טנטרום - מה עושים?

טנטרום – זה התקף הזעם של הילד/ה!

איך מתמודדים מול התקפי זעם בלתי נשלטים של הילד/ה ולמה קוראים לזה טנטרום? צוות המומחים של יומן הריון ולידה עונה לשאלות של הורים ומסביר את כל מה שחשוב לדעת על טנטרום.

טנטרום – זה התקף הזעם של הילד/ה!

טנטרום - מה עושים?

אנחנו כותבים בלשון זכר רק מטעמי נוחות. התקף זעם או טנטרום הנו חלק כמעט בלתי נפרד מהילדות. בנות ובנים כאחד. זה יכול לקרות בכל רגע, עם טריגר מינורי ולעיתים ללא סיבה שאתם מצליחים להבחין בה וכל הגהנום משתחרר בשניה.

הלכה למעשה, כנראה שאין הורה – אב או אם – שלא פגש התקף זעם ולא נאלץ להתמודד מול התקפי זעם של הילד/ה והמונח המקצועי הוא טנטרום. לא נעים אבל זאת המציאות ואיתה נתמודד הכי טוב שאפשר ובהחלט אפשר.

רגע. למה? מה קרה?

נשבעתם לעצמכם שלא תיקחו שוב את בן השנתיים לקניות, אבל החיים החליטו אחרת. ושוב זה קורה: אתם מסרבים לקנות למלאך הקטן והמתוק שלכם את החטיף שהוא דורש, והוא משתנה באחת, נשכב על רצפת הסופר בעודו הולם באגרופיו, בוכה וצורח, וכמובן מושך את תשומת הלב של הקונים האחרים שנועצים בכם מבטים כועסים או מרחמים.

אתם עומדים נבוכים מולו ומנסים לשמור על פאסון ועל מילים יפות, אבל יודעים שתיכף תצטרכו להחליט בין כניעה שתסיים את הסיפור הזה, לבין גרירה תקיפה החוצה של הילד הנאבק והמתפתל בידיכם, ואף אחד מהאפשרויות האלה לא מלבבת במיוחד.

לתופעה הזו, שאין כמעט הורה שלא חווה אותה, ויותר מפעם אחת, קוראים טנטרום, והיא מופיעה בדרך כלל בין גיל שנה לחמש. בטנטרום הכוונה היא להתקף זעם, אשר יכול לכלול בכי, צרחות, בעיטות, הקשתה של הגב (בעיקר כשמנסים להרגיע את הילד המשתולל), נפנוף בידיים, נפילה מכוונת על הרצפה, השלכת חפצים ובמקרים קיצוניים יש גם ילדים שעוצרים את נשימתם או מקיאים. במילים אחרות – הילד מאבד את זה.

התדירות של התקפי הזעם יכולה להשתנות, וכשהם מופיעים בתדירות גבוהה הם יכולים לסחוט מההורים הרבה כוחות. אבל כדאי לזכור שטנטרומים הם חלק נורמלי מההתפתחות והם מהווים את הדרך של הילדים להביע כעס ותסכול. אם תשכילו לפעול מול הטנטרומים, תוכלו לעזור לילדים שלכם להתמודד עם תסכולים ולדחות סיפוקים, מיומנויות שיעזרו להם מאוד בהמשך חייהם.

איפה עובר הגבול?

עם יד על הלב, הרבה פעמים בעיצומו של התקף טנטרום, בעיקר כשהוא מתרחש במקום הומה אדם, קשה לנו לראות באמת את הילד. לרוב נהיה שקועים ברחמים עצמיים ונחשוב לעצמנו: “למה הוא עושה לי זה? כאילו לא היה לי מספיק קשה היום”. אבל האמת היא, שגם לילדים התקף הטנטרום הוא לא תענוג גדול. הם לא עושים את זה בכוונה בשביל להקשות עלינו.

ילדים צעירים, בעיקר בין הגילאים 3-2 שם הטנטרומים מאוד נפוצים, עדיין רק מתחילים לפתח את הכישורים הרגשיים, השפתיים והחברתיים שלהם.

לא תמיד הם יודעים למצוא את המילים שיבטאו את הרגשות המתפרצים שלהם. בנוסף, זהו גיל בו הם רוצים לבחון את העצמאות שלהם ולנסות להיות כמה שיותר עצמאיים ולעשות דברים בדרכם. זה יכול להביא להרבה מאבקי כוח מול ההורים כשהם מגלים שהם לא יכולים לקבל או לעשות את כל מה שהם רוצים.

וכן, הילדים גם בודקים את הגבולות שלנו. זה לא מתוך מניפולציה או רוע, הם פשוט חוקרים את הדרך בה ההתנהגות שלהם משפיעה עלינו ועל אנשים אחרים (ולכן גם כל כך חשוב שנפעל בהתאם). גם ילדים גדולים יותר לא תמיד למדו לנהל ולווסת את הרגשות שלהם ולדחות סיפוקים. ובשביל זה אנחנו, ההורים, שם.

מעוררי טנטרום

התקפי טנטרום אמנם עשויים להתרחש אצל הטובים ביותר ובמגוון סיטואציות, לא רק כשהולכים לסופר או כשאומרים לילד שהגיע הזמן להיפרד מגן המשחקים, אבל יש כמה גורמים שעלולים להגביר את הסבירות להתקף טנטרום.

מזג – התקף טנטרום, וזה נכתב מניסיון, יכול לקרות גם לילדים השקטים והרגועים ביותר. אבל אם לילד יש מזג סוער, יש סיכוי שהוא יחווה יותר התקפי טנטרום. המזג משפיע על המהירות והעוצמה בה הילד מגיב לאירועים שמתסכלים אותו.

לחץ, עייפות וגירוי יתר – כשילדים נמצאים בסטרס, כשהם עייפים מדי אחרי יום ארוך או כשהם מרגישים מוצפים בעקבות חשיפה להרבה גירויים (למשל, באירוע רועש או בקניון הגדוש באנשים, באורות, בקולות ובחנויות העמוסות בפיתויים), זה מקשה עליהם לשלוט ברגשות שלהם ובהתנהגותם.

רגשות חזקים – רגשות כמו פחד, אשמה או כעס הם לפעמים פשוט יותר מדי עבור הילדים שלנו, וכשהם לא יודעים איך להתמודד איתם, הם פורקים אותם בהתקף טנטרום.

סיטואציות שלילדים קשה להתמודד איתן – ממש כשם שאנו המבוגרים אומרים לפעמים “בזה אני לא אעמוד”, גם לילדים קטנים יש סיטואציות שהם לא מסוגלים להתמודד איתן. מה שנראה עבורנו מינורי, עשוי להיות כמעט טראגי עבורם. למשל, כשילד אחר חוטף להם צעצוע אהוב.

מניעה והקלה: מה את/ה יכול/ה לעשות?

אין הרבה הורים שלא היו מוכנים לעשות הרבה [מאד] בשביל למנוע את התקפי הזעם האלה.

נגלה שהמצב יכול בהחלט להשתפר ואתם יכולים לתת לילד מגוון כלים שיעזרו לו להתמודד ולהירגע רגע לפני שכבר מאוחר מדי. למעשה, קל יותר למנוע התקפי טנטרום משאתם עשויים לחשוב, גם אם לא מדובר בהצלחה של 100% או על על פתרון מיידי, יש בהחלט מה לעשות והרבה לדעת.

הנה דוגמאות לכמה כלים שכדאי לנסות בבית או בסופר מרקט:

הימנעות ממצבים שגורמים לטנטרום – יש ילדים שנוטים יותר לטנטרומים במצבים מסוימים ואם זה המצב אצלכם, לא צריך להסביר. כדאי לנסות להימנע, במידת האפשר, מהטריגרים המוכרים לטנטרום. אם למשל יש לילד שלכם נטייה לטנטרום בזמן קניות, כי הוא רואה דברים שהוא מעוניין בהם ומתקשה לדחות סיפוקים, נסו ללכת לקניות בלעדיו. אם זה לא אפשרי, ודאו שהוא מגיע לקניות כשהוא שבע ורגוע והציעו לו מראש לבחור חטיף אחד בזמן הקניות.

הימנעות ממצבי סטרס ועודף גירויים – טנטרומים, כאמור, הם הרבה פעמים תוצאה של לחץ, גריית יתר והצפה. אם למשל הילד שלכם נמצא כל היום בגן ומיד אחר כך נפגש עם חברים או הולך לחוגים, יכול להיות שהוא זקוק לזמן רגוע אתכם, שיכול לעזור למנוע את ההתקף הבא.

הקפידו שהילד יחוש בנוח – ילדים רבים נוטים לטנטרומים כשהם עייפים או רעבים. נסו להימנע ככל האפשר מסיטואציות כאלה. הקפידו לקחת תמיד כריך או חטיף כשיוצאים מהבית כדי למנוע התקפי זעם שנובעים מרעב, והימנעו מיציאה לסידורים כשהילד עייף.

היו מודעים לרגשות של הילדים – אם תשימו לב לרגשות של הילדים ותהיו מודעים אליהם, תוכלו לעתים לחוש בסימנים מקדימים עוד לפני שהתקף הזעם מגיע. זה יכול לאפשר לכם לשוחח עם הילד על רגשותיו ולתת לו לפרוק אותם לפני שהם מחמירים, או פשוט להסיח את דעתו.

שוחחו עם הילדים על רגשותיהם – נכון, כשהילד בעיצומו של התקף טנטרום זה אולי לא הזמן המתאים לשיחות נפש על רגשות. אבל כדאי לנצל זמנים רגועים (וגם זמנים בהם הילדים כועסים או עצובים אך לא עד כדי טנטרום) כדי לשוחח עם הילדים על הרגשות שלהם ולעזור להם לתמלל אותם. למשל – “אני מבינה שאתה מתוסכל מכך שהמגדל התפרק. מה אתה חושב שנוכל לעשות על מנת שהוא לא יתפרק שוב?

חזקו התנהגות חיובית – שבחו התנהגות טובה ועודדו את הילד כאשר הוא מתנהג כראוי ומנסה להרגיע את עצמו לפני התקף זעם. יש ילדים שהתקפי הזעם עבורם הם דרך לא מודעת להשיג תשומת לב מההורים. ילד שמקבל תשומת לב על התנהגות חיובית ירגיש פחות צורך למשוך את תשומת הלב של ההורים בהתקפי זעם.

תנו לילדים לבחור – כאשר אתם מציעים לילדים בחירה בין שתי אפשרויות הראויות בעיניכם (“את רוצה ללבוש את החצאית האדומה או את המכנסיים הסגולים?”) אתם נותנים להם תחושה של שליטה שמפחיתה את הצורך בהפגנת עצמאות דרך מאבקי כוח.

טנטרום בזמן אמת

איך מתמודדים מול התקף זעם בלתי נשלט של הילד? זוהי שאלת מיליון הדולר שמעסיקה כל הורה. התקף הזעם כבר כאן, איך מתמודדים איתו באופן שיפתור את הבעיה ויקטין את הסיכוי שהיא תישנה?

ישנן גישות ותפיסות מגוונות בכל הנוגע להתמודדות הראויה והרצויה במקרים של טנטרום וכל הורה צריך לפעול בהתאם לצו מצפונו, תוך הקפדה על כמה כללים יסודים שיעזרו להתמודד מול הדרמה הגדולה.

ראשית, הישארו רגועים, או לפחות העמידו פנים שאתם כאלה. נשמו כמה נשימות עמוקות אם צריך. דברו אל הילד בקול שקט ורגוע, ללא צעקות וללא תחנונים.

אנחנו יודעים שקל לומר וקשה ליישם, אבל כשההורה נשאר רגוע זה עוזר לו לשלוט במצב וגם נותן לילד תחושה של ביטחון וגבולות. מלבד זאת, יש כאן עניין של דוגמה אישית, אם הילד מאבד את זה עדיף לתת לו דוגמה של התנהלות שקולה ורגועה מאשר לאבד את זה בעצמכם.

סמכות הורית חשובה בהחלט ולכן הישארו סמכותיים. להישאר רגוע ושליו אין פרושו להיכנע לגחמות של הילד. אם התקף הזעם נובע מכך שהוא מעוניין במשהו שאתם לא רוצים או יכולים לספק לו, אל תתקפלו.

הישארו רגועים ועקביים, כי אם בסופו של דבר תתקפלו, זה יראה לילד שהוא מקבל תגמול על התקף הזעם ויהווה מתכון בטוח לחזרה של התקפי זעם בעתיד.

אל תכבירו במילים כי גם ככה אף אחד לא באמת מקשיב לכם. כשהילד נמצא בעיצומו של התקף טנטרום, הסברים ארוכים לגבי הסיבה בגללה הוא לא מקבל את מה שהוא רוצה רק יעצבנו אותו יותר. הסבירו לו בקצרה את הסיבה לסירוב שלכם ונסו להסיח את דעתו במשהו אחר. אחרי שהילד יירגע תוכלו לחנך אותו ולהסביר לו.

בזמן התקף הטנטרום הוא כמעט ולא מקשיב ועסוק בעיקר בהתפרצות ובדרמה – זה לא הזמן לחנך אותו.

חשוב מאד להכיר ברגשות של הילד ולא רק בזמן התקף טנטרום. תמללו את הרגש של הילד ותנו לו הכרה. למשל “זה מאוד מאכזב אותך שלא השגנו את הצעצוע שרצית”. ההכרה נותנת לילד הרגשה שרואים אותו ועוזרת במקרים רבים למנוע יציאה משליטה.

הטיפ הבא לא יתאים לכל הורה אבל בהחלט שווה לנסות: תנו להתקף הזעם לחלוף. המתינו בצד, ברוגע ובסבלנות, היו שם לצד הילד אבל אל תתערבו, אל תכעסו ואל תנסו להרגיע. פשוט תהיו שם איתו בהתקף הזעם עד שהוא נרגע.

אם הילד שלכם עלול לפגוע בעצמו או באחרים בזמן טנטרום, אחזו בו חזק וקחו אותו למקום שקט ובטוח כדי להירגע.

ילדים גדולים אפשר לשלוח לחדרם בזמן התקף טנטרום. אפשר לומר להם לחזור אחרי שהם ישובו לשלוט במעשיהם ובהתנהגותם. בדרך זו מעבירים אליהם את השליטה וגורמים להבין שהם אחראיים למצבם.

עוד כמה טיפים להורים

במידה והתקף טנטרום מתרחש בזמן שאתם מחוץ לבית התעלמו מתגובותיהם של אנשים אחרים – זה פשוט לא רלוונטי וחסר חשיבות. אנשים רבים שופטים בקלות הורים שלילדיהם יש התקף זעם, ועשויים לנעוץ מבטים לא נעימים, לגלגל עיניים או להעיר הערות.

סביר להניח שמעולם לא היו להם ילדים או שהם כבר שכחו מה זה להתמודד עם התקף טנטרום של ילד קטן. לכן, העצה הטובה ביותר היא פשוט להתעלם מעוברי אורח ולא לייחס להם חשיבות.

קבלו את זה שלא הכל בשליטתכם ואל תשפטו את ההורות שלכם בעקבות הטנטרומים של הילד. אתם אנושיים וכך גם הילדים שלכם והתמודדות עם טנטורומים היא במקרים רבים חלק בלתי נפרד מההורות.

אל תצחקו על הילד ואל תחקו אותו. במקרה כזה עלולה להתווסף לתחושת הכעס שלו גם התחושה הלא רצויה שלא מכבדים אותו.

טנטרומים מאוד מתישים וסוחטים רגשית גם עבור הילד, אבל תוכלו להתעודד מכך שהם לא יימשכו לנצח. עם השנים, ככל שהילד ילמד יותר לווסת את רגשותיו וככל שאוצר המילים שלו ישתפר והוא יצליח להביע את רגשותיו במילים וכך התקפי הטנטרום יילכו ויתמעטו.

קריאה נוספת: מה התינוק מנסה להגיד כשהוא בוכה?

טנטרום – זה התקף הזעם של הילד/ה!

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן