באנר 1
באנר 2
באנר 3

ניתוח קיסרי – כל המידע בשבילך

לא מעט נשים יולדות בניתוח קיסרי במקום לידה רגילה, חלקן מתוך איצלוצים כאלו ואחרים וחלקן מתוך בחירה. באילו מקרים שכיח הצורך בניתוח? מהו ההליך המבוצע ומהם היתרונות והחסרונות שלו? כל הפרטים במאמר לפניכן.

ניתוח קיסרי – כל המידע בשבילך

לא תמיד מתאפשרת לידה רגילה – המכונה גם נרתיקית או וגינלית – ובמקרים כאלה יש צורך לבצע ניתוח קיסרי.

במהלך ניתוח קיסרי מוצא העובר מהרחם דרך חתך שנעשה בדופן הבטן. הניתוח עצמו אינו אורך זמן רב ומסתיים בדרך כלל בתוך כחצי שעה, אם הכל כשורה.

לאחר הניתוח מועברת היולדת לחדר התאוששות, כמקובל במצבים כאלה, ולאחריה היא מאושפזת במחלקת יולדות למשך 3-5 ימים.

כיום נהוג לבצע ניתוח קיסרי באמצעות חתך רוחבי בחלקה התחתון של הבטן, הכרוך באיבוד מופחת של דם, קל יותר לתפור אותו והוא מאפשר לידה טבעית בעתיד אם היולדת תרצה בכך. רוב החוטים שבהם משתמשים בניתוח נמסים מעצמם ואת העור סוגרים במהדקי מתכת אותם מסירים כעבור 5-6 ימים.

מתי מבצעים ניתוח קיסרי?

מרבית הניתוחים הקיסריים הם ניתוחי חירום שמטרתם להוציא את העובר כדי למנוע נזק מוחי או פיזי שעלול להיגרם לו ולעתים אף מוות.

לעתים יתבצע הניתוח כדי למנוע פגיעה ברחם או באברים הסמוכים לו.

קיראו גם על: היפרדות שליה

אף על פי שלא ניתן לצפות מהלכה של לידה, ולעתים לידה שהחלה באופן תקין לגמרי תסתיים בחדר הניתוח עקב סיבוכים בלידה, ישנם אינדיקטורים המגדילים את הסיכוי להיזדקקות להליך ניתוחי:

  • לידה מרובת עוברים
  • עובר גדול במיוחד
  • ניתוח קיסרי קודם
  • כאשר היולדת מבוגרת יחסית, סובלת מרעלת הריון או ממשקל יתר.

קיראי בהרחבה על: בדיקה להערכת משקל העובר

אינדיקטורים אלה ניתנים לזיהוי במהלך מעקב ההריון ומאפשרים לאשה ההרה להתכונן למצב זה במהלך ההכנה ללידה.

ניתוח חירום יתבצע בדרך כלל כאשר מתעורר צורך בביצוע מיידי של הלידה – כתוצאה מיתר לחץ דם אצל היולדת, ירידת מים שגרמה לזיהום הרחם או במקרים נדירים של יציאת חבל הטבור לפני העובר או דמם נרתיקי. כמו כן, אם הלידה נמשכת כבר זמן רב אך אינה מתקדמת, בשלב מסוים יוחלט ליילד את העובר באמצעות ניתוח.

ניתוח קיסרי אלקטיבי

ניתוח אלקטיבי הוא ניתוח שתוכנן מבעוד מועד, בשל רצונה של היולדת או לנוכח מצב רפואי שידוע שלא יאפשר לידה רגילה. במקרה כזה נקבע מראש תאריך לביצוע הניתוח.

כיום, מגיע שיעור הניתוחים הקיסריים בישראל לכ-20% מכלל הלידות, בהשוואה ל-5% לפני כעשרים שנה. עלייה תלולה זו מצביעה על גידול במספר הנשים המבקשות לבצע ניתוח קיסרי מתוכנן, ושיעורן מגיע ל-1% מכלל הלידות.

קיראי גם על: לידה במצג עכוז

נשים רבות בוחרות ללדת בניתוח קיסרי בכדי להימנע מכאבי הלידה, ללדת בתאריך מסוים ובמחשבה שמדובר בהליך פשוט ובטוח יחסית ומתוך חוסר מודעות לסיכונים שבהליך הכירורגי ולזמן ההחלמה הממושך.

לעתים ייקבע לאשה ניתוח קיסרי על-ידי הרופא עוד במהלך ההריון, במקרים בהם ברור שלידה רגילה תהיה קשה מאוד או בלתי אפשרית:

  • השלייה מכסה את צוואר הרחם
  • העובר גדול מאוד
  • העובר נמצא במנח שאינו מאפשר יציאה
  • נעשה ניתוח קודם לתיקון רחם בשל מום מלידה

אחרי ניתוח קיסרי מנועה היולדת מלשהות עם הילוד בשל המעבר להתאוששות, ההנקה עשויה להיות קשה יותר לאחר מכן וההחלמה ממושכת בשל הכאבים בבטן והקושי להתנועע.

לקריאה נוספת באתר: שיטות לביצוע זירוז לידה

ניתוח קיסרי – כל המידע בשבילך

השעון הביולוגי

250X290
250X290
250X290

יום הלידה

במהלך חודשי ההריון

250X290
250X290
250X290

מחשבון הריון

ימים בטוחים – יש כזה דבר?

כנשים אנחנו עסוקות מרגע שהפכנו לפעילות מינית בנושא ההריון, בין אם במניעתו או בכניסה להריון. מאמר זה מתייחס לאותם "ימים בטוחים" עליהם שמענו בנערותנו ולשאלה עד כמה הם באמת בטוחים וכיצד הבנה שלהם עשויה לסייע לנו לקראת הריון או במניעתו. הביוץ ידוע לנו כי הריון מושג באמצעות מפגש של הזרע עם הביצית. הביצית אינה

גיל 2 עד 3

מסך הערפל: איך באמת משפיעים המסכים על ילדינו?

אם אתם קוראים את הכתבה הזו, 99% שאתם מסתכלים על מסך (יכול להיות שהדפסתם אותה, אבל אנחנו בספק). בעוד רגע קל תקבלו הודעת וואטסאפ ותפנו אל המסך בכדי להשיב עליה. לאחר מכן תרצו לבדוק אילו סרטים מציגים הערב בסינמה סיטי, ושוב תפנו אל – נכון, המסך. זמן המסך היומי שלנו

גיל 4 עד 7

מסך הערפל: איך באמת משפיעים המסכים על ילדינו?

אם אתם קוראים את הכתבה הזו, 99% שאתם מסתכלים על מסך (יכול להיות שהדפסתם אותה, אבל אנחנו בספק). בעוד רגע קל תקבלו הודעת וואטסאפ ותפנו אל המסך בכדי להשיב עליה. לאחר מכן תרצו לבדוק אילו סרטים מציגים הערב בסינמה סיטי, ושוב תפנו אל – נכון, המסך. זמן המסך היומי שלנו

הריון בסיכון

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן