השמעת מוזיקה לעובר

DJ MAMA: מוזיקה, עוברים והתפתחות המוח

עד כמה זה באמת חשוב להשמיע מוזיקה לעובר המתפתח בבטן שלך? האם זה נכון שלמוזיקה שאת משמיעה לעובר המתפתח יש השפעה על המוח שלו? הגיע הזמן שתכירי את העובדות…

DJ MAMA: מוזיקה, עוברים והתפתחות המוח

השמעת מוזיקה לעובר

״אין מוזיקה, אין חיים״ אנחנו לא זוכרים מי אמר את זה, אבל בטוחים שאתם מזדהים. בניגוד למיתוסים רווחים שמופרכים בקלות, על הדעה המקובלת הבאה כנראה שאין באמת עוררין – עוברים שומעים כבר ברחם.

אמהות רבות שמאמינות בכך, ובצדק, משמיעות לקטנצ׳יק מוזיקה, באינסטינקט אמהי מוצלח שמועיל רבות לעובר, הן ישירות והן – כפי שנראה בהמשך – כפועל יוצא של ההנאה שנגרמת לאם.

אצל עוברים, השמיעה מתפתחת מהר יחסית. סביב השבוע ה-16 של ההריון הם מתחילים להגיב לקול, ומהשבוע ה-24 כבר ממש כדאי להכיר להם את הקסם שבמוזיקה.

בשבוע ה-30, אגב, שמיעתם של עוברים כבר פונקציונלית לגמרי, ולמרות שהרחם הוא מקום שקט יחסית, הוא עמוס ברחשים פנימיים, כמו דופק האם, קצב הלב שלה, זרימת הדם, התמלאות ריאותיה באוויר, קרקור הבטן וכן – גם הקול שלה, אלמנט חיובי ביותר, כפי שנראה בהמשך.

חשיפה לקולות בטרימסטר השלישי של ההריון מפתחת את יכולת התינוק להגיב למוזיקה ולעבד אותה לאחר שייוולד, ומחקרים הראו שתינוקות שהיו חשופים למוזיקה בזמן שהותם ברחם ולא נחשפו למוזיקה לאחר לידתם, אכן הגיבו אליה באופן פיזיולוגי כבר בימי חייהם הראשונים.

החוקרים סבורים כי יש בכוחה של מוזיקה לתרום להתפתחות המוחית של העובר וליצור קשרים בין נוירונים במוח כבר בשלב מוקדם זה, כאשר תרומתם של צלילי מוזיקה לקשרים העצביים ממשיכה, כנראה, גם לאחר הלידה.

מילאתם את כל עגלת הקניות ב״בייבי מוצרט״? חכו.

טעות קלאסית

אחד מהטרנדים ההוריים של שנות ה-90 היה השמעת מוזיקה קלאסית לעוברים, מתוך אמונה שהדבר יתבטא בהמשך בילד אינטליגנטי יותר.

ואכן, מוזיקה קלאסית כנראה תהפוך את המוח לפעיל יותר, אך נראה שהסיכוי שבכך תוליד מוצרטים ושוברטים למכביר הוא כבר בגדר אגדה אורבנית.

למרות שאיננו שוללים מכל וכל את קיומו של ״אפקט מוצרט״, אין ראיות חותכות שמצביעות עליו, אך בהחלט יש ראיות לכך שיש ביכולתה של מוזיקה קלאסית להרגיע את העובר, והוא אף עשוי לזכור ולזהות אותה לאחר הלידה.

למעשה, חשיפה לכל מוזיקה, לאו דווקא קלאסית, עשויה להשפיע על מוח העובר לטווח הארוך, כפי שהראה מחקר אירופי שנערך ב-2013, בו הודגמה ההשפעה של חשיפת עוברים לשיר הילדים האהוב ״נצנץ, נצנץ כוכב קטן״.

מה שהתגלה הוא שהתינוקות זכרו והגיבו לשיר, שנצרב בזיכרונם לפני הלידה, גם 4 חודשים לאחר שהגיחו לאוויר העולם. כמו כן, הם הגיבו באופן שונה לגרסאות האחרות של אותו שיר שנוגנו באזניהם.

אלא שככל שהרעיון חביב ומתקתק (כפי שכל דבר שנקשר לעוברים תמימים ורכים הוא חביב ומתקתק), אין פלא של ממש בעובדה שלמוזיקה, ובכלל זה מוזיקה קלאסית, יש השפעה חיובית על עוברים.

למוזיקה יש השפעה תרפויטית, וידועה יכולתה, למשל, לשפר את מצבם של אנשים שעברו אירוע מוחי, לאחר שנחשפו למוזיקה קלאסית, בעיקר מאת מוצרט.

בקרב עוברים, מוזיקה מרגיעה יכולה לשפר את המדדים הרפואיים, כמו קצב פעימות הלב, ואף למנוע לידה מוקדמת, משום שקולות מרגיעים מפחיתים את הפרשתם של הורמוני לחץ, ובכלל זה בקרב העובר. הדבר עשוי גם להקל במידת מה על הלידה עצמה.

וכאן נכנסת לסיפור האם, ולא רק כ-DJ.

אמי התקליטנית

למרות שלרוב תהיה זו האם שתבחר את המוזיקה שתושמע לתינוק, השפעתה עליו דרך המוזיקה אינה מתמצתה בתפקיד ה-DJ.

רמות גבוהות של מתח בקרב האם עלולות להזיק לעובר, ולכן מוזיקה שתרגיע אותה – תרגיע גם אותו ותתרום לבריאותו של הוולד בהמשך.

זאת ועוד, המוזיקה מהווה דרך היקשרות בין האם לעובר. האזנה משותפת של השניים למוזיקה מרגיעה, וגם לשירי ערש, תשלח בגופם כימיקלים שיסייעו לחיבור ולהרפיה.

מחקר מ-2014 הראה שנשים בהריון רגישות יותר למוזיקה מנשים שאינן ולחץ הדם שלהן עולה בתגובה לצלילים מוזיקליים.

ואולם, את הטון העיקרי, תרתי משמע, נותן כנראה הקול.

השפעת קולה של האם על העובר נחקרה רבות, ונמצע שכאשר היא קוראת לו – הדבר מרגיע אותו ומגביר את קצת פעימות לבו הקטן. לכן, מומלץ במיוחד לשיר לעובר שירים מרגיעים.

גם אחרי הלידה, אגב, קולה של האם משפיע על מערכת השמע של התינוק, ואפילו על התפתחותו החברתית והרגשית, והאינטונציה שלה מעצבת למידה משמיעה.

רשימת ההשמעה הראשונה שלי

מוצץ, סדין ורוקנרול? למרות שיש טווח רחב של צלילים שיוכלו להועיל לעובר, לא כל בחירה תהיה טובה עבורו.

הנה כמה טיפים קונקרטיים לאמהות לעתיד שמחליטות לתת עבודה על הפטיפון:

אפשר להחזיר את ״בייבי מוצרט״ אל סל הקניות. מוזיקה קלאסית קלה תהיה בחירה מעולה ואולי אפילו תשפר את יכולות הלמידה של הוולד, אבל לא רק היא. מומלץ ללכת עם האינטואיציות בנוגע למוזיקה נעימה, מועילה ומרגיעה, וכמו בכל דבר – חשוב שלא להגזים: ההאזנה צריכה להיות לשם הנאה אישית ולא על מנת לפתח את מוחו של העובר.

הימנעי מלהניח אוזניות על הבטן – הווליום עלול להיות חזק מדי עבור העובר. בכלל, כדאי מאוד להימנע ממוזיקה בווליום גבוהה. היצמדי לעוצמה של 50-60 דציבלים, או פשוט מה שנתפס בעיניך כווליום של שיחה נורמלית.

כבר אמרנו, ונאמר שוב: כדאי מאוד לשיר לעובר. הדבר מחבר, מרגיע ותורם להיכרות בינכם, וקולך רוטט ומוגבר בתוך גופך באופן טבעי ואפקטיבי.

לכי על צלילים פשוטים ולא מורכבים מדי.

ככלל, מה שאת אוהבת לשמוע – ירגיע אותך, ובכך ירגיע את העובר. שימי בבית מוזיקה שעושה לך טוב וחכי לראות אם הוא מגיב (לכי תדעי, אולי תגלי שיש לכם בדיוק את אותו טעם מוזיקלי!).

ניתן לפקוד הופעות כל עוד אין חשיפה לאורך זמן לרעשים קיצוניים. באופן כללי, העובר מוגן, אך אחרי השבוע ה-18 כדאי להימנע מהופעות שבהן הרעש חזק מאוד.

חפשי רשימות השמעה ייעודיות לנשים בהריון (יש המון כאלה!) ובחרי בכזו שאת מתחברת אליה. חלקן יהיו בעלות אופי מדיטטיבי יותר, אחרות קצביות וחיוביות.

מצאי את הזמן להרפיה מוזיקלית משותפת עבור שניכם. אפשר, אולי, לראות זאת כמעין דואט ראשון שלכם ביחד…

DJ MAMA: מוזיקה, עוברים והתפתחות המוח

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן