להתמודד מול סיבוכים בלידה

כל מה שחשוב לדעת על סיבוכים בלידה

סיבוכים בלידה או בסמוך אליה אינם נדירים ועם רובם הרופאים ואנשי הצוות הרפואי מתמודדים בלי קשיים מיוחדים ועדיין, ישנם יותר מדי מקרים שבהם מתעוררים סיבוכים בלתי צפויים, מורכבים וכאלה הדורשים תשומת לב וטיפול רפואי בהול, שאחרת עלולים להיגרם לאם היולדת ולתינוק נזקים בלתי הפיכים. צוות המומחים של יומן הריון ולידה מסביר ועונה לשאלות של הורים מודאגים.

כל מה שחשוב לדעת על סיבוכים בלידה

להתמודד מול סיבוכים בלידה

גם במקרים בהם הריון מתפתח באופן תקין, עלולים להתרחש מגוון סיבוכים בלידה עצמה, סיבוכים שעלולים לסכן את שלום האם והעובר ומובילים לא אחת למצבי חירום, שבהם נדרש להגיש לאם ולתינוק טיפול רפואי דחוף ומקצועי ביותר, למנעית נזקים בלתי הפיכים.

חשוב לציין כי מרבית הלידות אינן מתאפיינות בסיבוכים מיוחדים, בפרט אם קדם להן הריון תקין. אולם, ישנם מקרים בהם נדרשת התערבות רפואית ובסקירה שלפניך ניתן הסבר לגבי אופיים של הסיבוכים הנפוצים, הגורמים לסיבוכים והדרך הנכונה להתמודד מול סיבוך ככל שיהיה בזמן הלידה.

לידות שעלולות להסתבך…

לידת עכוז – כאשר התינוק מצוי ברחם במצג עכוז, קרי, כשעכוזו ולא ראשו נמצא בכיון צוואר הרחם והנרתיק. בלידה מסוג זה מבוצעת לעיתים שליפת התינוק החוצה כשרגליו יוצאות לפני הראש. מאחר ולידות עכוז נחשבות מסוכנות יותר לעובר, מעדיפים לבצע במקרים אלה ניתוחים קיסריים.

לידה מכשירנית – ואקום או מלקחיים – מבוצעת מסיבות הקשורות באם, כמו אשה הסובלת ממחלת לב או ריאות והצוות מעוניין לחסוך ממנה את המאמץ הכרןך בלידה או מסיבות הקשורות ביילוד, כמו מצוקה עוברית, הדורשת חילוצו של העובר בזריזות וכן מצגי עובר ברחם, המקשים על לידה רגילה.

ההחלטה על ביצוע לידה מכשירנית מתקבלת על ידי הצוות הרפואי במהלך הלידה עצמה, ובמידה ואינה גורמת ללידה בפועל מועברת האשה לניתוח קיסרי.

ניתוח קיסרי – ניתוח קיסרי מבוצע מסיבות שונות, אמהיות ועובריות, כניתוח אלקטיבי  (מוזמן) או כניתוח חירום. סיבוכים אפשריים לאחר הניתוח: התפתחות חום, דלקות ברחם ובדרכי השתן, דימומים, דלקת ריאות ותסחיפי ריאה. בהמשך יכולות להיווצר הידבקויות בבטן, שעשויות להוביל לחסימת מעיים.

לקריאה נוספת: לידת פג

סיבוכים נוספים העלולים להתרחש במהלך הלידה

חבלות אצל התינוק בעקבות הלידה – בתינוק שנולד לאחר לידה ממושכת עשויות להיגרם בצקות בראש, אשר חולפות כעבור מספר ימים. בנוסף, אצל תינוק גדול במיוחד ייתכן קושי בחילוץ הכתפיים עד כדי פרע כתפיים, שעלול להוביל לפגיעה אורטופדית משמעותית בתינוק.

חבלות אצל האם בעקבות הלידה – בצקת בשלפוחית השתן עקב הפעלת לחץ ממושך בזמן הלידה; דלקות בשלפוחית השתן ופגיעה בשלפוחית עצמה (בעיקר בלידות מכשירניות); קרע בצוואר הרחם  או בנרתיק – הטיפול הינו באמצעות תפירה המתבצעת בניתוח תחת הרדמה כללית; קרע ברחם; היפוך הרחם – מתרחש כאשר השיליה תפוסה ברום הרחם וחבל הטבור נמשך בחוזקה על ידי הצוות הרפואי.

במקרה זה יש להחזיר את הרחם למקומו במהירות, שכן מדובר במצב מסוכן מאד לאם; הישארות מקטע מהשליה בחלל הרחם – מתאפיינת בדימום מוגבר, הנמשך זמן רב לאחר הלידה.

חשד לכך מצריך התערבות רפואית וביצוע הליך של היסטרוסקופיה אבחונית (צילום חלל הרחם) וניתוחית, במהלכה מוצאות בביה”ח שאריות השליה בפעולה של מעין גרידה, תחת הרדמה כללית.

סיבוכים אפשריים אחרים הינם של חבלות בעצמות – היפרדות שני חלקי עצם החיק, פגיעות בעצם הזנב ובעצם הכסל – מצב זה יכול להיגרם גם לפני הלידה ומצריך טיפול במשככי כאבים, מנוחה רבה וקשירת אזור האגן בחגורת תמיכה.

בנוסף יתכנו סיבוכים הקשורים בנרתיק ובחתך החיץ, כמו היפתחות התפרים או זיהום ושטף דם באזור בתפרים. הטיפול במקרים אלה כולל הקפדה על היגיינה של האזור באמצעות שטיפות רבות במים ונטילת משככי כאבים. תופעה נוספת הינה היווצרות שטפי דם בגלגל העין – בעקבות המאמץ והלחיצות במהלך הלידה.

תשניק בלידה – סיבוך נדיר ומורכב מאד, המתאר מקרה של פגיעה באספקת החמצן לתינוק בסמוך ובזמן הלידה. בעקבות תשניק בלידה ובמקרים שבהם לא ינתן טיפול רפואי תגובתי מהיר והולם, עלולים להגרם לתינוק נזקים מוחיים קשים ובמקרים של סיבוכים מהותיים בטיפול בתשניק, עלול התינוק להישאר משותק ואף למות.

נזקים ואיך יודעים מי אשם ומה הסתבך?

אם לך או לתינוק שנולד נגרמו נזקים בזמן הלידה ואפילו אם יש לך ספק או חשש שזה מה שקרה, לא אמורות להיות שאלות ורצוי לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית, אחד כזה שמטפל בתביעות רשלנות רפואית בלידה, על מנת להתייעץ איתו ולבחון האם המקרה יכול להקים עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

לעיתים, תוצאות הסיבוך שהתרחש בלידה עלולות להתברר רק כעבור שנים ממועד הלידה, במקרים אלו צריך לבדוק ולהוכיח כי אכן היה קשר סיבתי בין הסיבוך שארע בלידה למצבו של התינוק. לצורך כך יש לקבל חוות דעת מבוססות, של מומחים רפואיים בתחום המיילדות. עורך דין מנוסה בתחום יוכל להפנותך למומחה המתאים, במסגרת הבדיקה של המקרה שלך, גם אם חלפו מספר שנים ממועד הלידה.

הרופאים ואנשי הצוות הרפואי בחדר הלידה, בכל בית חולים בישראל, חייבים להיות מוכשרים ומוכנים להתמודד מול סיבוכים בלידה, ברמה כזאת שתמנע את רוב רובם של הנזקים האפשריים לאם ולתינוק בשל הסיבוכים שצצו בהפתעה בזמן הלידה.

זה לא אומר שתמיד ובכל מקרה של נזק בלידה אפשר לטעון לרשלנות רפואית, אבל זה כן אומר שכדאי מאד לבדוק את המקרה שלך ולקבל תשובות מלאות וברורות מאיש מקצוע, בכל מקרה של ספק. ישנם בהחלט מקרים שבהם הרופאים התנהלו בצורה מקצועית בזמן הלידה ועדיין נגרמו נזקים ליולדת ולתינוק, שאז לא ניתן לבוא בטענות כלשהן.

מאידך, ניתן גם למצוא מקרים שבהם הסיבוכים שארעו בזמן הלידה היו צפויים, אך הרופא המטפל בקופת החולים – עוד בזמן מעקב ההריון שלך – התרשל ולא התריע על כך שצריך להתכונן ללידה, בשל ממצאים שעלו בבדיקות שגרתיות של האם והעובר במהלך ההריון, ובין השאר תופעות כמו: סוכרת הריון של האם, הריון מרובה עוברים, עובר גדול, כריכה של חבל הטבור ועוד! במקרים כאלה, על פי רוב, די פשוט לבסס עילה לתביעת פיצויים אגב.

בכל מקרה חשוב לזכור כי אם נגרמו ליולדת או לתינוק נזקים בגלל אירועים בחדר הלידה, כמעט בלתי אפשרי להכריע בשאלה האם המדובר על אירוע שבו הרופאים התרשלו או האם פעלו בהתאם לנהלי הלידה המקובלים וללא רבב. את התשובה המבוססת לשאלה ניתן לקבל רק לאחר הערכה מקצועית ויסודית של נסיבות ההריון והלידה, בבחינה משפטית-רפואית ובכל מקרה לא לבד.

אם יש בליבך חשש כי הסיבוכים שארעו בזמן הלידה גרמו לנזקים בלתי הפיכים לתינוק ולאמו, מגיע לך לקבל תשובות ברורות וחד משמעיות בנושא.

כל מה שחשוב לדעת על סיבוכים בלידה

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן