באנר 1
באנר 2
באנר 3

ניתוח קיסרי – כל המידע בשבילך

לא מעט נשים יולדות בניתוח קיסרי במקום לידה רגילה, חלקן מתוך איצלוצים כאלו ואחרים וחלקן מתוך בחירה. באילו מקרים שכיח הצורך בניתוח? מהו ההליך המבוצע ומהם היתרונות והחסרונות שלו? כל הפרטים במאמר לפניכן.

ניתוח קיסרי – כל המידע בשבילך

לא תמיד מתאפשרת לידה רגילה – המכונה גם נרתיקית או וגינלית – ובמקרים כאלה יש צורך לבצע ניתוח קיסרי.

במהלך ניתוח קיסרי מוצא העובר מהרחם דרך חתך שנעשה בדופן הבטן. הניתוח עצמו אינו אורך זמן רב ומסתיים בדרך כלל בתוך כחצי שעה, אם הכל כשורה.

לאחר הניתוח מועברת היולדת לחדר התאוששות, כמקובל במצבים כאלה, ולאחריה היא מאושפזת במחלקת יולדות למשך 3-5 ימים.

כיום נהוג לבצע ניתוח קיסרי באמצעות חתך רוחבי בחלקה התחתון של הבטן, הכרוך באיבוד מופחת של דם, קל יותר לתפור אותו והוא מאפשר לידה טבעית בעתיד אם היולדת תרצה בכך. רוב החוטים שבהם משתמשים בניתוח נמסים מעצמם ואת העור סוגרים במהדקי מתכת אותם מסירים כעבור 5-6 ימים.

מתי מבצעים ניתוח קיסרי?

מרבית הניתוחים הקיסריים הם ניתוחי חירום שמטרתם להוציא את העובר כדי למנוע נזק מוחי או פיזי שעלול להיגרם לו ולעתים אף מוות.

לעתים יתבצע הניתוח כדי למנוע פגיעה ברחם או באברים הסמוכים לו.

קיראו גם על: היפרדות שליה

אף על פי שלא ניתן לצפות מהלכה של לידה, ולעתים לידה שהחלה באופן תקין לגמרי תסתיים בחדר הניתוח עקב סיבוכים בלידה, ישנם אינדיקטורים המגדילים את הסיכוי להיזדקקות להליך ניתוחי:

  • לידה מרובת עוברים
  • עובר גדול במיוחד
  • ניתוח קיסרי קודם
  • כאשר היולדת מבוגרת יחסית, סובלת מרעלת הריון או ממשקל יתר.

קיראי בהרחבה על: בדיקה להערכת משקל העובר

אינדיקטורים אלה ניתנים לזיהוי במהלך מעקב ההריון ומאפשרים לאשה ההרה להתכונן למצב זה במהלך ההכנה ללידה.

ניתוח חירום יתבצע בדרך כלל כאשר מתעורר צורך בביצוע מיידי של הלידה – כתוצאה מיתר לחץ דם אצל היולדת, ירידת מים שגרמה לזיהום הרחם או במקרים נדירים של יציאת חבל הטבור לפני העובר או דמם נרתיקי. כמו כן, אם הלידה נמשכת כבר זמן רב אך אינה מתקדמת, בשלב מסוים יוחלט ליילד את העובר באמצעות ניתוח.

ניתוח קיסרי אלקטיבי

ניתוח אלקטיבי הוא ניתוח שתוכנן מבעוד מועד, בשל רצונה של היולדת או לנוכח מצב רפואי שידוע שלא יאפשר לידה רגילה. במקרה כזה נקבע מראש תאריך לביצוע הניתוח.

כיום, מגיע שיעור הניתוחים הקיסריים בישראל לכ-20% מכלל הלידות, בהשוואה ל-5% לפני כעשרים שנה. עלייה תלולה זו מצביעה על גידול במספר הנשים המבקשות לבצע ניתוח קיסרי מתוכנן, ושיעורן מגיע ל-1% מכלל הלידות.

קיראי גם על: לידה במצג עכוז

נשים רבות בוחרות ללדת בניתוח קיסרי בכדי להימנע מכאבי הלידה, ללדת בתאריך מסוים ובמחשבה שמדובר בהליך פשוט ובטוח יחסית ומתוך חוסר מודעות לסיכונים שבהליך הכירורגי ולזמן ההחלמה הממושך.

לעתים ייקבע לאשה ניתוח קיסרי על-ידי הרופא עוד במהלך ההריון, במקרים בהם ברור שלידה רגילה תהיה קשה מאוד או בלתי אפשרית:

  • השלייה מכסה את צוואר הרחם
  • העובר גדול מאוד
  • העובר נמצא במנח שאינו מאפשר יציאה
  • נעשה ניתוח קודם לתיקון רחם בשל מום מלידה

אחרי ניתוח קיסרי מנועה היולדת מלשהות עם הילוד בשל המעבר להתאוששות, ההנקה עשויה להיות קשה יותר לאחר מכן וההחלמה ממושכת בשל הכאבים בבטן והקושי להתנועע.

לקריאה נוספת באתר: שיטות לביצוע זירוז לידה

ניתוח קיסרי – כל המידע בשבילך

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290
צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן