באנר 1
באנר 2
באנר 3

אילו תרופות מותר לך לקחת בזמן ההריון?

את סובלת מכאבי ראש בזמן ההריון אבל לא יודעת איזו תרופה מותר לקחת ואיזו אסור? המאמר הבא הוא בשבילך. לחצי כאן לקריאה.

אילו תרופות מותר לך לקחת בזמן ההריון?

נטילת תרופות בזמן הריון מעוררת שאלות והתלבטויות שונות בקרב נשים רבות. שכן, גם בתקופת ההריון עלולה האישה לסבול מכאבים או מבעיות בריאותיות שונות, כדוגמת: כאבי ראש, כאבי בטן, כאבי גב או כל בעיה וכאב טורדני אחר.

בנוסף לכך, ישנן לא מעט נשים הנוטלות תרופות כדרך קבע גם בתקופות שאינן בהריון. במחקרים ובניסויים שנעשו בתחום, נמצא כי ישנן תרופות שאינן משפיעות כלל על העובר, ולעומתן ישנן אחרות העלולות להשפיע עליו באופן שלילי ואף לגרום למומים חמורים.

הריון ללא תרופות

רבות מהתרופות מכילות חומרים העלולים לפגוע בעובר. בעת הנטילה נספגים חומרים אלה במערכת הדם ומשם מגיעים גם אל השלייה. מסיבה זו, כדאי מאוד במהלך ההריון לנסות ולהימנע ככל הניתן מנטילת תרופות.

במידה ונוצר צורך ממשי, חשוב ביותר להתייעץ עם הרופא ורק לאחר מכן ליטול את התרופה בהתאם להוראותיו.

לקריאה נוספת: טיפולי שיניים בהריון

לעיתים, צריכה האישה ההרה להמשיך וליטול תרופה מסוימת, כדוגמת תרופה ללחץ דם, לאפילפסיה, תרופה פסיכיאטרית או כל תרופה אחרת, על אף קיומו של סיכון. גם במקרה זה עליה לפעול בהתאם להוראות הרופא המטפל.

באילו תרופות מותר להשתמש?

את השפעת התרופות בזמן ההריון נהוג לחלק לחמש קבוצות, בהתאם לסיווג מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA).

תרופות מסוג A ו-B נחשבות לתרופות בטוחות לנטילה, תרופות מסוג C הן תרופות ביניים, שאפשר ליטול אך עדיף להימנע, תרופות מסוג D אינן מומלצות ותרופות מסוג X נחשבות כמסוכנות לנטילה בזמן הריון.

עם זאת, סיווג זה הוא מחמיר מעט ורבות מהתרופות מסוג C ניתנות היום במהלך ההריון לאחר התייעצות עם הרופא.

לקריאה נוספת: שפעת החזירים בהריון

פירוט קבוצות התרופות לפי רמת סיכון

תרופות עם סיכון מזערי ביותר לפגיעה בעובר – במחקרים שונים באוכלוסיית נשים הרות נמצא, כי לתרופות אלה אין כל השפעה רעה על העובר במהלך שליש ההריון הראשון וגם לאחריו.

תרופות ללא עדויות לפגיעה בעובר בעת נטילתן – במחקרים בחיות נמצא, כי התרופות בטוחות לנטילה בזמן ההריון, אך מחקרים דומים בנשים הרות לא בוצעו. בקבוצה זו ישנן גם תרופות, שבמחקרים על חיות, נמצאה השפעה רעה בעת נטילתן אך השפעה כזו נשללה בעת מחקר דומה על נשים הרות.

תרופות שלא ניתן לשלול את השפעתן המזיקה – בתרופות אלה עדיין לא נערך ניסוי על בעלי חיים או על נשים הרות, או שנמצאה השפעה שלילית של התרופה על העובר בבעלי חיים ולא בוצעו עדיין ניסויים דומים בנשים הרות. השימוש בתרופות אלה נעשה רק כאשר הצורך הטיפולי עולה על החשש מהנזק אותו הן עלולות לגרום.

תרופות עם עדויות לפגיעה בעובר הנחשבות כתרופות שאינן בטוחות בתקופת ההריון – בתרופות אלה קיימת עדות לפגיעה כלשהי בעובר בעת נטילתן. עם זאת, כאשר השימוש בתרופה הוא הכרחי גם בתקופת ההריון, לצורך הצלת חיים או לצורך טיפול במחלה קשה, יש ליטול גם אותן.

קיראי גם על: וירוס CMV בהריון

תרופות שנמצאו כמסוכנות מאוד לעובר ואין ליטול אותן לפני ההריון או במהלכו – במחקרים, בניסויים או בעדויות שונות נמצא, כי נטילת תרופות אלה מסוכנת לעובר ואסור להשתמש בהן בתקופת ההריון בשום מקרה וללא תלות בנסיבות.

רוצה לקרוא עוד? לחצי כאן למידע בנושא תזונה בריאה בהריון

אילו תרופות מותר לך לקחת בזמן ההריון?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן