באנר 1
באנר 2
באנר 3

להתמודד מול צרבת בהריון

על צרבת הריון, גורמים ודרכי טיפול למניעה והפחתה של התופעה….

להתמודד מול צרבת בהריון

צרבת הינה תחושת צריבה המתחילה בחלק העליון של הבטן ומתפשטת לאזור החזה ומעלה לוושט, והיא מלווה בטעם רע של מיצי קיבה.

תופעת הצרבת מתרחשת עקב עליית חומצות הקיבה אל הוושט. תפקוד לקוי של סוגר הוושט התחתון, המפריד בין הקיבה לוושט, גורם למיצי הקיבה לעלות אל הוושט בתהליך הנקרא רפלוקס.

ברוב המקרים מדובר בתופעה חולפת אשר נזקיה העיקריים הם תחושת אי נוחות, אולם פגמים בסוגר הקיבה עלולים להפוך את התופעה לכרונית.

לרוב צרבת מתרחשת לאחר אכילת מזון שומני ושתיית משקאות מוגזים, אך התופעה היא שכיחה ביותר בקרב נשים בהריון משתי סיבות, האחת בשל לחץ אשר נגרם על יד התרחבות הרחם, פעולה אשר מפעילה לחץ על הקיבה וגורמת לשיבוש בפעולת התרוקנות הקיבה מן המיצים, מה שגורם בסופו של דבר להחזרת מיצי הקיבה במעלה הוושט. תחושת הצרבת משפיעה באופן מיידי ומלווה את הלוקה בה לאורך זמן.

הסיבה השנייה היא הורמון הפרוגסטרון אשר אחראי על פעולת הביוץ ומסייע בהסדרת המחזור החודשי. אצל נשים הרות רמת הפרוגסטרון גבוהה פי עשר וכתוצאה ישירה משתבשת פעילות הקיבה, שריר סוגר הקיבה הנמצא בין הקיבה לוושט, נחלש ומיצי הקיבה זורמים בכיוון הנגדי.

בין שלושים לחמישים אחוזים מהנשים ההריוניות, חוות צרבת מדי יום ויותר מחמישים אחוז מהן מדווחות על תחושת צרבת בשלב כלשהו בזמן ההריון.

באיזה שלב בהריון התופעה נפוצה יותר ומדוע?

הצרבת מופיעה אצל רוב הנשים בסוף השליש הראשון להריון, בשל העומס שיוצר הרחם על הסוגר הממוקם בין הקיבה לבין הוושט אך התופעה ממשיכה עד לסוף תקופת ההיריון.

אצל נשים מסוימות, בתום השליש הראשון מסתמנת הקלה משמעותית בתדירות ההקלה מתאפשרת תודות לתזוזת שק העובר לכיוון האגן ולהתרחקות מהקיבה.

תזונה

על מנת להימנע או להפחית את התקפי הצרבות, רצוי להקטין את מנות האוכל ולאכול כמה ארוחות קטנות במקום ארוחה אחת גדולה.

יש להפחית או להימנע לחלוטין מצריכת משקאות תוססים ומאכלים שומניים כגון מאפים עתירי מרגרינה, אוכל מטוגן, שוקולד, קפה ותה אלכוהול, אבקות מרק, עגבניות, פרי הדר ומאכלים חומציים אחרים כמו גם מאכלים חריפים עם שום, צ’ילי, בצל ומזון עתיר בתבלינים, אשר מגבירים את תחושת הצרבת ומקשים על החזרה לשגרה.

קראי בהרחבה על: דיאטה ותזונה מאוזנת בהריון

בנוסף מומלץ להשאיר מרווח זמן בין ארוחה למנוחה, מכיוון שתנוחת השכיבה מסייעת לנדידת מיצי הקיבה בחזרה לוושט. סודה לשתייה גם היא ידועה ביכולותיה להקלה על צרבת, כי היא מנטרלת חומציות, ניתן להוסיף כפית סודה לשתיה לכוס מים אך לא מומלץ להפריז.

מומלץ לאכול ירקות ירוקים כגון, מלפפון ירוק, כרוב, סלרי וחסה, התורמים למניעת הופעת הצרבת ולשתות חליטת תה.

לחצי כאן לקריאה על: תזונה בריאה בהריון

תרופות

כיום קיימות בשוק תרופות ללא מרשם רופא, הכוללות מגנזיום הידרוקסיד או אלומיניום הידרוקסיד ותרופות נוגדות חומצה המיועדות להקלה על תחושות הצרבת. תרופות כגון גסטרו מחייבות התייעצות ומרשם רופא.

קראי מהם התרופות המותרות בהריון

לסיום מומלץ להקשיב לגוף, לפתח מודעות ולבודד את המזונות המעודדים את תחושת הצריבה.

המשיכי לקרוא באתר על: שינויי משקל בזמן ההריון

להתמודד מול צרבת בהריון

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן