באנר 1
באנר 2
באנר 3

סופרים את הדקות … שבועות או חודשים?

יומן הריון – הריון הוא דבר שכולם יכולים לראות כבר עם הבטן התופחת. כיצד סופרים את הזמן ללידה? לפי שבועות הריון או חודשי הריון? הכל בכתבה!

סופרים את הדקות … שבועות או חודשים?

ההריון היא תקופה בה האישה נחשפת לא רק לשינויים שעובר גופה, אלא עליה גם ללמוד שלל ביטויים ומושגים חדשים שלא נחשפה אליהם קודם.

כך הופכת כמעט כל אישה הרה למומחית בסוגי הבדיקות השונים, מכאניקה של עגלות פוטנציאליות, ומומחית לחישוב שבועות ההריון ותאריך הלידה המשוער.

אחד הנושאים העמומים ביותר בז’רגון הרפואי בתקופה ההריון הוא נושא ספירת שבועות ההריון.

שבועות הריון לעומת חודשי הריון

ספירת לידה - חודשים או שבועותבעבר דרך הספירה המקובלת הייתה לפי חודשים. היו נוהגים לשאול את האישה “באיזה חודש את?” ולפי החודש לקבוע בערך את התפתחות העובר ואת גיל ההריון.

כיום, עם התפתחות שיטות הדימות והיכולת לדעת מה קורה בכל שלב בהתפתחות הרחם, הרזולוציה השתנתה מרזולוציה של חודשים לספירת שבועות הריון.

כיום ידוע כי כל שבוע הריון, בעיקר בשליש הראשון, טומן בחובו עולם שלם של שינויים, מכיוון שבכל שבוע העובר צומח יותר, מתפתח יותר, נוספים לו איברים חדשים והתנהגויות חדשות.

האישה שעוקבת אחרי העובר שלה שבוע אחר שבוע נפעמת בכל פעם מחדש לגלות את הפלא הזה שמתרחש בתוכה וצובר כוחות ואת כל הפונקציות שיהפכו אותו יום אחד לאדם שלם בזכות עצמו.

עניין השבועות הפך גם קריטי יותר בגלל הבדיקות, שניתנות לביצוע רק במועדים מסוימים.

למשל, בדיקת שקיפות עורפית מתבצעת בין השבוע ה-11 ל-13 ולכן המושג “חודש רביעי” הוא רחב מדי והאישה עלולה לפספס את החלון הקריטי לביצוע הבדיקה.

קראו בהרחבה על: מעקב הריון

עמימות נוספת היא בנוגע למושג “שבוע 13”. כשרופא אומר “שבוע 13” הוא מתכוון ל-13 שבועות מלאים, כלומר האישה יכולה להגיע בשבוע 13+2 וכן הלאה.

כשרופא אומר “השבוע ה-13” הוא מתכוון ל-12 שבועות שלמים ומספר ימים.

אין פלא אם כן שמושגים אלה עלולים לבלבל מאוד ונשים רבות חוששות שלא יגיעו למועד הבדיקה בזמן.

אם האישה חוששת מכך, היא יכולה להתייעץ עם הרופא או עם האחות לקראת קביעת התור.

חודשי ההריון – חלוקה לשלישים

החלוקה המקובלת של חודשי ההריון היא לשלושה שלישים (טרימסטרים):

השליש הראשון הוא השליש המשמעותי ביותר להתפתחות התינוק. בטרימסטר זה נוצרים כל האיברים שלו ולאחר 10 שבועות לערך הוא סיים את צימוח האברים ומתחיל בצמיחה ובהתפתחות.

קראי בהרחבה על: שינויי משקל בהריון

שליש זה עדיין אינו גלוי לעין ומלווה פעמים רבות בעייפות, בחילות בוקר ושינויים בגוף, הנובעים מהרמות הגדולות של ההורמון שמפריש העובר.

השליש השני מתחיל בשבוע ה-13 ונמשך עד לשבוע ה-28. הבחילות והעייפות עוברות והתינוק גדל במהירות ותנועותיו מורגשות.

זהו הטרימסטר הנעים ביותר, כשהתחושה משתפרת והכבדות עדיין אינה מעיקה.

לקריאה נוספת: טיפול בצרבת הריון

השליש האחרון נמשך משבוע 29 עד לסוף ההריון. התינוק ממשיך לגדול ומתחיל להכביד על ריאותיה של האם והשלפוחית.

העייפות חוזרת מכיוון ששנת הלילה הופכת לפחות ופחות שלווה.

ממתי סופרים את שבועות ההריון?

בהריון מלא ישנם 40 שבועות הריון. ספירת ההריון מתחילה, באופן תמוה לנשים רבות, עוד לפני ביוץ האשה – ביום הראשון של הווסת האחרונה.

מסיבה זו, בדרך כלל כשמתגלה ההריון (אם האישה המתינה עד לאיחור במחזור ולא בדקה בבדיקה ביתית רגישה לפני מועד קבלת הווסת), האישה נמצאת כבר בשבוע החמישי להריונה.

כל החודש הראשון להריון עובר במהירות. זאת אחת הסיבות לכך שממליצים להקפיד על תזונה נכונה בהריון, הימנעות מרעלנים ונטילת חומצה פולית בתקופה שלפני ההריון.

לקריאה נוספת באתר: הכנה רגשית ללידה

סופרים את הדקות … שבועות או חודשים?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן