בעברית חיץ הנקבים, הוא אותה רקמה שרירית וסיבית שנמתחת בין פתח הנרתיק לפי הטבעת בנשים, ובין בסיס האשכים לפי הטבעת אצל גברים. כחלק מההכנה הגופנית לנשים לקראת לידה רצוי להתיידד עם הפרינאום כמה שיותר.

הסיבות לשמן מומלץ לבצע עיסוי פרינאום לקראת הלידה הן הגמשת העור והשרירים שסביב פתח הנרתיק, מניעת קרעים עמוקים במהלך הלידה, מניעת חתך אזור החיץ (Episiotomy) או לידה מכשירנית כגון לידת ואקום (Vacuum Extraction). אכן נמצא כי ככל שהייתה הכנה טובה של הרקמה לקראת הלידה כך נגרמו פחות קרעים וזמן ההחלמה היה קצר יותר.

היכרות עם הפרינאום – איך מתחילים?

הזמן בו נהוג להתחיל את העיסוי הוא שבוע 34, כששה שבועות לקראת תאריך הלידה המשוער. ניתן להתחיל במתינות ומתוך למידה.

ניתן להתחיל לערוך היכרות עם הפרינאום כבר במקלחת, ולהתקדם לעיסוי ממשי רק כשמרגישים מוכנים לכך. אזור העיסוי הוא פתח הנרתיק לכיוון פי הטבעת.

כשמרגישים מוכנים לעיסוי, ניתן לקנות שמן ייעודי. שמן על בסיסי צמחי כגון שמן שקדים ואפילו שמן זית הם שמנים מצוינים שמחירם אינו גבוה.

שמן נבט חיטה גם הוא מלא בוויטמין E שידוע כמרכך ומגמיש את העור. עם זאת אצל נשים שרגישות לפטרות בנרתיק רצוי להימנע משמן נבט חיטה, משום שהוא ידוע כמעודד אותן.

ישנן חברות שמציעות תערובת שמנים מיוחדות לעיסוי פרינאום, המלווים בדרך כלל גם בשמנים אתריים שמוסיפים ריח. תערובות אלו יקרות יותר בדרך כלל, אך יש נשים שמוצאות אותן נעימות מאוד. רצוי כאמור לוודא שהם לא מכילים נבט חיטה אצל נשים רגישות לפטרת.

הקליקו לקריאת חומר נוסף בנושא: שבועות הריון

מי ייבחר לבצע את עיסוי הפרינאום?

כדי להתחיל בעיסוי יש לבחור את מבצעו. יש לזכור כי מיקומו של הפרינאום נמצא באזור מאוד אינטימי, ולכן חשוב שמי שיעסה את המקום יהיה אדם קרוב לאישה ומוכר לה.

זכרי כי בנושא הזה הטכניקה נרכשת, ולכן אין צורך לפנות אל אדם חיצוני וזר, גם אם הוא מכריז על עצמו כמומחה לנושא. גם עיסוי הריון לא אמור לכלול עיסוי פרינאום, אלא הרפיה של שרירי הגוף, שעובדים קשה במהלך ההריון. לרוב בוחרות הנשים בבן זוגן לביצוע העיסוי או הן בעצמן.

הקליקו לקריאה נוספת בנושא:
 עיסוי לנשים בהריון

היתרונות של עיסוי עצמי הן זמינות ויכולת לקבוע את הזמן והקצב. החיסרון הוא שעיסוי פרינאום דורש זוויות לעיתים לא נוחות, ושימוש מתון מאוד בכוח, משום שישנו צורך למשוך מעט את הרקמות כדי שימתחו.

יש נשים שמרגישות שקשה להן להפעיל כוח על עצמן, ויש נשים שזקוקות לתחושת השליטה על הקצב. כך או כך חשוב שבן-הזוג לעיסוי יהיה קשוב לצרכיה של האישה ויהיה מוכן להגיב בכל רגע לבקשותיה.

לעתים בן-הזוג לא מעוניין להיות שותף לעיסוי בגלל תחושה שהוא “פוגם במסתורין” בין בני הזוג. במידה וזה רצונו, והאישה מתקשה בעיסוי לבד, קיימת אופציה נוספת אך יקרה יותר, הרי היא מכשיר האפינו (Epino).

מכשיר זה הוא מעין בלון שמחובר למשאבה ומד לחץ. האישה מחדירה את הבלון לנרתיק ושולטת על קצב הניפוח שלו. לאחר התרגול היא מודדת את קוטר הבלון. המטרה היא להגיע לקוטר של עשרה סנטימטרים, קוטרו הממוצע של ראש של תינוק.

היתרון באפינו הוא שהוא גם מאפשר אימון של שרירי הנרתיק לאחר הלידה ולפניה, וכך מקטין את הסיכוי לפגיעות ברצפת האגן. כמו כן הוא הוכח כיעיל יותר מעיסוי פשוט, היות והוא מדמה את שלב יציאת הראש ובכך מרגיל את האישה לתחושת הצריבה המלווה את יציאת התינוק. חסרונו הוא מחירו הגבוה יחסית, כמו גם תחושה לא נעימה עליה דיווחו חלק מהנשים.

קראי בהרחבה על: הכנה ללידה

עיסוי פרינאום – למה זה טוב?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן