באנר 1
באנר 2
באנר 3

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

היום כבר ידוע שבעיות בכניסה להריון, אינן נעוצות תמיד אצל האישה, אלא גם בגבר. מהן הסיבות לחוסר הפוריות אצל גברים ומהן דרכי הטיפול – כל זאת במאמר לפניכם.

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט.

לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים.

הגורמים לבעיות פוריות בקרב גברים

לבעיות פוריות אצל גברים עשויות להיות סיבות רבות:

ספירה נמוכה של זרע – ספירת זרע נמוכה, הקרויה גם “אוליגוספרמיה“, מתבטאת במיעוט תאי זרע בנוזל הזרע, והיא אחת מבעיות הפוריות הדומיננטיות בקרב גברים.

ספירת זרע נמוכה נחשבת לכמות תאי זרע הנמוכה מ-20 מיליון תאים למיליליטר.

בין ארבעה לחמישה אחוזים מהגברים סובלים מבעיית מיעוט זרע, כאשר כאחוז עד שני אחוזים מתוכם סובלים כתוצאה מכך מבעיית פריון קשה.

ישנן סיבות רבות למיעוט זרע: בעיות הורמונאליות שמקורן בבלוטת התריס, בבלוטת יותרת המוח או באשכים, עודף משקל הגורם לעליית הטמפרטורה בשק האשכים ולהרס תאי הזרע או מחלות גנטיות שונות.

קיראו בהרחבה: כיצד ניתן לשפר פוריות בעזרת תזונה נכונה

בעיות הורמונאליות – בעיות אלה בפריון מקורן לרוב ברמות נמוכות של ההורמון הגברי הקרוי “טסטוסטרון“. רמות טסטוסטרון נמוכות עלולות להוביל לייצור מועט של תאי זרע, לבעיות בזקפה וגם לבעיות בפליטה.

לבעיות הורמונאליות בפריון מתלווים לרוב סימפטומים שונים, כדוגמת: תשישות, דחף מיני נמוך וגם בעיות ריכוז.

זיהום או דלקת – זיהומים שונים או דלקות בדרכי השתן, בצינורות הולכת הזרע או בערמונית עלולים לפגוע גם הם בפוריות.

הימצאות של כמות גדולה מדיי של תאי דם לבנים בנוזל הזרע היא אחד הסימפטומים הבולטים לבעיית פוריות שמקורה בזיהום. לרוב פוגעים תאי הדם הלבנים בתאי הזרע וגורמים לירידה בכמותם, באיכותם ובתנועתיות שלהם.

גודש ורידי באשכים – לעיתים נגרמת בעיית הפוריות בשל ורידים מורחבים באזור האשכים (וריקוצ\’לה). הגודש הוורידי נגרם לרוב כתוצאה מליקוי בשסתומי הוורידים.

בעקבות הגודש עולה הטמפרטורה של שק האשכים, ייצור תאי הזרע נפגם וגם שרידותם. גודש ורידי הוא בעיה אורולוגית ממנה סובלים כ-30 אחוזים מהגברים שתאי הזרע שלהם אינם תקינים.

תנועתיות פגומה של תא הזרע (אסטנוזואוספרמיה) – לתנועת הזרע ישנה השפעה ישירה על סיכוי חדירתו לתוך הביצית. כאשר מעל ל-15 אחוזים מתאי הזרע בנוזל הזרע הם בעלי תנועתיות פגומה, עלול הדבר לצור בעיות פריון אצל הגבר.

לקריאה נוספת: דיקור סיני לבעיות פוריות

הטיפול בבעיות פוריות אצל גברים

את הטיפול בבעיות הפריון יש להתאים למקור הבעיה:

  • לבעיות פוריות שמקורן בספירת זרע נמוכה ישנם טיפולים שונים, החל משינוי הרגלים הפוגעים בכמות תאי הזרע, כדוגמת רכיבה על אופניים, דרך הימנעות ממקלחות לוהטות וכלה בנטילת תרופות להשבחת הזרע. כאשר הבעיה חמורה יותר, לרוב ניתן לבצע טיפול הפריה חוץ רחמית.
  • הטיפול בבעיות הורמונאליות כולל לרוב נטילת הורמונים, ובייחוד טסטוסטרון, הגורמים לעלייה בייצור הזרע.
  • הטיפול בדלקות ובזיהומים כולל לרוב נטילת אנטיביוטיקה שאיננה פוגעת בתאי הזרע במשך חודש עד שלושה חודשים.
  • כאשר גורם הבעיה הוא ורידים מוגדלים, כולל הטיפול ניתוח לקשירת הוריד באשך או צנתור וריד האשך תחת אולטראסאונד.

לקריאה נוספת: ייעוץ גנטי לקראת ההריון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן