באנר 1
באנר 2
באנר 3
טיפולי שיניים בהריון

צריכה לעבור טיפולי שיניים בהריון?

נשים רבות אינן יודעות כי להריון יכולה להיות השפעה על מצב השיניים ולא אחת, לאורך חודשי ההריון, עולה הצורך לפנות לרופא השיניים ולעבור טיפול שיניים. חשוב שתכירי את העובדות לפני שתלכי לרופא…

צריכה לעבור טיפולי שיניים בהריון?

טיפולי שיניים בהריון

כמו בכל תחום אחר של חיינו גם על תחום בריאות הפה משפיע הריון. נשים רבות אינן מודעות לכך שלהריון עצמו יכולות להיות השפעות, שעליהן נפרט בהמשך, על בריאות החניכיים, בעיקר, אך גם על מצב השיניים.

כמו כן קיימת אי בהירות לגבי האם כרוכים סיכונים בקבלת טיפול שיניים בזמן הריון. כפי שנראה בהמשך, רבות מהסברות בעניין זה מיושנות.

מובן כי אין לשכוח לרגע כי כאשר אישה נמצאת על כיסא הטיפול של רופא השיניים נמצא איתה אדם “חדש” נוסף בדמות העובר אותו היא נושאת ברחמה.

ובכל זאת, ניתן לומר באופן גורף כי במידה ולוקחים את מכלול הנסיבות והפרמטרים הרלוונטיים בחשבון, אין קושי ממשי לעבור כמעט כל סוג של טיפול שיניים, בוודאי כאלה שהופכים הכרח המציאות, גם בעת הריון.

עם זאת, ישנן מגבלות, למשל על טיפול להלבנת שיניים, ויתכן כי רק בשל הרצון הפשוט להפחית את העומס מסדר יומה של מי שהריונה מתיש אותה, יהיה עדיף לדחות טיפולי שיניים לא דחופים.

כיצד משפיע הריון על בריאות הפה?

בזמן הריון קיימת רגישות יתר לדלקות ונפיחות בחניכיים (עקב שינויים הורמונאליים). יתכנו אפילו גידולים שפירים של בשר בחניכיים.

שלבים מסוימים בהריון מלווים לעיתים בבחילות וברפלקס הקאה מוגבר, הקאות תכופות עלולות לגרום נזק לשכבת האמייל בשן (חומציות מיצי עיכול עלולה לעכל, להחליש את שכבת האמייל ולהותיר את השן חשופה לתקיפה על ידי בקטריות והיווצרות חורים).

לקריאה נוספת על הרגלי אכילה בריאים בזמן ההריון: תזונה ודיאטה בהריון

גם השינויים בהרגלי האכילה יכולים להשפיע על בריאות הפה, למשל צריכה מוגברת של פחמימות  ואכילה בשעות לא שגרתיות המותירה שאריות מזון בפה לאורך זמן.

האם נכון שאסור לעבור טיפול שיניים בהריון, במהלך הטרימסטר הראשון?

זה לא נכון. בעבר הייתה נהוגה גישה כזו שנבעה מהרצון למנוע חשיפת העובר לקרני רנטגן ולו במידה הקטנה ביותר. עד לאמצע שנות השישים, צילומי רנטגן, ההכרחיים לרוב לשם אבחון וטיפול בבעיות שיניים, נעשו במרפאות שיניים כאשר המטופל לובש מגן עופרת לאזור הצוואר בלבד. המגנים כיום הינם בדמות סינרי עופרת כך שגם אזור הבטן מוגן מקרינה.

קרינת הרנטגן של המכשירים החדישים שבשימוש כיום נמוכה עשרות מונים משל אבותיהם מלפני שלושה עשורים כך שלמעשה אין חשש לחשיפת העובר לרמת קרינה בעיתית.

למרות כל זאת עדיין נמצאים מכוני צילום רבים ואף רופאי שיניים אשר אינם מוכנים לבצע צילום רנטגן לאישה הרה עקב חששם מפני תביעות.

אילו מגבלות כן קיימות על טיפולי שיניים בזמן הריון?

המגבלה העיקרית כיום היא על טיפול להלבנת שיניים. רופאי שיניים ימנעו מלאפשר לאישה הרה להתחיל את הליך הטיפול להלבנת שיניים שאורך כחצי שנה.

כמו כן מי שהתחילה בהליך ונכנסה להריון לפני תומו תאלץ להפסיקו ולסיימו רק לאחר תום ההנקה. הסיבה לכך היא שהחומר המשמש להלבנת השיניים אינו מאושר לשימוש של נשים הרות.

לגבי הרדמה מקומית, לרוב אין בעיה אך אם קיימת רגישות או במצבי הריון בסיכון יש ליידע את רופא השיניים כדי שיהיו בידיו כל הכלים להחליט באיזה חומר מאלחש להשתמש.

לקריאה נוספת בנושא תביעות רשלנות רפואית: רשלנות רפואית בהריון

השתלות שיניים מחייבות סריקת CT. מכוני הסריקה לא יבצעו סריקה כזו לאישה הרה אם אין הדבר מחויב בגלל סכנה לחייה. לפיכך לא ניתן לבצע השתלת שיניים בהריון.

חשוב לעשות מאמץ להגיע לתחילת הריון כשכל טיפולי השיניים העומדים על הפרק מאחורייך. בזמן הריון יש חשיבות יתרה למניעת זיהום, בעיות שיניים לא מטופלות עלולות לפתח בעית זיהומית.

בשל ההשפעה של הריון על בריאות הפה חשוב להקפיד על היגיינת הפה, לצחצח שיניים פעמים נוספות אם אתן מוצאות כי אתן אוכלות בשעות לא שגרתיות.

כדאי להגיע לביקורת אצל רופא שיניים באמצע השליש השני להריון כדי לוודא שלא מתפתחת כל בעיה, בין אם בשל השפעת ההיריון ובין אם ללא קשר.

קיראו על: 3 טרימסטרים 42 שבועות הריון

אם מתפתחות בעיות בחניכיים בעקבות השפעות הורמונאליות של ההיריון טיפול אצל שיננית יכול לסייע לשפר את המצב ולהביא להקלה מבורכת בתחושה המסורבלת שיוצרות חניכיים נפוחים.

מומלץ לקריאה: אילו תרופות מותר לך לקחת בזמן ההריון?

צריכה לעבור טיפולי שיניים בהריון?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן