באנר 1
באנר 2
באנר 3

הפלה טבעית miscarriage מהי?

יומן הריון – על הפלה טבעית miscarriage והסיבות הגורמות לה…

הפלה טבעית miscarriage מהי?

הפלה טבעית היא סיומו הספונטאני (כלומר – לא יזום) של ההריון. היא נפוצה מאוד בשלבים הראשונים של ההריון, אך יכולה להתרחש גם לאחריהם. הפלה טבעית או miscarriage היא תהליך מאוד נפוץ, אשר אינו מצביע דבר על סיכוייה של האישה להרות בעתיד.

ברוב הפעמים לא ניתן למנוע את ההפלה והיא נגרמת מליקויים בעובר או בסביבתו, שלא בהכרח יחזרו על עצמם בהריון הבא. עם זאת, חשוב להכיר את הסימנים ודרכי הזיהוי כדי לדעת מתי לפנות לעזרה רפואית.

הפלה טבעית בשליש הראשון של ההריון

הפלות מוקדמות מאוד מתרחשות לפני סיום ששת השבועות הראשונים של ההריון (בששת השבועות שלאחר תחילת הווסת האחרונה של האישה), ונקראות בשפה הרפואית “אובדן הריון מוקדם”, או “הריון כימי”. הפלות שמתרחשות לאחר שלב זה נקראות “הפלה ספונטאנית קלינית”.

רבות מההפלות מתרחשות לפני שהאישה יודעת בכלל שהיא בהיריון. בהריונות ידועים, אחוז ההפלות בשליש זה עומד על אחד מתוך 5-4 הריונות. מרגע שרואים דופק בבדיקת האולטרסאונד, הסיכויים להפלה צונחים משמעותית, וקטנים ככל שההיריון מתקדם.

הפלה טבעית בשליש השני להריון שלך

הפלה בשלב זה נקראת “הפלה מאוחרת”. הגורם המרכזי לה הוא אי ספיקה של צוואר הרחם, הגורמת לו להיפתח.

מצב זה נדיר יותר, ובמקרים אחדים ניתן לטפל בו רפואית באמצעות קשירת צוואר הרחם. לעתים הקושי נגרם מבעיה בחבל הטבור.

הפלה טבעית בשליש השלישי

במידה וישנם סיבוכים בשליש האחרון להריון (שבוע 28 והלאה) העובר יוכל ברוב המקרים לשרוד בחוץ, עם עזרה. במידה והלידה התרחשה לפני השבוע ה-37 היא תיקרא “לידה מוקדמת”, גם אם העובר לא ישרוד את הלידה.

קיראי בהרחבה על: התפתחות העובר לפי שבועות ההריון

עובר שליבו מפסיק לפעום ברחם יקרא ולד מת. באופן כללי תהליך זה לא נקרא הפלה טבעית, למרות שיש כאלה שבוחרים לקרוא לזה כך.

סימני אזהרה מקדימים

דימום וכאבי בטן חזקים הם סימן אזהרה משמעותי. חשוב להיבדק מיד במקרים של דמם חזק וטרי, אך רצוי לזכור כי הוא לא בהכרח מבשר על סיום הריון או על פגיעה בעובר. בשבועות הראשונים גם נימי דם חומים או וורודים עלולים להוות סימן אזהרה, ולכן יש להיבדק.

סוגי הפלות

בשבוע השביעי להריון בערך תתבקש האישה להיבדק באולטרסאונד. אם יתברר כי התפתח שק הריון אך לא נצפה עובר בתוכו, ההיריון יוגדר כ”הריון חסר עוברים”. במקרה כזה יחכו הרופאים שהשק ייפלט לבד, או ימליצו לבצע שאיבה או גרידה.

קיראו בהרחבה על: הפסקת הריון יזומה (הפלה מלאכותית)

יהיו גם מקרים בהם צוואר הרחם יפתח, וההפלה תהיה בלתי נמנעת משום שהוא לא יוכל להחזיק את העובר והשליה בתוכו.

לעתים תתרחש הפלה מלאה, בה כל החלקים המרכיבים את ההריון יוצאו מהגוף באופן טבעי, אך לעתים ישארו חלקים מרקמת הרחם או השליה, ואז יאלצו להוציא אותם באופן ידני, או ימליצו לחכות. עלולים להיות גם מקרים בהם דופק העובר מפסיק לפעום, אך לוקח זמן מה עד שהוא נפלט החוצה. מצב זה נקרא “הפלה בוששת”.

הפלות טבעיות חוזרות הן אירוע נדיר, אך כזה שבאמצעות בדיקה מדוקדקת יכול להניב תוצאות טובות. ישנן בעיות שעלולות להיות ה”חשודות העיקריות” כגון קרישיות יתר או חשיפה לחומרים מזיקים. הרוב המוחלט של הנשים שחוו שתי הפלות טבעיות יוכלו להנות מהריון תקין בהמשך.

קיראו בהרחבה על: סיבוכים בהריון

הפלה טבעית miscarriage מהי?

תכנון הריון

250X290
250X290
250X290

מעקב הריון

250X290
250X290
250X290

לדעת יותר על צהבת ילודים

צהבת ילודים היא מצב נפוץ בילודים ובעיקר בפגים. ניתן להבחין בצהבת לפי גוון העור גם בעין שאינה מקצועית. מהו ההסבר הרפואי לצהבת, כיצד מאבחנים צהבת ילודים ומהו הטיפול לתופעת צהבת ילודים? התשובות במאמר הבא. צהבת נגרמת במצב בו חומר בשם בילירובין המצטבר בגוף צובע את העור ואת לובן העין בגוון

זה לא רק את – בעיות פוריות אצל גברים

התפתחות הרפואה בעשור האחרון הובילה לשינויים רבים בתחום הטיפול בבעיות פוריות בכלל ובבעיות פוריות אצל גברים בפרט. לעיתים ישנה נטייה לחשוב, כי מרבית בעיות הפוריות מקורן באישה אך, למעשה, כמחצית מהבעיות מקורן בגבר. עם זאת, האפשרויות הקיימות לטיפול בבעיות פריון אצל גברים הן עדיין מצומצמות ביחס לאלה הקיימות אצל נשים. הגורמים לבעיות

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון

סכרת הריון היא מצב שבו הורמונים בשם HCS המיוצרים על ידי השלייה, גורמים לעומס רב בפירוק הפחמימות (סוכרים) בגוף האישה ההרה. כתוצאה מכך האינסולין אינו מצליח לבצע את המוטל עליו כראוי, למרות שהלבלב מפריש כמות מוגברת של אינסולין. דבר הגורם לעלייה ברמות הסוכרים בדם. רוב הנשים אינן מושפעות מכך בכלל,

אבחון תסמונת איקס שביר לפני הריון – Fragile X syndrome

אודות להתפתחות המדע והטכנולוגיות בעשור האחרון, כיום ניתן לאתר מחלות, בעיות והפרעות גנטיות לפני או בחודשי ההיריון הראשונים, ולהותיר בידיי ההורים את היכולת לבחור באם להמשיך את ההיריון. במקרים שכן, ניתן להפנות את ההורים לקבלת יעוץ ועזרה גנטי, כיצד להתמודד עם החיים החדשים הצפויים להם עם תינוק בעל מוגבלות פיזית או שכלית. אחת

תפריט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב skype
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
דילוג לתוכן