מהי הפסקת הריון ובאילו מקרים מתבצעת הפלה מלאכותית?

הפסקת הריון מעוררת סוגיות מורכבות מבחינה משפטית, רפואית, מוסרית והלכתית. במאמר זה תמצאו מידע על סוגיות אלו ועל התהליך עצמו…

מהי הפסקת הריון ובאילו מקרים מתבצעת הפלה מלאכותית?

הפסקת הריון מעוררת סוגיות מורכבות מבחינה משפטית, רפואית, מוסרית והלכתית. בקהל הפונות להליך זה ומתייצבות בפני ועדה מיוחדת המתכנסת לאשר את ההחלטה, ניתן למצוא נשים מסטטוסים שונים – אישיותיים, חברתיים וסוציו-אקונומיים.

המקרה הקלאסי הוא של זוגות המגיעים לתהליך לאחר קיום יחסי מין בלתי מוגנים או כאשר לא עשו שימוש מושכל באמצעי המניעה וההריון אינו רצוי מבחינתם, אך יש ונקלעות לסיטואציה נערות צעירות אשר לא נזהרו דיין, ונזקקים לפרוצדורה גם זוגות המעוניינים בהריון אך בבדיקות נמצא כי העובר שנושאת האשה ברחמה לוקה במום גופני.

במקרה של הריון מרובה עוברים (משני עוברים ומעלה), האופייני לנשים שעברו טיפולי פוריות, מבוצעת הפסקת הריון בכדי להפחית את מספר העוברים ולשמור בכך הן על בריאותה של האם והן על שלומם של העוברים הנותרים.

הליך הפסקת הריון מתבצע באופן לגאלי ומוכר בבתי החולים שהוסמכו לכך מטעם משרד הבריאות, על ידי צוות מנוסה, הכולל רופא נשים ומרדים.

ביצוע הפרוצדורה בבתי החולים מפחית באופן משמעותי סיבוכים ונזקים אפשריים לאשה, אך לצד האלטרנטיבה החוקית מתבצעות כיום בישראל הפסקות הריון גם בקליניקות פרטיות, באופן בלתי חוקי. 

הסדרת הפלות מלאכותיות בחוק

סוגית הפסקת ההריון בישראל מוסדרת בחוק העונשין, תשל”ז – 1977 ובתקנון העונשין (הפסקת הריון), תשל”ח – 1978. לשון החוק קובעת מספר תנאים בהם נדרשת ההרה לעמוד:

  • אישה שגילה הינו פחות מגיל הנישואין הרשמי (17 שנים).
  • אישה שגילה למעלה מ- 40.
  • ההריון הוא תולדה של יחסים אסורים: בין בחוק, בין באונס או גילוי עריות ובין מחוץ לנישואין (מחשש לממזרות).
  • נשקפת סכנה לגרם מום גופני או נפשי לעובר.
  • יש בהמשכו של ההריון כדי לסכן את חיי האשה, לפגוע בבריאותה או לגרום לה נזק נפשי

אשה אשר אינה עומדת בקריטריונים אותם מכסה סל הבריאות (כמו נשים רווקות, גרושות או אלמנות שנכנסו להריון, זוג נשוי שאינו מעוניין בילד) תידרש לממן את ההליך מכיסה הפרטי או בהשתתפות חברת הביטוח שלה, במידה והינה בעלת פוליסה מתאימה.

ההליך המנהלתי של הפסקת הריון

טרם ביצוע ההליך הרפואי, על האשה להתייצב בפני ועדה מיוחדת להפסקת הריון, המתכנסת בתדירות של פעם עד שלוש פעמים בשבוע, בבתי החולים המוסמכים לביצוע התהליך.

הפניה יכולה להיעשות לכל ועדה בארץ, ללא שייכות למקום מגוריה של האישה והיא כרוכה בתשלום 281 ש”ח, אשר קטינות וחיילות פטורות ממנו.

את פניה של המגיעה לוועדה תקבל עובדת סוציאלית, אשר תאמת עמה פרטים ותבקש להציג מסמכים רלוונטיים והאשה תשלח לביצוע בדיקת אולטראסאונד במקום, לוידוא קיומו של שק הריון.

לאחר מכן תזומן האשה בפני הועדה, אשר בהרכבה יושבים העובדת הסוציאלית, רופא נשים ורופא ממחלקה אחרת בבית החולים. ההליך עצמו קצר מאד ולאשה לא ניתנת במהלכו במה להשמיע את רצונה, אך עליה להביע הסכמה מדעת לביצוע ההליך בכתב, לאחר שהוצגו בפניה הסיכונים הגופניים והנפשיים שהם מנת חלקה של הפסקת ההריון.

קבלת אישור על ידי הועדה תיתכן גם במקרה של כניסתה להריון של נערה –  ללא צורך בידיעת ההורה או האפוטרופוס האחראי עליה. בתום דיון קצר בדלתיים סגורות מקבלת הועדה החלטה בנושא וחותמת על המסמכים הנדרשים, כאשר חלקן הארי של הבקשות זוכה לאישור.

השיטה התרופתית

בשיטה התרופתית מוזרקת תרופת RU486 מיפפריסטין Mifepristone – חומר אשר נוגד את פעילות הורמון הפרוגסטרון, החיוני לשמירת ההריון,  מזרז הפלה וגורם למותו של העובר. הפסקת הריון באופן זה מתבצעת בשבועות מוקדמים של ההריון ואינה מצריכה אשפוז רפואי בבית החולים או התערבות כירורגית כלשהי. האשה תעבור הפלה בביתה, אשר תלווה בכאבי בטן ובדמם מהנרתיק.

קיראי בהרחבה על: הפלה מלאכותי באמצעות כדור מסוג מפיג’ין

השיטה הכירורגית מקובלת יותר ומבוצעת בהתאם לגיל ההריון

בהריון שגילו פחות מ- 12 שבועות – מבוצעת פעולת הפסקת הריון מוקדמת (Early Termination of Pregnancy) בדרך של שאיבת ההריון. לפני ההליך נדרשת האשה לבצע מספר בדיקות דם ובדיקת אולטרסאונד.

הפעולה מבוצעת בהרדמה כללית בחדר ניתוח, ובמהלכה  מוחדר לחלל הרחם צינור השואב את שק ההריון ומנקה את חלל הרחם. לאחר מספר שעות של התאוששות משוחררת האשה למנוחה והחלמה ביתה. כעבור שבועיים תתבקש המטופלת להגיע למעקב גניקולוגי ולבצע בדיקת אולטרסאונד נוספת, לוידוא ניקוזו המלא של שק ההריון מגופה.

בהריון שגילו מעל 12 שבועות – גובר הסיכון בביצוע פעולה כירורגית מפאת גדילתו של הרחם. קיימים רופאים אשר ממשיכים לבצע את תהליך שאיבת ההריון (גרידה –   curettage) עד השבוע ה 16 ולעיתים אף עד השבוע ה 20 להריון.

רופאים אחרים נוקטים בשיטה של גרימת לידה (בוארו) בכל הפסקת הריון מעבר לשבוע ה 12 – בפעולה זו נעשה שימוש בתכשירים הגורמים לרחם להתכווץ ולהתרוקן. התהליך עשוי להימשך מספר ימים ולהתלוות בכאב. בתום הלידה המוקדמת מתבצעת  גרידה כדי לוודא שחלל הרחם התרוקן באופן מלא.

פעולת הפסקת הריון כרוכה באפשרות של סיבוכים כמו דימומים, זיהומים, ניקוב הרחם ונזק לצוואר הרחם שיתגלה רק בהריונות הבאים.

הפן האתי – הלכתי

החוק אינו מתיר ביצוע הפסקת הריון לאחר השבוע ה 24, אז מוגדר העובר כבר-חיים, למעט מקרים בהם מתגלים מום או לקות גופנית אצל העובר או כאשר נשקפת סכנה לבריאותה ושלומה של האם.

מההיבט ההלכתי, דינה של הפלה בעלת צידוק גופני – בריאותי אינו משול ללקיחת חיים במעשה רצח. מוקד ההתייחסות הוא מועד הפיכתו של העובר לאדם בר קיימא. התפתחות והשתכללות הרפואה משפיעים על הגדרה זו, כאשר כיום יש לעובר סיכויים טובים לשרוד ולהתפתח גם בשבועות מוקדמים של ההריון.

בהתאם לכך, מרבית הפוסקים רואים בחומרה פחותה יותר ביצועה של הפלה מלאכותית טרם היום ה- 41,  שלב בו העובר אינו מוגדר עדיין בר – חיים.

בהריון מרובה עוברים, מתקיימת הלכת “דין רודף” – כאשר השארתו של עובר אחד עשויה לסכן את העוברים האחרים. במקרה כזה קיים היתר לביצוע הפחתת עוברים בכדי להגביר את סיכויי ההישרדות של העוברים הנותרים.

למידע על מניעת הריון: ימים בטוחים – יש דבר כזה?

מהי הפסקת הריון ובאילו מקרים מתבצעת הפלה מלאכותית?

צהבת ילודים

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

טיפולי פוריות

טיפולי הפריה מלאכותית

לדעת יותר על טיפולי הפריה מלאכותית

למרות שטיפולי הפריה מלאכותית נפוצים מאד בישראל, רבים מאיתנו לא באמת מבינים את המשמעות והאופי של טיפולי ההפריה המלאכותית ובדיוק בשביל זה אנחנו ואת/ה כאן. בעבר הציעה הרפואה קשת מצומצמת של פתרונות עבור זוגות הסובלים מבעיה של עקרות ורבים מהם פנו להליכי אימוץ או פונדקאות בכדי להגשים את השאיפה לילד. במהלך שנות ה-70 של

תזונה פוריות ואת/ה

הקשר בין תזונה לפוריות

עד כמה חשובה התזונה שלך בזמן שאת מנסה להכנס להריון? האם יש משמעות לתזונה של בן הזוג בתקופה שאתם מנסים להרות? בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על הקשר המתבקש בין תזונה ופוריות וניתן תשובות ברורות לשאלות בנושא החשוב, שמעסיק יותר ויותר זוגות ברחבי העולם בכלל ובישראל הקטנה בפרט. תופעה מדאיגה מסתמנת

דיקור סיני בהריון Acupuncture

דיקור סיני לנשים במהלך הריון

שיטת הדיקור הסיני – אקופונקטורה, מן הותיקות והנפוצות בתחום הרפואה האלטרנטיבית, מהווה ענף ברפואה הסינית, המושתת על דיקור המטופל בנקודות ואזורים שונים בגוף, באמצעות מחטים דקות, בכדי לטפל בבעיות בריאותיות ולהקל על כאבים ומיחושים. מסורת עתיקה זו של טיפול לאורך אלפי שנים במגוון תסמינים ובנשים בתקופת הריונן בפרט, קנתה לה שם

היעדרות עקב טיפולי פוריות

בחלק גדול מהמקרים בהם נשים עובדות מתחילות טיפולי פוריות ו/או הפריה, הן אינן מודעות לזכויות המוענקות להן על פי חוק ולפיכך, בוחרות לשמור את הדבר לעצמן ולא לשתף את המעביד שלהן. עצם השמירה על הנושא בסוד מחייבת אותן לנתב את הטיפולים והבדיקות שעליהן לעבור לשעות שאינן שעות העבודה, או לתרץ את ההיעדרות

דיקור סיני למען הפוריות שלך

דיקור סיני כחלק מטיפולי פוריות

עוד לפני אלפי שנים, לפני שמישהו חשב בכלל על טיפולי פוריות, הזרקת הורמונים, בדיקות אולטרסאונד ובעצם כל מה שמוכר לנו היום מעולם הפוריות, נשים רבות בסין שסבלו מבעיות פוריות או בעיות גניקולוגיות טופלו באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. כיום דיקור סיני לפוריות הוא אחד מהכלים החשובים לנשים הרוצות לשפר את סיכויי השתרשות העובר

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

מעקב הריון

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT חשובה לכל אישה בהריון!

בדיקת NIPT היא בדיקה המיועדת לבדוק DNA עוברי בדם האם לצורך אבחון תסמונות גנטיות כבר במהלך ההריון ואינה מהווה תחליף לבדיקת מי שפיר לצ’יפ גנטי. ראשי התיבות של הבדיקה הם Non-Invasive Prenatal Testing – בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית וחפה מסיכונים, מה שמדגיש את השוני שלה מבדיקות אחרות, דיקור מי

CMA בדיקת צ'יפ גנטי

יתרונות ברורים מול חסרונות מועטים: צ’יפ גנטי

נתחיל מהשורה התחתונה, בדיקת צ’יפ גנטי חשובה לכל אישה ובכל הריון, ללא יוצא מן הכלל. יתרונותיה הברורים של הבדיקה עולים לאין שיעור על הסיכון שכרוך בה ובאמצעות הבדיקה ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בעובר ב-1 מכל כ-110 הריונות שנחשבים “בריאים” ו”תקינים” לחלוטין לכאורה. כל הורה יודע שהריון, לצד השמחה הרבה

מוטציה דה נובו

מוטציה דה נובו: למה זה קורה ולמה כל כך חשוב לאבחן בהריון?

משפחה ענקית של מוטציות גורמת לאינספור תסמונות ומחלות והן נקראות מוטציות דה נובו או בעברית מוטציות חדשות. הן נקראות כך מסיבה ברורה שכן המדובר במוטציות חדשות, שמופיעות לראשונה בעובר או בתאי הזרע והביצית והן לא עוברות בתורשה מההורים. אמנם עובדה זו מערימה קשיים על אבחון מוקדם של המוטציות, אך קיימות

בדיקת צ'יפ גנטי בכל הריון

המלצה ברורה וחשובה: בדיקת צ’יפ גנטי בכל הריון!

הריוניים? מזל טוב! אתם ודאי נרגשים ומלאי ציפייה, ומכיוון שאתם סומכים על רפואת המאה ה-21 במדינה מתקדמת כמו ישראל, אין לכם ספק שאתם מקבלים את המידע הרלוונטי והמועיל ביותר משירותי הבריאות אליהם אתם משתייכים. לצערנו, אנחנו נאלצים להיות אלה שמקלקלים את המסיבה, אבל חשים מחויבות לעשות זאת מכיוון שהנתונים המטלטלים

בדיקת צ'יפ גנטי

המשמעות האמיתית של בדיקת צ’יפ גנטי בהריון

אנחנו כאן למטרה אחת עיקרית: להעלות את המודעות הציבורית לגבי חשיבותה של בדיקת הצ’יפ הגנטי בכל הריון, של כל אשה ללא הבדל בין צעירה למבוגרת יותר, וללא קשר לשאלה האם זה הריון ראשון, שלישי או שישי. כל אשה בהריון ללא יוצא מן הכלל צריכה להכיר את העובדות לגבי אפשרויות האבחון

אבחןו אוטיזם בילדים

אבחון אוטיזם: איך ומתי?

אוטיזם או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי, היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמתבטאת בקושי ביצירת קשרים חברתיים, בנטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה וברגישות תחושתית. כהפרעת ספקטרום, בקצה האחד של הקשת מצויים ילדים בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ורמת תפקוד גבוהה. התפקוד הקוגניטיבי שלהם יהיה לרוב תקין, לעיתים אפילו גבוה, והם לא יידרשו לעזרה רבה

סיבוכים בהריון

כאבי גב בהריון

גם לך יש כאבי גב בהריון?

כאבי גב תחתון ומחלות דיסק הם מצבים רפואיים נפוצים מאוד בהריון. עבור רוב הנשים, כאב הגב

לידת פג - מתי ולמה

לידת פג: תשובות לשאלות שלך

מה הן הסיבות העיקריות שמובילות לכך שישנם הריונות שמסתיימים בלידה מוקדמת? האם אפשר לחזות כבר במהלך

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

סוכרת הריון

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

דילוג לתוכן