באנר 1
באנר 2
באנר 3

לדעת יותר על מבחן אפגר לאחר הלידה

לדעת יותר על מבחן אפגר המתבצע מספר שניות לאחר הלידה ובוחן את מצבו הרפואי של היילוד…

לדעת יותר על מבחן אפגר לאחר הלידה

מבחן אפגר הינו מבחן בריאותי, שמטרתו לוודא כי התינוק שזה עתה נולד, נמצא במצב בריא ותקין. המבחן מבוצע דקות ספורות לאחר הלידה וקרוי על שם הרופאה שהגתה אותו, ד”ר וירג’יניה אפגר.

הוא כולל חמישה מדדים שונים ומיועד לבדוק את מוכנותו ויכולתו של העולל, להסתגל לחיים מחוץ לרחם. במבחן משתמשים בבתי חולים  בכל העולם והוא אינו מצריך מכשור רפואי משוכלל.

מבחן אפגר מבוצע שתי פעמים בסמיכות. המבחן הראשון מתבצע בדיוק דקה לאחר הלידה ואילו בפעם השניה הוא מבוצע כחמש דקות אחריו. במהלך הבדיקה נכללים חמישה סעיפים אשר תוצאות כל אחד מהם מקבלות ניקוד של בין 0-2 על פי מידת בריאותו של התינוק.

קראי גם על: צהבת ילודים לאחר הלידה

כיצד מחושב הניקוד במבחן?

כאמור, הבדיקה מבוצעת פעמיים כך שהתינוק יכול לקבל לכל היותר עשר נקודות.

  • ניקוד בסך של 7-10 נקודות מעיד על מצב תקין ובריא של הילוד.
  • ניקוד שאינו מגיע ל-7 מעיד על תינוק שנמצא במצב רפואי שאינו מושלם, אולם מצבו אינו מצריך בהכרח עזרה רפואית מיידית.
  • ניקוד שבין 4-6 מעיד על צורך בטיפול רפואי מסוים וממוקד.
  • ניקוד הנמוך מ- 4 מעיד על צורך דחוף ומיידי בטיפול רפואי.

כשמתקבל ציון נמוך, הטיפולים המקובלים הם שאיבת הפרשות, הוספת חמצן ובציון נמוך מאוד אף החייאה.

קיראי בהרחבה על: סיבוכים אפשריים בלידה

כעבור כ-5 דקות לאחר הלידה, נערך המבחן השני, מבלי להסתמך על תוצאות המבחן הראשון. המבחן השני מטרתו לשלול אבחונים אשר ניתנו בפעם הראשונה ונפתרו באופן מיידי באמצעות טיפול מקומי, כגון שאיבת נוזלים מהאף או העברת חמצן וכיוצא בזה. במקרים בהם המבחן השני מאשש את המבחן הראשוני, מועבר התינוק לטיפול נמרץ ולהמשך השגחה רפואית מקצועית.

אילו פרמטריים נבדקים במבחן וכיצד מחושב הניקוד?

מבחן אפגר בוחן חמישה היבטים של התנהגות התינוק מיד לאחר הלידה וקובע בעבורם את מדדי התפקוד התקין:

דופק –  100 פעימות כל דקה נחשבות לדופק תקין ולכן תינוק אשר בבדיקה עולה כי יש לו דופק תקין יקבל 2 נקודות.

דופק העומד על פחות מ-100 פעימות לדקה יקבל נקודה אחת ובמקרים בהם לא ברור הדופק או שלא ניתן למששו – התינוק לא יקבל נקודות.

נשימה – ניסיונות לנשימות עמוקות ובכי יזכו את הנבדק ב-2 נקודות. נשימה חלשה תזכה אותו בנקודה אחת ואילו היעדר ניסיונות נשימה לא יעניקו לו ניקוד כלל.

תגובה רפלקסיבית – בדיקת רפלקסים המבוצעת באמצעות הידיים.

תגובה של בכי מזכה את התינוק בשתי נקודות, עיוות הפנים בנקודה אחת והיעדר תגובה לא יזכה את התינוק בנקודות כלל.

טונוס שרירים – טונוס שרירים נקבע על פי תנועות גפיים. שתי נקודות מוענקות לתינוק על תנועה דינאמית של הגפיים ואפס נקודות על היעדר תנועה.

צבע עור – דקות ספורות לאחר הלידה משתנה גוון עורם של כל התינוקות מכחלחל לוורוד. שינוי מלא של צבע הגוף יזכה את התינוק בשתי נקודות, שינוי חלקי בנקודה אחת ובמידה וכל גופו של התינוק נותר בגוון כחלחל, הוא לא יזוכה בניקוד כלל.

ציון אפגר נמוך

על פי ממצאי המבחן ניתן להעריך את מצבו הכללי של התינוק ולאבחן סיכוי לבעיות שונות בגופו. במידה ולתינוק ניתן ציון נמוך יחסית במבחן אפגר, הוא יועבר להשגחה ולבדיקות נוספות ואפילו לטיפול נמרץ במקרים קיצוניים של ציון נמוך במיוחד. ציון אפגר נמוך מוכר יותר ביילודים בעלי מומים מולדים.

לקריאה נוספת: גורמים ודרכי טיפול בלידת פג

ביכולתו של מבחן אפגר למנוע בעיות רפואיות עתידיות, אך הוא אינו מהווה פרמטר לבריאותו העתידית של התינוק ואין בו כדי להעיד על רמת האינטליגנציה של התינוק או על יכולותיו וכישוריו העתידיים.

מטרתו היחידה של המבחן היא לתת מידע לגבי הצורך בתשומת לב ‏מיוחדת ברגעים הראשונים שלאחר יציאתו של התינוק מרחם האם אל אוויר העולם.

המשיכי לקרוא באתר על: הרדמה אפידורלית בזמן הלידה

לדעת יותר על מבחן אפגר לאחר הלידה

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן