סימנים ללידה מתקרבת ובאה…

יומן הריון מציג: כך תזהי סימנים גופניים לכך שהלידה מתקרבת! לחצי כאן לפרטים…

סימנים ללידה מתקרבת ובאה…

יולדות רבות, בעיקר בהריון ראשון, חוששות לאחר להגיע לחדר הלידה, ובקרב יולדות לעתיד נפוצות שאלות כמו: מתי להגיע לבית החולים, כיצד לזהות צירים או לידה מתקרבת? מאמר זה מפרט את הסימנים הגופניים המבשרים את בוא הלידה.

מהם הסימנים המבשרים כי הלידה מתקרבת?

ירידת מים

פקיעת קרום מי השפיר וירידת מי שפיר בתוכם צף העובר, הם סימנים מובהקים לתחילת הלידה, וב-20 אחוזים מן הלידות הם מקדימים את הצירים.

ירידת המים יכולה להיות מורגשת לפעמים רק כטפטוף דק שמרטיב את התחתונים, אם הם ירדו מחלקו העליון של שק מי השפיר, או כשטף בנרתיק אם הם ירדו מחלקו התחתון של השק. במקרה האחרון רצוי להגיע יותר מהר לבית החולים.

למי השפיר ריח אופייני שמזכיר נוזל זרע, אבל לפעמים אפשר להתבלבל בין ירידת מים ודליפת שתן, בעיקר כשמדובר בטפטוף. ההבדל הוא שבירידת מים אי אפשר לשלוט על ידי כיווץ שרירים, ובדליפת שתן כן.

רצוי במידת האפשר לבחון את המים ולראות אם הם צלולים או עכורים. מי שפיר עכורים מעידים על נוכחות מקוניום – צואה עוברית – ומצריכים הגעה מידית לבית החולים. ירידת מי השפיר מראה שהעובר חשוף לזיהומים מהעולם החיצון, ולכן אם לא החלו צירים תוך 48 שעות יש לזרז את הלידה.

צירים

צירים הם התכווצויות של שרירי הרחם, המיועדים לקצר, או למחוק, ולהרחיב את צוואר הרחם, לשחרר את הפקק הרירי, ובהמשך לסייע ביציאת התינוק. חשוב להבדיל בין צירים מדומים, היכולים להופיע עד שבועיים לפני הלידה, לצירים אמיתיים. 80 אחוזים מהלידות מתחילות בצירים.

להבדיל מצירים מדומים (צירי ברקסטון היקס) שיכולים להיעלם לאחר מנוחה, צירים אמיתיים מתרחשים לאורך זמן ואינם נפסקים עד ללידה. הם מופיעים במרווחי זמן סדירים אותם רצוי למדוד בעזרת שעון, ונעשים תכופים, ארוכים וחזקים יותר ככל שעובר הזמן.

כל ציר מתמשך 45 שניות לפחות – בעוד שצירים מדומים יכולים לעיתים הימשך פרק זמן קצר יותר. חשוב למדוד ולרשום את תדירות ומשך הצירים: באיזו שעה הופיע כל ציר וכמה נמשך.

בהתחלה יכולים הצירים להופיע כל חצי שעה בערך, עד לצירים אשר מתרחשים מידי 3-8 דקות, אשר מעידים על התקרבות הלידה ושהגיע הזמן להגיע לחדר היולדות. אם הופיעו צירים במרווח של 6 דקות למשל, ואחר כך 10 דקות – סימן שמדובר בצירים מדומים.

במקרים נדירים של לידה חפוזה, עוצמת הצירים גדולה למרות שהם אינם תכופים מספיק, והלידה עשויה להתפתח מהר יותר, כך שעדיף לצאת לבית החולים מוקדם יותר. בכל מקרה עליך להיות רגישה לעוצמת הצירים ולפעול בהתאם.

דרך נוספת להבדיל בין שני סוגי הצירים הוא על פי המיקום שלהם בגוף. צירים מדומים מורגשים בעיקר בבטן התחתונה ובמפשעה. צירים אמיתיים מורגשים במה שנשים רבות מתארות בתור חגורה שסובבת מהגב אל הבטן התחתונה.

גם אם הצירים אמיתיים, הלידה לא תתרחש בציר הראשון או השני – בייחוד לא בלידה ראשונה שלרוב מתמשכת יותר זמן – כך שאפשר לחכות מעט ולבדוק מה קורה.

מיעוט תנועות עובר

תנועות העובר מעידות על חיוניותו וירידה בהן עלולה להראות שמשהו אינו כשורה. תדירות תקינה של תנועות עובר צריכה להיות לפחות 3 בחצי שעה, כולל תנועות קטנות. אם הרגשת ירידה בתנועתיות העובר יש לגשת מיד לבית החולים לבדיקת מוניטור.

קיראי בהרחבה בנושא: סיבוכים אפשריים במהלך הלידה

הריון עודף

הריון שנמשך מעבר לשבוע 40 מתרחש בערך ב-10 אחוזים מהלידות. במקרה זה יש להגיע למרפאה באופן סדיר כדי לבדוק את מצב העובר במוניטור.

מעבר לשבוע 41 נוהגים לבצע זירוז לידה, מחשש להזדקנות השיליה, מצוקה עוברית, והופעת ריכוז גבוה של מקוניום במי השפיר, שעלולה להזיק לריאות העובר אם ישאף אותן לתוכו.

הפרשה בגלל פקיעת הפקק הרירי

הפקק הרירי אוטם את צוואר הרחם מן העולם החיצון ומגן על הרחם והעובר מפני זיהומים. השתחררותו יכולה להיות מורגשת כהפרשה צמיגית שקופה, ולעיתים מלווה בדימום קל שצובע אותה בצבע אדמדם-חום.

ההפרשה הנלווית לירידת הפקק הרירי אינה מעידה בהכרח על תחילת הלידה, אם כי היא יכולה להתרחש בתחילת הלידה עצמה – או מספר ימים לפני כן. לא צריך עדיין להגיע לחדר לידה, רצוי לארוז כבר את התיק אם טרם עשית זאת.

דימומים

דימום כבד יותר הוא נדיר ויכול להעיד על כך שהשלייה ממוקמת קרוב לצוואר הרחם, או על בעיה אחרת. במקרה של דימום משמעותי שמזכיר ווסת, יש לפנות בדחיפות לבית החולים, בכל שלב בהריון. הוא יכול להעיד על שליית פתח – שלייה הממוקמת בדיוק מעל צוואר הרחם, היפרדות שליה או פתיחה מהירה של צוואר הרחם.

עומדת ללדת? כדאי שתקראי כיצד שימור דם טבורי בלידה יכול להציל את חייו של תינוקך..

שלשול

פעילות מעיים מוגברת יכולה להתרחש בגלל השינויים ההורמונאליים פני הלידה, שאחד מתפקידיהם לנקות ולרוקן את הגוף על מנת לאפשר רתימה של כל המערכות לטובת הלידה ולהקל על יציאת התינוק. גם זה אינו סימן לתחילת הלידה, אבל מעיד על התקרבותה.

לסיכום: הסימנים שבעקבותיהם יש להתפנות לחדר הלידה הם: צירים סדירים ותכופים; ירידת מים; דימום משמעותי – כמו במחזור; וירידה בתנועות העובר. בכל מקרה, אם יש ספק כדאי להגיע לבדיקה בחדר הלידה.

לקריאה נוספת: מתי מחליטים על ביצוע חיתוך החיץ בלידה?

סימנים ללידה מתקרבת ובאה…

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן