באנר 1
באנר 2
באנר 3

מהו הריון חוץ רחמי?

הריון חוץ רחמי הוא נדיר ביותר, אך זו עדיין תופעה שלא ניתן להתעלם ממנה. מהם הגורמים לכך, והסכנות המגיעות בעקבות הריון כזה? לחצו כאן לקריאה על הריון מחוץ לרחם.

מהו הריון חוץ רחמי?

הריון חוץ רחמי הוא, כפי ששמו מעיד עליו, הריון מחוץ לרחם, והוא נחשב לתופעה נדירה יחסית המתרחשת בין אחד לשניים וחצי אחוזים מכלל ההריונות.

לאחר הבשלת הביצית בשחלה, היא בוקעת ונכנסת אל החצוצרה וממנה היא נעה לכיוון הרחם. לרוב לאחר ההפריה משתרשת הביצית ברירית הרחם וההריון מתחיל.

בניגוד להריון תקין, מתרחש ההריון החוץ רחמי באיבר או באזור שאיננו הרחם, ובמרבית המקרים בדופן החצוצרה. לעיתים מתרחשים גם הריונות חוץ רחמיים בשחלה, בחלל הבטן או בצוואר הרחם.

הגורמים להריון חוץ רחמי

הריון חוץ רחמי עלול להתרחש כתוצאה מבעיות שונות בתפקוד החצוצרה: חצוצרה חסומה, דלקת בחצוצרה, צלקת בדופן החצוצרה, בעיה מולדת כלשהי בחצוצרה ופגיעה בחצוצרה כתוצאה מניתוח או ממחלה.

קיראי גם על: בעיות פוריות

בכל אחד מהמקרים, הביצית איננה יכולה לעבור מהחצוצרה אל הרחם וכאשר מתרחשת הפריה היא פשוט נצמדת אל דופן החצוצרה ומשתרשת בה.

לרוב ניתן לזהות הריון חוץ רחמי כבר בשלבי ההתהוות הראשונים. היום נהוג לבצע מעקב הריון כבר בשלבי ההריון הראשוניים ביותר, ובמקרים אלה נחשף ההריון החוץ רחמי עוד לפני הופעתם של סימפטומים שונים.

כאשר במהלך בדיקת אולטרסאונד אין עדות להריון בחלל הרחם, קיים חשש ממשי שההריון התרחש מחוץ לרחם.

לעיתים גם קיומן של רמות נמוכות של Beta HCG  (הורמון המעיד על הריון) מרמזות על הריון חוץ רחמי. אך במרבית המקרים מצביעות רמות Beta HCG נמוכות על הריון שנוצר בעקבות ביוץ מאוחר או על הריון רחמי שאיננו מתפתח באופן תקין.

תסמינים וסיכונים של הריון חוץ רחמי

לרוב מלווה הריון חוץ רחמי בתסמינים שונים, כדוגמת: כאבי בטן חזקים או דימום מהנרתיק. הריון חוץ רחמי מתקדם עלול לגרום לקרע בחצוצרה, לכאבי בטן עזים, לדימומים חזקים ולעיתים גם לעילפון.

בנוסף לתסמינים אלה, כולל הריון חוץ רחמי את התסמינים המוכרים מהריון תקין: הפסקת המחזור החודשי, בחילות, רגישות בשדיים ותסמינים אחרים.

לקריאה נוספת: בדיקת הריון ביתית

מטבע הדברים, הריון תקין יכול להתפתח רק בחלל הרחם, ומסיבה זו, הריון חוץ רחמי כרוך בסיכונים שונים: היווצרות קרע בדופן החצוצרה או השחלה, דימום ולעיתים אף סכנת חיים.

עם זאת, שיעורי התמותה ממקרי הריון חוץ רחמי היו בעבר כשני אחוזים מכלל המקרים והיום הם אף נמוכים יותר. הסיכון המשמעותי ביותר של הריון חוץ רחמי הוא היווצרות של בעיות פוריות כתוצאה מפגיעה בחצוצרה.

הטיפול בהריון חוץ רחמי

הטיפול בהריון חוץ רחמי תלוי במצבה של האישה ובשלב התפתחות ההריון:

טיפול כירורגי בשיטת לפרוסקופיה – בשיטה זו מוחדרת אל חלל הבטן ואל החצוצרה מחט ארוכה וחלולה ובאמצעותה מוסר ההריון. הצלקות בעקבות הניתוח אינן משמעותיות וההחלמה ממנו היא מהירה. עם זאת, במקרים בהם גורם ההריון לנזק בלתי הפיך לחצוצרה, יש צורך להסירה.

טיפול תרופתי – כאשר ההריון נמצא רק בשלביו הראשונים, ניתן להשתמש גם בתרופות, כדוגמת מטוטרקסט. לאחר נטילת התרופה נבדקת רמת החלבון העוברי בדם. ירידה ברמת החלבון מעידה על נסיגת ההריון.

במקרים נדירים ביותר נפסק ההריון באופן טבעי ואין צורך בטיפול.

לקריאה נוספת: סיבוכים בהריון – סוכרת הריון, רעלת הריון ועוד…

מהו הריון חוץ רחמי?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן