באנר 1
באנר 2
באנר 3

חומצה פולית – למה, כמה ואיך?

בטח יצא לך לשמוע לא פעם על חומצה פולית ועל חשיבות נטילתה במיוחד לפני כניסה להריון. מהי חומצה פולית, מתי נוטלים אותה וכיצד? תשובות לשאלות אלו ועוד במאמר לפניכן.

חומצה פולית – למה, כמה ואיך?

חומצה פולית (Folic Acid) הינה רכיב חשוב וחיוני לבריאותנו בכל עת, אך הימצאותה בגוף נעשית קריטית לפני הריון ובמהלכו.

מדובר למעשה בוויטמין מקבוצת ויטמין B הקיים במזון ובפרט בירקות ופירות, ותורם רבות לחילוף החומרים ולבניית הגוף. החומצה משמשת ליצירת תאים, וחשובה במיוחד בתהליך הבנייה של תאי הדם האדומים המעבירים חמצן לאברי הגוף.

ניתן למצוא ריכוז גבוה של חומצה פולית בעלי תרד, לפת, אפונה וקטניות ובמגוון ירקות ופירות נוספים. גם דגנים עשירים בחומצה פולית וכיום ניתן להשיג דגני בוקר ומוצרי חיטה המועשרים בויטמין.

אולם כמו ויטמינים רבים, גם במקרה של חומצה פולית קשה מאוד להגיע למינון המומלץ של צריכה יומית באמצעות מזון בלבד.

למה היא חשובה בהריון?

חומצה פולית נחוצה לגוף לצורך יצירת תאים חדשים ושימורם – פעילות שהגוף מבצע ביתר שאת בתקופת ההריון, ובפרט בראשיתה.

החומצה הפולית מסייעת בשכפול ה-DNA ללא שינויים גנטיים העלולים לגרום למחלות כגון סרטן. צריכה קבועה של חומצה פולית לפני ובמהלך ההריון במינון המומלץ הוכחה כמונעת פגמים מולדים קשים.

מכיוון שהתקופה הקריטית ביותר בגדילת העובר היא בשליש הראשון של ההריון, אז נוצרות המערכות המרכזיות בגופו, קיימת חשיבות יתרה לנטילת חומצה פולית במהלכה.

אולם אין די בכך; משרד הבריאות ממליץ ליטול חומצה פולית לאורך שלושת החודשים שקדמו לכניסה להריון כדי למנוע מומים בעובר. כמובן שאפשר ורצוי להמשיך וליטול את החומצה גם לאחר החודש השלישי להריון.

קראו בהרחבה על: לקראת ההריון – תכנון ומידע

כמה ליטול?

למעשה, המלצת משרד הבריאות היא שכל אשה בגיל הפוריות תיטול חומצה פולית.

לפני ובמהלך הריון המינון המומלץ הוא של 0.4 מ”ג (400 מק”ג) ליום, כאשר בתקופות אחרות אפשר להסתפק במינון נמוך יותר.

אין צורך לחשוש מהרעלה עקב נטילת יתר, מאחר שהחומצה מסיסה במים והסיכוי לכך נמוך ביותר.

עם זאת, אין ליטול את החומצה במינון גבוה יותר ללא הנחיה מרופא/ה.

החומצה הפולית מגיעה בטבליות, אותן ניתן לרכוש בבית מרקחת ללא מרשם רופא.

הרכבים שונים של מולטי-ויטמינים מכילים גם כן חומצה פולית, ולכן אשה הצורכת מוצר כזה צריכה לוודא שהמינון של החומצה הפולית בו עונה על הדרוש בתקופת ההריון ולפניה.

קיראי בהרחבה על: שמירה על תזונה בריאה בהריון

מאידך, יש להישמר מפני הגעה למינון-יתר בשל הימצאות החומצה במולטי-וימין הנלקח במקביל.

ואם לא נטלתי?

המציאות מורכבת יותר מהנחיות משרד הבריאות, לשמחתנו ולצערנו, ולכן במקרים רבים קורה שההריון מגיע בשעה טובה מבלי שהספקנו ליטול חומצה פולית במשך שלושה חודשים. אין צורך לדאוג יותר מדי, רק להתחיל ליטול את החומצה עם היוודע דבר ההריון ולהתמיד בכך.

קראי גם על: דיאטה ותזונה מאוזנת ובריאה בהריון

חשוב לזכור גם שהמומים שנמנעים בזכות החומצה הפולית הם נדירים מאוד וניתנים לגילוי בבדיקות הנעשות במהלך מעקב הריון.

כמו כן, חומצה פולית קיימת במזונות רבים ולכן רוב הסיכויים הם כי היא נמצאת בגוף במינון זה או אחר בכל מקרה. כך או כך, גם אם הריון נראה לך עתה רחוק – מומלץ להתחיל ליטול את החומצה.

לקריאה נוספת: קורס הכנה ללידה

חומצה פולית – למה, כמה ואיך?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן