כל מה שחשוב לדעת על ניתוח קיסרי

איתך לפני ניתוח קיסרי ולאחריו

לפני ואחרי ניתוח קיסרי! תשובות לכל שאלה שלך והסבר מפורט על הצורך והבחירה ללדת בניתוח קיסרי, הסיבות, מהלך הניתוח, קצב ההחלמה וההתאוששות והאפשרות ללדת בלידה טבעית אחרי ניתוח קיסרי. צוות המומחים של יומן הריון ולידה לצידך.

איתך לפני ניתוח קיסרי ולאחריו

כל מה שחשוב לדעת על ניתוח קיסרי

לכל הריונית יש פנטזיה על איך תיראה הלידה שלה. הפנטזיה הזו, בדרך כלל, כוללת שותפות פעילה של האם בתהליך הלידה, התרגשות למראה התינוק היוצא ומגע צמוד עם התינוק מיד אחרי הלידה.

חדר ניתוח בדרך כלל לא נמצא בתסריט הלידה החלומית שלנו. אבל לפעמים המציאות לא תואמת את החלומות שלנו ולמעשה, כ-18% מהלידות בישראל הן לידות קיסריות, כאשר בארצות הברית המספרים הרבה יותר גבוהים ועומדים על 32%.

בסופו של דבר ובמבט לאחור, לא באמת חשוב באיזו דרך יולדים, העיקר שהאם והתינוק יהיו בריאים. למרות זאת, ניתוח קיסרי עדיין מעורר חששות רבים והרבה שאלות.

בדיוק בשביל זה הכנו מדריך שיפיג את החששות ויענה על כמה שיותר מהשאלות המרכזיות שמטרידות נשים רבות שבעתיד הקרוב אמורות ללדת בקיסרי.

מה זה בעצם ניתוח קיסרי?

ניתוח קיסרי הוא למעשה ניתוח במהלכו מבצעים שני חתכים, הן בבטן של האישה ההרה והן ברחם שלה, על מנת להוציא את התינוק אל אוויר העולם. הוא משמש אלטרנטיבה ללידה נרתיקית, כאשר מתעוררים קשיים בלידה או כאשר לידה טבעית עלולה לסכן את האם או את התינוק.

הניתוח יכול להיות מתוכנן מראש, ניתוח אלקטיבי, ואז הוא מתבצע לרוב סביב השבוע ה-39 להריון אלא אם מדובר בניתוח קיסרי חירום, על מנת לתת לעובר מספיק זמן להתפתח כראוי. זה גם יכול להיות ניתוח חירום, במידה והתעוררו בעיות לפני או תוך כדי הלידה, שאז יש לפעול במהירות ולהעביר את האישה לחדר ניתוח – לצורך מניעת מצוקה עוברית וסיבוכים אחרים בלידה שעלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים.

מצב שגרתי, הניתוח עצמו הנו קצר ביותר, פשוט לביצוע ומשך ההחלמה ממנו קצר ביותר.

מתי חייבים קיסרי ומדוע?

יש כמה וכמה סיבות שיובילו להחלטה ליילד את העובר/ים באמצעות ניתוח קיסרי ולא בלידה טבעית.

ניתוח קיסרי קודם – כמחצית מהנשים שילדו בעבר בניתוח קיסרי, יולדות בניתוח קיסרי גם בלידות הבאות, משום שיש סיכון גבוה יותר בלידה נרתיקית אחרי ניתוח קיסרי. עם זאת, ניתוח קיסרי קודם לא מחייב ניתוח קיסרי בהריונות הבאים.

מבנה ראש העובר – הראש של התינוק גדול מכדי לעבור בתעלת הלידה.

עובר גדול – בישראל נהוג להמליץ לנשים על ניתוח קיסרי במידה ולפי הערכת משקל העובר שלהן שוקל יותר מ-4.5 ק”ג, וזאת על מנת להימנע ממצב בו הכתפיים נתקעות בתעלת הלידה אחרי שהראש יוצא.

העובר נמצא במצב שמקשה על לידה נרתיקית – למעשה, כמעט כל מצג שאינו מצג ראש, כמו מצג עכוז. במידה והתינוק לא נמצא במצג ראש, מומלץ להתייעץ עם הגניקולוג לגבי היפוך חיצוני של העובר, אותו מבצעים לרוב סביב השבוע ה-37 של ההריון

סיבוכים בהריון – למשל, רעלת הריון או מצבים אחרים המצריכים השראת לידה יזומה, כפי שניתן לקרוא בהרחבה כאן.

הריון מרובה עוברים – כאשר יש שלושה עוברים ומעלה, ההנחיה היא לעשות ניתוח קיסרי. בהריון תאומים ההחלטה תלויה בגורמים נוספים כמו המצג של העוברים, למרות שהנטיה בדרך כלל הנה ללידה קיסרית גם עם תאומים.

לידה שלא מתקדמת – לעיתים, גם לאחר צירים חזקים, ירידת מים ופתיחה, הלידה נתקעת ולא מתקדמת. כאשר אמצעים אחרים כמו מתן פיטוצין או לידה מכשירנית (לידת מלקחיים או ואקום) לא עוזרים, יש לעשות ניתוח קיסרי על מנת להוציא את התינוק.

מצבה הבריאותי של ההריונית – בעיות בריאות של האם, כמו מחלות לב או סוכרת עשויים להוביל להחלטה על לידה קיסרית.

הרפס גניטלי פעיל ומחלות זיהומיות נוספות כמו איידס – ישנן מחלות ויראליות מסוימות שעלולות לעבור לתינוק בזמן לידה נרתיקית, שאז הרופאים צריכים למנוע אפשרות זאת.

מצב השליה – בעיות עם השליה, כמו שליה נעוצה או שלית פתח בדרך יובילו להחלטה על לידה בקיסרי.

היפרדות שליה – זהו סיבוך מסוכן אשר מביא לכך שהשליה נפרדת מדופן הרחם עוד לפני הלידה, והוא מצריך טיפול רפואי מהיר והפניה לחדר הניתוח לצורך לידה.

מצוקה עוברית – כמו במקרים של בעיות בחבל הטבור או אספקת חמצן מופחתת לעובר לפני או במהלך הלידה, שאז אסור להתעכב בהפניית היולדת לניתוח כאמור.

מתי בוחרים לעשות ניתוח קיסרי?

על אף שניתוח רפואי מתבצע כמעט תמיד משיקולים רפואיים גרידא, יש לעיתים מצבים בהם רופאים מסכימים לניתוח קיסרי גם מסיבות שאינן רפואיות ולמשל, במקרה שהאישה ההרה חוששת מאוד מתהליך הלידה ומהכאבים הכרוכים בו, ואפילו במקרים בהם האישה מעוניינת ללדת בתאריך מסוים.

חשוב לדעת שהניתוח הקיסרי כרוך בסיכונים וסיבוכים, הן לאם והן לתינוק ולכן ארגון הבריאות העולמי והפדרציה הבינלאומית של רופאי הנשים ממליצים לעשות ניתוח קיסרי רק כאשר יש לכך הצדקה רפואית.

סיבוכים וסיכונים שצריך לקחת בחשבון

ניתוח קיסרי אמנם נחשב לבטוח יחסית, עם שיעור סיבוכים נמוך ועדיין, מדובר בניתוח לכל דבר הכרוך בסיכונים וסיבוכים שונים.

הנה כמה מהם:

– היווצרות קרישי דם
– הידבקויות ברחם – סיכון נפוץ יחסית שעלול לגרום לבעיות מורכבות עד כדי אובדן היכולת להרות
– קרע ברחם הנו סיבוך שעלול לגרום לאובדן כמויות גדולות של דם ולעיתים מחייב מתן מנות דם ליולדת
–  בעיות נשימה אצל היילוד, במיוחד אם הניתוח הקיסרי מתבצע לפני השבוע ה-39
– דימום מאסיבי ובלתי צפוי בשל פגיעה בכלי דם
– פגיעה בעובר במהלך הניתוח באמצעות איזמל המנתחים
– פגיעה באברי הבטן של היולדת כמו שלפוחית השתן והמעיים
– זיהומים באזור הניתוח, ברחם או באגן, כאשר אלו מטופלים לרוב באמצעות אנטיביוטיקה
– דלקות בדרכי השתן היא תופעה מדווחת על ידי כ-4% מהנשים שילדו בקיסרי
– סיבוכים הקשורים בהרדמה כמו ירידה בלחץ הדם, אובדן תחושת מגע, תגובה אלרגית לחומר ההרדמה ושיתוק
– הופעת צלקת ניתוחים על בטנה של האם

זה המקום להדגיש כי הסיכון העיקרי בניתוח קיסרי הוא הפניה מאוחרת או עיכוב בהפניית היולדת לניתוח קיסרי, מקום שבו הלידה מתעכבת ומסתבכת. במקרים שבהם הרופאים מפנים את היולדת לחדר הניתוח באיחור משמעותי, עלולים להגרם לאם היולדת ובעיקר לתינוק נזקים בלתי הפיכים.

מוכנה לניתוח?

כאשר הניתוח הקיסרי מתוכנן מראש על האישה להיות בצום מוחלט לפחות שש שעות לפני הניתוח ולעיתים לילה. בנוסף, יש לעשות חוקן על מנת לרוקן את הקיבה. בחלק מבתי החולים האישה מתבקשת לשתות חומר סותר חומצה לפני הניתוח על מנת למנוע רפלקס הקאה.

יש שני סוגים עיקריים של ניתוח קיסרי. הניתוח הקלאסי בו מבצעים חיתוך אנכי במרכז הבטן וניתוח עם חתך רוחבי, המקובל יותר כיום. בניתוח זה מבצעים חתך רוחבי בחלק התחתון של הבטן, ממש מעל קו הערווה.

חתך זה נראה טוב יותר וגורם לפחות כאבים בהשוואה לחיתוך האנכי. לפני הניתוח היולדת מקבלת עירוי נוזלי לתוך הווריד ומחוברת לקטטר על מנת לשמור על שלפוחית השתן ריקה במהלך הניתוח.

לאחר מכן היולדת מורדמת, כאשר במרבית המקרים בוחרים בהרדמה אזורית ולרוב אפידורלית, אשר מאפשרת לאישה להיות ערה ולקחת חלק בלידה. בניתוחי חירום עושים בדרך כלל הרדמה כללית.

אחרי ההרדמה, נעשה חתך בבטן ולאחר שהרחם נחשף, מבוצע חתך בקיר הרחם על מנת להוציא את התינוק. לאחר מכן מוציאים את השליה ולאחר מכן סוגרים את החתכים.

בחלק מבתי החולים, במידה והניתוח הוא לא ניתוח חירום ובמידה ולא נשקפת סכנה לאם או לתינוק, מניחים את התינוק על האם מיד לאחר הלידה והיא יכולה להמשיך לשהות לצדו בחדר הניתוח ובחדר ההתאוששות.

אחרי קיסרי

זמן קצר אחרי הניתוח האם מועברת לחדר התאוששות בו היא שוהה לרוב כשעתיים ולאחר מכן עוברת למחלקת יולדות.

מומלץ לקום מוקדם ככל האפשר מהמיטה על מנת למנוע מצב של פקקת ורידים. בין 6 ל-12 שעות אחרי הניתוח מוציאים את הקטטר משלפוחית השתן. זהו גם בערך הזמן בו אפשר להתחיל לשתות. כעבור 12 שעות אפשר לחזור לאכול, אך רק מזונות רכים וקלים לעיכול בימים הראשונים. כחמישה עד שמונה ימים אחרי הניתוח מסירים את התפרים.

כדאי לקחת בחשבון שבשעות הראשונות וגם בימים הראשונים אחרי הניתוח, האישה צפויה עדיין לסבול מכאבים משתנים באזור הניתוח ולכן מומלץ ליטול משככי כאבים אם אין ברירה.

בנוסף, בימים הראשונים יש דימום חזק אשר עוצמתו הולכת ופוחתת עם הזמן וגם צבעו הופך בהיר יותר. בדרך כלל האישה מאושפזת בבית החולים במשך 4-5 ימים אחרי הלידה אם הכל מתנהל כשורה.

השחרור מבית החולים

לאחר השחרור מבית החולים מומלץ לדאוג לעזרה ותמיכה בבית על מנת שהאם תימנע ממאמצים שעלולים לסכן אותה ואת התינוק ותתרכז בהחלמתה ובטיפול בתינוק.

יש כמה הנחיות שכדאי להקפיד עליהן בשבועות הראשונים, כמו הימנעות ממאמץ ומהרמת משאות כבדים, הימנעות מקיום יחסי מין 2-3 שבועות אחרי הניתוח ושתיית נוזלים מרובה. בנוסף, חשוב מאוד לשמור על ההיגיינה של האזור המנותח.

רצוי להימנע מפעילות גופנית מאומצת, אך בהחלט ניתן לצאת להליכות ולעבוד על חיזוק שרירי רצפת האגן באופן מתון ושקול.

לאחר השחרור מבית החולים ובמידה ותחושי באחד או יותר מהסימפטומים הבאים מומלץ לפנות לרופא המטפל בהקדם:

– אדמומיות, נפיחות או מוגלה מאזור החתך
– חום של יותר מ-38 מעלות
– דימום כבד מהנרתיק, בעיקר אם הוא מלווה בקרישי דם גדולים
– כאבים עזים
– אדמומיות או נפיחות ברגל
– קשיי נשימה
– כאבים בחזה
– דכדוך, עצבות ומצב רוח רע שאינו חולף

בכל מקרה, 5-6 שבועות לאחר הניתוח הקיסרי מומלץ לפנות לביקורת אצל רופא נשים פרטי או בקופת החולים שלך.

איתך לפני ניתוח קיסרי ולאחריו

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

תכנון הריון

אפשר להכנס להריון בזמן הנקה?

הנקה כשיטה למניעת הריון – אמת או בדיה?

אחת הסוגיות השנויות ביותר במחלוקת היא השאלה האם הנקה מונעת הריון ובמילים אחרות, האם אשה מניקה יכולה להכנס להריון בזמן שהיא עדיין מניקה? מחד ישנן הוכחות חותכות לכך שכן, הרי

ביוץ ומה קורה לגוף בזמן הביוץ

הכירי את הביוץ ומה שקורה לגוף בזמן ביוץ

ביוץ הנו תופעה המתרחשת בגוף האישה מדי חודש, במהלכה מבשילה בשחלה ביצית אחת מתוך מספר רב של זקיקים – כיסים קטנים בהן מתפתחות הביציות בהדרגה בכל מחזור וסתי. במהלך ימי

הימים הבטוחים הם ימים בטוחים?

ימים בטוחים – עד כמה הם בטוחים אם בכלל?

כנשים אנחנו עסוקות מרגע שהפכנו לפעילות מינית בנושא ההריון, בין אם במניעתו או בכניסה להריון. תנו לנו לספר לכן כמה דברים על הימים הבטוחים שעליהם שמעתן בוודאי כבר מגיל נערות,

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה

מעקב הריון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב יחלוף בשבועות שלאחר הלידה. עם זאת, יש כמה הרגלים ותרגילים שיכולים להקל על ההתמודדות

מצוקה עוברית: למה ומתי?

לדעת יותר על מצוקה עוברית

מצוקה עוברית היא מונח מקיף לכל המצבים בהם קיימת בעיה באספקת החמצן לעובר בעת שהותו ברחם. מצוקה עוברית מאופיינת בקצב לב לא תקין של פחות ממאה פעימות לדקה או האצה

נעים וחשוב להכיר: טיפת חלב

טיפת חלב: התחנה לבריאות האם והילד

בשעה טובה התבשרת שאת בהריון, מזל טוב ומה עכשיו? לאן תפני עם כל השאלות, הבעיות, התהיות? לכל קופת חולים (מכבי, כללית, מאוחדת ולאומית) יש סניף של טיפת חלב. סניפי טיפת

כל מה שחשוב לדעת על ניתוח קיסרי

איתך לפני ניתוח קיסרי ולאחריו

לכל הריונית יש פנטזיה על איך תיראה הלידה שלה. הפנטזיה הזו, בדרך כלל, כוללת שותפות פעילה של האם בתהליך הלידה, התרגשות למראה התינוק היוצא ומגע צמוד עם התינוק מיד אחרי

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך ההריון כי העובר צפוי להיוולד טרם זמנו כפג? איך נערכים ללידת פג ומה הם

העובדות על דם טבורי

דם טבורי: כל מה שחשוב לך לדעת!

דם טבורי Cord Blood מצוי בחבל הטבור של העובר ומתאפיין בכמות רבה של תאי גזע, כאשר הדם הספציפי יכול לשמש לטיפול במגוון מחלות שטופלו בעבר בתאי גזע ממח עצם. דם זה

איתך גם לאחר הלידה

התקופה לאחר הלידה: אנחנו איתך!

לפני הכל חשוב שתדעי שאנחנו כאן עבורך, גם בימים, בשבועות ובחודשים לאחר הלידה, בשביל לתת את כל המידע שחשוב להורים, בימים בהם מגיע תינוק חדש הביתה. בשעה טובה, הגיח פרי

זוג פלוס ילד/ה: זוגיות מחדש

הדרך לזוגיות מחודשת לאחר הלידה

מזל טוב, אתם בהריון! חלק מהזוגות חיכו לכך זמן רב, חלק מהזוגות קיבלו זאת מהר או בהפתעה, אך בשורה התחתונה – ההריון הגיע. אך עם גילוי ההריון מתחילה לחלחל ההבנה

התמודדות רגשית לאחר הלידה

התמודדות רגשית לאחר הלידה

לידה נחשבת לאחת החוויות המשמעותיות ביותר בחייה של האישה אבל לא אחת, התקופה שלאחר הלידה מחייבת התמודדות רגשית מורכבת. לידה מהווה את השיא לאחר תשעה חודשים של ציפייה והכנה לקראתה.

דיכאון אחרי לידה

התמודדות מול דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה, כשמו כן הוא, דיכאון המתפתח לאחר הלידה וכתוצאה ממנה. הסימפטומים האופייניים לדיכאון לאחר לידה הם לרוב דכדוך, מצב רוח ירוד, קושי רב לתפקד, עצבנות יתר, אדישות כלפי הרך הנולד

בחירת שם לתינוק

תהליך בחירת שם לתינוק

כמה שעות בממוצע משקיע אדם בחשיבה על שם לתינוק או התינוקת שעתידים להגיע לאוויר העולם ממש עוד מעט? איך נבחר את השם שהכי מתאים לתינוק/ת שלנו? האם נבחר שם נפוץ,

250X290
250X290
250X290

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן