באנר 1
באנר 2
באנר 3

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

היום כבר ידוע שבעיות בכניסה להריון, אינן נעוצות תמיד אצל האישה, אלא גם בגבר. מהן הסיבות לחוסר הפוריות אצל גברים ומהן דרכי הטיפול – כל זאת במאמר לפניכם.

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט.

לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים.

הגורמים לבעיות פוריות בקרב גברים

לבעיות פוריות אצל גברים עשויות להיות סיבות רבות:

ספירה נמוכה של זרע – ספירת זרע נמוכה, הקרויה גם "אוליגוספרמיה", מתבטאת במיעוט תאי זרע בנוזל הזרע, והיא אחת מבעיות הפוריות הדומיננטיות בקרב גברים.

ספירת זרע נמוכה נחשבת לכמות תאי זרע הנמוכה מ-20 מיליון תאים למיליליטר.

בין ארבעה לחמישה אחוזים מהגברים סובלים מבעיית מיעוט זרע, כאשר כאחוז עד שני אחוזים מתוכם סובלים כתוצאה מכך מבעיית פריון קשה.

ישנן סיבות רבות למיעוט זרע: בעיות הורמונאליות שמקורן בבלוטת התריס, בבלוטת יותרת המוח או באשכים, עודף משקל הגורם לעליית הטמפרטורה בשק האשכים ולהרס תאי הזרע או מחלות גנטיות שונות.

קיראו בהרחבה: כיצד ניתן לשפר פוריות בעזרת תזונה נכונה

בעיות הורמונאליות – בעיות אלה בפריון מקורן לרוב ברמות נמוכות של ההורמון הגברי הקרוי "טסטוסטרון". רמות טסטוסטרון נמוכות עלולות להוביל לייצור מועט של תאי זרע, לבעיות בזקפה וגם לבעיות בפליטה.

לבעיות הורמונאליות בפריון מתלווים לרוב סימפטומים שונים, כדוגמת: תשישות, דחף מיני נמוך וגם בעיות ריכוז.

זיהום או דלקת – זיהומים שונים או דלקות בדרכי השתן, בצינורות הולכת הזרע או בערמונית עלולים לפגוע גם הם בפוריות.

הימצאות של כמות גדולה מדיי של תאי דם לבנים בנוזל הזרע היא אחד הסימפטומים הבולטים לבעיית פוריות שמקורה בזיהום. לרוב פוגעים תאי הדם הלבנים בתאי הזרע וגורמים לירידה בכמותם, באיכותם ובתנועתיות שלהם.

גודש ורידי באשכים – לעיתים נגרמת בעיית הפוריות בשל ורידים מורחבים באזור האשכים (וריקוצ\'לה). הגודש הוורידי נגרם לרוב כתוצאה מליקוי בשסתומי הוורידים.

בעקבות הגודש עולה הטמפרטורה של שק האשכים, ייצור תאי הזרע נפגם וגם שרידותם. גודש ורידי הוא בעיה אורולוגית ממנה סובלים כ-30 אחוזים מהגברים שתאי הזרע שלהם אינם תקינים.

תנועתיות פגומה של תא הזרע (אסטנוזואוספרמיה) – לתנועת הזרע ישנה השפעה ישירה על סיכוי חדירתו לתוך הביצית. כאשר מעל ל-15 אחוזים מתאי הזרע בנוזל הזרע הם בעלי תנועתיות פגומה, עלול הדבר לצור בעיות פריון אצל הגבר.

לקריאה נוספת: דיקור סיני לבעיות פוריות

הטיפול בבעיות פוריות אצל גברים

את הטיפול בבעיות הפריון יש להתאים למקור הבעיה:

  • לבעיות פוריות שמקורן בספירת זרע נמוכה ישנם טיפולים שונים, החל משינוי הרגלים הפוגעים בכמות תאי הזרע, כדוגמת רכיבה על אופניים, דרך הימנעות ממקלחות לוהטות וכלה בנטילת תרופות להשבחת הזרע. כאשר הבעיה חמורה יותר, לרוב ניתן לבצע טיפול הפריה חוץ רחמית.
  • הטיפול בבעיות הורמונאליות כולל לרוב נטילת הורמונים, ובייחוד טסטוסטרון, הגורמים לעלייה בייצור הזרע.
  • הטיפול בדלקות ובזיהומים כולל לרוב נטילת אנטיביוטיקה שאיננה פוגעת בתאי הזרע במשך חודש עד שלושה חודשים.
  • כאשר גורם הבעיה הוא ורידים מוגדלים, כולל הטיפול ניתוח לקשירת הוריד באשך או צנתור וריד האשך תחת אולטראסאונד.

לקריאה נוספת: ייעוץ גנטי לקראת ההריון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

השעון הביולוגי

250X290
250X290
250X290

יום הלידה

במהלך חודשי ההריון

250X290
250X290
250X290

מחשבון הריון

ימים בטוחים – יש כזה דבר?

כנשים אנחנו עסוקות מרגע שהפכנו לפעילות מינית בנושא ההריון, בין אם במניעתו או בכניסה להריון. מאמר זה מתייחס לאותם "ימים בטוחים" עליהם שמענו בנערותנו ולשאלה עד כמה הם באמת בטוחים וכיצד הבנה שלהם עשויה לסייע לנו לקראת הריון או במניעתו. הביוץ ידוע לנו כי הריון מושג באמצעות מפגש של הזרע עם הביצית. הביצית אינה

גיל 2 עד 3

מסך הערפל: איך באמת משפיעים המסכים על ילדינו?

אם אתם קוראים את הכתבה הזו, 99% שאתם מסתכלים על מסך (יכול להיות שהדפסתם אותה, אבל אנחנו בספק). בעוד רגע קל תקבלו הודעת וואטסאפ ותפנו אל המסך בכדי להשיב עליה. לאחר מכן תרצו לבדוק אילו סרטים מציגים הערב בסינמה סיטי, ושוב תפנו אל – נכון, המסך. זמן המסך היומי שלנו

גיל 4 עד 7

מסך הערפל: איך באמת משפיעים המסכים על ילדינו?

אם אתם קוראים את הכתבה הזו, 99% שאתם מסתכלים על מסך (יכול להיות שהדפסתם אותה, אבל אנחנו בספק). בעוד רגע קל תקבלו הודעת וואטסאפ ותפנו אל המסך בכדי להשיב עליה. לאחר מכן תרצו לבדוק אילו סרטים מציגים הערב בסינמה סיטי, ושוב תפנו אל – נכון, המסך. זמן המסך היומי שלנו

הריון בסיכון

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן