באנר 1
באנר 2
באנר 3

לדעת יותר על מיעוט מי שפיר

בואי לקרוא ולדעת יותר על מיעוט מי שפיר בחודשי ההריון והדרכים לטיפול אפשרי…

לדעת יותר על מיעוט מי שפיר

מי השפיר הם הנוזל בתוכו צף העובר. תפקידם להגן על העובר פיזית ולהוות את הסביבה בה הוא חי ומתפתח לכל אורך ההריון ועד לירידת המים סמוך ללידה. כמותם עולה בהדרגה במהלך ההריון ומגיעה לשיאה בשבועות 32-33.

נפחם הוא בדרך כלל בין 800-1000 מליליטר. לאחר מכן, ככל שהעובר גדל, קטנה כמות מי השפיר ברחם. מיעוט קל של מי שפיר אינו משמעתי, אבל מיעוט חמור בכל שלב בהריון הוא מסוכן לעובר.

כיצד מאבחנים מיעוט מי שפיר?

מיעוט מי שפיר ניתן לאבחן בבדיקת אולטרסאונד הקרויה AFI – Amniotic Fluid Index מדד מי השפיר, המודדת את הגודל המרבי של שק מי השפיר בכל רביע של הבטן.

מיעוט חמור של מי שפיר בשבוע 32-36 מתבטא בכמות מי שפיר נמוכה מ 500 מיליליטר, או AFI קטן מ- 5 ס”מ נוזל, או שאין אף כיס נוזל שגודלו מגיע עד 2-3 ס”מ לפחות.

חשיבותם של מי השפיר

מי השפיר חשובים להתפתחות הגפיים והריאות של העובר. כשהעובר מתחיל להזיז את שריריו וגפיו, הוא עושה זאת בתוך המרחב שמאפשרים לו מי השפיר. החל בשליש השני להריון העובר מתחיל לנשום ולבלוע מי שפיר, והם מסייעים בהבשלת הריאות.

לקריאה נוספת: דיקור מי שפיר לבדיקת מומים בעובר

גורמים למיעוט מי שפיר

מיעוט מי שפיר קיים אצל כשמונה אחוזים מהנשים בהריון. ירידה בתפקוד השליה מתרחשת בשכיחות גבוהה אצל נשים  שעברו את מועד הלידה המשוער בשבועיים או יותר. אחרי שבוע 41 יש ירידה של רבע מכמות מי השפיר מידי שבוע.

החל משבוע 20, מי השפיר נוצרים רובם מהשתן של העובר. הטלת שתן מועטה עקב מום מולד בכליות או במערכת השתן יכול הביא למיעוט מי שפיר. גם הפרשה מוגברת של הורמון נוגד השתנה ADH על ידי העובר עלול לגרום למצב זה.

אם העובר אינו מקבל מספיק דם וחומרי מזון דרך השליה וחבל הטבור, הוא עלול להפסיק למחזר נוזלים וכך להטיל פחות שתן. מצב כזה יכול לקרות עקב בעיות אצל האם כמו התייבשות, רעלת הריוןסוכרת הריון ומחסור בחמצן, או היפרדות שליה.

קיראי בהרחבה על: סיבוכים אפשריים במהלך ההריון

מיעוט מי שפיר יכול להיגרם גם בגלל קרע בקרומי השפיר, המביא לדליפת מי שפיר.

מהם הסיכונים במיעוט מי שפיר?

סיבוכים בהריון אצל כ-10 אחוזים מההריונות אחרי שבוע 42. במחצית השנייה של ההריון – עלול להביא לפיגור גדילה תוך רחמי – IUGR, להיפרדות שליה, או למצוקה עוברית עקב מחסור בחמצן לעובר, כל זאת כתוצאה מלחץ על חבל הטבור – שאמור גם הוא לצוף בחופשיות יחסית במי השפיר.

מחמיר עוד יותר מקרים של מצוקה עוברית, שכן במצוקה עוברית מפריש העובר מקוניום – צואה עוברית – אשר אינה נמהלת עקב כמות מי השפיר הנמוכה והעובר שואף אותה לריאות בריכוז גבוה.

בנוסף עלולים להיווצר בעיות בהתפתחות השרירים והגפיים עקב הגבלת מרחב התנועה של העובר, ובעיות בהתפתחות הריאות ומערכת העיכול.

קיראי: רשלנות רפואית במעקב הריון מזכה בפיצויי כספי

במחצית הראשונה של ההריון מיעוט מי שפיר יכול להיות מסוכן ביותר ולהביא לדחיסת איברים של העובר ולעיוותים באיברים ובשלד עד כדי קטיעתם, חוסר התפתחות של הריאות והכליות וסיכון גבוה למות העובר. מבין ההריונות עם מיעוט מי שפיר חמור בשליש השני להריון שורדים רק כ-1 אחוזים מן העוברים.

דרכי טיפול

אם אובחן כי ישנו מיעט מי שפיר סמוך למועד הלידה, ימליצו הרופאים על זירוז הלידה. אמצעים אחרים יכולים לכלול אינפוזיה של מי שפיר לתוך הרחם באמצעות קטטר במהלך הלידה, אשר מסייעת בריפוד חבל הטבור ומקטינה את הסיכוי למצוקה עוברית; והזרקת מי שפיר לרחם לפני הלידה באמצעות דיקור מי שפיר – דרך דופן הבטן.

בשיטה זו כמות מי השפיר יכולה לחזור ולרדת תוך שבוע, אך היא נותנת מרווח זמן ומאפשרת אבחון של העובר באמצעות אולטרסאונד.

מלבד כל אלה, מנוחה, שתייה מרובה ושמירה על מאזן נוזלים של האם הוכחו כמסייעים להגדלת כמות מי השפיר. שיפור מאזן הנוזלים על ידי מתן הורמון נוגד השתנה ADH הוביל באופן ישיר לעליה בכמות מי השפיר.

למידע נוסף: שמירה על תזונה בריאה במהלך חודשי ההריון

אם אובחן מיעוט מי שפיר במחצית הראשונה של ההריון, סביר להניח שהדבר נובע ממום מולד של העובר והדבר יכול להוביל להמלצה להפסיק את ההריון.

לקריאה נוספת: מידע על סיבוכים בלידה

לדעת יותר על מיעוט מי שפיר

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן