באנר 1
באנר 2
באנר 3
להתמודד מול שפעת בהריון

סובלת משפעת בזמן ההריון?

אוי השפעת הזאת לא רוצה להגמר ודווקא עכשיו, כשאני בהריון? הכירי את השפעותיה האפשריות של השפעת על מהלך ההריון שלך וקבלי כלים להתמודדות בריאה מול השפעת בהריון ובכלל…

סובלת משפעת בזמן ההריון?

להתמודד מול שפעת בהריון

שפעת היא מחלה מדבקת עונתית שנגרמת על ידי נגיפים (וירוסים) התוקפים את מערכת הנשימה. בדרך כלל זוהי מחלה קלה שחולפת מעצמה עבור אנשים בריאים, אבל לנשים הרות היא מסוכנת יותר ודורשת התייחסות מיוחדת. לעיתים קשה להבחין בין שפעת לבין הצטננות. תסמיני המחלה כוללים חום, כאבי גרון, נזלת, שיעול וכאבי שרירים.

גוף האישה והמערכת החיסונית בהריון חלשים יותר, כך שנשים הרות נמצאות בקבוצת הסיכון לסיבוכים משפעת שעלולים להביא לאשפוז, למשל דלקת ריאות, שנגרמת כשנגיפי השפעת מחלישים את הריאות בצורה כזו שחיידקים יכולים לפגוע בה בקלות ולגרום לדלקת.

האם קיימים סיכונים לעובר?

למרות שלא נמצא קשר ישיר בין נגיף השפעת לעובר, עדיין מחלות חום אצל האם, ובהן שפעת, עלולות להביא, במקרים נדירים, לסיבוכים בהריון, בעיקר בשליש השני והשלישי.

אחד הסיבוכים הוא מצוקה עוברית, שהיא ירידת דופק של העובד עקב מחסור בחמצן, ולעיתים אף לידה מוקדמת ומוות של העובר.

סיבוך נוסף אפשרי הוא העלאת הסיכון למומים מולדים כמו שפה שסועה, מומי לב וסגירה לא מלאה של צינור העצבים שמביאה למומים מולדים קשים.

נמצא ששפעת בהריון מעלה את הסיכוי ללידת תינוק עם אוטיזם, בייחוד אם החום נמשך שבוע ומעלה. אחוז גדול יחסית של ילדים עם אוטיזם נולדו לאמהות שסבלו משפעת בזמן ההריון. נמצא גם קשר בין שפעת הריונית לעליה בסיכוי ללדת תינוק עם הפרעה פסיכיאטרית מסוג הפרעה דו-קוטבית.

כנסי וקראי בהרחבה על בדיקות וטיפולים במעקב הריון

כיצד ניתן להימנע ממחלת השפעת?

חיסון נגד שפעת מומלץ בזמן הריון ומקטין את הסיכוי לחלות במחלה. החיסון אינו מכיל נגיפים מוחלשים אלא מומתים, ומומלץ לנשים בהריון בסבב החיסונים השנתי. אם את חוששת מחיסון המכיל חומר משמר שכולל כספית, ניתן לברר עם ברופא אפשרות לקבלת חיסון  ללא חומר משמר.

תזונה נכונה מפחיתה את הסיכוי למחלות חורף, ובהן שפעת. כדאי להקפיד על צריכת ויטמינים ואבץ, בעיקר ויטמין C שנמצא בפירות הדר ובקיווי.

שמירה על היגיינה מפחיתה את הסיכוי להידבק: שטיפת ידיים לעיתים קרובות ואף שימוש בתרסיס אלכוהול, הימנעות משיתוף כלי אוכל, ממקומות צפופים, וממגע באף, בעיניים ובפה בידיים לא שטופות. בעיקר לצמצם מגע עם אנשים עם מחלות בדרכי הנשימה. יש לשים לב לכך שנגיפים עוברים בעיקר דרך מגע.

מתי ללכת לרופא?

כשיש שפעת בהריון – תמיד. אם יש לך חום מעל 38 ובנוסף אחד או יותר מסימני המחלה האחרים בזמן ההריון, במקרה של קשיי נשימה, או אם היתה לך מחלה שהיה בה שיפור קל ולפתע החמרה.

מומלץ לקרוא גם בנושא: סכנות בהריון – שפעת החזירים

הרופא יבצע מעקב אחר הופעת סיבוכים אפשריים ואף יכול לתת טיפול תרופתי. ניתן גם לבצע בדיקת מעבדה להימצאות הנגיף כדי להחליט על מתן תרופה אנטי ויראלית.

דרכי טיפול בשפעת

השפעת המחלה על סיבוכים עובריים קשורה בעיקר לעליית חום, לכן יש לשים דגש על הורדת חום בהריון. אפשר לעשות זאת בעזרת תרופות – אבל להימנע מתרופות מקבוצת ה NSAIDs  (משככי כאבים לא-סטרואידים) כמו אקמול ואדוויל, שעלולים לפגוע בעובר בנוסף יש להימנע מאספירין שעלול לגרום לדימומים, וממדכאי שיעול שנמצאים בדרך כלל בסירופים נגד שיעול ובתרופות הצטננות שונות, כמו Dextromethrphan.

תרופות אנטי ויראליות המותרות בהריון כמו תמיפלו, שניתנות ביומיים הראשונים להופעת תסמיני המחלה, יכולות לקצר אותה ולמנוע סיבוכים. במקרה של הקאות מומלץ על תרופה אנטי ויראלית אחרת בשם רלנזה.

לקריאה נוספת: אילו טיפולי שיניים ניתן לבצע בהריון?

טיפול טבעי
בכל מקרה חשוב לנוח הרבה ולשתות הרבה נוזלים. טיפולים טבעיים שמקלים על שפעת ועוזרים לה לחלוף מהר כוללים תה טיליה, ועיסוי בשמנים של לוונדר, תפוז, הרס ורויוונסרה (Ravensara) כשהם מהולים בשמן עיסוי כגון שמן שקדים או שומשום.

גם סוגים של עיסוי, בעיקר רפלקסולוגי, יכולים לסייע בהורדת חום והקלה על תסמינים. יש לזכור שעיסוי אסור לנשים בשליש הראשון להריון וגם בשלב מאוחר יותר כדאי לגשת למעסה שמוסמך לטפל בנשים הרות.

קיראי בהרחבה: חשיבותו של עיסוי הריון להתפתחות התינוק

ישנם אזורים בגוף שעיסוי שלהם עלול לגרום להקדמת הלידה, בעיקר גב תחתון, ישבן, קרסוליים, כף היד בין האגודל לאצבע, החלק החיצוני של הבוהן הקטנה בכף הרגל, וסביב העקב.

אם המחלה טרם הגיעה לשיא מומלץ לקחת ויטמין C בתוספי תזונה. גם אמבטיה בטמפרטורה מעט יותר נמוכה מחום הגוף (36 מעלות) היא יעילה בהורדת חום,

לקריאה נוספת: אבחון וטיפול בסוכרת הריון

סובלת משפעת בזמן ההריון?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן