תופעות לוואי נפוצות בהריון

תופעות לוואי נפוצות בזמן הריון

כל אשה שהיתה בהריון, וזאת לא הכללה, יודעת על מה מדברים כאשר מזכירים את המונח תופעות לוואי בהריון. בחילות, הקאות, תיאבון מוגבר, כאבי גב ועוד! אלו הכלים שיעזרו לך להתמודד מול תופעות הלוואי תוך שמירה על השפיות…

תופעות לוואי נפוצות בזמן הריון

תופעות לוואי נפוצות בהריון

הריון הוא אחת התקופות המשמעותיות והדינאמיות ביותר בחייה של אישה מכל הבחינות –  כולל מבחינה פיזיולוגית חווה גופה של האישה שינויים משמעותיים ביותר, המשפיעים גם על מצבה הנפשי. שינויים אלה יכולים להתבטא בכמה תופעות מציקות.

חשוב לציין שלא כל אישה תחוש את כל תופעות לוואי ואף יתכן שבזמן שאחת תסבול מאוד מתופעות הלוואי אחרת ביקושי תרגיש בנוכחותם.

איזה תופעות לוואי קיימות בהריון?

סקירה נרחבת על תופעות לוואי בתקופת ההריון ודרכים למנוע או לצמצם את היקפם.

חולשה ועייפות

נגרמות בגלל המעמסה הגדולה המוטלת על מערכות הגוף, דלדול מאגרי הויטמינים והמינראלים, והעלייה בנפח הדם שמעמיסה על הלב. הפתרון היחיד הוא פשוט לנוח הרבה. לרוב התופעה נעלמת עד השבוע ה-14 אבל עשויה לחזור לקראת הלידה.

בחילות והקאות, צרבות

בחילות נובעות מעלייה ברמות ההורמונים אסטרוגן ו HCG בגוף האישה. גם צרבות הן תופעה שכיחה אצל קרוב למחצית הנשים בהריון.

כדי לצמצם תופעות אלו מומלץ לאכול ארוחות קטנות, להימנע ממזון חריף או מטוגן, ולשתות מים עם לימון וסוגי תה המקלים על בחילות כמו מנטה, קמומיל, או לימון וג’ינג’ר בזמן התקף בחילה. אכילה של צנימים (קרקרים) או פיצוחים לא מומלחים מקלה גם היא על התופעה.

במקרה של הקאות יש לשתות הרבה כדי להחזיר לגוף את הנוזלים שאבדו. לעיתים מתלווה לצרבת שינוי קבוע בחוש הטעם – טעם מר בפה שהסיבה לו בלתי ידועה.

עצירות

נגרמת בעיקר בגלל עלייה בהפרשת הורמון ההריון – פרוגסטרון וגם בגלל לחץ של העובר על מערכת העיכול המאט את פעולתה, ונטילת תוספי ברזל.

כדי למנוע עצירות מומלץ לשתות הרבה מים ולדאוג לפעילות מעיים סדירה על ידי צריכה מרובה של מזונות עתירי סיבים כמו פירות וירקות טריים. גם אכילת שזיפים  או שתיית המיץ שלהם מקלה על עצירות.

קיראו בנושא: שמירה על תזונה בריאה בהריון

הלחץ על פלג הגוף התחתון פועל גם על השלפוחית ומביא לצורך מוגבר ללכת לשירותים – תופעה שאותה לא ניתן למנוע.

גזים

מופיעים בעיקר בשליש השלישי להריון ונובעים מלחץ מוגבר של הרחם הגדל על מערכת העיכול. מומלץ להפחית צריכה של מזונות שגורמים גזים כמו תירס וכרוב, להקפיד על פעילות גופנית כמו הליכה ולשתות הרבה תה.

טחורים

עליית רמת הפרוגסטרון בשילוב הלחץ על פלג הגוף התחתון שמביא לעצירות מתמשכת, עלולים להביא להתפתחות טחורים בשליש השלישי של ההריון ואחרי הלידה. מניעת טחורים מושגת על ידי מניעת עצירות. אפשר לנסות גם אמבטיות חמות ומשחות נגד טחורים שמותרות בהריון.

קיראו: אילו תרופות מותר לך לקחת בזמן ההריון?

נדודי שינה

בעיקר בשליש השלישי להריון, נובעים משלל גורמים – הבטן גדלה וקשה למצוא תנוחה נוחה, העובר זז, צריך להטיל שתן לעיתים קרובות, וגם שינויים נפשיים ודאגות מהלידה המתקרבת עושים את חלקם. שימוש בשיטות שונות של הרפייה ומדיטציה, כריות להקלה על העומס, אמבטיות חמות ושתיית תה בבונג או פסיפלורה, יכולים להקל ואף למנוע נדודי שינה.

גודש באף

העלייה ברמת האסטרוגן מביאה להגברת פעילות הקרומים הריריים, ונשים רבות סובלות מנזלת או גודש באף שעלול להגיע לכדי דלקת במקרים מסוימים. על פי הרפואה הסינית, קשור חלל האף לרחם כיוון ששניהם חללים בגוף שפתוחים לעולם החיצון דרך פתח בודד. אין פתרון של ממש לתופעה מלבד טפטוף מי מלח והימנעות ממאכלי חלב שמגבירים ליחה.

טמטמת הריון או טפשת הריון

כינוי לא חביב במיוחד למכלול תופעות של פגיעה בריכוז, בזיכרון ובלבול במהלך ההריון. הסיבה המדויקת אינה ידועה. ייתכן שזו התודעה המחלישה את אחיזתה בגוף כדי לפנות מקום לעובר המתפתח, ואולי השילוב של שינויים הורמונאליים ומצב רגשי, עם נדודי שינה, גורם לירידה גם בתפקוד המנטאלי.

שמירה על מודעות להריון ולשינוים שמתרחשים במהלכו, דמיון מודרך ופעילות גופנית – בעיקר מהסוג שממקד את התודעה, כגון מחול או אמנויות לחימה, אבל לא רק – יכולים לסייע למנוע תופעה זו.

לקריאה נוספת: יוגה בהריון

כאבי גב, התכווצויות שרירים, בצקות ונפיחות ברגלים

העלייה הגדולה במשקל במהלך ההריון יוצרת עומס רב על הרקמות ובעיקר השרירים והשלד בגב התחתון.

הקפדה על פעילות גופנית נכונה ויציבה נכונה, מנוחה והימנעות מסחיבת משקל כבד יכולים למנוע תופעות אלו במידה מסוימת.

על כאבי גב ניתן להקל בעזרת בקבוק מים חמים או משחת ארניקה, המותרת בזמן ההריון.

ייתכנו גם התכווצויות שרירים במהלך השינה שמלוות בכאב חד. ניתן להקל עליהן על ידי צריכת תוספי מגנזיום, סידן ואשלגן (שנמצא בבננות), הימנעות מקירור חדר השינה, ובזמן התכווצות – הנחת כף רגל על הריצפה כשהיא משוכה כלפי מעלה (“פלקס”).

בצקות נגרמות כתוצאה מהצטברות נוזלים והאטת מחזור הדם. כדי להפחיתן כדאי, מלבד האמור למעלה, להימנע מישיבה ממושכת ולשכב עם רגלים למעלה –  אפילו בשינה, לעסות  בשמן גרניום (מהול בשמן עיסוי ניטראלי כמובן), לנעול נעליים נוחות, להסיר טבעות אם יש בצקת בידיים, ולגרוב גרביים אלסטיות ואמצעי תמיכה אחרים.

גרד

גירוד מתמיד בעור בהריון עלול לנבוע מאגירת מלחי מרה שנובעת מירידה בתפקוד הכבד. בניגוד למרבית התופעות מצריך ביקור אצל הרופא. דיאטה עתירת חלבון ודלת שומן גם יכולה לעזור.

קיראי בהרחבה על: דיאטה ותזונה מאוזנת ובריאה בהריון

דימום מהאף

עוד תופעה בלתי נמנעת שיכולה לקרות עקב עלייה ברמת האסטרוגן. אין מה לעשות חוץ מללחוץ על האף ולקנח אותו בעדינות. הדימום יחלוף כעבור מספר דקות.

חשקים למאכלים, תיאבון מוגבר

אישה הרה לא “אוכלת בשביל שניים” כפי שנהוג להגיד. למרות החשק לאכול יותר, יש לשמור על תזונה מאוזנת, ולא להפריז באכילה. עליית משקל של 12 ק”ג במהלך ההריון נחשבת לממוצעת. עם זאת, חשק למאכל מסוים עשוי להצביע על צורך אמיתי וכדאי להקשיב לגופך בכל מקרה.

מומלץ לקרוא בנושא: שינויי משקל בהריון

נשירת שיער
עשויה לנבוע מחוסר איזון של בלוטת התריס אשר ניתן לאבחון וטיפול על ידי רופא; ממחסור במינראלים כמו ברזל, אבץ, סידן ומגנזיום שניתן להשלים מתוספים והקפדה על תזונה נכונה; או כמובן, איך לא, משינויים הורמונאליים.

מה עושים עם תופעות הלוואי?

תופעות לוואי בהריון הן כנראה חלק בלתי נמנע ממנו, אבל הן מהוות רק מטרד שולי בהשוואה לתקופה כה משמעותית ומיוחדת. בנוסף, ניתן למנוע ולהקל על רובן באמצעים שתוארו כאן. חשוב לציין שגם הרפואה המשלימה מציעה טיפולים רבים לתופעות לוואי של הריון.

לקריאה נוספת: עיסוי הריון ותפקידו בהתפתחות תקינה של ההריון

תופעות לוואי נפוצות בזמן הריון

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן