מיניות וסקס – קיום יחסי מין בהריון

קיום יחסי מין בתקופת ההריון הינו סוגיה, אשר הדעות חלוקות לגביה בעולם הרפואה. קראו עוד באתר Y הריון – לחצו כאן…

מיניות וסקס – קיום יחסי מין בהריון

קיום יחסי מין בתקופת ההריון הינו סוגיה, אשר הדעות חלוקות לגביה בעולם הרפואה. בעבר נחשב התחום טאבו – יחסי מין בתקופת ההריון נאסרו מחשש לסיכון ההריון ופגיעה בבריאות האם והעובר.

האישה הפכה לכלי ייעודי, שתפקידו להביא ילד לעולם, התמקדות במשימת ההריון והתעלמות מהמישור הזוגי וצורכי שני בני הזוג, המוסיפים להתקיים גם בתקופה זו.

עם השנים גברה המודעות לחשיבות המשך קיום יחסי מין גם בתקופת ההריון מתוך תפיסה, כי התנזרות מהם עלולה להשיג את המטרה ההפוכה: לפגוע בקשר הזוגי ולעורר מתיחות מיותרת, אשר עשויה להשפיע לרעה על ההריון.

כיום, לצידם של רופאים המחזיקים עדיין בדעה שעדיף להימנע מקיום יחסי מין בתקופת ההריון, קיימים גורמים אחרים, מתחומי הרפואה והפסיכולוגיה, הרואים בכך הזדמנות מצויינת לחיזוק הקשר בין בני הזוג ולשיפור מערכת היחסים טרם התווספות הצלע החדשה למשפחה.

עם זאת, בקיום יחסי מין בתקופת ההריון יש לנהוג בזהירות ותוך שימת לב לנוחות האישה ובטיחותה.

חשוב לזכור כי נשים בקבוצות סיכון ללידה מוקדמת, נדרשות לבצע התייעצות מוקדמת עם רופא בנושא.

מומלץ לקרוא על: מהו הריון בסיכון?

דימוי גוף האישה במהלך ההריון

קיום יחסי מין בתקופת ההריון אינו נועד לסיפוק הצרכים הגופניים של האישה בלבד ונודעת לו חשיבות רבה דווקא בתחום הרגשי.

תקופת ההריון מתאפיינת בשינויים פיזיולוגיים והורמונליים בגופה של האישה: העלייה במשקל, התנפחות השדיים והעייפות הרבה נותנים אותותיהם לצד מתח וחרדה טבעיים מתהליך ההריון והלידה הצפויה.

יחסה של האישה לגופה בתקופת ההריון מתאפיין באמביוולנטיות: קיימות נשים, הנהנות ממראה בטנן התופחת וחשות זוהרות ונחשקות מאי פעם. בעוד שנשים אחרות מתוסכלות מבטנן ומרגישות כבדות ולאות.

בהתאמה, לדימוי גוף האישה בעיני עצמה במהלך ההריון השפעה על מיניותה ועל מידת העניין שתגלה בקיום יחסי מין: נשים המרוצות ממראה גופן במהלך ההריון נכונות יותר לקיים יחסי מין בתקופה זו לעומת נשים, המרגישות מעוותות ומגוחכות, אשר החשק המיני שלהן ירוד לאורך חודשי ההריון, ובעיקר בשליש הראשון והשלישי.

יחסי מין כמענה לצורך רגשי

מחקרים שנערכו בתחום הצביעו על כך, שמעבר לצורך בגירוי פיזי ופורקן מיני, קיום יחסי מין בהריון מציע ערך מוסף של קרבה וחיזוק הקשר הזוגי.

למידע נוסף לחצי: כיצד יעוץ זוגי יכול לסייע לך בתקופת ההריון?

נשים הרות נזקקות בתקופת ההריון לתמיכה ולהבעת חיבה מצד בני זוגן בכדי להתגבר על הדימוי העצמי המעורער, מצבי הרוח המשתנים והתופעות הגופניות אשר נלוות להריון.

המגע הגופני בשעת קיום יחסי המין – חיבוק, נשיקה וליטוף, תורמים להעלאת ערכה של האישה בעיני עצמה וגורמים לה לחוש שוב רצויה ונשית, והאקט המיני מאפשר פריקת מתחים ולחצים, הכרוכים בסטטוס ההריוני.

הגבר ויחסי המין בהריון

לא רק האישה נזקקת לתמיכתו של בן זוגה ולאישור, כי היא מוסיפה להיות נחשקת ומושכת בעיניו בתקופת הריונה, כי אם גם הגבר, המבקש לדעת שאשתו ממשיכה להתעניין בו ובמערכת היחסים הזוגית ולא רק בעובר המתפתח ברחמה.

רתיעה של גברים מקיום יחסי מין במהלך הריון יכולה לנבוע ממספר סיבות: חשש קדמון לפגיעה באם ובעובר כתוצאה מהחדירה או מזיהום הנרתיק; דחייה גופנית ממראה בת הזוג ההרה; תחושה בלתי מוסרית לקיים יחסי מין בעוד העובר צופה בכך וכן קנאה במיקוד תשומת הלב הכללית באישה ובהריון, אשר מפחיתה את החשק המיני של הבעל.

מצידו השני של המתרס קיימים גברים, אשר מראה בת זוגם ההריונית מגרה אותם ומגביר את חשקם מיני.

לתפיסת האישה את עצמה וגופה במהלך ההריון, המסרים המיניים שהיא משדרת ומידת העניין שהיא מגלה במין, השפעה על תחושות הגבר בנושא.

קיום יחסי מין בהריון – הלכה למעשה

הקו המנחה בכל הקשור בקיום יחסי מין בתקופת ההריון הינו הקשבה לרצון האישה ולצרכיה, תוך הקפדה על בטיחותה ונוחותה ושיתופו של בן הזוג.

נוהגים מיניים משותפים, אשר עינגו את בני הזוג בעבר, עשויים להיות מהנים פחות בתקופה זו. כך: מגע בשדיים הגדושים והכואבים, יחסי מין אוראליים עקב הפרשות מוגברות מהנרתיק וכדומה.

בתקופת ההריון, על בני הזוג לגלות פתיחות ויצירתיות ולנסות למצוא את התנוחה המתאימה ביותר עבור שניהם. לרוב, התנוחה הקלאסית המיסיונרית בה האישה שוכבת על הגב אינה נוחה ככל שההריון מתקדם והבטן גדלה.

תנוחה צידית, כאשר הגבר נמצא מאחורי האישה או כאשר האישה מעליו עשויות לענות על הצרכים המשתנים בתקופת ההריון.

הגבלות על קיום יחסי מין בהריון

באופן עקרוני, אין מניעה לקיים יחסי מין בתקופת ההריון ולא קיים חשש שאקט החדירה יגרום לפגיעה בעובר, אשר נתון בנוזל מי השפיר ומוגן היטב בחלל הרחם.

הסיכון הטמון בקיום יחסי מין בתקופת ההריון, לגביו קיימות דעות חלוקות, הינו באפשרות של זירוז הצירים. קיימת אסכולה המאמינה, כי ההתכווצויות הרחמיות אשר נלוות לאורגזמה הנשית יכולות לגרום ללידה מוקדמת. מאידך, יש הסבורים, כי דווקא אי הגעה לפורקן מיני במהלך ההריון תורמת ללידה מוקדמת.

כיום קיימת הסכמה, כי במידה והאישה אינה נמצאת בקבוצת סיכון ללידה מוקדמת, הרי שאין  סיכון בקיום יחסי מין בהריון והדבר אף רצוי.

קריאה מורחבת: טיפול ודרכי התמודדות עם לידת פג

לגבי הסברה, כי הפרוסטגלנדינים, החומרים המצויים בזרע הגבר ועשויים לעורר פעילות רחמית, תורמים להחשת לידה מוקדמת, מאמינים כיום, כי לידה עקב כך תיגרם רק שעה שהרחם והגוף מוכנים לקראתה.

עם זאת, קיימות נשים, המצויות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת, אשר מחוייבות להתייעץ עם הרופא המטפל בעניין קיום יחסי מין בהריון, וביניהן:

נשים שחוו בעבר לידות מוקדמות, נשים הסובלות מדימום בשלבים ההתחלתיים של ההריון, נשים שעברו הפלות חוזרות בעבר, מקרים של אי ספיקת צוואר הרחם, שיליית פתח, חשד לירידת מים, צירים מוקדמים, וכן בהריונות מרובי עוברים – בעיקר בשלישי השלישי להריון.

בואי לקרוא גם על: זוגיות חדשה לאחר הלידה

מיניות וסקס – קיום יחסי מין בהריון

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן