טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

המספר אולי קשה לתפיסה ועיכול, אבל ההערכות הן שכ-15% מהילדים שלנו סובלים מהפרעות קשה וריכוז ברמה כזאת או אחרת, והמספרים ממשיכים לעלות. הכירו את האפשרויות להעניק לכל אותם ילדים טיפול ותמיכה טבעית להפרעות קשב וריכוז. המומחים של יומן הריון ולידה מסבירים ועונים לשאלות.

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

נראה כי בשנים האחרונות מספר הילדים המאובחנים בהפרעות קשב וריכוז נמצא בעלייה מתמדת. לפי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית, מספר הילדים המאובחנים בהפרעות קשב וריכוז זינק ב-41% בין 2011-2003.

לפי הערכות כ-11% מהילדים בגילאי 17-4 מאובחנים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז. בישראל המצב לא שונה באופן מהותי, לפי משרד הבריאות, כ-15% אחוזים מהילדים בגילאי הגן ובית ספר סובלים מהפרעות קשב וריכוז.

הפרעות קשב וריכוז היא בעלת שני תחומים מרכזיים, חוסר קשב והיפראקטיביות-אימפולסיביות.

התסמינים של חוסר קשב כוללים בין היתר חוסר תשומת לב לפרטים, קושי לעקוב אחרי הוראות, קושי בסדר וארגון, נטייה למוסחות ונטייה לשכוח דברים. התסמינים של היפראקטיביות-אימפולסיביות כוללים בין היתר חוסר מנוחה, חוסר יכולת להשתתף בפעילות בצורה שקטה, דיבור ללא הפסקה וקושי בדחיית סיפוקים.

הפרעת קשב וריכוז עלולה לפגוע באופן משמעותי בתפקוד ובאיכות החיים של הסובלים ממנה ולכן כדאי מאוד לאבחנה ולא להזניח את הטיפול בה.

הבעיה היא שהטיפול התרופתי המקובל להפרעות קשב וריכוז, כמו ריטלין, עלול לגרום לתופעות לוואי רבות, כמו פגיעה בתיאבון ובשינה, עלייה ברגישות לגירויים, עצבנות ושינויים במצב הרוח, כאבי בטן ועוד. בעיה נוספת היא שרבים פונים לטיפול בריטלין [או תחליפיו] הרבה יותר מדי מהר ולעיתים, גם כשהטיפול התרופתי אינו באמת נחוץ לילד.

מהסיבה הזו רבים פונים לטיפול טבעי לטיפול בהפרעות קשב. טיפול כזה הוא לרוב נטול תופעות לוואי, כאשר לפעמים כל שנדרש הוא לערוך שינויים באורח החיים, והוא יכול לבוא במקום או בנוסף לטיפול התרופתי.

שיטות מומלצות לטיפול טבעי

לפניך כמה המלצות, שכל הורה לילד/ה עם הפרעות קשב וריכוז, יכול לאמץ ולבדוק. אנחנו בטוחים שלפחות חלק מהן, יעזרו ויוכחו כיעילות במיוחד.

תזונה

לתזונה יש השפעה רבה על הפרעות קשב וריכוז. יש רכיבי שכדאי להימנע מהם להפחית הפרעות קשב וריכוז ומנגד, יש רכיבים שדווקא מומלץ להוסיף לתפריט.

הימנעות מצבעי מאכל וחומרים משמרים

מחקרים מצאו שיש צבעי מאכל וחומרים משמרים מסוימים שעלולים להחמיר התנהגות היפראקטיבית אצל הילדים.

החומרים האלה כוללים:

סודיום בנזואט – חומר משמר נפוץ למדי שנמצא במשקאות מוגזים, ריבות, רטבים, מיצים וחמוצים. מסומן כ-E211

צהוב סנסט (FCF) – צבע מאכל צהוב שקיים בממתקים, משקאות קלים, דגני בוקר ופרורי לחם. מסומן כ-E110.

קווינולין צהוב – צבע מאכל ירוק צהבהב שנמצא ברטבים, מיצים וסורבטים. מסומן כ-E104.

טרטרזין – צבע מאכל סינתטי בגוון צהוב לימון שנמצא במאפים, מרקים, אטריות, חטיפי גרנולה, דגני בוקר ומשקאות קלים. מסומן כ-E102.

אלורה רד – צבע מאכל שקיים במשקאות קלים, קינוחים על בסיס ג’לטין, גלידות ואפילו תרופות לילדים. מסומן כ129E.

הימנעות מאלרגנים

גם מזונות אלרגניים מסוימים עלולים להחמיר הפרעות קשב וריכוז והימנעות מהם עשויה לשפר את התסמינים. כדאי להתייעץ עם רופא קופת חולים אם אתם חושבים שילדכם סובל מאלרגיה למזונות מסוימים, אבל בכל מקרה, כדאי לנסות להימנע מהמזונות הבאים למשך כמה ימים ולראות אם יש שיפור.

הסירו בכל פעם מזון אחד על מנת שתוכלו לאבחן במדויק איזה מזון, אם בכלל, גורם לתסמינים.

– חלב
– ביצים
– שוקולד
– בוטנים
– מזונות המכילים סליצילטים – כימיקלים שנמצאים באופן טבעי בצמחים ונמצאים בין היתר בפירות יער, ענבים, תפוזים, אפרסקים, שזיפים ועגבניות.

צריכת מזונות ותוספי מזון המכילים אומגה 3

חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 נמצאו במחקרים רבים כמשפרות באופן מובהק תסמיני קשב וריכוז. ניתן לקחת אומגה 3 בתוסף מזון (יש תוספים ייעודיים לילדים) וכמובן דרך המזון. אומגה ניתן למצוא בעיקר בדגי ים כמו סלמון וסרדינים וכן באגוזים וזרעים.

צריכת מזונות העשירים בחלבון ובסיבים תזונתיים

מזונות העשירים בחלבון מועילים במיוחד בהפחתת סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז. מחקרים מראים שחלבון מעורר נוירוטרנסמיטרים שאחראים לעורר עירנות, בעוד שפחמימות מעוררות נמנום.

לחלבון יש תפקיד נוסף, כאשר הוא מונע עליות חדות ברמת הסוכר בדם אשר עלולות להגביר היפראקטיביות. מזונות העשירים בחלבון הם ביצים, בשר, דגים, גבינות ומוצרי חלב, טופו וקטניות.

בנוסף, מזונות העשירים בסיבים תזונתיים כמו פירות וירקות תורמים גם הם לייצוב רמות האנרגיה.

תוספי מזון

בנוסף לאומגה 3, ישנם כמה תוספי מזון שעשויים להועיל במקרה של הפרעות קשב וריכוז, משום שהם מווסתים רמות של מוליכים עצביים מסוימים במוח. למשל, דופמין, אשר מחסור בו מקושר עם הפרעות קשב וריכוז.

ברזל וויטמין B6 יכולים להעלות את רמת הדופמין בגוף, וגם אבץ יכול לווסת את רמות הדופמין ובכך להקטין את התסמינים של הפרעות הקשב והריכוז.

מחקרים גם מראים שרמות ברזל נמוכות ורמות אבץ נמוכות מקושרות עם הפרעות קשב וריכוז חמורות. עם זאת, מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה לפני שמתחילים לקחת תוספי מזון לטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

ביופידבק

ביופידבק היא שיטה טיפולית שמטרתה לאמן את המודעות ולאפשר לו להשיג שליטה על תפקודי גופו באמצעות משוב ביולוגי. כשמשתמשים בביופידבק להפרעות קשב וריכוז, המטופל משחק במשחק וידאו כשחיישנים מחוברים לקצות אצבעותיו.

הוא צריך להתמודד עם מטלה שדורשת ריכוז, למשל, להשאיר מטוס מעופף באוויר. אם הדעת של הילד מוסחת, המטוס צולל למטה או שהמסך מוחשך. לאחר סדרת פגישות כזו הילד מצליח להגדיל את טווחי הקשב שלו ולשלוט יותר בקשב ובריכוז.

עיסויים

טיפול במגע, כמו עיסוי או רפלקסולוגיה, יכול להועיל לילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. מחקרים מצאו כי תלמידים שקיבלו עיסוי של רבע שעה מדי יום הפגינו שיפור משמעותי במדדי הקשב והריכוז.

עיסוי מפעיל את המערכת הפרה סימפתטית שאחראית להרגעת הגוף, ובכל עוזר להפחית תסמינים של הפרכות קשב וריכוז. לא חייבים לפנות לאיש מקצוע, גם עיסוי שההורים עושים לילד במיטה לפני השינה יכול לחולל פלאות גם בכל הנוגע להפרעות הקשב והריכוז וגם ביחסי הילדים והוריהם.

צמצום זמן מסך

רבות כבר נכתב על השפעתם של המסכים על הילדים וברור למומחים כי חשיפה ממושכת למסכים יש השפעה משמעותית על הפרעות קשב וריכוז, ומחקרים רבים מראים שככל שהחשיפה למסכים בגיל צעיר ממושכת יותר, כך גדל הסיכון לסבול מהפרעות קשב וריכוז.

לכן, הגבילו את זמן המסך של הילדים והשתדלו שילדים מתחת לגיל שנתיים כלל לא יצפו במסכים. גם ילדים גדולים יותר, בגיל ההתבגרות, מוטב שלא יהיו מול מסכים יותר משעתיים ביום.

פעילות גופנית

קצרה היריעה מלתאר את כל היתרונות של פעילות גופנית. אחד מהם הוא שיפור התסמינים של הפרעות קשב וריכוז. פעילות גופנית מעלה בין היתר את רמת האנדורפינים, חומרים כימיים האחראים על שיפור מצב הרוח.

הם גם מעלים את הרמות של נוירוטרנסמיטרים כמו דופמין וסרוטונין, מה שעשוי להגביר את הריכוז ותשומת הלב.

מחקרים מראים שפעילות גופנית כמו הליכה, ארבע פעמים בשבוע, יוגה או פעילות אירובית משפיעה לטובה על הפרעות קשב וריכוז.

צאו לטבע

בשנים האחרונות יש יותר ויותר עדויות לכך שיציאה לטבע היא לא רק מהנה, אלא תורמת באופן מוכח לבריאות הפיזית והנפשית שלנו, בין היתר גם להפרעות קשב וריכוז. מחקרים מראים שאפילו בילוי של עשרים דקות בחוץ, בסביבה טבעית וירוקה, עשוי להביא לשיפור הריכוז.

טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

תכנון הריון

אפשר להכנס להריון בזמן הנקה?

הנקה כשיטה למניעת הריון – אמת או בדיה?

אחת הסוגיות השנויות ביותר במחלוקת היא השאלה האם הנקה מונעת הריון ובמילים אחרות, האם אשה מניקה יכולה להכנס להריון בזמן שהיא עדיין מניקה? מחד ישנן הוכחות חותכות לכך שכן, הרי

ביוץ ומה קורה לגוף בזמן הביוץ

הכירי את הביוץ ומה שקורה לגוף בזמן ביוץ

ביוץ הנו תופעה המתרחשת בגוף האישה מדי חודש, במהלכה מבשילה בשחלה ביצית אחת מתוך מספר רב של זקיקים – כיסים קטנים בהן מתפתחות הביציות בהדרגה בכל מחזור וסתי. במהלך ימי

הימים הבטוחים הם ימים בטוחים?

ימים בטוחים – עד כמה הם בטוחים אם בכלל?

כנשים אנחנו עסוקות מרגע שהפכנו לפעילות מינית בנושא ההריון, בין אם במניעתו או בכניסה להריון. תנו לנו לספר לכן כמה דברים על הימים הבטוחים שעליהם שמעתן בוודאי כבר מגיל נערות,

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה

מעקב הריון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב יחלוף בשבועות שלאחר הלידה. עם זאת, יש כמה הרגלים ותרגילים שיכולים להקל על ההתמודדות

מצוקה עוברית: למה ומתי?

לדעת יותר על מצוקה עוברית

מצוקה עוברית היא מונח מקיף לכל המצבים בהם קיימת בעיה באספקת החמצן לעובר בעת שהותו ברחם. מצוקה עוברית מאופיינת בקצב לב לא תקין של פחות ממאה פעימות לדקה או האצה

נעים וחשוב להכיר: טיפת חלב

טיפת חלב: התחנה לבריאות האם והילד

בשעה טובה התבשרת שאת בהריון, מזל טוב ומה עכשיו? לאן תפני עם כל השאלות, הבעיות, התהיות? לכל קופת חולים (מכבי, כללית, מאוחדת ולאומית) יש סניף של טיפת חלב. סניפי טיפת

כל מה שחשוב לדעת על ניתוח קיסרי

איתך לפני ניתוח קיסרי ולאחריו

לכל הריונית יש פנטזיה על איך תיראה הלידה שלה. הפנטזיה הזו, בדרך כלל, כוללת שותפות פעילה של האם בתהליך הלידה, התרגשות למראה התינוק היוצא ומגע צמוד עם התינוק מיד אחרי

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך ההריון כי העובר צפוי להיוולד טרם זמנו כפג? איך נערכים ללידת פג ומה הם

העובדות על דם טבורי

דם טבורי: כל מה שחשוב לך לדעת!

דם טבורי Cord Blood מצוי בחבל הטבור של העובר ומתאפיין בכמות רבה של תאי גזע, כאשר הדם הספציפי יכול לשמש לטיפול במגוון מחלות שטופלו בעבר בתאי גזע ממח עצם. דם זה

איתך גם לאחר הלידה

התקופה לאחר הלידה: אנחנו איתך!

לפני הכל חשוב שתדעי שאנחנו כאן עבורך, גם בימים, בשבועות ובחודשים לאחר הלידה, בשביל לתת את כל המידע שחשוב להורים, בימים בהם מגיע תינוק חדש הביתה. בשעה טובה, הגיח פרי

זוג פלוס ילד/ה: זוגיות מחדש

הדרך לזוגיות מחודשת לאחר הלידה

מזל טוב, אתם בהריון! חלק מהזוגות חיכו לכך זמן רב, חלק מהזוגות קיבלו זאת מהר או בהפתעה, אך בשורה התחתונה – ההריון הגיע. אך עם גילוי ההריון מתחילה לחלחל ההבנה

התמודדות רגשית לאחר הלידה

התמודדות רגשית לאחר הלידה

לידה נחשבת לאחת החוויות המשמעותיות ביותר בחייה של האישה אבל לא אחת, התקופה שלאחר הלידה מחייבת התמודדות רגשית מורכבת. לידה מהווה את השיא לאחר תשעה חודשים של ציפייה והכנה לקראתה.

דיכאון אחרי לידה

התמודדות מול דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה, כשמו כן הוא, דיכאון המתפתח לאחר הלידה וכתוצאה ממנה. הסימפטומים האופייניים לדיכאון לאחר לידה הם לרוב דכדוך, מצב רוח ירוד, קושי רב לתפקד, עצבנות יתר, אדישות כלפי הרך הנולד

בחירת שם לתינוק

תהליך בחירת שם לתינוק

כמה שעות בממוצע משקיע אדם בחשיבה על שם לתינוק או התינוקת שעתידים להגיע לאוויר העולם ממש עוד מעט? איך נבחר את השם שהכי מתאים לתינוק/ת שלנו? האם נבחר שם נפוץ,

250X290
250X290
250X290

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן